Vreau sa fiu mai bun

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabirus spune:

Citat:
citat din mesajul lui ham

Sa inteleg ca poti fi mai bun decat daca esti religios, crestin, ortodox?!?
Ceilalti sunt sortiti rautatii?
Sau titlul topicului este incomplet, cel gandit fiind "Vreau sa fiu mai bun ortodox"???

"Lui Dumnezeu trebuie sa-i fi placut oamenii prosti. Altfel nu ar fi facut asa multi..."


Ham, de unde ai tras concluzia asta? Fiecare gaseste propriile metode de a deveni mai bun. Unii umbla pe carari batatorite, altii incearca chestii noi. Oricare ar fi metoda prin care vrem sa fim mai buni, de la o carte de management, pana la kabala, yoga, alchimie sau orice altceva, subiectul se adreseaza oricui aflat pe acest drum. Daca esti curios care e drumul meu si de ce l-am ales, I'm happy to share that with you. Dar numai in cazul unui interes sincer.

Gabitza25, da, ai inteles foarte corect scopul/motivatia acestui topic. Vorba Claudiei, caut oameni din aia ca in semnatura Danei

Hoinari suntem in viata asta, iar drumul spre casa cu greu il regasim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabirus spune:

Nu vroiam sa sune prea exclusivist enumerarea de mai sus. Ma refer generic la un mai bun uman, care desigur in primul rand vizeaza un mai bun spiritual, dar nu in sensul de religios-confesional, doar.


Hoinari suntem in viata asta, iar drumul spre casa cu greu il regasim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

hello
vin si eu...ca am nevoie de suport :)

Gabi, e chiar o initiativa nobila, sa inciti oamenii la a deveni mai buni...

Si da, sunt de acord, credinta in divinitate este importanta pentru ca omul are nevoie si a avut mereu nevoie inca de la inceputuri sa se simta protejat ... e chiar una dintre nevoile de baza ale omului, la urma urmei ? protejat si ghidat de o constiinta superioara, de o constiinta superioara la care sa si-o raporteze pe a sa, de cineva considerat atotputernic, drept si bun, cineva capabil sa ierte orice, pe oricine, doar sa vrea omul sa se indrepte si sa-si regrete greselile...

poate nu-s prea coerenta la ora asta si cu o durere surda de cap, dar am postat ca sa salut aceasta initiativa si s-o sustin.

ma duc inapoi la cratita, traiesc in Romania, apartin clasei proletare si nu am timp liber decat daca-l iau cu forta. Tocmai am smuls 15 minute si le-am petrecut gandindu-ma la acest subiect...ceea ce zic eu ca e constructiv:)

noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabytza25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dorsilia

ma duc inapoi la cratita, traiesc in Romania, apartin clasei proletare si nu am timp liber decat daca-l iau cu forta. Tocmai am smuls 15 minute si le-am petrecut gandindu-ma la acest subiect...ceea ce zic eu ca e constructiv:)



frumos spus Dorsilia si chiar contstructiva atitudinea ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabirus spune:

Lia, cele 15 minute ale tale au fost importante pentru mine si noi si iti multumesc!

Am sa revin mai in detaliu dupa ce ma gandesc la ce ai scris

Hoinari suntem in viata asta, iar drumul spre casa cu greu il regasim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Gabirus nu pot deschide primul link, cel cu rugaciunea inimii, pt ca nu ma lasa antivirusul meu, imi spune ca e infectat cu un virus....Ai vreun altul?

Multumesc pt aprecieri la adresa tablourilor Asa au simtit si prieteni de-ai mei care le-au vazut, drept urmare, am deja 3 comenzi.








Dana mama lu'Radu Stefan(Fecioras de 2003)

"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Hobby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

danat, rugaciunea e cam asa: "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, ai mila de mine, pacatosul." In linkul respectiv iti dadea si explicatia ei pe parti, incearca sa deschizi cu altceva, la mine nu a detectat nici un virus, deci ii poti da ok cand apare antivirusul.

Ce frumos subiectul, gabirus! Ar fi super daca am putea da exemple in care am simtti ca am reactionat mai bine decat acum 1 an sau mai stiu eu cand sau asa... ca sa invatam de la altii. Ce ziceti.
Eu daca nu m-as mai enerva de cate ori o fac, daca as gasi mai multa stapanire de sine sau daca as tacea cand as vrea sa zic ceva as considera ca am reactinat mai bine, deci am fost un pic mai buna.

