Comori de nov-dec 2004 (196)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dama spune:

Eu am intrat in clasa I la 7,4 ani si eram printre putinii copii cu varsta peste 7 ani... ma simteam ca magarul printre oi ...Dintre cunoscuti, rude sau colegii din clasele mai mari, cam toti au fost dati dupa 6 ani la scoala. Spre 8 ani, deja mi se pare prea mult.
Ma intreb, in legea invatamantului nu e stipu lata o varsta oficiala de incepere a ciclului primar?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochi_verzi spune:


Salutare, salutare!
Mirandolina, sanatate multa lui Matei!
Din ce citesc, sincer nu mi se pare ca Matei sa fie "iesit din tipare", incat sa mergi cu el la psiholog.Acuma tu hotarasti ce-i mai bine(dar nu trebuie sa pleci urechea la tot ce zic doamnele)
Am mai trimis si eu la psihologul scolii copii, dar numai cei cu probleme mari, care nu tin pasul si care dupa cateva evaluari au ajuns si la un medic care le-a dat certificat,urmand munca diferentiata; si pe cei cu tulburari grave de comportament, care aveau nevoie de consiliere. Cei care nu-s nici prea, prea si nici foarte, foarte i stapanesc sau imi dau toata silinta sa-i stapanesc si nu ma plang parintilor pt orice "fleac" pt ca sunt parinte si nu mi-ar cadea bine sa aud toata ziua "a fost rau, s-a batut, nu face aia sai cealata..."
Azi de exemplu, am mustrat o fata care-i iesita din "tipar" si ca urmare mi-a scos limba. Ce era sa-i fac? S-o bat, s-o pedepsesc?Era culmea sa procedez asa... I-am aratat doar obrazul si am cautat sa nu-i dau apa la moara, iar in pauza am discutat cu ea.Sunt zile cand ma aduce la disperare, o mai pedepsesc, asta insemnand sa n-o las in pauza sa se joace, s-o tin in banca. Isi jigneste colegii, i loveste cand se infurie, mereu comenteaza,...In semestrul trecut la ora de sport facea numai prostii si profesorul a strigat la ea zicandu-i"roscato, potolestete ca te scot pe hol!"(nu-i venise in minte numele ei), la care ea i-a spus"roscata-i ma-ta!"...A ramas profesurul ca la dentist.
Ei, si unde vroiam sa ajung...a fost la medic, a fost la psihologul scolii(e o tipa deosebita si fff bine pregatita) si nu va spun ca era ca un mielusel si-i zicea d-rei nu ce simte, ci ce stia ca-i bine sa auda sau cand a fost intrebata ce are cu colegii, raspunsul a fost "ei nu-mi dau pace" dar mereu ea incepe
Problemele vin din familie, mama a parasit-o, apoi tatal s-a recasatorit, mama la fel si pe ea o creste biata bunica de care mi se rupe inima. Am insistat s-o lase la "Salvati copiii" si astfel este intr-o colectivitate pana la ora 16, o ajuta cineva la teme, este supravegheata cat bunica munceste pt ajutorul social si sper ca in timp sa nu mai fie asa.
Asa ca eu consider ca astfel de copii au nevoie de psiholog.

Otilia, ma bucur ca ati scapat de suptul degetului!
Aseara am taiat si eu unghii la mainile Dianei, dar cum? De sambata, acasa, i le bandajez cu leocoplast.Tai benzi subtiri, cat e unghia si asa stam in casa. Sper ca in ritmul acesta sa uite de rosul lor.

Fulgu, ptiu sa nu va deochi!Sunteti tare frumosi!

