Mamici de Ghiocei Marti-Aprilie 2009 (89)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Buna dimineata, burtici si mamici!Ayla, multumim pentru informatiile despre alaptat , este exact tema pe care ma documentez eu acum, am zis ca aman momentul mai spre DPN, ca sa nu uit ce e important. Felicitari pentru progresele micutei si multa sanatate sotului tau. Ma rog pentru voi, sa fie totul bine!Mihaelacg, uite, aici muncesc majoretele pentru tine:Hai, Mitzica!!!Sa aveti o zi frumoasa!Ana-Maria 33+AMR 7 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Wow! Navalesc ghioceii!!!

adee

mihaelacg
Edit: Sper ca nu am ncurcat nasterile de azi.


Denisa-Madalina 33+ cu Adela-Marisa
AMR 7 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lysbeth spune:

mihaelacg

35+ Damian Codrut Andrei
AMR 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Ce sigur nu stiati nici voi:

Aproximativ 25 la suta din nou-nascuti sufera de accese inexplicabile de plans de nepotolit, denumite adesea colici. Tulburarea incepe din primele saptamani de viata si atinge apogeul in jurul varstei de sase saptamani. Toti copiii depasesc acesta situatie pana la varsta de trei luni.
Exista diferite tratamente care pot linisti sugarul. Un bebelus poate plange cateva ore zilnic, mai ales in prima parte a noptii. El isi trage genunchii la piept si are abdomenul tare si umflat. Cei mai multi copii cu colici sunt de altfel sanatosi.
Ei plang din mai multe motive, plansul cauzat de colici fiind diferit, caci copilul are dureri. In fiecare zi, cand sugarul este calm, culcati-l pe genunchi sau pe un prosop intins pe pat. Masati-i usor abdomenul, cu miscari circulare. Cand faceti masajul, ungeti-i pielea cu o lingurita de ulei cald de masline, combinat cu o picatura de ulei de maghiran, romanita sau portocala.
Toate aceste uleiuri favorizeaza relaxarea stomacului si intestinelor incordate ale bebelusului.

SIDS
Bebelusii ar trebui asezati sa doarma numai pe spate, nu pe o parte, pentru a preveni moartea subita in primul lor an de viata. Copil trebuie culcat pe spate.
Uzitarea suzetelor reduce riscul mortii subite.
Nimeni nu stie cu certitudine ce anume provoaca acest sindrom. Insa copiii care sunt culcati pe o parte sau cu fata in jos, care dorm pe suprafete moi, ale caror mame au fumat, in timpul sarcinii, care se supraincalzesc, care nu beneficiaza de ingrijire la timp, sunt nascuti prematur sau au o greutate prea mica sunt predispusi riscurilor.

_
I love you so much my tiny princess

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui denisamada

Wow! Navalesc ghioceii!!!
mihaelacg

Mihaela? naste Mihaela azi?
mihaelacg

O zi buna, dragele mele! Ne vedem mai tarziu, intru cum reusesc, sa citesc vestile despre ghiocei.
Pupici

_
I love you so much my tiny princess

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SimonaMami spune:


Hai Mihaela!!!


Simina, felicitari scumpa! Imi place la nebunie semnatura ta! Sa ai o sarcina usoara si sa te bucuri de ea din plin! Iti tinem pumnii!

Ayla, draga noastra, esti o femeie extraordinar de puternica si sunt convinsa ca totul va fi bine pentru voi! Sunt trista insa ca nu mai pot vedea pozele. Stiu ca ati parolat site-ul, dar nu am dat de postul cu parolele. Si sunt dependenta de evolutia bebelinei. Imi incepeam mereu ziua cu ea, sa o vad cum se face mare...

Simona 35+, cu David Christian / Clara Michaela

mami de
Eric Christian (02.03.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Silvia mie imi place foarte tare Natalia Maria, na defapt se vede si la semnatura

In privinta starii prin care treci cred ca e normala mai ales la noi care suntem la primul bb dar curand vei fi cu pitica ta in brate si vei vedea ca totul va fi bine, s-au descurcat atatea mamici cu puiutii lor cu siguranta ca o vom face si noi cu brio.

Citeam la un moment dat ca nu exista mamica care sa nu fie buna , atata timp cat iti iubesti copilasul si il ingrijesti cum poti tu mai bine si te gandesti la binele lui ,chiar si zbuciumul acesta prin care treci inainte de nastere sunt dovezi clare ca vei fi o mamica buna ,nu te ingrijora cred ca starile acestea sunt in mare parte si de la hormoni dar vor trece si totul va fi bine



34+ cu Maria-Natalia
Vine barza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Citat:
citat din mesajul lui plici plici

neata fetele am intrat repede sa va zic vestile!!!!!

mitzica (mihaelacg)e la spital de la 3 dimineata, pe la 7 am avea dilatatie 2 , asa ca haideti sa-i facem nitica galerie

www.flickr.com/photos/29487647@N02/" target="_blank">poze




Hai Mihaela!!!




34+ cu Maria-Natalia
Vine barza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

SimonaMami, parola de la site-ul Aylei se afla pe contul nostru comun de yahoo, la drafts.Ana-Maria 33+AMR 7 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_30 spune:

pt.Mihaela

iulia 33 + Maria

Mergi la inceput