***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007**(94)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Inimoasele mele mamici,

Sunt o mamica de licurici de ian/febr 2009.
In primul rand La multi ani de 8 martie si va doresc sa aveti copilashi sanatosi si sa va bucurati de ei!

vin in randurile voastre cu o rugaminte..

sunt si eu mamica de doi copilashi, si am alaptat atat la primul cat si acum la bb2...sper cat mai mult!

Promovez si sustin alaptatul pt perioade cat mai mari si de aceea vreau sa ma implic intr-o astfel de campanie.

Exista un site www.attct.ro care face si el acelasi lucru ... si cineva care se ocupa indeaproape de mamicile care au nevoie de ajutor in minunata lume a alaptatului, se cheama Georgeta Musat. Eu am cunoscut-o atunci cand am nascut primul meu copilash in Elias.

Impreuna dorim sa facem un mic montaj de imagini pt a fi prezentat mamicilor ca si "Putere a exemplului" in spijinul alaptarii.
(de fapt eu il voi realiza iar dna Musat il va utiliza in acest scop)

asa ca, rugamintea este urmatoarea..

care dintre voi doreste sa-mi trimita imagini, poze cu voi alaptand pt a le utiliza in acest filmuletz

va arata cam asa montajul (img vor fi cu mamici care alapteaza):

http://www.youtube.com/watch?v=3wbxnYDI57k


va rog sa-mi scrieti pe PM sau sa-mi transmiteti foto direct la mailul:
am2000ro@yahoo.com


multe multumiri din partea mea si a viitoarelor mamici care-si vor alapta pruncii si datorita exemplului vostru!







Alinuk
mamik de Andu mik si Teo voinik

nasterea - ca un cadou
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=4b43ab1fe6e90f0fd2caa0" target="_blank">fericire, implinire..un an de Teo!
www.flickr.com/photos/13087113@N06/" target="_blank"> franturi de viata
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2ad52edce530b33f65f3b1&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">spicuiri de botez
...................................................
Nimic nu-i intamplator!
...................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ckristina spune:

ella, spune mi mai multe despre pasiflora; o iei sub forma de ceai,licoare, pastile? vreeeeeeauuuuu si euuuuuuu!!!!!!! mi e dor sa ma satur de somn;

petit ai grija cu flagylul ca e destul de puternic; noua ne a dat si ceva protector pt ficat(liv 52 sirop) ; o sa i repet si eu analiza saptamana asta si daca e pozitiva, ii voi da ceva homeopat;

www.dropshots.com/ckristina" target="_blank">CRISTINA si BIANCA(05.06.2007)


www.helpsonia.com/" target="_blank">de la o inima mare la inimioara Soniei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiquitita spune:

salutare mamici!
Petit ange, te inteleg perfect cu somnul isei atata tot ca inca eu nu merg la serviciu. Livia nu a domit deloc bine de cand s-a nacut, acum 3 saptamani a fost o usoara imbunatarire dar de ceva zile se trezeste plangand. Ce a ameliorat la noi a fost faptul ca i-am dat ceai noaptea, ea mancand cel putin inca un bibe de lapte. Poate ca faptul ca ii lucra mereu burtica...cine stie, a fost greu si cu ceai, urla dupa lapte insa macar nu ii mai dau lapte si uneori nu bea nici ceai. Nici eu nu stiu de ce se foieste asa, poatr e o prostie insa m-am gandit ca ma mosteneste ca eu de felul meu nu ma pot odhini bine noaptea sau dorm foarte putin. Bine de cand cu Livia ce as mai vrea acum sa dorm putin! A luat si ea flagyl pt viermisori, in perioada cu viermisori nu manca decat lapte si cum a terminat tratamentul a inceput sa pape mai bine spre foarte bine.
ella si ckristina recomand si eu passiflora din toata inima. Pe langa mai putine treziri, ma ajuta sa adorm mai repede, ca nu reuseam deloc, ba chiar la aceeasi ora, ca un fel de program si ma face un pic mai vesele si mai lipsita de ganduri negre! Parca nu mai sunt asa stresata atunci cand iau passiflora.
madaiulia stii vreun dr homeopat la noi in oras? Cautasem eu ceva pe net si gasisem o dr dar ma interesa si vreo parere a cuiva care a mai fost la ea.

