Anestezie generala sau rahianestezie?

Anestezie generala sau rahianestezie? | Autor: ana3

Link direct la acest mesaj

Am inteles ca ambele au efecte nedorite.Se spune despre prima ca ar scurta viata cu 5 ani. Daca Dumnezeu ti-a harazit 90 de ani, nu ar fi nicio problema...
In ceea ce priveste a doua varianta, dincolo de durerile de cap care sunt inerente, am inteles ca nu e chiar "sanatos" un ac si un lichid in maduva...
Ma intereseaza ce stiti voi despre aceste doua variante, sau daca mai exista alta(pentru cezariana)cu efecte mai putin dure.
Inca o intrebare: Daca ai probleme respiratorii nu e indicata anestezia generala?
Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Dar de ce sa fie durerile de cap inerente ? Nu-i adevarat.

De ce nu nasti natural ?

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bombonicaaaa spune:

Eu am nascut 3 copii prin cezariana si la toate 3 operatii am facut rahianestezie Chestia cu durerile de cap eu zic ca e poveste
Eu la ultimele 2 cezariene am mers pe picioarele mele de la camera de monitorizare in camera mea la 3 ore dupa ce am iesit din sala de operatii , nu am avut dureri de cap sau de coloana , singurul discomfort a fost greata cam 2 ore
Precizez ca nici nu a fost dureroasa administrarea anesteziei si cel mai important lucru pentru mine , am fost constienta tot timpul si am putut vedea bebitele in primul moment si le-am auzit primul tipat

Oana mami X 3 Printese
Iustiana Noemy, Jasmine Ioana Neidyn,Anna Rebecca Neisryn


www.dropshots.com/Bombonica" target="_blank">VIDEO 1 , www.dropshots.com/bombonica1" target="_blank">2, www.dropshots.com/jasmineB" target="_blank"> 3

www.onetruemedia.com/shared?p=189e1555048a1ba8191351&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">MY ANGEL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

pe primul loc in topul anesteziilor ar fi epidurala, apoi rahia si apoi ,ultima si doar in caz de nevoie-anestezia generala.Chestia asta o stiu de la o prietena anestezista. Eu am facut pana acum 3 rahii (una la apendicita si 2 la cezariene) si nu am nicio durere de cap. Durerile apar daca incerci sa ridici capul din planul orizontal in primele 6 ore . Ai voie sa-l misti stanga dreapta dar sa nu-l ridici. Daca vrei mai multe detalii da-mi un Pm cu o adresa de mail si-ti trimit niste discutii spicuite de pe forum despre fiecare anestezie in parte.

Madalina+Darius Cristian (14.12.2006)+
Briana Amelia (08.05.2008)

Crestem mari incet incet

Bazar pentru Mihaita

Mergi la inceput