Mamici de zmeurici iulie-august 2009 (29)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

aaaam uitat am luat si eu cadoul de la cora pt gravidute , nu e cine stie ce dar e primul ei cadou , am primit si noi o caciulita...culmea e roz...niste tampoane pt sani , un pampers, o paturica de schimbat , un recipient pt laptic de la avent, un inel de jucarie pt dinti...si nu mai stiu...oricum e frumos din partea lor



_
Adriana mamica de Cezarica (23 aprilie2005) si minunea din burtica 22+
it's a girl !!!

"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte." Michael Levine
"A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

elenada nu reusesc sa vad scoicile, nu se deschide pagina ...poate pui din nou link-ul sau poate trimiti pe mailul comun



_
Adriana mamica de Cezarica (23 aprilie2005) si minunea din burtica 22+
it's a girl !!!

"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte." Michael Levine
"A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza78 spune:

Buna seara gravidutze

Patricia multa sanatate...poate se indura raceala asta si te lasa

Alynakiss felicitari pentru rezultatul la echo..ma bucur ca bebele e ok. De ce ti-a zis doctorul ca nu e bine sa ai burta tare? Nu asa trebuie sa fie? Eu de la inceput am burta tare...mi s-a parut normal..sau poate fi si mai tare decat atat?

Lucialu felicitari pentru rezultatul la echo...dar mai ales pentru grasunica...numai buna pentru cavalerul meu. Si al meu strumf avea la 16 saptamani si 6 zile 13 cm, dar 205 g...se vede ca e baiat si mancacios ca ma'sa Mie medicul de familie mi-a recomandat Maltofer, chiar daca nu am probleme cu fierul, dar cica e preventiv.

iriroxy felicitari pt. caruciorul roz

ylla tin pumnii ptr echo de vineri..si ptr caruciorul bleu

dariaioanaxxx bafta multa la echo...si te asteptam cu vesti bune

monica2008 ma bucur ca totul e bine acum si nu mai ai probleme…multa sanatate in continuare

vorbeati de burtica mare...si eu am unaaa mare de tot..si sunt la prima sarcina. Eu mi-am cumparat de la Zara niste rochite gen babydoll, cu elastic la spate..ca mai nou nu-mi vine nimic la sani..zici ca sunt Pamela Anderson. Numai ca am gasit putine (adica doua)...voi fetelor care ati trecut deja la hainute de gravida v-ati cumparat astfel de rochite si de unde?

o saptamana buna tuturor gravidutzelor




Alinutza 17+ viitoare mamica de strumf baietel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ely_cta spune:

Buna seara burtici!Nu am reusit sa intru sa va povestesc ce am facut la doctor,am avut zilele pline !
Alinutza si Jojo_miha,multumesc ca va ganditi la mine!Sunteti niste scumpe!
Missy,am vazut si eu aseara emisiunea cu gemenii.Super!Vreau sa urmaresc sa vad cand mai au emisiunea "In pantecul mamei".

Acum sa va povestesc ce am facut la doctor:la eco BB era super,am ras pentru ca ne facea cu mana!Doctorul mi-a spus ca sunt sanatoasa tun!I-am pus o mie de intrebari,iar el saracu,mi-a raspuns cu calm,chiar a inceput sa rada cand ma auzea cu "am citit pe internet...".Clinica Isis s-a deschis!O nastere va costa in jur de 1000 euro +- 15 %,indiferent de nastere.Cand l-am intrebat de ce nu e mai scumpa o cezariana,mi-a spus ca ei merg pe ideea ca o femeie vine sa nasca,nu impune cum vrea sa nasca!L-am intrebat si daca am voie sa beau ceai negru sau verde,pt ca eu am citit pe net ca nu am voie.A ras si mi-a spus ca atata timp cat nu exageram ,avem voie sa bem ceai negru sau verde !L-am intrebat si daca trebuie sa iau Omega 3 si mi-a spus ca in ultima lui carte de obstretica-ginecologie nu scrie asa ceva.A zis ca nu s-a demonstrat stiintific nimic,ca in cazul acidului folic.
Sambata am fost si mi-am facut triplu test,in 7-10 zile imi vin rezultatele,pentru ca se trimit la Bucuresti.Nu prea m-am gandit la asta,stau destul de linistita,pentru ca eu simt ca totul e ok.Apoi am venit acasa i pentru ca afara era urat si nu puteam sa ies la plimbare,m-a apucat energia si am facut curatenie luna!Al meu s-a speriat,pentru ca stia ca eu cand imi iau sange in vena sunt lesinata toata ziua!Dar de data asta,am avut o energie fantastica!
Iar duminica am plecat la plimbare cu sotul meu,pentru ca era o zi superba.Am fost la Tulcea,am vizitat acvariul.Cica e unul dintre cele mai mari din Europa,dar eu l-am vazut pe cel de la Genova care e chiar cel mai mare si asta mi s-a parut foarte micut.Dar pentru cele care aveti copii,se merita sa va duceti pentru ca ei unt fascinati.Apoi ne-am plimbat pe faleza si am mancat un peste foarte bun!A fost o zi super,iar seara am cazut rupta!
Azi multa alergatura,dar toate mi-au mers din plin!Am o stare psihica foarte buna,sunt vesela,plina de energie,chiar daca dimineata nu am somn si mai vomit fierea din cand in cand!
Vad ca am uitat sa ma opresc...somnic usor si sa aveti maine o zi frumoasa!

16+ sapt cu David Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ely_cta spune:

Am uitat ceva...
Galarina,Icmanu,cand merg la aqua gym va anunt!Daca vremea va fi asa de frumoasa,poate mergem de saptamana viitoare.O sa sun sa vad care e programul pentru saptamana viitoare si va anunt!Fetelor din Constanta,poate ne adunam mai multe!

16+ sapt cu David Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza78 spune:

Buna dimineata gravidutze

Vin eu astazi si dau prima o ceasca de

ely_cta ma bucur mult de rezultatele la echo..si de energia si optimismul tau..uita asa mesaje sa citesti la prima ora si te inspira si pe tine pentru toata ziua...inca o data felicitari
sa stii ca si eu trebuie sa astept rezultatul la TT timp de 10-15 zile..si eu sunt din Bucuresti...
tin pumnii pentru rezultatul la TT..sunt convinsa ca o sa fie bine

o zi buna gravidutze..plina de vesti bune si multa energie si optimism...

gata...tre' sa plec la birou..mi-am facut inviorarea de dimineata cu mesajul lui ely

Alinutza 18+ viitoare mamica de strumf baietel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelore spune:

DN 15.06.1979 UM 06.11.2008 DPN 13.08.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flosideea spune:

buna dimineata mamicute!nu am mai scris de mult dar v`am tot citit.noi inca asteptam eco morfo fetala din data de 19.avem niste emotii....in rest,tot ma lupt cu raceala.la ce vreme e aici....duminica a nins,ieri si azi ploua.aseara in schimb,pe la orele 22 era mai cald ca ieri la pranz.ma tot necajejte nasul asta ca e mereu infundat si nu ma pot odihni bine toata noaptea.a incercat cineva aparatul ala de la olynth pt priza?stiu ca e ok si pt bebei asa ca ma bate gandul sa pun si eu unul in priza ca deja m`a cam ajuns oboseala.ieri motaiam efectiv la servici.medicamente nu vreau sa iau inca.eu de fel nu prea ma impac cu ele,iar acum le evit pe cat posibil.in schimb,ceaiul e la putere.
apropo de burtici.mie mi se pare ca e foarte mare.mi se pare ca pe zi ce trece e si mai mare...si mai mare....deja ma cam supara mijlocul.sora mea radea de mine,daca acum e mare,de la 7 luni cand va exploda cum va fi?!abia asteptam sa mergem la control pt ca mi`e dor de bebe.eu cel mai bine il simt cand stau intinsa.aseara am simtit la lovituri....uaaaa....era neastamparat.
dar de portbebe ce parere aveti?abia astept sa avem tot cumparat pt el si ma tot gandesc si la acel portbebe,mai ales ca`l poate tine si taticu.nu mai zic de calvarul de a urca 3 etaje cu carutul.
noi va pupacim.ne pregatim de servici si trebuie sa`mi pregatesc gustarea de dimineata.cum ajung la servici,cum mi`e foame.mie dr de familie mi`a zis ca am tensiunea mica si ca e indicat sa beau o cescuta de cafea pe zi.mai bea cineva cafea?
sa aveti o zi buna si sper ca macar la voi sa fie soare si frumos afara,sa nu dormiti pe voi ca si mine.

19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hera01 spune:

neata burtici

Ieri am fost la control si m-a pus moasa sa ma urca pe cantar , am pus 14 kg in total pana acum , mi-a spus a o las mai moale cu sucurile naturale si dulciurile ptr contin foarte mult zahar , sotul meu radea pe sub mustata , el nu are gurajul sa mi-o spuna.
Mai sunt fete care se confrunta cu aceasta ''problema''?

23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Neata!!Off,mai,fetelor,nu mai vrea sa vina odata primavara??Vreau deja soare si caldurica.Ely_cta,ma bucur ca ai veit cu vesti bune si ca esti plina de optimism!!Flosideea,cafea beau si eu,zilnic cate o ceasca(mai slabuta,ce-i drept),am si eu tensiunea mica si ma ajuta,si imi si place foarte mult.Asa ca nu-0ti face probleme,savureaz-o linistita!Hera,am si eu probleme cu prea multe kg. luate in plus,mi-egroaza sa ma duc la medicul de familie ca ma va certa....Si eu nu ma ating deloc de dulciuri si sucuri....asta e,sa fie sanatoas,vom scapa noi cumva de kg. adunate....Mie mi-e groaza doar ca peste 3 lunio sa ma misc ca o balena esuataPooh,mami de Timea(15.06.05) si 23+

Mergi la inceput