Varsta (viitorului) meu copil

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aura_m spune:

Si inca ceva, foarte bine ca esti oprtimista si eu sunt la fel, incerc si dintr-un lucru urat sau intamplare mai putin placuta sa iau si partea buna a lucrurilor si sa sper ca si pe strada mea va rasari soarele. M-a ajutat f mult in viata acest optimism si in primul rand visam, totul incepe de la un vis, apoi un plan, apoi ambitia sa ne punem planul in aplicare. Cam tot ce mi-am propus am reusit, datorita faptului ca am avut mereu o atitudine pozitiva. Sa stii ca si pe mine m-a ajutat povestea asta, gandesc mai altfel de cand am citit-o, eu cu sotul meu cand nu ne iese ceva chiar zicem:"Noroc sau ghinion" si ne consolam ca poate nu a fost atunci.

AURA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuelita spune:

Citat:
citat din mesajul lui norma

Buna tuturor,
v-am citit cu mare interes, dar si cu tristete. Suntem cu atestatul in mana de doi ani si nu aveam nici un alt raspuns de la DPC decat "aveti rabdare, nu sunt copii, mai trebuie sa asteptati.." si sentimentul de neputinta crestea frustrant.
Norma

M.M.


Ati vazut copilasii?? Succes daca nu.
Ma mira ca nu sunt copii, cand cautam copil mulatru si am sunat la DPC Sighetu Marmatiei parca imi amintesc ca mi-au spus ca au foarte multi copii rromi de varste mici. In cel mai rau caz confund cu Satu Mare, dar si asa, ai putea incerca la Satu Mare. Cu noi au fost foarte amabili...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma spune:

Inca nu am vazut copiii, urmeaza zilele acestea. E vorba de copii din alte judete.
Am o intrebare: Desi nu ne-am gandit sa luam un copil mare, am aflat de un baietas de aproape sapte ani, care in toamna incepe scoala dar care a mai refuzat o familie care vroia sa il adopte pentru ca il speriasera alti copii ca va pati ceva foarte rau. Acum ma gandesc, am putea sa il facem sa isi schimbe parerea, suntem pregatiti si pentru scoala si ca sa se obisnuiasca cu noi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui norma

Inca nu am vazut copiii, urmeaza zilele acestea. E vorba de copii din alte judete.
Am o intrebare: Desi nu ne-am gandit sa luam un copil mare, am aflat de un baietas de aproape sapte ani, care in toamna incepe scoala dar care a mai refuzat o familie care vroia sa il adopte pentru ca il speriasera alti copii ca va pati ceva foarte rau. Acum ma gandesc, am putea sa il facem sa isi schimbe parerea, suntem pregatiti si pentru scoala si ca sa se obisnuiasca cu noi?

M.M.


Cred ca este greu, dar nu imposibil. Iar distanta face ca procesul sa fie si mai dificil.
Ma gandesc ca daca este in oras cu tine te poti duce sa vezi copilul in fiecare zi (daca este mai mare ca varsta si are nevoie de ceva mai mult timp pentru a se obisnui cu tine si cu sotul tau), pe cand daca este intr-un alt judet poti sa-l vezi doar in weekenduri.

De ce nu te duci sa-l cunosti? Sunt sigura ca apoi vei sti daca vrei sa incerci in continuare sau nu.

Mergi la inceput