Prajitura cu visine

Prajitura cu visine | Autor: hristina

Link direct la acest mesaj

Va rog sa ma invatati si pe mine sa fac un pandispan din acela f bun cu visine pe deasupra; in tava de aragaz normala.
Astept retete ca mi s-a facut o mare pofta!
Multumesc gospodinelor!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Hristina,6 oua,6 linguri de zahar,6 de faina,1 praf de copt,1 zahar vanilat si visine din compot!
Visinele se scurg,galbenusurile se bat cu zaharul pana se albesc,se adauga albusurile batute spuma si faina amestecata cu praful de copt si zaharul vanilat!Se toarna compozitia ori in tava unsa si tapetata cu faina ori pui hartie de copt in ea!Visinele le dai prin faina ca sa nu-si lase zeama foarte multa si pui in compozitie!Nu stiu sa-ti spun cat timp s-o coci,depinde si de aragaz si de cantitate,dar dupa vreo 15 min la foc bun,o verifici cu scobitoarea,daca iese curata si e si usor rumenita,e gata!

"La vita e bella"
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Hristina, eu fac extrem de des prajitura asta, ca e si foarte simpla si merge cu orice fructe (folosesc si din cele in compot, si congelate, orice).
5 oua, 6 linguri de apa clocotita, 6 linguri de faina, 6 linguri de zahar, 2 plicuri zahar vanilat, 1 lingurita praf de copt, esente de care doresti, fructe.
se incinge cuptorul la 180grade sau 160 ventilat pentru cuptoarele electrice.
se separa ouale. se bat galbenusurile cu o lingura de apa si cu zaharul pana isi dubleaza volumul. se adauga apoialternativ cate o lingura de apa clocotita si una de faina, batandu-se bine pentru a se incorpora inainte de a o adauga pe urmatoarea. se bat albusurile spuma cu un praf de sare si se incorporeaza usor in cealalta compozitie. se toarna in tava unsa si tapetata, se pun deasupra fructele, se da la cuptor pentru 30-35 de minute (depinde si de cuptor).
se pudreaza cu zahar pudra si gata.
se pot face tot felul de variatii, de exemplu o cantitate de faina poate fi inlocuita cu nuca de cocos pudra cand se face prajitura cu fructe mai exotice.
apa se poate inlocui cu suc de compot sau din conserva.
depinzand de marimea tavii cantitatea de aluat poate creste mergand pe acelasi algoritm simplu: x oua, x+1 linguri lichid, x linguri faina, x linguri zahar, zahar vanilat si arome dupa gust.
succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

am scris in acelasi timp cu Vali... si aceeasi reteta....clar e buna

R

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hristina spune:

Sigur e buna; e ceea ce asteptam,gandeam,doream.
Merci din suflet!
Cred ca maine o pun pe tapet!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Suna bine ce spuneti voi. odata am facut si eu prajitura asta in tava de aragaz si mi-a iesit bine.

Nu stiti o prajitura cu ciocolata si visine ?

Sibylle

***** *****

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">SONIA ARE NEVOIE DE AJUTOR! UN CONT PAYPAL VA STA LA DISPOZITIE


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Sibylle,in compozitia de mai sus poti sa pui cate o lingurita de nutella din loc in loc si langa ea visine.Sau sa faci un grilaj de nutella asa,turnat peste compozitie si in mijlocul fiecarui patrat care se formeaza sa pui o visina!

"La vita e bella"
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Interesanta idee, Valentina, cred ca incerc sa o pun in practica maine. Mersi.

Intrebare tampita: cum fac grilajul daca nutela nu curge ? ( precizez ca sunt o mare incepatoare in bucatarie )

Sibylle

***** *****

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">SONIA ARE NEVOIE DE AJUTOR! UN CONT PAYPAL VA STA LA DISPOZITIE


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

http://www.culinar.ro/forum/continut/Retete-in-imagini/6680/prajitureaua-mea-preferata/
E vorba de Prajitureaua Pocai dp culinar.
Cine a facut-o o data , o reface de 1000 de ori, ai nevoie de ingrediente, o lingura, visine si un cuptor, iese dementiala, o recomand cu caldura, eu am facut-o in nshpe feluri, e prea simpla sa o ratezi

Sybille, http://www.reteteculinare.ro/forum/discutii/scufita_rosie-407/ prajitura asta e gustoasa si aratoasa, o recomand si pe asta



Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Daria,prajitura Pocai este si cu ulei si cu lapte,nu e chiar clasicul pandispan care l-am scris mai sus!Ideea cu grilajul de nutella,da este a ei!

"La vita e bella"
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Vale , ai facut prajitureaua ? Creste ca nebuna de asta o recomand mereu , nu poti gresi. Si visinele, nu stiu dc, nu cad pe fundul tavi.



Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput