Mamici de zmeurici iulie-august 2009 (29)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Fetele,sunt f suparata.
Colega de banca a fiica-mii are Ringelröteln(Rozeola sau eritem infectios in romaneste),e f periculoasa pt gravide daca e contactata pina in sapt 20 .Boala asta poate trece neobservata ca o raaceala usoara,numai 20%din pacienti fac eruptie pe piele,pete rosii care maninca.

Am sunat rapid la doctora si mi-a zis sa nu ma panichez asa tare(parca pot...)ca poate fiica-mea sa fi avut deja(de stiut nu stiu numai sa fii fost neobservata ca o raceala simpla,fara eruptie)sau poate nu face,cica fara contact direct nu poti sa iei...Incubatia este de 2-3 sapt si poate,Doamne fereste,daca fac,trec de 20 de sapt.
Cica pina in sapt 20,9%din cazuri moare bebein cel mai rau caz si alte belele ca anemie,hidrocefalie.

De avut,nu am avut,nu am anticorpi,mi-am luat analize de 2 ori pina acum si fu ok.
Bebe misca,il simt clar,ma rog la Doamne sa fie ok,ce pot sa fac?
Copilul nu pot sa-l tin acasa de la scoala si nici nu am unde sa-l duc,nu avem bunici aici...



_
Alina,mami de printesa si baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ylla2009 spune:

AWWWW ALINA...nu pot decat sa-mi imaginez ce-i in inima ta acum. fii pozitiva:) noi iti tinem pumnii si ne rugam pt tine si bebe pt tine:) tie si lui bebe
Ylla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Alina stai un pic.E o veste rea si de preferat clar-sa nu fi fost deloc,dar stii ce e/care-i treaba,ai 19 saptamani,ai vb deja cu doctora ta.Eu zic ca in primul rand este mai important sa reusesti cumva sa te linistesti,ca asta ar fi raul imediat pe care-l poti face puiutului si cel mai probabil in faza asta.Daca tu si fata va simtiti ok,tine sub observatie sa nu faci febra,habar nu am cum e boala asta,dar igiena stricta ca de obicei si un pic peste si cu Dumnezeu inainte!Iti tin pumnii sa nu fie nimic din ce te-a speriat si ai incredere un pic,ca fiecare BB are ingerasul lui care-l protejeza.Va fi bine!Trebuie,da?


my little sunshine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Ylla mai ai o fetita de-ti doresti baietel, sau cum? asa stiam si eu de legatul trompelor, se face dupa cezareana.
Micaalsa sper ca e totul ok, doamne ajuta. te asteptam cu vestile bune.
Alina stai linistita, are dreptate dr. ta. si oricum, daca e sa fii luat fetita ta, a luat deja microbul, asa ca n-are niciun rost sa nu o duci la scoala. cate sapt. ai acum?

_
Gio20+ si Marco(06.01.2006)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ylla2009 spune:

Giova..yup O fetitza minunata ,nascuta la exact o luna dupa ce am implinit 20 de ani,la exact un an de la prima intallnire a mea cu taticului ei ..doar la 45 de minute mai tarziu..si care va implini 6 ani pe 8 octombrie:)
Ylla21+ si mami de 8.10.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Alina, stiu ca e usor sa vorbesti daca nu esti in aceeasi situatie, dar totusi sarcina e avansata, asa ca riscurile sunt mici. Eu habar nu am daca am avut roseola si nu i-a trecut nimanui prin cap sa imi fac analiza asta. Stefan se pare ca a avut pe la 1 an. Eu am inteles ca boala este facuta in general de copiii pana in 2 ani si f. rar de adulti. Va doresc multa sanatate! Sper din suflet sa nu va afecteze in nici un fel.

Patricia, iti tin pumnii la amnio!

Micaalsa, esti bine? Nici eu nu stiu ce anume te-a ingrijorat asa de tare, ca tu erai optimista.

Ylla, sper sa ti se indeplineasca dorinta! Eu mi-am dorit mereu exact pe dos . Prima data am vrut baiat, nu a fost, apoi am vrut fetita, dar a fost baiat, acum imi doream f. f. mult fetita si e din nou baiat. Si chiar am fost dezamagita de fiecare data, cand am aflat ca bb din burtica e baietel am si plans . Dar dezamagirea a durat putin, dupa care aproape am si uitat ca nu mi s-au implinit dorintele .

mQQm, rochita cu pricina era pt. nou nascuti si a purtat-o Maria pana pe la 2-3 luni. Intai ii acoperea in intregime picioarele, ca un sac, apoi a devenit rochita midi . Probabil ca ea s-ar fi simtit excelent in ea mult si bine, dar a ramas mica .



Va pup,
Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003) si Stefan (4 mai 2005)
www.flickr.com/photos/cornelianis/" target="_blank">poze; poze2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Ylla sa-ti traiasca fetita si sa dea DD sa fie baietel in burtik.
Cornelia cred ca mai incerc si eu a 3-a oara, poate oi avea noroc de o fetita. Nu toata lumea obtine ce-si doreste. Eu eram convinsa ca va fii fetita, am si muncit in a 8-a zi a CM, perioada fertila trebuia sa fie la 14 zile, la ciclul meu regulat. dar uite ca nu s-a potrivit...si tot putza am.

_
Gio20+ si Marco(06.01.2006)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Alina, vai, te rog nu te stresa, sper ca nu l-a luat fetita ta. Gandeste pozitiv, uite, esti totusi norocoasa ca esti asa aproape de limita.

micaalsa, te astept si eu cu vesti, iti tin pumnii orice ar fi fost care te-a ingrijorat sa fie alarma falsa.

Ylla, da' vreau sa merg la cursuri prenatale, dar mai mult pt sotul meu. Se fac in trim 3, asa ca mai am un pic de timp.

Giova, vezi sa nu patesti ca un fost coleg de-al meu. Cand am inceput eu sa lucrez cu el, avea 2 baieti, sotia insarcinata cu al 3-lea... baiat. Discutand, dupa nastere, zicea ca sotia ar mai incerca odata daca ar stii ca ar fi fata. Acum cand am plecat de la jobul ala, tocmai nascuse al cincilea... baiat. Cu operatie de vasectomie si tot tacamul, a zis ca e acum convinsa ca si al 10-lea tot baiat e. Pe de alta parte tocmai citeam de-o duduie cu 10 copii, ceva guru de-asta de gym, a sasea a fost fata. Asta-i din ciclul... povestea vorbei.

Cornelia, asa as si vrea, sa-i fie bune peste vara, mersi de confirmare.

Lucialu , inseamna ca este oferta si in Ro in zilele astea, ca printre primele calatorii in Ungaria, ma scurgeam pe langa vitrine, ce vremuri. Oricum, mai ai timp de cateva ture pe-colo.

Mai aveam de zis, dar s-a golit creeru'. Uite dom'le ce long term memory am ca vin cu povestiri istorice si acum nu tin minte nici 5 minute. Culmea e ca am senzatia ca era ceva esential. Oh, well, imi amintesc eu pana la urma.

gashca!


Common sense is not so common...[Voltaire]

Mom me  www.travelpod.com/members/_mqqm_" target="_blank">
#1     #2     #3  [-0.17]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Fetele,ma scuzati,am gresit putin,eu despre boala asta nu am invatat la infectioase in Ro(ce sa zic,nici doctora mea nu invatase la anii ei in Ro,nici nu stia vreo denumire romaneasca,virusul cica e izolat din 1975 deci nu-i chiar nou...):
la Ringelröteln in romaneste ii spune numai eritem infectios iar rozeola este febra de 3 zile.



Revin imediat!

_
Alina,mami de printesa si baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinique spune:

o seara frumoasa si de la noi
mica astept vesti, m-am tot gandit la tine, sper ca la eco vestile au fost bune, indiferent ce stres ai avut, sper din suflet sa fi trecut.
alina, multa sanatate in continuare, nu cred ca fetita ta a contactat virusul dar dc perioada de icubatie e asa mare sigur vei trece de 20 sapt.
muffin? intra si tu si zi ca esti bine
doina
toata gasca

17 +

Mergi la inceput