Mamici de Ghiocei Marti-Aprilie 2009 (89)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns silvia4 spune:

Multumesc frumos, Chatonel! Amalia a fost si prima noastra varianta, pana a zis cumnata ca e uraaaat numele Am vazut ca nici parintilor nu le prea placea...Of ce greu mai e! Poate sugestiile voastre ma vor ajuta sa ma hotarasc!

Silvia 37+ Natalia (cred)
http://picasaweb.google.com/mart.apr09/Silvia4?locked=true#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Buna dimineata!

Citat:
citat din mesajul lui silvia4

Multumesc frumos, Chatonel! Amalia a fost si prima noastra varianta, pana a zis cumnata ca e uraaaat numele Am vazut ca nici parintilor nu le prea placea...Of ce greu mai e! Poate sugestiile voastre ma vor ajuta sa ma hotarasc!


Amalia e kiar foarte frumos! Adik mie imi place foarte mult. Si Natalia e frumos, ambele erau pe lista noastra de alegeri de nume pentru bebelina. Personal, prefer "Amalia". Natalia are un sfintzisor pe 26 august (stiu sigur, ca e de ziua mea ) Din pacate nu prea merg impreuna.
Dintre Alexandra si Maria... Foarte multe fetite am vazut ca poarta acum ca nume de sfant "Maria"... In functie de cel pe care il alegeti dintre Amalia si Natalia, vedeti ce suna mai bine... Maria-Amalia sau Natalia-Alexandra.


Denisa-Madalina 33+ cu Adela-Marisa
AMR 7 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui silvia4
Amalia a fost si prima noastra varianta, pana a zis cumnata ca e uraaaat numele

Dupa parerea mea, este cel mai frumos nume dintre toate!
De ce trebuie sa alegeti voi, tu si tati, ceva sa placa la altii, ex cumnata, familia, vecini?
Tie si lui tati sa iti placa? Cum o simti pe bebelina? Cum crezi acum ca va fi personalitatea ei?
Eu am vrut Luana si Lorena, fiind nume "gemene". Tati a vrut neaparat Emilia. Alma rima putin si era tare dulce. Nu i s-a potrivit numele? Asa am simtit-o. Si cred ca si Luanei i se potriveste numele. Cand o fi mare si nu i-o place, nu are decat sa aleaga cum sa-i spunem


_
I love you so much my tiny princess

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns plici plici spune:

neata fetele am intrat repede sa va zic vestile!!!!!

mitzica (mihaelacg)e la spital de la 3 dimineata, pe la 7 am avea dilatatie 2 , asa ca haideti sa-i facem nitica galerie





felicitari noilor mamici!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
asa mi-as dori sa intru mai des sa stau de vb cu voi...dar inca nu e destul timp si pt net si pt pici :)
dar recuperez eu cat de curand !!!!!

pupicii multi
corina, mami de Robert





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui shasa

WOW fetelor ce de noutati in 24 de ore


MONICA am vazut pozici noi cu printesa in roz. Este o scumpa. Ma bucur sa aud ca si Alex este mai bine. Se vede ca ai ajuns acasa si ai inceput sa te mai relaxezi fiindca acum ai ajuns si tu sa simti oboseala. Asta este o dovada clara ca nu ti-ai permis sa fi relaxata pt. mult timp.
Profita de faptul ca este mami a ta la tine si dormi cat mai mult

Multumesc! Mai pun pozici cu matinala mea, ca incepe deja fetita sa-si faca propriul program, si ce crezi? Azi trebuie sa fac pe directoare la firma.
Macar e bine ca am lapte mai mult decat suge matzuca mea si mulg si congelez, ca ma dor sanii si nu mai am pe cine alapta, la spital mai donam Si daca dispar are mama facuta aprovizionarea.
Trebuie sa citesc si eu vestile bune, dar am luat-o in sens invers, apoi dispar, ma iertati. DD sa ma ajute sa ma descurc cu toate. Nu am timp nici de facut depresie postnatala.

_
I love you so much my tiny princess

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisigri

Hello tufetele !!
Nu prea am vreme (cred) sa scriu azi prea mult; am ajuns acasa sisintem bine amindoua. Dupa faptul ca sintem sanatoase, cel mai mare motiv de bucurie este ca in sfirsit a venit lapticul, trec ragadele cu care m-am procopsit in 24 de ore dupa nastere, iar Ilinca a inceput sa creasca in greutate.

Felicitari mami!


_
I love you so much my tiny princess

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kea

Monica, lasa, creste Luana mare, recupereaza ea greutatea! Ma bucur ca tati ei e mai bine si te mai linisteti si tu putin!

Azi implineam 37s, iti dai seama, daca mai stateau in burtica, eram si noi la termen. :(
Tati recupereaza, daca hematomul e in faza de regresie, este drumul spre vindecare. Doamne, abia astept sa fie cu noi.
Citat:
citat din mesajul lui joanna27
Monica, bine ati venit acasa,nu ti-am mai scris dar m-am rugat in fiecare seata pt voi.Ma bucur ca tati e mai bine.

Joanna si eu ma gandesc la tine.

