Gravidute si mamici intre 25-35 de ani (25)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lore2009 spune:

buna, am 33 ani si sunt nelamurita... Am facut astazi a doua eco transvaginala la 7 sapt, prima fiind la 5 sapt. Doctora a fost rezervata, a spus ca nu este dezvoltat cat ar fi trebuit, ca este ff mic si il impiedica ceva sa se dezvolte, sa iau in continuare vitamine si utrogestan, pana la urmoarea vizita peste 2 sapt.Nu am obinut alte explicatii. Nu am avut probleme pana acum, adica greturi, am avut doar crampe abdominale la inceput, ameteli, oboseala.
Nu stiu ce pot face? Nu sunt fumatoare, nu am luat anticonceptionale, am facut primele analize calcemie, glicemie,teste sange, RH pozitiv-si sunt ok.
Incerc sa gandesc pozitiv, dar trecerea de la o stare la alta (fie ma simt vinovata, fie descurajata), trebuie sa astept...Daca ati trecut sau auzit de asta? Adica nu stiu ce sanse mai sunt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katiapam spune:

salut fetelor
Nastasie-sti tu ca aici se scrie apoi pauza...
cam toate facem asa
Anca-sa nu mai piezi nici un sufletel
Lore-bine ai venit
sper sa nu fie nimic grav
mie la prima eco mi-a zis ca e mai mica sarcina cu o saptamina dupa datele lor si tot asa pe la sapt 6-7 am facut-o
apoi in timp la morfo era bine nu era mai mica...cred ca nu e cazul sa te stresezi
sa ne spui cume urmatoarea eco
doamne da sa fie bine
Mariaanna-Adriana-m-unde umblati voi gravidutelor?cum va mai simtiti?

_

ticker
deGiulia (20/06/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_m spune:

Salutare
Katiapam bine ai revenit. Ai dreptate ca aici se scrie mult si apoi pauza lunga si tot asa. Eu sunt bine acum, multumesc de intrebare. Am mai avut ceva probleme acum vreo 2 sapt, dar multumesc lui Dumnezeu acum sunt bine. Cred ca am inceput sa-l simt si pe bebe. Lunea viitoare o sa am control la dr si imi fac si tripulul test. Sper. Voi ce mai faceti? Cum mai sunteti ca parca erai suparata acum ceva vreme.
Lore bine ai venit. sa sti ca si eu am tot avut probleme la inceputul sarcinii ca ba nu-l gaseau pe bebe, ba nu-mi ieseau analizele de hCG la valoarea normala si tot asa. Dar uite ca pana la urma a fost bine. Tin pumnii sa fie bine in continuare.
Nastasie voi ce mai faceti? Cum stati cu proiectu bebe2? Cum stai cu tigarile? Ai reusit sa citesti cartea aia?
Ancadragoman pupici si numai bine.

Adriana 17+ si Robert Cristian (08.26.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neliaCris spune:

cucu?

14 martie 2008 m-am nascut!!!!deja am un anishor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katiapam spune:

hi
e gata
Nelia-doar atit? cucu?
spune cum mai esti?
ai revenit? cum a fost in tara?
ce peripetii ai avut?
Adriana-m-toate au fost cam cu o luna jumate in urma
am fost in tara in mini vacanta-pauza ca m-a enervat la culme al meu
a venit dupa noi si ne-am intors in patrie,nu puteam sa ma intorc fara procura si asa ne-am facut un week acasa cu totii la padure la gratar
pina la urma toate se rezolva
ma bucur ca te simti mai bine si ca il simti pe bb de acum incolo retraiesti toate sentimentele sarcinii,ce frumoasa perioada dar si grea
din cite stiu acolo trebuie sa platesti cind nasti la spital asigurare medicala?am o verisoara care a nascut in San Francisco si parca trebuia sa plateasca o suma mare care a dat-o in rate....
acum e acasa ca nu a vrut sa mai ramina s-a intors sa termine facultatea ea e in tara cu copilul deja mare merge la scoala din toamna iar sotul ei e acolo si nu se poate intoarce nu mai pupa viza deloc.....

_

ticker
deGiulia (20/06/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns x_ggg spune:

Citat:
citat din mesajul lui lore2009

buna, am 33 ani si sunt nelamurita... Am facut astazi a doua eco transvaginala la 7 sapt, prima fiind la 5 sapt. Doctora a fost rezervata, a spus ca nu este dezvoltat cat ar fi trebuit, ca este ff mic si il impiedica ceva sa se dezvolte, sa iau in continuare vitamine si utrogestan, pana la urmoarea vizita peste 2 sapt.Nu am obinut alte explicatii. Nu am avut probleme pana acum, adica greturi, am avut doar crampe abdominale la inceput, ameteli, oboseala.
Nu stiu ce pot face? Nu sunt fumatoare, nu am luat anticonceptionale, am facut primele analize calcemie, glicemie,teste sange, RH pozitiv-si sunt ok.
Incerc sa gandesc pozitiv, dar trecerea de la o stare la alta (fie ma simt vinovata, fie descurajata), trebuie sa astept...Daca ati trecut sau auzit de asta? Adica nu stiu ce sanse mai sunt.


Draga mea,eu cand am fost la prima eco transvaginala aveam 4 saptamani de sarcina, dr a zis ca sigur nu e sarcina, dar sa iau totusi 3 utrogestan pe zi. Dupa 10 zile, deci aproape 6 saptamani, merg iar si in sfarsit vede bebele, dar zice ca e in urma cu 10 zile ca si dezvoltare. A zis ca acest lucru e posibil daca nu am ovulat exact la 14 zile, doar nu suntem masini, sau ca unii copil cresc uneori mai repede, alteori mai incet. Acu am aproape 16 saptamani, iau in continuare utrogestan, bebele a mai recuperat din intarziere si acu e cu 7 zile in urma. Nici eu nu am avut greturi, etc, si am si rh negativ (desi rh-ul nu are treaba).... asa ca mai usor cu stresul, iubita...ca mai tare il afecteaza stresul decat orice. Eventual consulta si un alt doctor. Te pup. In curand o sa ii vezi inima batand(eu pe la 8 saptamani am vazut-o...si m-am topit)
Va pup.

Imi iubesc copilul ... abia astept sa te tin in brate, BEBE!!!!! 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neliaCris spune:

buna...
am revenit in italia joi...cum a fost in ro?abea asteptam sa ma intorc la casa mea de aici...vorba vine ca stau in gazda..
peripetii nu prea,doar la parintii sotului unde nu am avut placereas sa gust o canutza de cafea din cauza ospitalitatii soacrei....dar cu atat mai bine...
la mama a fost super,ne-am facut planuri de casa..in spatele curtii casei parintesti...vreo 500 de metrii patrati....suntem parca mai fericiti acum ca am stabilit sa avem si noi un cuibuletz al nostru..
in italia nu ne ajung banii decat de pe azi pe maine...avem de dat 300 de euro pe asigurari si impozite ale sotului fiind artigian...e greu....
voi ce mai spuneti am vazut ca Kitzi a fost gravida si am citit ca a pierdut sarcina...imi pare rau..
noi ne-am luat gandul dde la bb 2...ar fii o nesimtire din partea mea sa mai nasc un bebe si sa nu ii pot oferi stabilitate....poate atunci cand vom termina casuta....adica peste vreo 2 anisori..
cris e bine...spune TATA,TATI ,CACA,COCO...DAR MAMA DELOC...DECI URMATORUL bebe cred ca va fii tot baietel...uau...voi si soacra cu trei nurori intr-un final..
si cam atat nou...aici e inca frig...ploaia a plecat ,totul e inverzit,si eu m-am vopsit neagra,,,si imi sta bine ...fac poze si va pun...
pup

14 martie 2008 m-am nascut!!!!deja am un anishor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katiapam spune:

Kitzy-imi pare rau ca aipierdut sarcina,am zarit si eu
sigur ceva nu a fost bine,mama natura alege
nu fi suparata tare ai sa vezi ca vine cind e momentul potrivit si acum a fost surpriza sigur vei mai avea parte
important e sa fie un bb sanatos
te pup si nu te descuraja
Nelia-astept pozici sa te vad bruneta
la noi toate bune,nimic nou
sper sa gasesc ceva de lucru ca ma plicti acasa
si asa piti descarca energia la gradi
azi avem o zi frumoasa in sfirsit
va pup si mai intru eu sa vad ceva pozici noi
poate pun si eu dar nu prea am facut noi,si eu fug de aparat

_

ticker
deGiulia (20/06/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Salut!
Kati nu sunt foarte suparata, doar un pic dezamagita, nu prea era acuma momentul de bb2, chiar daca la inceput ni l-am dorit mai repede, da chiar nu era momentul, poate dupa ce mai creste Diana pt ca acuma mi-ar fi fost foarte greu cu 2 copii mici. Cand va fi vremea, sunt convisa ca totul va decurge ok.

Poze Diana
Povestea nasterii


Raluca de Diana (24.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_m spune:

Kitzy imi pare rau de pierderea sarcinii. Multa sanatate si poate mai incolo cum zici tu o sa fie mai bine.
Katia ma bucur mult ca s-au rezolvat problemele voastre. bine ca v-ati mai linistit. sa sti ca si eu inebunesc de plictiseala cateodata acasa. Dar nu am ce face. Eu nu o sa platesc foarte mult nasterea in sine ca avem asigurare. Platesc ceva dar nu foarte mult. Eu toate consultatiile le platesc aici cate ceva si restu, grosul, plateste asigurarea. Ce greu trebe sa fie de verisoara ta despartita de sot. dar de ce nu mai pot veni aici?
Nelia bine ai revenit. Si eu m-am vopsit bruneta acum de pasti si si mie imi place mai mult asa. Te vad mai linistita acum dupa vizita asta in romania. Inseama ca ti-a prins bine. Bafta cu planul d ecasa si sa va iasa toate asa cum va doriti.

Adriana 17+ si Robert Cristian (08.26.2004)

Mergi la inceput