Chiquitita, mami de Livia (8 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bettyR spune:

Vas, si Andreea scoate apa din cada cu jucariile, si ma uda, noroc ca stam la parter ca nu m-as fi gandit la vecini, dar daca as scoate-o din baie ar urla ca din gura de sarpe, si asa am mai procedat si in alte situatii, dar crede-ma ca asa tare zbiara si se arunca, se agata de tine, se invineteste ca cedez de cele mai multe ori ca nu rezist, si are un sonor de te scoate din minti si nu se potoleste usor.
Cel mai enervant e pe strada ca atunci cand ma tragea de pe mal sa mergem in apa, urla de nu ma aud daca vreau sa zic ceva, se zbate si eu abia o iau ca imi da picioare in burta si e grea de acuma. De obicei ii explic de ce nu are voie, apoi ii spun ca daca mai plange asa tare mama pleaca si vine inapoi cand se calmeaza, uneori mai functioneaza, dar cand ma vede iar se apuca, eu iar plec si asa face cam de 3 ori.A mai fost o faza intr-o zi, ca eram cu parintii lui Thea intr-o statie de autobuz, ei s-au urcat cand a venit autobuzul, a mea s-a pus pe urlat cat a putut, nu am reusit sa o calmez si i-am dat pace, statea langa banci si zbiera cat putea, trece lumea si se uita la noi ca la circ, probabil unii ma injura, dar asta e, pe cuvant daca am ce face. Acum ii ies ultimele masele si totul e amplificat, altfel e un pic mai intelegatoare.

Petit_ange, si eu zic sa nu ii dai medicamente de viermisori daca nu e clar ca are, incearca sa mai schimbi masa de seara. A mea nu tolereaza cerealele, si eu i le dadeam seara si peste noapte urla cat putea, dar dimineata facea caca cu mucus uneori si asa m-am prins ca ele is de vina. Daca i-au iesit caninii, nu cred ca dintii is de vina, urmatoarea la care m-as gandi ar fi digestia si scoate si orice medicament, care si ala o poate deranja la burta.Da-i seara paste cu cascaval, orez, paine cu unt, ceva ce stii sigur ca nu are cum sa deranjeze. Si daca nu e constipata poti sa ii dai ceai de sunatoare, daca accepta, e bun si pentru burta (dar constipa) si e sedativ usor.
Stiu ce rau e sa nu dormi noaptea, si eu nu mergeam la lucru, dar asa e f greu ca eu ziua nu mai eram buna de nimic. De LIV52 pot sa iti zic ca e hepatoprotector, dar e bun si pentru digestie(balonare) si face pofta de mancare, noua ni l-a prescris la 5 luni pt dureri de burta si pofta de mancare.

Si Andreea mea se foieste de vreo saptamana si doarme putin, vad ca o dor maselele si de fiecare data in perioada asta o doare si burta. Asta noapte s-a trezit la 4, apoi la 5, urland, asa cum descrie Ela, da din picioare si nu poti pune mana pe ea, dar la mine mi clar ca o doare burta ca aud din pat cum ii suna, niste pocnete, caraieli ca de foame si da parturi, iar acum 2 zile a facut scaun diareic si ieri mirosea scanul mai ciudat. I-am dat un sfert de plic de smecta si s-a culcat la loc. Acum 2 zile am pus bors intr-o supa si i-am dat si toti ne-am dereglat la burta si cred ca de la el, ca eu super constipata am ajuns sa fug la baie. Mi-a fost mie dor, dar nu mai pun. Si aseara a mancat cartofi piure cam o lingura de-a noastra, si pe ei ii banuiesc ca ea nu mananca de obicei. A mea e f sensibila, trebuie sa am grija mare ce ii dau seara sa manance.

