Mamici de Ghiocei Martie-Aprilie 2009 (84)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns florinela79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adee

Apropo de sani si de colostru, eu imi fac masaj cu crema Mustela pe tot corpul dupa ce fac dus si doar atunci ma dau si pe sani; alt masaj nu mai fac. Colostru a inceput sa am cam din luna 6 si acuma de cateva zile, vad ca a inceput sa imi vina destul de mult, ca ma trezesc noaptea ca stau in baltoaca Am vazut ca folositi crema Garmastan...eu asa am inteles ca este pt rana sfarcurilor din timpul alaptarii.



37+Ariana

poze


Si mie la fel mi-a zis medicul, cu Garmastan se da dupa alaptare (ca se vor rani sfacurile), apoi inainte de alaptare spalat sanul.
Si masaj, la dus cand spal sanii usor si cu miscari circulare (cateva minutele), iar dupa dus crema de galbenele pe sfarcuri (care nu le am), apoi cu degetul mare si aratatorul, trag usor ca sa formez ceva...a zis medicul ca ma va ajutat mult cand bebe va vrea sa suga...tb sa aiba ce sa apuce cu gurita.

Florinela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mababei spune:

Citat:
citat din mesajul lui gigelica20

Inca ceva:


bebe Alexandra e primul nostru ghiocel? Sau mai sunt si alti bebelici nascuti intre timp???


Gigelica +35




Gigelica, sigur ca mai avem ghiocei! Ii gasesti aici pe prima pagina, inaintea listutei cu viitoarele mamici! Speram ca in curand sa ii putem admira pe toti pe contul comun de pe picassa.

mihaela

37+
Fii alaturi de noi si in saptamanile ramase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Timi07 spune:

Bun venit pe lume bebe Alexandra, felicitari mamicii, recuperare usoare si sa va bucurati una de cealalta.

Dannah bine ai venit!

La noi e o vreme de-ti vine sa-ti tai venele


Timi, mama Mariei Sophie(05.08.2007)
Iepurasul ne aduce un bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinela79 spune:

Novusfelicitari mamico! sa te pui repede pe picioare si sa fii bine, fetitei sanatate si tot binele din lume si sa pape titi de la mami.



Florinela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mababei spune:

Raaluca, baga un spatiu (da un enter) undeva intre agitate, ca se lati de tot pagina!

mihaela

37+
Fii alaturi de noi si in saptamanile ramase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinela79 spune:

Ma duc sa ma intind un pic in pat......am fost la plimbare (de fapt sa-mi caut o lampa de veghe...pentru bebe)...am intrat si am vazut ca a aparut bebita la Novus...cand intru mai tarziu un pic...poate avem vesti de la alte mamici date disparute pe forum de ceva vreme .

Florinela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PetraTudor spune:

Desi e foarte devreme pentru o asemenea discutie, voi ce ganditi - in principiu - despre circumcizie?

La cursul despre puericultura ni s-a spus ca este recomandabil sa fie facuta cand bebe are 7-8 luni, dar dr. care a tinut cursul ne-a spus ca baietelul ei nu este circumcis.

Iar acum ca mi-a venit newsletter-ul saptamanal de la 3D Preganancy, am dat si peste acest link http://www.parentsconnect.com/spills/leave_penis_alone.jhtml si ma gandesc ca e OK sa las la latitudinea puiului meu aceasta operatie....

Voi v-ati gandit la asta? Dar planuri financiare cu componenta de pensie faceti?

Si apropo de gandire pe termen lung, tati si cu mine deja avem adevarate dispute vis-a-vis de educatia copilului, ca doar ce altceva sa ne preocupe acum decat sa facem planuri inclusiv pentru adolescenta puiului????

38+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Felicitari Novus!!!! Refacere rapida si mult laptic.
Alexandra bine ai venit!!!! Sa cresti mare si sanatoasa!!!

Gigelica
Am fost la eco. Circulara de cordon. Nu mi-a putut masura craniul fetal caci era situat foarte jos si trebuie sa revin peste o sapt. In rest e bine. Are 2,200 kg, iar varsta gestationala estimata ecografic este de 33 sapt si 6 zile (cu 2 sapt mai mult). Asa ca Anca nu ma bag la pariu cu tine caci s-ar putea sa nasc mai repede .
Ma ingrijoreaza doar circulara. Ati avut cazuri cand si la desfasurat bebe? Eu sper totusi ca voi naste natural.



Olga 32+ David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

ALEXANDRA BB DE NOVUS S-A NASCUT ASTAZI LA ORA 12.00 , NOTA9/10, 3,500KG , 50CM, SEAMANA CU TATI SI DA DIN GURA CA MAMI

Sa va traiasca , sa va faca fericici!!!

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gigelica20 spune:

Am vrut sa zic "primul ghiocel de luna martie", dar m-am grabit. Stiu ca sunt si alti bebelici veniti in grupul nostru.

Olishka, si al meu are circulara, dar cica nu e chiar asa grav si e foarte posibil ca pana la nastere sa se elibereze. Plus ca se poate naste si cu circulara...dar doctorul iti va spune mai sigur, caci depinde cum e la tine.

La al leu, cat de e zgubilitic, ma astept la orice.

Gigelica +35

Mergi la inceput