Despre scoala...
E sigur ca Diana va merge la scoala la 6 ani si 10 luni.
La noi in tara nu se primesc copii care la 15 septembrie nu au implinit 6 ani, dar pot fi si exceptii in cazul copiilor supradotati sau sa le zic genii.Si din cate stiu, doar cu acordul MEN-ului.
La aproape 8 ani mi se pare prea mult pt ca intr-o clasa I sunt copii cam de 6,5-7,3 ani(asa ca o medie de varsta)
Cand am avut clasa I am avut copil de 6,3 ani si copil de 7,8 ani.Cel mic era atras de tot ce faceam, savura fiecare moment al lectiei, dar in timp a aparut "oboseala", nu prea tinea ritmul la scris, i dadeam sarcini mai usoare cand vedeam ca nu merge treaba, insa acuma e printre primii. Cel de aproape 8 ani stia sa citeasca, sa scrie si in prima parte a anului scolar se cam plictisea, asa ca avea nevoie de sarcini suplimentare. Lui totul i se prea prea simplu si se vedea un pic superior fata de colegii lui.
E drept ca materia este destul de incarcata, dar mai mult la clasa a IV-a.
In clasa I se face alfabetizarea, se lucreaza mult cu metoda fonatica, analitico-sintetica, invata sa scrie, iar scrisul presupune un efort fizic pt ca trebuie sa-si coordoneze partile componente ale maini, sa-si reprezinte mintal litera, sa-si aminteasca toate regulile de scriere, sa lege literele...
La matematica, invata adunatea si scaderea pana la 100, probleme cu cel mult doua operatii si aflarea numerelor necunoscute care-s ecuatii de gr I dar pe care nu le invata pe baza de reguli, ci in felul "? +3 = 5"
Ca zicea Danette de Stiinte...trebuie respectata programa, nu tinut pasul cu manualul. Manualele sunt variate, unele sunt foarte bine concepute, dar altele nu.Aici se lucreaza mult cu imagini, se povesteste mult, se deseneaza, se dau sarcini pe grupe... www.didactic.ro/lectii-invatamant-primar-19-cunoa-terea-mediului-p111025-t2" target="_blank">aici este un model de planificare, pt a vedea cam ce invata.
Un lucru bun este la clasa a II. Daca noi invatam in clasa a II-a tabla inmultirii si a impartirii, de cativa ani se invata in clasa a III-a. Si nu se mai invata ca pe o poezie, ci prin adunare/scadere repetate si prin numarare.
Cele care doriti sa vedeti cam ce se invata, gasiti www.didactic.ro/?cid=disciplina&did=19&what=planuri&type=2&pagina=&cls=&cls=1" target="_blank">aici
Eu cred ca la aproape 7 ani e varsta potrivita pentru clasa I mai ales ca in ziua de azi copiii stiu/fac mai multe decat faceam noi... dar si mai putine, in ce priveste cititul, sau nu au motivatia intrinseca pe care o aveam noi...la ei functioneaza mai bine cea extrinseca..."daca iei FB primesti ceva"
Nici eu n-o s-o vreau prima din clasa, dar nici ultima
Chiar imi vorbea doamna despre ea si-mi spunea cat este de constiincioasa si cat sufera cand greseste.Sincer, nu-mi place ca se consuma prea mult.Nu mai stiu daca v-am zis, dar cand au avut concursul Piticot, am gasit-o un pic uda la fundulet si nu vroia sa se ridice de pe scaunel.Mi-a crescut un pic tensiunea si am intrebat-o "de ce?", la care mi-a raspuns:"daca mergeam la baie, pierdeam concursul"I-am explicat ca si la un examen te duci la baie daca-i "urgenta".
Pe 1 Decembrie facusera o plansa cu harta Romaniei pe care au pictat tricolorul.Doamna le explicase sa picteze rosu, sa lase mijlocul gol si apoi sa picteze cu albastru, ca sa nu fuzioneze culorile si numai ultima oara sa picteze cu galben.Ea a pictat cu rosu si cum era prea concentrata sa nu depaseasca a pus albastru imediat langa rosu.Si-a dat seama si nu va spun cate lacrimi au curs...pana nu am refacut acasa fisa, n-am avut pace cu ea...prea se consuma.
Inca mergem la dansuri, i place foarte mult si vad ca a prins miscarile chiar daca se mai incurca in numaratul pasilorEste asa haioasa cand se chinuie sa sara de pe un picior pe celalalt, fara sa indoaie genunchii, aruncandu-si cate un picior in fata, de zici ca acuma cade pe spate.
Ne-am intrat in ritm si cu dusul la gradinita.E un pic mai greu cand am sedinte, dar atunci o ia cumnata mea.Abia astept sa revina bona.
Aaaaa si ne-am masurat si cantarit.Are 115-116 cm si 19 kg.
Sa va arat ce au lucrat la gradinita.Ieri au facut catelul, cu paste fainoase-alfabet(au cazut cateva) si azi au facut pisicile cu mac si nuca de cocos aici