De exemplu, chair aici pe forum am fost intr-o situatie in care am stiut cand sa ma opresc din "cearta", de fapt o neintelegere, desi voiam sa scriu sa ma apar mai mult, mi-am dat seama ca zisesem ce aveam de zis... era la latitudinea celorlalti daca inteleg sau nu. Am fost mandra de mine (oarecum), mai ales ca o (singura) persoana a inteles pct. meu de vedere, deci am fost convinsa ca am explicat corect. De genul.... "cine are urechi sa auda, cine are ochi sa vada", nu mai aveam ce face.... mai multa aparare era inutila. Daca vreti o sa va zic exemplul concert, nu e big deal, ci doar o frustrare.

Si cel mai inportant.. I let it go!!!! De asta da sunt mandra de mine, caci e foarte greu sa nu te simti "legat" de un eveniment de genul.

Imi place subiectul!

Pt. ham si cine mai intreba, la mine, PEROSNAL, da, a fi mai bun e legat de Dumnezeu si de credinta (nu conteaza care), ah, de fapt crestina, adica Dumnezeul crestin.
Dar putem vorbi foarte frumos si de a fi mai bun in sensul de umanitate, cred ca o sa gasim diverse unghiuri, foarte dragute!

Daca ajungem sa ne certam si aici.... hehe... chiar ca nu mai e sansa de mai bine si mai buni.

Va

18+


"Anyone giving me bottles, teats or pacifiers will be sued. Daddy is a lawyer." (ma' baby)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia74 spune:

Hi, Gabitza sunt in aceeasi 'oala' si eu vroiam sa renunt la forum,am fost foarte dezamagita de unele asa zise 'prietene'care mi-au tradat increderea,de aia gasesc foarte bun subiectul si exact ce au nevoie unele dintre noi,care suntem cu intentii bune aici.
Liasa-ti dea Dumnezeu sanatate ai facut ce te-am indrumat eu?
Pup toate fetele doritoare de mai bun in viata lor si sper sa reusim asta impreuna .

www.onetruemedia.com/my_shared?z=24c9383cccafa2434e80e9&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Album Claudia

'Roaga-te lui Dumnezeu,ca si cum totul ar depinde numai de Dumnezeu.Munceste in viata,ca si cum totul ar depinde de tine'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruscus spune:

citind despre acest subiect mi-a venit in minte un aforism care suna cam asa cei ce iubesc devin ceea ce iubesc
daca vreti sa fiti mai buni iubiti binele si frumosul si veti fi mai buni, dar sa nu uitati ca atunci cand vrei sa faci bine raul sta lipit de tine, nu am spus asta pt a renunta ci pt a fi perseverent si eu imi doresc de ceva vreme sa evoluez, sa fiu mai buna, mai blanda, mai frumoasa si cred ca sunt pe calea cea buna, dar lupta se da in fiecare zi, in fiecare moment al zilei trebuie sa alegi in a fi buna sau rea sau poate nepasatoare

doamne ajuta

numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabirus spune:

Pai asa concret: inainte la orice critica izbunceam ca un geyser Acuma respir adanc si ma gandesc: e ceva in asta? Are dreptate omul sau nu? Incerc sa rationalizez si sa dau un raspuns care sa nu vina din stomac, ca sa zic asa

Dana, o sa mai caut si alt link, poate gasesc ceva mai clean, ca la ala si mie imi dadea ceva mesaj de virus, dar am reusit sa trec de el.

Lia, ce vroiam sa iti raspund tie: nu cred ca Binele e doar o functie de Supra-Eu, de constiinta superioara, cred ca este ontologic, adica existential. Este la fel de real ca si tine si mine, doar ca se retrage de langa noi atunci cand o luam pe aratura. De aceea arata lumea azi asa cum arata ...

Florina: asa este, cand cauti asiduu binele, raul te haituieste Dar pentru mine asta nu este decat o dovada in plus ca miza e mare

Hoinari suntem in viata asta, iar drumul spre casa cu greu il regasim

Mergi la inceput