Mamici si bebici din Pitesti 6

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Mireal tu ai avut varicela? Poate mai are imunitate de la tine, eu stiu. La noi David a facut toamna trecuta, iar Erica nu a luat, desi au stat toata ziua impreuna, doar noaptea acasa.
Super la mare...noi nu cred ca ajungem anul asta

Anca cu Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)www.flickr.com/photos/9330118@N03//" target="_blank">poze,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

eu am facut 2 forme din astea: si cele mari si rare care par muscatura de insecta si cele mici cu lichid cand eram in clasa a 6-a si a 7-a. am inteles ca imunitatea tine de fiecare dar in fata acestor virusi nu prea ai castig de cauza si pana la urma tot le faci. mai rau e cand le faci la batranete. sunt mai greu de suportat si de obicei fac complicatii.
abia astept sa plec la mare desi vremea se arata cam intoarsa de cand cu furtuna de azi-noapte. ce va fi va fi pana la urma.

Mirela cu Rares-Mihai (19 aug 2006) si Rebeca-Maria (4 iun 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

din nefericire am avut ghinion si a luat varicela si rebeca. nici nu stiu exact daca ieri a fost prima zi de eruptie sau acum cateva zile. stiu clar ca in weeeknd au muscat-o de manuta si de umar niste tantari care au lasat niste bube mari, s-au marit si s-au iritat a doua zi si mai mult. le-am dat cu fenistil gel si au inceput sa se repare. acum 2 zile i-au aparut niste bubite pe burtica (care au fost clar de varicela), dar nu am stiut sigur pana ieri, pt ca erau in zona braului, unde ii veneau ridicati pantalonarii si, probabil de la frecare, s-au rupt si s-au iritat f urat ca cele de tantari si am crezut ca este tot o muscatura de tantari. seara a facut temperatura 38,6 si chiar ma gandeam ca ii vor aparea bubitele pana dimineatza. cert este ca ieri i-au aparut bubite in par ceea ce este clar varicela. am chemat dr de familie si a zis ca deja sunt in plina eruptie si in cateva zile vor erupe toate si pe maini si picioare (mai intai erup pe burta, apoi pe fata, gat si cap, apoi maini si picioare), ca e o forma mai usoara decat la baiat. am intrebat de vaccin (stiam ca ambii copii l-au facut la varsta de 1 an) si mi-a zis ca e bine facut, dar nu da neaparat imunitate la virus ci ajuta sa nu faca o forma cu complicatii. ne-a recomandat sa fie hidratata, sa bea multe lichide, supe si mancare lejera in general, niste pastile/prafuri pt intarirea imunitatii, aerius sirop si tinctura mentolata, sa nu ne ducem in locuri circulate si aglomerate (este contagioasa atata timp cat bubele sunt crude si eruptive, dupa ce fac crusta nu se mai transmite virusul), dar putem sta in curte la aer curat, nu trebuie sa stam neaparat in casa in aer inchis pt ca boala are cursul si evolutia ei. ne-a dat voie sa mergem la mare de saptamana viitoare dupa ce fac crusta toate bubele si nu mai apare nici una, dar sa nu stea in soare, sa stea sub umbrela, cu capul acoperit si eventual cu un maieut, cu crema de protectie si fara prea mult stat in apa.

Mirela cu Rares-Mihai (19 aug 2006) si Rebeca-Maria (4 iun 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Mirela imi pare tare rau ca s-a imbolnavit si Rebeca. Mai plecati?
Cred ca pama p e miercuri -joi domnisoara nu poate.

Restul fetelor unde umblati? Sunteti deja in concediu?

Anca cu Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)www.flickr.com/photos/9330118@N03//" target="_blank">poze,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Mirela ce faceti? La mare?
Fetele voi peunde umblati?

