Mamici si bebici din Pitesti 6

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Salut
mai suntem si noi pe aici , mai rar, dar nu mai apuc sa citesc.
in concediu am fost si noi si aceleasi probleme cu drumul: copii vomita la greu desi le-am dat pastile contra starii de rau in masina. Nu imi vine sa plec nici pana in oras cu ei ca sunt tare sensibilosi la drum.
concediu din pacate a fost unul ratat. Bulgaria mi-a lasat o impresie groaznica. Cu siguranta nu voi mai reveni in aceasta tara.
Concediile la Mamaia au fost un lux pe langa cele 4 stele de la Bulgari.
Copii sunt in vacanta, o termina fizic si psihic pe mama cat eu sunt la servici. Dupa 2-3 ma iau pe mine de buna.
mirela, daca ai tai s-au plictisit la curte...De noi ce sa mai zic. Nici o jucarie nu e interesanta, afara in afara de alergat si mers pe bicicleta nu prea mai e nimic placut, poate doar batutul cu batul in tufisuri.
Sper sa nu se inchida subiectul si sa mai revina si celelalte mamici, desi stiu cateva cam ocupate cu noi burtici sau cu noi bebelusi.


Mami de doi ingerasi Rares (15 oct 2006) am 2 ani si Miruna (1 febr 2009)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

anca la ce gradinita este erica? si unde anume?
eu l-am dat pe rares in gavana la nr 10, dar nu sunt f multumita de ea. nu isi prea dau interesul d-nele de acolo. nu au fost in stare sa faca nici o serbare anul acesta. de craciun nu au facut ca vezi doamne era gripa porcina, de ziua femeii la fel tot de gripa sufereau, iar la sf de an nu mai stiu ce au mai motivat, parca de varicela. cand de fapt cred ca nu vor sa recunoasca ca nu se ocupa de copii asa cum trebuie si nu au fost in stare sa ii invete tot anul 5 poezii si 3 cantece incat sa poata sa sustina si ele o serbare. grupele pregatitoare au facut 3 serbari anul acesta, iar la rares la grupa pauza... ca sa nu mai zic ca platesc pt engleza si dans cate 15 lei pe luna pt fiecare (daca faci un calcul simplu sunt 200lei pe luna) iar eu pe rares nu l-am auzit zicand un cuvant pe engleza sau miscand un picior. cred ca le platesc de pomana pe toate! as vrea sa-l mut in alta parte, dar nu stiu unde anume. si mi-ar trebui si o pila ceva ca presupun ca nu mai sunt locuri libere pe nicaieri acum... ma poate ajuta si pe mine cu o pila la gradi?

Mirela cu Rares-Mihai (19 aug 2006) si Rebeca-Maria (4 iun 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Salutare, eu sunt cu burtica si cu un picior paradita, de-abia ma mai pot ocupa de Ana si de casa.
Mirela in Gavana nu stiu sa-ti recomand, pe Ana as da-o in Banatului, stie cineva ceva despre gradinita nr 4? Nici eu nu am inscris-o dar am inteles ca mai sunt locuri. Erika de Ank este la nr 5, in Craiovei daca am retinut eu bine.
Tanima cine te-a muncit sa pleci tocmai in Bulgaria, eu am oroare de tara aia numai din povestile prietenilor. Noi am fost in Venus ca si anul trecut si tare bine ne-am simtit chiar daca a fost mai scump anul asta, in special mancarica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

buna mayaione! felicitari pt burtica, nu stiam ca esti insarcinata cu al 2-lea. in cate luni esti? cum te simti? stii ce sex are bb? ce nume ii vei pune? cum de te-ai hotarat asa deodata si nu ne-ai povestit si noua nimic? si ce anume ai patit la picior?
eu as fi vrut in centru la gradi, nu stiu exact cum se numeste , cred ca nr1, ma refer la cea de langa I.T.M. de acolo din intersectie. era in drumul nostru cu serv si ne-ar fi fost usor la amnandoi sa ii dusem sau sa ii luam. nu as vrea in alt cartier, ca nu am timp de naveta cu ei prin alte locuri tinand cont ca eu la 7.30 trebuie sa fiu la birou. asa mai bine ii las in gavana ca tot este in cartierul unde locuim noi si poate ii mai duce si ii ia soacra.

