Alegerea numelui copilului si destinul ...

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danutza_p75 spune:

Voi avea o fetita...si se va numi Miruna.In ziua in care am aflat ca va fi fetita,m'am consultat cu sotul in privinta numelui.Eu m'am gandit la Sabina..iar el la Mirabela sau Miruna..Mi'a placut enorm Miruna..L'am anuntat si pe nasul nostru de cununie care va si boteza fetita si ne'a sugerat sa'i punem si un nume de sfant, dar noi avand numele de familie foarte lung, ne'am gandit ca ar fi fost mult prea mult...plus ca orice copil care are 2 nume nu e niciodata strigat pe ambele nume...asa ca am ajuns la concluzia ca ar fi fost inutil sa mai cautam un nume.Intre timp, m'am uitat pe net sa vad ce origine are numle Miruna...si am aflat ca e greaca originea...surpriza, nasul nostru e grec..Iar semnificatia numelui este mir, aducator de liniste, pace( semnificatie religioasa). Apoi, am incercat sa aflu ce sfant se sarbatoreste pe data de 17 august , data posibila a nasterii...si iarasi surpriza..sf Miron...Asa ca..nimic nu e intamplator in lumea asta! Va pupa, Mirunica si mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Citat:
citat din mesajul lui danutza_p75

Voi avea o fetita...si se va numi Miruna.In ziua in care am aflat ca va fi fetita,m'am consultat cu sotul in privinta numelui.Eu m'am gandit la Sabina..iar el la Mirabela sau Miruna..Mi'a placut enorm Miruna..L'am anuntat si pe nasul nostru de cununie care va si boteza fetita si ne'a sugerat sa'i punem si un nume de sfant, dar noi avand numele de familie foarte lung, ne'am gandit ca ar fi fost mult prea mult...plus ca orice copil care are 2 nume nu e niciodata strigat pe ambele nume...asa ca am ajuns la concluzia ca ar fi fost inutil sa mai cautam un nume.Intre timp, m'am uitat pe net sa vad ce origine are numle Miruna...si am aflat ca e greaca originea...surpriza, nasul nostru e grec..Iar semnificatia numelui este mir, aducator de liniste, pace( semnificatie religioasa). Apoi, am incercat sa aflu ce sfant se sarbatoreste pe data de 17 august , data posibila a nasterii...si iarasi surpriza..sf Miron...Asa ca..nimic nu e intamplator in lumea asta! Va pupa, Mirunica si mamica


Danutza tu faci cum vrei...
Ni zic nume de sfant dar iti sugerezi sa ii mai pui un nume...Nu va fi strigata pe ambele nume dar mai tarziu ar putea sa aleaga...
Cu toate ca mie imi place numele meu , am suferit mereu ca am vut numai unul...
Am ajuns pana acolo incat cand ne vom intoarce in UK ( acum suntem detasati o perioada in strainatate ) vreau sa imi adaug unul pe cale administrativa..
Oi fi eu mai excentrica da' sincer eu inafara de mine nu am cunoscut pe nimeni fara doua prenume....si cand erma mica chiar ii invidiam...

Lara w18+ Jamie and Errie 18mths

Hawaii MexicoUS*Europe_and US * Wedding * ErinnKendall*KUALA LUMPUR * Bangladesh_Singapore_Bali * India*Nepal



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Buna.
Mie mi se pare cel mai greu lucru sa ii aleg numele copilului.
O sa avem un baietel, si desi stiu de la 16 sapt, inca nu am reusit sa-i gasim un nume.Ne-a placut Andrei f mult, la amandoi, dar sunt f multi Andrei, Apoi mi-a placut Codin, dar mi-a zis o persoana ca e nume de caine si m-a suparat, nu vreau sa-si bata lumea joc de baietelul meu. Vreau un nume romanesc si unul care sa se potriveasca si daca se hotaraste sa traiasca in alta tara.
Acum am ramas la o lista de 20 de nume...sper sa reusim pana in iulie sa il alegem.

Paula, 26+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Citat:
citat din mesajul lui paula_m

Buna.
Mie mi se pare cel mai greu lucru sa ii aleg numele copilului.
O sa avem un baietel, si desi stiu de la 16 sapt, inca nu am reusit sa-i gasim un nume.Ne-a placut Andrei f mult, la amandoi, dar sunt f multi Andrei, Apoi mi-a placut Codin, dar mi-a zis o persoana ca e nume de caine si m-a suparat, nu vreau sa-si bata lumea joc de baietelul meu. Vreau un nume romanesc si unul care sa se potriveasca si daca se hotaraste sa traiasca in alta tara.
Acum am ramas la o lista de 20 de nume...sper sa reusim pana in iulie sa il alegem.

