M-am hotarat.........adoptie(59)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

Si plus de asta cand ai nevoie intra aici pe forum si fetele te vor ajuta.Sunt oameni minunati si mie una de exemplu mi-au dat lacrimile atunci cand am cerut un sfat si am vazut pm-ul plin de mesaje.
Va pup fetelor si va multumesc pentru sustinere (va stiti voi care sunteti ) si va doresc tot binele din lume.
Simteam nevoia sa va transmit toata dragostea mea !



Copilul nu datoreaza parintelui viata, ci cresterea! - Nicolae Iorga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Greta bine ai venit!
Uite AICI este un subiect dedicat: Legislatie adoptie. Pe prima pagina ai tot ce-ti trebuie. Insa fiecare DPC mai are reguli proprii (de ex. tipurile de analize medicale), asa ca acolo trebuie sa te duci pentru lamuriri.

****************************************************************


Emma INVINGE cancerul! In fiecare zi alaturi de Emma!

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">O inimioara are nevoie de voi! / Blogul cu ingerasi
POFTITI IN BAZARUL LUI MIHAITA!!!


www.dropshots.com/popescu71#albums/verde" target="_blank">Curiosilor

excesul de pufuleti, bomboane si IGIENIZARE dauneaza grav sanatatii (LadyJ)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Citat:
citat din mesajul lui greta123

multumesc de invitatie. Voi sunteti foarte avansate aici. Exista undeva sintetizat care sunt pasii de urmat? Cum demaram o asemenea intreprindere? Ce trebuie facut intai? La ce trebuie sa ne asteptam? Ce acte sunt necesare? Poate un link in alta parte?


greta, uite cate persoane ti-au raspuns deja, fetele de aici - ca si cele de la FIV - simt empatie, pentru ca esti in aceeasi situatie cu ele, nu ai reusit sa ai un copil natural dar te indrepti plina de sperante si de sinceritate spre adoptie. :)

de cat timp incerci sa ai un copil, fara sa reusesti?

---------------------------

New pics: http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_t1971 spune:

Buna fetele !
Revin cu un sfat pentru fetele care sunt la inceput de drum.
Daca aveti timp incercati sa cititi si capitolele anterioare si veti gasi foarte multe raspunsuri la intrebarile voastre.
Eu la inceput nu am procedat cum va sfatuiesc dar cu ajutorul fetelor am gasit mai usor calea spre atestat si acum incerc sa gasesc calea catre bb-ul meu.
Intrabari am avut si inca mai am foarte multe.
Ieri, cu toate ca a fost o super vreme, mi-am dedicat timpul citirii forumului si nu va pot spune cate raspunsuri am gasit la multitudinea intrebarilor mele. Am inceput cu cap.43/nov.2007 si am ajuns la cap.50/sept.2008.
Si nu am gasit numai raspunsuri, am gasit povesti de viata impresionante.
Pot sa va spun ca am trait alaturi de fete (CATTY, MIHA, TZUNI, MISHA, CLAUDIA, ASI, ANCA WISH, si multe alte fete de care su scuzele de rigoare nu-mi amintesc), am plans (si inca mai plang acum scriid acest mesaj) si m-am bucurat alaturi de ele; mi-e greu sa explic acum dar am TRAIT povestile lor alaturi de ele.
Sunteti minunate cu toate.
Multumesc !

In concluzie, fetelor va rog sa cititi pentru ca va va ajuta si va va pregati pregati pentru ceea ce va urma .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

maria vezi ce subiecte "dezgropi"

crisis ce vesti mai ai cu bebe? Cum merge munca de detectiv?

****************************************************************


Emma INVINGE cancerul! In fiecare zi alaturi de Emma!

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">O inimioara are nevoie de voi! / Blogul cu ingerasi
POFTITI IN BAZARUL LUI MIHAITA!!!


www.dropshots.com/popescu71#albums/verde" target="_blank">Curiosilor

excesul de pufuleti, bomboane si IGIENIZARE dauneaza grav sanatatii (LadyJ)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Maria ai foarte mare dreptate, asa am procedat si eu, am citit toate capitolele inainte sa incep sa adun actele.
Povestile fetelor m-au convins pe deplin ca trebuie sa adopt.
I-am citit sotului anumite pasaje din postarile fetelor si chiar daca el nu a spus DA de prima data, pana la urma s-a convins.
Pot sa zic ca a mai contribuit si nepotica noastra care are acum 1 an si 1 luna si a crescut mai mult la noi de cand avea 6 luni. A vazut-o crescand, cand i-a iesit primul dintisor, apoi cand a plecat in picioare si acum vorbind. O iubeste ca pe ochii din cap si abia asteapta sa avem si noi bb nostru.
Greta nu-ti pierde speranta si cauta sa discuti cat mai mult cu sotul tau pe aceasta tema, chiar implical si pe el.

Pup pe toate fetele si va doresc o primavara plina de soare.


...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

SoriLea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_t1971 spune:

Cand aveti putin timp liber priviti statisticile anului 2008 si va minutati !
Este incredibil dar adevarat, aprape 50.000 de mii de copii abandoati (i-am exclus pe cei ce se afla in plasament la rude de pana la gradul IV ) si macar de-ar fi 5-10% dintre ei adoptabili.

http://www.copii.ro/content.aspx?id=158

Frumoasa tara Romania ! Sa-ti traiasca fii si fiicele tale !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Maria multumim de link.
Tot aici am gasit forma propusa a Ordonantei de Urgenta privind Serviciile de tip familial: http://www.copii.ro/content.aspx?id=45

Ce mi-a placut:
1. atestatul se va da pe perioada nedeterminata
2. explica ce inseamna familie substitutiva (ceea ce pina acum era o brambureala de fiecare DPC intelegea ce voia)
3. au introdus notiunea de "familie sau persoana de ingrijire" care din cite am inteles eu ar fi exact familiile cu atestat care nu au legaturi de rudenie cu copilul.
4. e suficienta adeverinta medicala eliberata de medicul de familie


mai forez sa vad peste ce mai dau, ca e imposibil ca totul sa fie asa de roz (Toma Necredinciosul din mine )

****************************************************************


Emma INVINGE cancerul! In fiecare zi alaturi de Emma!

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">O inimioara are nevoie de voi! / Blogul cu ingerasi
POFTITI IN BAZARUL LUI MIHAITA!!!


www.dropshots.com/popescu71#albums/verde" target="_blank">Curiosilor

excesul de pufuleti, bomboane si IGIENIZARE dauneaza grav sanatatii (LadyJ)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Nu am mai intrat de ceva vreme, dar cand am putut am mai citit.
Azi va dau o veste buna. Suntem cu un pas mai aproape de telul nostru. Am depus dosarul, a fost OK, nu ne mai trebuie nimic altceva la dosar, nu ne-a intors, nu ne-a frecat, din contra, au fost foarte draguti si binevoitori. Asta asa de prima impresie.
Acum urmeaza ancheta sociala si discutiile si... certificatul mult dorit.
Deocamdata atat. Va tin la curent.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chrisum spune:

Misha71 poate nu inteleg eu bine dar familiile si persoanele de ingrijire nu sunt familiile adoptatoare ci familii care iau temporar in ingrijire acesti copii.La acestea se refera atestatul pe termen nedefinit.

Mergi la inceput