Mirela cu Rares-Mihai (19 aug 2006) si Rebeca-Maria (4 iun 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Pai sunt in 27 de saptamani si cateva zile, bb a fost cand baiat cand fetita, asa ca nu stim inca sigur. Al meu a zis sa nu mai intrebam ca oricum nu conteaza ce e, important e sa decurga totul bine. A aparut o durere la piciorul stang la sold, acum parca s-a mai diminuat, dar oricum e. Daca dispare complet nasc natural, daca nu, cezariana. A zis dr macar sa incercam vaginala ca oricum au trecut aproape 4 ani de la cezariana si e safe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

Dragi mamici, am intrat sa va spun o poveste trista, a unui puiut de 5 luni.
Simo27, colega noastra de la "puiuti de randunici" e o mamica inimoasa… asa mama, sotie, prietena mai greu de gasit. Are 3 copii, David din 2002, Sam (puiut de randunica) din 2008 si Siluan, un pufulete din 08.02.2010.

Din pacate puiutul mic, pufuletele, are grave probleme de sanatate, acum se afla in Salzburg, urmand sa plece intr-o clinica din Innsbruck in speranta ca se poate face transplant. Este bolnav de ciroza si atrezie a cailor biliare datorate infectiei hepatice cu CMV.

Simo si-a facut analizele in sarcina si i s-a spus ca are imunitate la CMV deci problemele astea au cazut ca din cer.

Pe scurt, dupa nastere nu i-a trecut icterul. I s-a spus sa astepte ca o sa treaca, au urmat analize, s-a vazut ca sunt valori mari la bilubirina, i s-a dat medicatie, nu au fost imbunatatiri. Intre timp a mai avut un hop… operatie de hernie, cu probleme si spaima mare nu-mi amintesc exact motivul, parca din cauza reactiei copilului micut la anestezieie.

Dupa mai multe internari la Brasov, au plecat la Bucuresti, la Fundeni, unde dupa un alt set de analize si alt set de medicamente au plecat acasa, urmand sa revina dupa aprox o luna la control.

Saptamana trecuta s-au intors la control la Fundeni, iar vineri, in 23 iulie, li s-a spus ca singura sansa este transplantul de ficat… DAR sa mai astepte pana in toamna.
S-au mobilizat, ne-am mobilizat cu totii, iar luni au plecat in Germania, de acolo in Austria. Marti a fost internat, i s-au facut analize, miercuri i s-a facut punctie, azi primeste rezultatul biopsiei. Din rezultatele de pana acum: ficatul este negru, nu are nicio sansa pe un tratament, nu se stie DACA se poate face transplantul. Totusi, cu sprijinul unor medici MINUNATI, s-a luat legatura cu o clinica din Innsbruck, care poate face astfel de interventii, probabil si din cauza varstei asa de mici. A vorbit seful clinicii din Salzburg. Vor fi primiti saptamana urmatoare in Inn. pentru analize pentru luarea deciziei… SE POATE FACE CEVA PENTRU SILUAN?

Parintii sunt terminati! Un mic frumos, vesel, comunicativ… of… ne rupe sufletul ca inca nu stim daca se poate face ceva.

Dar speram, ne rugam la Dumnezeu, si facem ce putem pentru a-i sprijini; ei sa se poata concentra doar pe micut.

Fiti alaturi de noi! Fiti alaturi de pufulete!
Are nevoie de rugaciunile noastre… si bineinteles de niste resurse financiare. Cazul o sa fie preluat de rubrica „umanitare” a forumului. Fiecare cum poate, cat poate... si doar un gand bun, o rugaciune pentru el.