_
I love you so much my tiny princess

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

adee
mititica

_
I love you so much my tiny princess

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Leeloo21
eu sunt curioasa ce alimente nu avem voie sa papam pe timpul alaptarii..chiar pe tema asta nu stiu atat de multe..si am sa caut info..daca aveti voi date importante din trecuturile voastre..poate le scrieti

Nu se pot consuma:
- ceapa, usturoi, varza, conopida - dau gust rau laptelui si bb poate refuza sanul
- fasole, vinete, castraveti, maioneza, ardei, pepene, prune, pere - sunt grele si provoaca gaze, dureri de burta si diaree bb-ului
- citrice - provoaca acidularea laptelui
- cafea, cacao, ciocolata - agita bb
- alcoolul - trece in lapte si provoaca sugarului intoxicatii
- conservele de carne/peste, saraturi, condimente, vanat...
Se pot consuma:
- lapte, branzeturi, untul, iaurtul
- carnea fiarta sau fripta la gratar; pestele fiert sau prajit proaspat
- oua (de preferat 1 ou fiert/zi)
- paste fainoase, cereale
- legume (verzi sau uscate) si fructe preparate sau proaspete
Lichide:
- apa, ceai (chimen+anason - pt stimularea lactatiei), compoturi
- min 2l/zi

FRUCTE:
-mar progresiv
-banane la discretie
-ananas
NU:
-kiwi
-citrice
-pere
-struguri
-prune
-piersici
-caise
LEGUME:
-cartofi (fierti, copti, prajiti la teflon cu foarte putin ulei, piure)
-rosii progresiv
-salata verde
-radacinoase (in ciorbe, in supe, coapte in cuptor, fierte)
NU:
-mazare
-varza
-fasole uscata
-ceapa cruda (este permisa numai fiarta)
-praz
CONDIMENTE:
-marar
-patrunjel
-cimbru
-mac
-susan
-chimen
NU:
-ardei iute
-piper
CARNE:
-carne de orice fel (slaba care sa fie fiarta, la gratar sau la Teflon prajita usor cu foarte putin ulei, in mancaruri gatite)
-mezeluri fine si putin condimentate
-in supe de orice fel
-in mancaruri gatite cu ceapa fiarta, si nu prea mult bulion sau rosii
DULCIURI:
-placinta cu mere, branza, dovleac
-chec
-cozonac
-fursecuri
NU:
-ciocolata
-torturi
-prajituri(cu frisca sau creme)
-frisca
-inghetata
BAUTURI
-bere fara alcool
-compoturi sau sucuri (de ananas, mere, fructe exotice-Santal, pepene galben, banane)
NU:
-ciocolata
-cafea
-bauturi alcoolice
-compoturi din citrice, struguri, prune, oere, kiwi


_
I love you so much my tiny princess

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Ce mananci cand alaptezi? Exista o dieta potrivita in timpul alaptarii? Mai jos sunt recomandarile pediatrilor americani:

Respectand piramida alimentelor te asiguri ca primesti cantitatea corecta substante nutritive. In fiecare zi ar trebui sa consumi: 6 sau mai multe portii de cereale (cereale integrale de preferat, adica mai multe fibre si mai putin amidon: paine, paste, orez, cartofi); 3 sau mai multe portii de legume; 2 sau mai multe portii de fructe; 2-3 portii de lapte, iaurt si alte lactate; 2-3 portii de carne, peste, oua si/sau proteine vegetale (fasole). Zaharul si grasimile animale trebuie consumate in cantitate cat mai mica. Evident, cea mai buna dieta este individualizata, dar este indicat sa se respecte ordinea in piramida.

Organismul tau are nevoie de calciu, fier si alti nutrienti esentiali pentru a asigura copilului un lapte sanatos. Multivitaminele ajuta, asa ca poti continua sa iei o pastila de multivitamine pe zi (obicei inceput in timpul sarcinii).

Difera de la bebelus la bebelus, dar unii bebelusi sunt mai agitati si plang daca mamica lor a mancat ceva picant (cum ar fi curry) sau au gaze intestinale (care neeliminate din intestin pot provoca balonarea sau marirea in volum a abdomenului) daca mamica a consumat varza, ceapa sau broccoli.

Poti manca branzeturi moi si alte alimente pe care le-ai evitat in timpul sarcinii. Chiar daca faci intoxicatie alimentara, nu va afecta copilulul, nu se transmite prin laptele matern. Este posibil sa ti se recomande amanarea alaptarii in perioada tratamentului.

Aproximativ 2% din copii au o reactie la laptele de vaca din dieta mamei. Daca copilul tau are colici severe, disconfort abdominal, iritatii ale pielii, diaree sau varsaturi, dificultati de respiratie dupa alaptare, contacteaza de urgenta pediatrul. S-ar putea ca temporar sa elimini laptele de vaca din dieta ta. La fel se poate intampla si cu ouale, alunele sau nucile.

Cafeina este indicata in cantitate moderata. Bebelusul s-ar putea sa fie agitat daca consumi mai mult de 5 bauturi cu cafeina pe zi, dar in general cateva cescute de cafea, ceai sau alte bauturi cu cofeina nu au acest efect.

Alcoolul ajunge la bebelusul tau prin laptele matern. Povestile despre berea care creste cantitatea de lapte nu sunt adevarate si alcoolul nu ajuta neaparat copilul sa doarma mai bine. Cel mult o bautura (bere, vin) este permisa, dar nu periodic si la doua ore sau mai mult de urmatoarea alaptare.

Tigarile sunt intotdeauna periculoase. Nu numai ca s-ar putea creea dependenta de nicotina, dar fumatul creste riscul bebelusului de Sindromul Mortii Subite, astm, tuse sau infectii ale urechii.

Sursa: Academia Americana de Pediatrie

_
I love you so much my tiny princess

Mergi la inceput