Independenta financiar?

Independenta financiar? | Autor: ioana85

Link direct la acest mesaj

E prima mea vizita pe acest forum si as avea niste intrebari pentru voi. Deocamdata locuiesc in Canada cu prietenul meu (tot roman). Prietenul meu are afaceri in Romania si va trebui sa se mute inapoi in cativa ani (nu stie sigur cand, dar e 100% sigur). Suntem impreuna de foarte mult timp si mi-a zis ca vrea sa ma duc cu el. Am acceptat, il iubesc mai mult ca pe orice, dar mi-e frica.

Am terminat facultatea de psihologie si pe urma am facut si 2 masterate (1) MSc in Social and Organizational Psychology; 2) MSc in Human Resources Management). As vrea sa va intreb la ce salariu ma pot astepta in Cluj cu educatia mea (deocamdata sunt studenta, deci n-am experienta in domeniu).

In Canada, sunt total independenta financiar si as dori sa stiu daca va fi posibil si in Romania. Cand ma si gandesc ca poate nu va fi posibil, ma ia frica, sunt o fire foarte independenta, si n-as vrea sa depind de un barbat (chiar daca e prietenul meu/viitorul sot).

Mi-e greu sa accept sa-mi ratez cariera, si sa fiu o stay at home wife; sa cheltuiesc banii lui si eu sa nu aduc nimica in casa. Ce ma voi face eu daca peste 10-15 ani el isi gaseste pe altcineva si divorteaza? El e ok sa ma intretina dar nu m-as simti bine, trebuie sa am si eu banii mei si sa contribui ceva la familie….

Ce ziceti, voi ce-ati face? Multumesc mult!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monabella spune:

Eu nu stiu sa-ti raspund concret dar aplaud initiativa ta de a fi independenta financiar. Asa tb sa fii indiferent ce se intimpla pt ca in viata exusta divort, exista moarte sau boli degenerative si e bine sa ai jobul tau, banul tau, sa nu te copleseasca vreun eveniment din asta neplacut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RazaDeSoare spune:

Ioana85 bine ai venit pe.Eu sunt si mereu am fost independenta financiar de sotul meu,desi la un moment dat am fost tentata sa renunt la slujba(la propunerea lui) si sa stau acasa.Bine ca nu am renuntat,ca niciodata nu stii ce se poate intampla.Ma simt mai "libera",nu mi-ar placea sa stau si sa cer mereu bani.Cu siguranta o sa-ti fie greu la inceput,insa ai sa gasesti ceva de lucru in Cluj(daca la inceput pe un salariu mic,cu timpul lucrurile se vor schimba).Intre timp incearca sa iti pui niste bani deoparte,sa ai pana iti gasesti ceva de lucru aici,asta referitor la ce ai spus tu ca o sa cheltuiesti banii lui.

Ca parere personala,referitor la intrebarea ta,eu nu as renunta(mai ales dupa cat ai investit in educatie)la cariera.Se pot imbina amandoua foarte bine.

Bafta multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Ioana,

iti faci si tu niste griji!
Aici incepe sa fie criza finaciara, nu e deloc momentul sa se intoarca cineva aici pt o afacere!
Asa ca incepe-ti tu cariera acolo, ca si la Cluj se gasesc job-uri bune. Nu te intreba cat se castiga aici, pt ca aici si preturile sunt mai mici.

Si apoi te poti implica in afacerea lui, poti sa-ti faci tu o afacere, nu pune raul in fata, esti prea tanara pentru asta.

PS: daca sotul divorteaza, in Romania ii iei jumate din avere... deci oricum nu ramani muritoare de foame!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristiama
PS: daca sotul divorteaza, in Romania ii iei jumate din avere... deci oricum nu ramani muritoare de foame!



te contrazic putin: ii iei jumatate din bunurile care sunt trecute pe numele la amandoi, sau din bunurile pe numele lui, dar care sunt dobandite dupa casatorie.