Anca cu Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)www.flickr.com/photos/9330118@N03//" target="_blank">poze,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

buna ! pana la urma am fost la mare si am venit aproape la fel de albi cum ne-am dus. am avut doar primele 2 zile de soare, restul vreme inchisa si cu cateva ploi chiar. era f vant si rece afara astfel incat nici pe malul marii nu te puteai plimba. ne-am plimbat prin constanta prin mall, prin parcuri, am mai fost pe la o verisoara de vre-o 3 ori, prin satul de vacanta, oricum destul de monoton si de plictisitor in atatea zile urate. pe plaja trecea timpul mai repede, dar ce sa-i faci daca vremea nu a tinut cu noi. in schimb hotelul f frumos (ca doar era de 4 stele, deh), si mancarea f buna si cu aspect estetic super ca la tv in emisiunile culinare. desi nu aveau f multe feluri de mancare toate erau f bine gatite si proaspete.
copiilor nu le-a prea placut marea, desi apa era f calda in cele 2 zile cat am facut plaja, insa se cam speriau de valuri, si de senzatia ca iti fuge nisipul de sub tapli. le-am luat tot felul de colace, barcute, piscinute, dar in apa nu au vrut sa intre. beki nici macar la mal nu vroia cu picioarele in apa, doar rares a intrat un pic pana la glezna, nu mai mult. nici nu i-am fortat sa intre, am zis ca vor intra ei cand se vor mai obisnui cu senzatia noua de val in zilele urmatoare (nestiind ca vor urma zile cu nori si ploi si vant). in schimb s-au jucat in nisip cu galetuse, masinute, pistolase si toate cele cu care plecasem "inarmati" de acasa (bine ca le-am luat de acasa tot felul de nebunii pt ca acolo erau niste scoruri de iti picau plombele). nu mai zic ca tot cearceaful era numai nisip pt ca ei calcau peste tot netinand cont de nimic. in concluzie distractie cam putina dar macar ne-am bucurat de copii acordandu-le toata atentia din lume, ceea ce acasa nu se prea intampla pt ca de obicei incercam sa ii plasam pe la unul si altul.

Mirela cu Rares-Mihai (19 aug 2006) si Rebeca-Maria (4 iun 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Mirela una peste alta ma bucur ca concediul vostru a fost placut si ca copii s-au facut bine. Tu cand te duci la munca?
Cat despre teama de apa si noi am avut probleme de genul asta anul trecut in primele zile, vroia doar la apa mai mare in brate.
Fetellleeeeeee! Pe unde umblati?
Vreau vesti despre toata lumea! La raport va rog!

Anca cu Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)www.flickr.com/photos/9330118@N03//" target="_blank">poze,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

eu sunt deja la munca de ieri. pt ca m-am reintors din crestere copil cu 1 iunie am avut dreptul doar la 12 zile de concediu pe anul asta, asa ca am fost o saptamana la mare, am mai stat apoi 1 sapt acasa pt ca tot era sotul in concediu si mai am doar 2 zile de recuperat cand voi avea nevoie. asa ca pana anul viitor, cand voi mai avea concediu, sa tot muncesc cu drag si spor daca voi mai avea unde!!!!

Mirela cu Rares-Mihai (19 aug 2006) si Rebeca-Maria (4 iun 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Mirela sper sa mai ai unde munci si la anul.
Eu lucrez intr-o firma mica, privata, asa ca m-as bucura dc mi-ar da 12 zile de concediu cu totulsi mai plec si pe la 18.30 de aici

Anca cu Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)www.flickr.com/photos/9330118@N03//" target="_blank">poze,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

nasol program. dar de ce nu iti dau concediu? chiar asa sta firma in tine si daca pleci o saptamana se duc afacerile de rapa? nu ai nici un inlocuitor pe perioada scurta? macar este remunerat cat de cat la un nivel rezonabil?

Mirela cu Rares-Mihai (19 aug 2006) si Rebeca-Maria (4 iun 2008)

Mergi la inceput