Betty 24+ , mamica fericita de Andreea (13.05.2007)
Zapada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petit_ange spune:

Madaiulia, Ella, Chiqui, Ckristina,BettyR merci mult I-am dat aseara sedatif PC si asa cum zice Ella n-a avut nici un efect. S-a culcat pe la 22, s-a trezit pe la 1 am reusit s-o culcam pe la 2.30 dupa care s-a trezit la 4, a adus-o sotul la noi in pat dar ea avea chef de joaca, a inceput sa sara prin pat, s-a ridicat in picioare, nici vorba de somn. S-a culcat apoi pe la 5.30 cred si dimineata la 8.45 nu vroia nicicum sa se trezeasca, eu incercam s-o imbrac pt gradi si ea tot striga nani nani!!! Nu stiu ce sa mai facem.Oare face asa ca s-o luam in brate??? Oare daca o las sa planga si intru si ii explic ca trebuie sa doarma si far s-o iau in brate, si tot asa, oare s-o invata sa doarma noaptea? sincer nu am avut curajul sa fac asta si nu cred ca pot sa fac. Mi-e prea mila de ea, poate cand o sa ajung la capatul puterilor Am vorbit cu pediatra si zicea sa-i dau totusi Flagylul in continuare ca poate a luat din colectivitate viermisori si ca trebuie sa scapam de ei.Ckristina, Chiqui voi cati ml si cat timp i-ati dat Flagylul? Dr mi-a zis sa-i dau 4ml de 2 ori pe zi timp de 7 zile apoi pauza 7 zile si apoi inca z zile Flagyl. II dau si Liv 52, 2,5 ml pe zi.
Ellacredeam ca David si-a revenit cu somnul dar vad ca tot asa e cum ne povesteai de cand era mic si-l plimbai cu masina sa adoarma sau dadeai drumul la apa. Sa-mi zice te rog ce zice homeopatul daca mergeti. Si Stramonium ala a avut efect cand i l-ai dat? Cat timp a luat Bob? Si pasiflora sub ce forma ai luat? Pediatra zice ca trebuie s-o duc la un neurolog daca nu-si revine in curand.
Betty o sa incerc si cu mancarea s-o schimb seara, dar ea nu bea decat un iaurt cu paine in general sera pt ca nu prea vrea altceva. O sa incerc cu paste, ca astea ii plac. lapte si ceai nu mai bea de cateva luni bune. Dar nu stiu ce sa zic ca nu da semne ca o doare ceva.... pare ca pur si simplu are insomnie incearca dar nu poate adormi. E putin umplat la ultima masea din spate stanga dar atata tot, nu stiu daca poate fi asta cauza.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ckristina spune:

petit, nu mai stiu cum i am dat flagyl ca asta a fost acum 8 luni; liv 52 stiu ca ii dadeam de fiecare data cand lua flagyl (prima data liv, apoi flag); tratamentul a durat 5-7zile(nu mai stiu) si dr ne a zis ca in urmatorul an,alta doza de flagyl nu mi mai prescrie ca i termin ficatul;

www.dropshots.com/ckristina" target="_blank">CRISTINA si BIANCA(05.06.2007)


www.helpsonia.com/" target="_blank">de la o inima mare la inimioara Soniei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bettyR spune:

Petit_ange, daca nu plange si are chef de joaca, probabil nu o doare nimic. A mea urla f rau, era evident ca o doare ceva.Poate si-a dereglat somnul de noapte, daca se trezeste la aprox aceleasi ore. Eu nu i-am dat nimic de dormit, sedativ, o data doar cand era mica si urla de colici, Baby Water (stiu ca e ceva pe baza de marar parca) si a dormit 4 ore legate de ne-am speriat. Andreea se mai trezeste si cand viseaza urat, dar plange si se linisteste imediat in cazul asta.

