Alegerea numelui copilului si destinul ...

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claudia_sm spune:

Daca e fetita o va chema DARIA,iar daca e baiat il va chema TUDOR MATEI. Asteptam sa mergem la eco 4d sa vedem daca e fetita sau baiat, caci la 2d primul gine la care mergeam ne-a spus ca e fetita, iar cel la care mergem acum ne spune ca e 98% sigura ca e baiat... Tocmai de aceea ne-am gandit la ambele variante!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elda spune:

Buna ! si eu sunt noua pe forum, pana acum doar am citit pe site-ul desprecopii.com.
Azi implinim 24 de saptamani, desi am fost acum 2 saptamani si am facut ecografie 4D, bebe al nostru nu a vrut deloc sa stea cuminte la pozat, asa ca adteptam urmatoare ecografie ca sa ne elucidam.
Pana atunci am ales Maria Clara, daca va fi fetita( unde Maria este prenumele bunicii mele), sau Eduard Mihai , daca va fi baietel( unde Mihail este prenumele socrului meu).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

si noi suntem in tratative cu numele! inca nu stim ce ne aduce barza dar daca va fi fata optam pentru:DARIA ANEMONA(intrucat dpn este de florii) iar dak va fi baiat optam(desi nu suntem ink decisi 100%) : IULIAN GEORGE( recunosc k imi place foarte mult si Matei)

kmy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lmarty2002 spune:

Desi inca nu stim ce vom avea si nu ne-am gandit aproape deloc inca la nume, am si eu o intrebare.

Se spune ca ar fi mai elegant sa ai un singur prenume, dar pe de alta parte, persoanele cu 2 prenume au o personalitate mai puternica. Oare asa e? Voi cum preferati unul sau doua prenume (sau chiar mai multe)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Inca de cand am hotarat sa avem un copil m-am gandit ca as dori sa aiba un nume mai rar intalnit..sa nu strig Alex si sa se intoarca juma de parc...Mi-am dorit mult o fata dar s-a dovedit ca e baiat cand aveam 16 sapt de sarcina..asa ca am inceput sa ma gandesc la nume, sotul meu mereu zicea k mai avem timp..k de ce sa ne grabim...Barbatii!!!! Asa ca eu ii ziceam variantele mele si el abroba (de cele mai multe ori dezaproba)..la inceput..pana prin luna a 7 ziceam ca o sa-l cheme Laurentiu Gabriel(gabriel il cheama pe tati),pe la 8 luni ziceam k mai bine Tudor,,,dar parca cu cat ma gandeam mai mult cu atat imi displacea...eu imi doream mult Matei, sabin sau Iustin..sotul; sa nu auda...la 38 de sapt am nascut..nu aveam inca numele stabilit..asa k atunci cand tati a venit la spital mi-a zis k o sa-l cheme Iustin Gabriel...data probabila a nasterii era 1 iunie..am verificat: era Sf Iustin..i-am zis inainte sa nasc k poate asta e un semn...si cu toate k am nascut pe 26 mai tati a zis ca macar dupa 14 ore de travaliu groaznic macar atata merit si eu, sa aleg numele:) Il ador pe bebe...IUSTIN!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

barbatii astia!!! si al meu m-a lasat sa aleg c eimi place, in principiu si-a dat acordul pana a fost sa impartasim cuiva opiniile noastree in leg cu numewle si atunci s-a schimbat radical, cum m-am decis asa fara sa-l intreb!!am crezut ca explodez, dar d efapt el merge pe ideea k este prea devreme, mi-a intrat in jocul cu nemele stiind k stau acasa si k altcev anu am ce prea face si in felul asta sa ma mai destind si eu!


kmy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

eram asa de decisa k daca o sa fie fetitza sa ii spun Daria, incta nu credeam k o sa ajung s aimi schimb parerea, dar mai nou parac a ainceput sa imi placa Ariana!! dar parca ma incanta si o combinatie intre cele 2 nume: Dariana!!!
grea decizie!!! sa vedem totusi ce ne aduce mos neculae!!!

kmy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Noi aveam numele pregatite inainte de a sti ca sunt insarcinata, aveam pentru fata si pentru baiat. Dar uite ca Dumnezeu si-a facut mila de noi dupa atatea rugaminti si ne-a trimis doi baietei superbi.
Bine, la 16 SA ne-au spus ca sunt fata si baiat asa ca i-am numit Mara Béatrice si Tudor Sébastian, apoi la 20SA ne-au spus ca sunt 2 baieti, asa ca am mai cautat doua nume de baiat. Pentru al doilea baietel l-am lasat pe tati sa aleaga si cum era in culmea fericirii ca va deveni tatic a ales numele Félix (care in latina inseamna fericire).
Acum avem doi leuti minunati Félix Alexandru si Tudor Sébastian.

http://community.webshots.com/user/Dragaica

Mamica fericita de leuti minunati Tudor Sébastian si Félix Alexandru 10.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

sunt asha de fixata pe numele de fata dar parca in iima mea isi face loc ideea ca voi ave aun baietel, de altfel asta am si vsat azi-noapte!!!sanatos sa fie bebe, asta ecel mai important!!!


kmy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelus_ade spune:

mi-am dorit atat de mult un bebe incat am ales si nume inainte cu mult sa raman insacinata!
asa k am zis k daca o sa fie baiat o sa fie Vladimir Andrei, iar daca o sa fie fetita, Reva Maria
acum am 23 sapt, iar dr. mi-a zis k 99 % e baiat, dar totusi eu simt in sufletelu meu k e fetita...
acum ce o da Dzeu, sanatos sa fie!

Mergi la inceput