Paula, 26+ cu


Hai mai Paula, zau asa!!!
Pai orice nume ai alege din lista se va gasi un 'binevoitor' sa spuna ca e de pisica/caine/ soparla /maimuta etc.
Codin e un nume frumos, daca iti place , go for it!!Sau ceva similar strain ca tot ai spus ca vrei : Colin.
Sunt curioasa .....respectivul/ respectiva ce nume avea ?Nu se putea atribui vreunui necuvantator...?

LOL


Lara w19+ Jamie and Errie 18mths

Hawaii MexicoUS*Europe_and US * Wedding * ErinnKendall*KUALA LUMPUR * Bangladesh_Singapore_Bali * India*Nepal



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fllupsi spune:

Buna.
La primul copil nu am avut probleme in alegerea numelui. Am ales Stefan si pentru ca a fost conceput in acea perioada, 27 decembrie. Acum am crezut ca va fi fata si voiam neaprat Andreea, insa este tot baiat.
Cristian se sarbatoreste ca si onomastica de Craciun, stie cineva?

Flori mami de Stefan 11.09.2008 si 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Citat:
citat din mesajul lui paula_m
Ne-a placut Andrei f mult, la amandoi, dar sunt f multi Andrei,
Paula, 26+ cu


Paula,

Or fi foarte multi Andrei, dar numai unul e al tau (daca totusi ii pui numele asta).

Eu nu stiu nici un caine pe nume "Codin", mai nou sunt si numele de caini la moda? Stiam un hamster pe nume Shakespeare.

Riscul exista oricand sa alegi un nume si, cand nu te astepti, cand nu mai ai ce face pentru ca deja ti-ai numit copilul asa, sa se trezeasca unii sa faca o remarca, asociere neplacuta sau sa cunosti ulterior un personaj total dezagreabil cu acelasi nume. Vezi ce relativ e totul? Cand cineva e pus pe glume proaste, cu orice nume esti vulnerabil, expus.

De acord ca orice nume are o origine, ca oricarui nume i se acorda o semnificatie, dar cred ca este pur intamplator daca aceasta semnificatie va avea o relevanta in viata reala si va influenta sau marca personalitatea sau destinul copilului. A se vedea atatia oameni care, desi poarta acelasi nume, sunt extrem de diferiti. Nu exista alegerea perfecta, destinul perfect, sunt doar iluzii.

Criteriile dupa care am ales eu numele au fost:
- sa nu fie ciudat, iesit dn comun, foarte rar sau inventat de noi
- sa sune bine impreuna cu numele de familie (mai ales pentru ca e baiat)
- sa poata fi pronuntat usor, fara a fi "stalcit" in cele mai multe limbi ale pamantului, deci mai "international", asa
- sa existe si in Romania, pentru ca suntem romani
- sa ne placa in primul rand noua, parintilor si, optional, bunicilor
- sa aiba "diminutiv", varianta de nume de alint (dar asta nu-i musai, pentru ca-l poti alinta oricum)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioannoula spune:

Eu as fi vrut sa ii pun Ana Maria sau Anastasia, dar fiind in Grecia, trebuie sa respect traditiile...:| Trebuie sa ii pun numele mamei lui. Fani.Eu o sa o strig Fanula ca e mai draguts:D A zis ca la al doi-lea copil sa ii pun ce nume vreau eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Eu n-am si nici nu vreau pt. cativa ani , dar la nume deja m-am gandit.
daca e baiat Christian , Mihnea , Tudor,Horia sau daca e in engleza , Sebastian/Alexander.
Daca e fata Mara/Maia , Teodora, Sonia,Clara ,Zara ,Iris,Ingrid sau daca e in alta limba , Madeline.

***Fur is for petting**


http:/www.4animals.ro/ajuta.html/

www.adoptiicaini.ro
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kj74 spune:

Pe copila mea o cheama Eirin Mathilde, desi initial as fi vrut sa o cheme Fiona. Daca nu i-or placea numele cand o fi mare, nu are decat se si le schimbe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

Noi suntem inca la perioada listelor, si a dezbaterilor.
La prima noastra fetita am avut practic aceleasi criterii ca si acum.
- sa nu fie prea lung, prea rar, prea romanesc, imposibil de pronuntat de alte natii -> ca al meu, Sanziana...
- sa transmita un mesaj, sa nu sune prea dur, prea girly (daca e fata, bineinteles), si sa mearga cu numele de familie.
pe mine toata viata m-a cam ofticat numele meu, desi nu prea exista glume pe seama lui, este el insusi o gluma complicata.
asa ca pe fetita noastra o cheama Flavia, iar pe cel/ cea care va sa vie...
suntem inca in deliberari, dar ne sunt la fel de dragi sufletului si urechii Alba si Felix...

va doresc multa inspiratie in alegerea numelor puilor vostri!

Mergi la inceput