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana85 spune:

Raza de soare, tocmai de aia vreau si eu sa fiu independenta; nu vreau sa ma milugesc la el sa-mi dea bani pentru o pereche de cizme, pentru farduri, etc…m-am simti penibil, mai rau decat un copil! Nu e vina lui, ca el zice ca banii lui sunt si ai mei, deci nu trebe sa ma gandesc asa, dar sunt mai independenta si n-as putea.

Nici nu stiu cum ma voi simti la inceput, fiind dependenta de el pana cand imi voi gasi si eu ceva de lucru. Nu vreau sa renunt la cariera nici in ruptul capului, nu numai pentru ca imi place cea ce fac, dar si pentru ca imi acorda un sens de libertate. De mica am fost invatata cat de importanta e independenta financiara, nici macar bunicile mele n-au stat acasa, amandoua au lucrat; iar mama si cu 5 copii tot a lucrat si lucreaza; mi-a zis ca mai a dat banii pe gradinita decat sa stea acasa, pentru ca macar stie ca banii sunt si ai ei.

Cristama, nu e chestie ca-mi fac si eu niste griji. Grijile mele sunt reale pentru ca el e hotarat sa se intoarca in Romania cat mai repede, iar eu trebuie sa stiu ce sa fac. Daca nu ma duc cu el, ne mai ramane doar sa ne despartim, deci relatia nu mai are sens sa continue. Intelegi de ce-mi fac griji si de ce intreb?

Nu pun raul in fata, ma gandesc la toate posibilitatile, examinez situatia; nu pot pleca din Canada fara sa stiu situatia din RO. Inainte de a lua o decizie, trebuie sa stiu ce oportunitati exista pentru mine in Romania, si cam cat pot castiga cu educatia mea—stiu ca nimeni nu-mi va putea da o suma exacta, deci accept si un “vei castiga destul pentru a avea un trai de viata decent si pentru a fii independenta”. Cum a zis si monabella, sunt tot felu de chestii care se pot intampla si trebuie sa fiu pregatita.

Eu nu stiu absolut nimica despre ce voi putea face in Romania—ce optiuni am cu educatia mea, daca va mai trebui sa iau niste cursuri, cat voi castiga si nici nu stiu legile (care sunt procedurile, etc..) din Romania, asa nu stiu ce se intampla in caz de divort.

Sunt pe dinafara cu toate, deci ar fii grozav daca mi-ati putea da aceste informatii..Multumesc inca o data!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Ioana, cu pregatirea ta, la momentul la care vei intra in campul muncii, cam cat ar putea fi venitul tau lunar in Canada? Asa, aproximativ.
Ca-ti spunem noi cam care ar putea fi in Romania.
Si apoi, depinde si ce e mai important pentru tine: sa castigi bine si sa ai un trai decent intr-o tara civilizata sau conteaza sa fii cu prietenul tau si sa accepti faptul ca posibil vei fi pusa in postura de a face multe compromisuri pentru un trai in Romania?


Elle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana85 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Elle_seb

Ioana, cu pregatirea ta, la momentul la care vei intra in campul muncii, cam cat ar putea fi venitul tau lunar in Canada? Asa, aproximativ.
Ca-ti spunem noi cam care ar putea fi in Romania.
Si apoi, depinde si ce e mai important pentru tine: sa castigi bine si sa ai un trai decent intr-o tara civilizata sau conteaza sa fii cu prietenul tau si sa accepti faptul ca posibil vei fi pusa in postura de a face multe compromisuri pentru un trai in Romania?


Elle


in canada, cu pregatirea mea, voi castiga destui bani pentru a-mi putea cumpara o casa si o masina singura, o sa am bani pentru orice si o sa-mi mai si ramana sa pun deoparte.

dar n-am aceleasi pretentii si in RO, vreau sa pot contribui la casa (chirie, mancare, masina, etc..), vreau sa am banul meu; doar atat.

daca trebuie sa aleg intre cariera si prietenul meu, il voi alege pe el 100%, banii nu ma fac fericita, doar ca ajuta :)

cum am mai zis, daca as sti ca voi ramane cu el pe veci, si ca nu va divorta de mine in cativa ani, as fi dispusa sa fiu dependenta de el. dar vreau sa ma pregatesc pentru orice eventualitate, si sunt curioasa sa stiu ce pot sa fac in RO.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IonescuOana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Elle_seb

Ioana, cu pregatirea ta, la momentul la care vei intra in campul muncii, cam cat ar putea fi venitul tau lunar in Canada? Asa, aproximativ.
Ca-ti spunem noi cam care ar putea fi in Romania.
Si apoi, depinde si ce e mai important pentru tine: sa castigi bine si sa ai un trai decent intr-o tara civilizata sau conteaza sa fii cu prietenul tau si sa accepti faptul ca posibil vei fi pusa in postura de a face multe compromisuri pentru un trai in Romania?


Elle


Dupa parerea mea Elle a pus punctul pe i...Intr-adevar ai de ales intre a fi langa persoana iubita si a trai intr-o tara civilizata pt. ca "directia" de mers in mare este din Rom. in Canada si nu invers. Bine, mai sunt si exceptii, nu pot sa zic, dar depinde care din cele doua variante este mai importanta pt. tine...Poti sa fii independenta financiar si aici, trebuie insa sa te obisnuiesti cu un alt stil de lucru si de discutii decat in alte parti.
Curaj!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana85 spune:

Citat:
citat din mesajul lui IonescuOana

Citat:
citat din mesajul lui Elle_seb

Ioana, cu pregatirea ta, la momentul la care vei intra in campul muncii, cam cat ar putea fi venitul tau lunar in Canada? Asa, aproximativ.
Ca-ti spunem noi cam care ar putea fi in Romania.
Si apoi, depinde si ce e mai important pentru tine: sa castigi bine si sa ai un trai decent intr-o tara civilizata sau conteaza sa fii cu prietenul tau si sa accepti faptul ca posibil vei fi pusa in postura de a face multe compromisuri pentru un trai in Romania?


Elle


Dupa parerea mea Elle a pus punctul pe i...Intr-adevar ai de ales intre a fi langa persoana iubita si a trai intr-o tara civilizata pt. ca "directia" de mers in mare este din Rom. in Canada si nu invers. Bine, mai sunt si exceptii, nu pot sa zic, dar depinde care din cele doua variante este mai importanta pt. tine...Poti sa fii independenta financiar si aici, trebuie insa sa te obisnuiesti cu un alt stil de lucru si de discutii decat in alte parti.
Curaj!

O DAU PE SOACRA-MEA, DAR NU LA SCHIMB, CI PE DEGEABA! DAR NICI ASA NU CRED S-O IA CINEVA!



il voi alege pe el, il ador, el ma face fericita, nu banii. familia (viitorul sot si viitorii copii) ma fac sa ma simt implinita, nu cariera. cariera doar ma va ajuta daca se va intampla ceva rau, in caz de divort sau mai stiu eu ce...

vroiam doar sa stiu la ce sa ma astept in romania, atata tot. oana m-am mai linistit dupa ce mi-ai zis ca pot sa fiu si acolo indepedenta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

un pic offtopic:

Ioana cati ani acum si de la ce varsta esti in Canada?
Te intreb ca sa vad cata experienta de canada ai si cata de romania. Am mai cunoscut o tanara ca tine , care vroia sa se intoarca in Romania pentru "dragostea ei". Nu s-a intors pana la urma...si asta si din cauza ca au infuentat-o parintii!
In general cei care pleca din Ro...spun ..fac pasul asta nu neaparat pentru mine...dar pentru copiii mei, sa traiasca intr-o tara civilizata!
Chiar parintii tai ce zic de o astfel de algere? Au simtit ca le cade cerul pe ei cand au auzit?

Alfel ce sa zic..mai sunt(em) femei independente si in Romania...



Eu si Raducu (22.04.2005)

Mergi la inceput