GRADINITE CONSTANTENE(2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DanaAlex spune:

nu am inteles, l-ai inscris la champions sau intentionezi sa-l inscrii? Eu am fost saptamana trecuta acolo, nu au 10 copii inca, mi-a zis o educatoare ca daca vreau sa-i inscrii acolo sa ma grabesc ca sa nu se ocupe locurile....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaluca spune:

Nu, inca nu l am inscris la Champions dar intentionez cat de curand pana in Paste cand vom fi plecati. Cum am mai spus dupa 15 mai incep munca si as vrea sa inceapa deja de la inceputul lunii mai.
Am facut o vizita neanuntata impreuna cu copilul(care a fost foarte incantat, nu l puteam lua)am discutat cu o educatoare foarte amabila si nu mi au spus nimic de genul "sa ma grabesc" chiar mi a aratat un dormitor+ o sala de studiu nefolosite.
Oricum sunt hotarata pt. Champions, avand in vedere ca Racor mi s a parut dezastruoasa,Big Ben = pareri negative, si Nouvelle Generetion se inchide in august. Altceva sa functioneze toata vara nu stiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni-ramo spune:

Citat:
citat din mesajul lui DanaAlex

nu am inteles, l-ai inscris la champions sau intentionezi sa-l inscrii? Eu am fost saptamana trecuta acolo, nu au 10 copii inca, mi-a zis o educatoare ca daca vreau sa-i inscrii acolo sa ma grabesc ca sa nu se ocupe locurile....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni-ramo spune:

Dragelor,sunt noua pe aici,dar vreau sa va spun ca:dupa cum stiu eu champions nu e autorizata.De asemenea eu am dus copilul in mai multe gradi cand le vizitam, iar din una din ele ,desi avea aproape 3 ani ,n-a mai vrut sa plece.L-am lasat in prima zi 4 ore ,apoi in program prelungit.Nu a ramas niciodata plangand ,s-a imbolnavit usor doar o data dar a venit med .la gradi si l-a tratat homeopat ...ii merge foarte bine.Am uitat sa va spun ca vine dr. Soescu Sorina si-i vede saptamanal.E la Delfinariu,Adia kindergarden

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaluca spune:

Sincer vorbind acum si fara pic de ironie din partea mea, va intreb: cum ma afecteaza pe mine, care incep serviciul si nu am pe nimeni sa stea cu copilul, faptul ca nu are autorizatie?...sunt de acord ca in regula si legal nu este, dar asta sa fie problema? hartia aia care stim cu totii cum se elibereaza ! eu sunt multumita ca am gasit deocamdata un spatiu decent, curat, organizat si persoane care isi dau silinta ca totul sa fie bine....in rest DOMNU sa ne ajute!
Apropo am vizitat gradinite "autorizate" care m au pus pe fuga(si daca poate va par inconstienta nu sunt intr atat inacat sa mi dau copilul acolo!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulya1505 spune:

buna ziua ,sunt noua pe acest forum,as vrea sa stiu si eu care sunt criteriile dupa care se fac inscrierile la gradinite,am o fetita de 3 ani jumate locuiesc in zona cet pe gh marinescu,si am mers sa o inscriu al gradinita cu program prelungir din 4-5,nr 33 ,merg acolo de la inceputul lui martie de fiecare data cand am fost ma tot mint educatoarele ca sa vin la sf lui martie ,apoi la sf lui aprilie, apoi la 15 aprilie,de fiecare data am fost cu sacosica pregatita si tot degeaba.nu inteleg cum se fac inscrierile astea deja mie teama sa nu fie prea tarziu si sa nu mai gasec locuri.spuneti-mi si mie se cumpara locurile la gradinita sau cum se procedeaza ca sunt foarte nelamurita si dezamagita.
s-au daca puteti sa imi recomandati niste gradinite cu program prelungitde stat la care atzi fost s-au avetzi copii .
va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca23 spune:

offf, nu-mi vine sa cred ca se pun astfel de probleme si inscrierile in gradinite...
eu am doua fetite gemene de 2 ani si 2 luni, alex si bia, stam in tomis nord si sper sa reusesc sa le inscriu la gradi 12 (din sept 2010, la program prelungit). dar tatonez de-acum terenul... 1 an si 5 luni zboara ca vantul...
asa ca va rog, imi spuneti, dintre cele care aveti copiii la gradi 12 (cea de pe dobrila), cate ceva despre educatoarele de-acolo? adica sa-mi recomandati unele anume de care ati fost/sunteti multumite sau sa ma avertizati categoric in privinta altora.
fetitele mele sunt "mamidependente" si presimt de-acum ca voi avea mari probleme cu acomodarea. mi s-a facut rau cate am citit pe-aici despre copiii care nu s-au acomodat, care au inceput sa aiba cosmaruri noaptea, sa nu mai doarma si sa nu mai manance... iar puii mei au sanse mari sa se comporte la fel, mai ales ca uneia dintre fetite ii e tare teama de necunoscuti, de copii in general, fara sa-i faca nimic. au nevoie de o perioada de acomodare cu cei noi in care sa fie si mami neaparat de fata.
asa ca planuiam eu, mamica cea disperata, sa intru in legatura din timp cu educatoarea (daca as sti care va fi aia...) sa le acomodez un pic cu ea, sa nu le las in ziua de 15.09.2010 brusc cu o necunoscuta. ar fi ideal sa se faca publica si lista copiilor din grupa respectiva la inscriere, as lua legatura si cu mamicile lor, sa ne intalnim cu copiii in parc in vara ce preceda inceperea gradinitei, sa se cunoasca unii cu altii. asta chiar mi se pare o idee super. si eu ca mamica, la inscrierea fetelor as fi de acord sa mi se faca public telefonul altor mamici interesate sa ne intalnim. la urma urmei este vorba de binele puilor nostri si de a le face acomodarea cu gradinita mai usoara. si educatoarele ar avea de castigat, nu cred ca pentru ele e lucru usor sau o placere sa aiba 20, 10 sau chiar si 5 copii in grupa, care sa urle dupa mami incontinuu si sa nu accepte cooperarea... nu cred ca toti copiii sunt foarte sociabili si n-au probleme de acomodare deloc astfel ca toate mamicile dorm linistite ca se apropie inceperea gradinitei...
doamne, uneori sunt atat de stresata pe subiectul asta, ca nu mai pot dormi. parca ar da examen la facultate sau nici macar (la fac, daca pica, incearca iar la anul), dar aici? sincer eu pe alex o vad in stare sa planga de la 8 la 16.30 cand vin s-o iau, poate chiar si sa lesine de plans... bia s-ar putea sa fie mai curajoasa, desi si pe ea o vad plangand mititica, dar alex... offf, incerc cat de mult pot s-o incurajez sa relationeze, sa inteleaga ca e minunat sa te joci cu copiii, sa ai prieteni, usor usor, fara s-o imping prea tare de la spate... pe strada pe care locuim au un grup de copii de diferite varste cu care se joaca nespus de frumos, fara probleme, dar pe astia ii cunosc de cand s-au nascut... in parc insa, daca-s si alti copii care se dau pe tobogan, striga "mami, fetita!" sau "mami, baietelul!" si refuza sa se mai dea, fara ca acei copii sa se fi uitat macar la ea...
va rog mult, spuneti-mi cate ceva, cine e in tema, despre educatoarele de aici. altfel am inteles ca aceasta gradinita in termeni generai, este cotata printre cele mai bune. dar stiti voi, educatoarea e cea care conteaza, daca nu are rabdare si nu li se adreseaza cu blandete sa incerce sa-si atraga copiii la cooperare, daca baga frica in ei (e suficient un cuvant cand e mai nervoasa sau o privire, nu e nevoie sa fie "rea" mereu), s-a rupt orice sansa de acomodare cu gradinita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Si eu sint interesata de educatoare bune la acesta gradinita 12. Tot ce pot spune ..sa fugiti de d-na educatoare Neli!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca23 spune:

kim, cand iti inscrii fetita sau baietelul la gradi? anul asta sau la anul, ca poate vor fi colegi...de ce zici sa fugim de dna educatoare neli? stii vreo mamica care are copilul la ea? offf, eu nu m-as face educatoare frate daca nu ma tin nervii sa "gestionez" cu calm si rabdare atatia copii. si recunosc ca nu m-ar tine nervii... mi se pare ceva f greu de facut pt bani f putini. chiar le inteleg pe educatoarele "rele". dar totusi n-as vrea sub nici o forma sa dam peste una asa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Kim . Cealalta educatoare de la Mickey Mouse e in schimb foarte iubita de copii. Colegii Mariei sunt amenintati ca le vine d-na Neli in locul domnisoarei lor daca nu sunt cuminti, dar am crezut ca e un fel de bau-bau inventat si femeia e doar mai severa.

Eu ma feresc sa recomand vreo educatoare. Cred ca sunt copii care suporta mai usor sau mai greu "regimul" din gradintiele de stat . Cu Maria nu am avut nici o problema si am fost ferm convinsa ca totul e f. bine. Copilul meu e multumit si ii place la gradinita. Dar am auzit in ultimul timp lucruri urate si despre persoane pe care eu le apreciam . La Stefan e ziua si problema si nu as recomanda nici dusmanilor educatoarea lui, dar alti parinti sunt multumiti, asa ca nu mai stiu ce sa zic.

Gradinita e frumoasa, bine cotata si cam atat .



Va pup,
Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003) si Stefan (4 mai 2005)
www.flickr.com/photos/cornelianis/" target="_blank">poze; poze2

Mergi la inceput