La inceputul fiecarui capitol, la puiuti de randunici, sunt pasii care i-am facut impreuna pana acum, precum si conturile lui George, in care se pot dona niste banuti, care sa-i ajute sa acopere macar cheltuielile cu spitalizarea si analizele. O singura zi de spitalizare, fara nicio analiza, ii costa 700 euro.
Imediat ce avem actele medicale, le vom pune pe siteul si blogul lor la care muncim acum si vom initia campanii mai ample, in presa, TV, forum si alte cai.
Avem deja sprijinul Asociatiei Mame si speram sa ne auda strigatul de ajutor cat mai multi oameni.

Impreuna putem muta muntii!!!

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

da Mirela Erica e la nr 5 in Craiovei, da pile nu am, a stat George 2 zile la coada sa prinda loc. Eu o inscrisesem si la fosta gradi Arpechim, dar mi0e mai in drum aici.
Tamina imi pare rau de concediul vostru si de problemele puiutilor cu masina. Erica la drum f lung ameteste si devine palida.
Maya zici ca te gandesti serioos la nasterea vaginala? Esti curajoasa

Anca cu Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)www.flickr.com/photos/9330118@N03//" target="_blank">poze,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

m-am resemnat cu gradi. o sa ii las in gavana unde i-am inscris deja, e prea tarziu sa mai caut si sa mai intervin pe undeva, si sper ca invatatoarele sa fie mai serioase anul acesta si sa puna osul la munca sa ii invete pe copii poezii si cantece ca doar d-aia ii duc acolo, nu doar ca sa ii scot afara din casa. si sper sa imi fac mai mult timp pt ei sa repet acasa poeziile pe care "le lucreaza" la gradi d-nele educatoaare. mai mult, ca parinte, nu vad ce as putea sa fac. poate sa le "atentionez" cu cadouri mai des pe d-nele. dar chiar si asa, se vor ocupa ele mai serios de copiii mei in mod special? sau "investesc" de pomana in ele fara nici un efect?!?
maya la ce dr mergi de nu este atat de sigur pe ceea ce vede? mi se pare un pic ciudata chestia asta. "ideal" (daca exista asa ceva) ar fi sa ai pereche, dar sincer sunt mai dragute fetele. au alta mimica si expresivitate, alte gesturi, alte jocuri, sunt mai receptive la tot, le poti imbraca cu haine mai dragute etc. oricum ar fi sa fie, sa dea Domnul sa fie un BB sanatos ca asta e cel mai important!!! cat priveste nasterea naturala iti urez bafta multa!!! o sa vezi ca nu e asa greu. eu am trecut hopul cu brio de 2 ori...

Mirela cu Rares-Mihai (19 aug 2006) si Rebeca-Maria (4 iun 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

fetelor am uitat sa ma plang: RARES ESTE CU BUNICII LA FELIX PT 2 SAPTAMANI!!!!!! mi-e asa de dor de el si abia au trecut cateva zile. beki a ramas acasa cu mamaie (soacra-mea) si mereu intreaba de rares, unde este rares, de ce nu vine rares, vrea si ea la rares! zice ca vrea si ea la serv cu bunica (asa am mintit-o ca bunica e ba la serv, ba la tara, ba ca e plecata si nu stiu unde, nu mai stiu ce sa inventez). cred ca albesc asteptandu-l, iar el nu are nici un stres de noi. vb cu mama de 3-4 ori pe zi si pana acum nici nu si-a adus aminte de noi sau de beki. se balaceste nonstop la bazin si alearga cu toti copiii pe acolo, iar de noi si de casa lui nici nu isi aduce aminte...

Mirela cu Rares-Mihai (19 aug 2006) si Rebeca-Maria (4 iun 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

fetelor in curand trebuie sa deschidem un capitol nou!!!!!!!

Mirela cu Rares-Mihai (19 aug 2006) si Rebeca-Maria (4 iun 2008)

Mergi la inceput