Betty 24+ , mamica fericita de Andreea (13.05.2007)
Zapada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ckristina spune:

fetelor, ajutati ma si pe mine ca un sfat; am iar probleme cu sanul de la mastita facuta in 2007;m am operat de 3 ori... de fapt a fost bataie de joc pt ca nu se topeau atele si dr ma baga iar in operatie; in oct 2008 am facut eco la san la iosup si mi a zis ca e ok;de o sapt zona e putin rosie,putin dureroasa si au curs cateva pic de lichid alb; as vrea sa fac o mamografie si poate imi recomandati voi unde.

www.dropshots.com/ckristina" target="_blank">CRISTINA si BIANCA(05.06.2007)


www.helpsonia.com/" target="_blank">de la o inima mare la inimioara Soniei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Betty, stiu ca e greu sa-i pazesti pe cei mici, insa eu pt am cautat sa nu le dau nici un motiv sa crie pe pereti, put si simplu le dau hartii si ii atrag la aceasta activitate - pana acum vad ca am reusit cu ambii baieti. E greu si sa-i faci sa inteleaga ce NU au voie dar la varsta asta e mai usor sa le distragi atentia, aratandu-le altceva. Eu deja intuiesc cand au idei rele si incerc sa le dau altceva de lucru sau sa le distrag atentia cu un cantec, dialog, ii privesc in fatza etc. Si Bogdanel face crize insa nu ma lamentez prea tare, incerc sa ignor tipetele si sa il atrag catre altceva. Pana acum functioneaza, se linisteste relativ repede. Mai greu e cand ii ia Matei jucariile sau se bat, acolo n-am solutii prea grozave, probabil cheiea e doar rabdarea.
Tamara, frumos cu cadoul si iesitul la restaurant ieri. In cele din urma am iesit si noi in 4, la Kika, dar mai mult ne-au fugarit cei mici decat am admirat mobilierul. La sala de joaca nu mai erau supraveghetori caci progr lor e pana al 18. Cat priveste "artileria grea", probabil ca are cu cine semana, am vazut si eu copii de 2 ani de dimensiunea celor de 4 ani - parintii insa erau f inalti.

Hai sa va povestesc 2 faze haioase cu seniorul meu:

1. Seara obisnuim sa spunem Tatal nostru - la fraza cu "si nu ne duce pe noi in ispita", Matei ma intreaba ce inseamna cuvantul "ispita". Incerc sa-i explic dandu-i un exemplu:
eu: Hai sa zicem ca ai mancat o prjitura si mami ti-a zis sa nu o mai mananci si pe a doua ca sa nu te doara burta. Daca tu vezi pe masa inca o prajitura si-ti face cu ochiul ca s-o mananci, asta inseamna ca te ispiteste.
M: mami, dar de ce are prajitura ochi?
eu: nu are ochi prajitura, si ii explic inca o data cu alte cuvinte.
Matei concluzioneaza: Mami, dar eu oricum nu as fi mancat prajitura cu ochi.

2. Seara la culcare, M e f agitat si se fatzaie langa mine in pat o gramada. Vorbeste, cere ba apa, ba sa mearga la baie etc. In final ii zic sa taca caci o scoala pe bunica si se supara ca-i obosita si nu poate dormi din cauza galagiei. Daca se supara des, o sa ne dea afara si o sa dormim in strada.
Matei concluzioneaza: Mami, dar nu dormim pe strada, dormim IN MASINA noastra!

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
Febr-Martie 09
NE JUCAM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiquitita spune:

petit ange, nici eu nu mai stiu exact ca i-am dat asta vara. Parca 5ml la 6 sau 8 ore, timp de 7 zile. Imi calculase rapoortat la greutatea ei parca.

Chiquitita, mami de Livia (8 iunie 2007)

Mergi la inceput