Mihaela si Diana 22.11.2004lucru de mana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Oti, asta spunea si Dana, ca pe vreema noastra erau putini copii care erau dati pe la 7 ani la scoala. Cred ca s-a creat o confuzie pe undeva.

Si eu tot de 6 ani jumate am fost data. Diferentele intre tari apar din faptul ca scoala are o imagine diferita in Ro fatza de franta, Norvegia, Canada sau alte tari. Aici copiii merg la gradi de drag, temele sunt optionale pana in nu-s ce clasa (eu de ex. nu fac toate temele regulat cu alex, le fac pe cele care consider ca sunt pt nivelul lui, mai are o agenda unde ar trebui sa faca o tema saptamanala, dar pe-aia n-am facut-o cu el niciodata pt ca mi s-a parut peste nivelul lui de abilitati: trebuia sa deseneze spre ex. oameni, obiecte etc. ori el de-abia daca paote desena un triunghi. Ar trebui sa practic mai mult c uel, dar si timpul e foarte scurt pt mine, iar in weekend nu-mi place sa facem teme (el ar face daca-l pun, insa nu ma agit eu). Aici nu exista imagiena aia de sperietoare a scolii, nici printre parinti. Noi, est europenii, venim cu imaginea asta in suntem mereu stresati sa nu cumva sa ajunga copilul sa urasca scoala. Dar asta vine din modalitatile diferite de predare, evaluare, relatia elev-profesor dintre cele doau sisteme. Marturisesc ca alex la gradi nu face lucruri asa voluate cum ar fi desenele de la gradinitza Dianei pe care ni le arata Ochi-verzi. Nu ca nu face el, alex, ci nu se fac in grupa lui de gradinitza.
Ochi-verzi, chiar ca-i un lucru bun ca s-a scos metoda aia papagal de invatare a tablei inmultirii. Imbecilitate totala, eram ascultati la tabla inmultirii ca la poezie, trebuia s-o spunem cap coada, logica tablei inmultirii a venit ulterior, cand a putut fiecare singur sa-si dea seama ce inseamna de fapt 6x7.
Aici de exemplu se incepe cu notiunile de inmultire din clasa I. Dar nu va imaginati ca se face tabla inmultirii toata, ci ii invata sa inteleaga cat fac 2x2, chestii simple si numere mici. Adunarile si scaderile pana la 100 parca se fac in senior kindergarten, adica pana in clasa I. Ma rog, normal ca exista diferente... cert e ca aici copiii nu-s stresati la scoala, li se vorbeste foarte frumos, nu auzi glume proaste din aprtea profesorilor, jigniri, nu te face nimeni sa te simti prost (decat eventual colegii si normal ca scoala are o alta imagine in montea tuturor. Scoala e o prelungire educationala a jocului, copiii nu se simt privati de timpul lor liber si de joaca (de-aia au si instituit optiunea temelor, cine considera ca nu poate, nu face, evident ca rezultatele se vad mai tarziu).
Din pacate modul cum a functionat scoala in Ro pe vremea naostra are legatura cu toate privatiunile sistemului comunist: cand copiii nu se puteau afirma altfel decat prin rezultate scolare, cand rezutlatele de pe hartie erau cele care contau in final la orice nivel, cand diplomele dadeau valoarea unui om si tot asa. E normal ca parintii de acum din Ro sa fie inca urmariti de toate aceste lucruri care au constituit normalul la un moment dat pt noi in viatza. E greu sa te debarasezi de aceste optici mai ales cand exista o inertie la toti ceilalti din jurul tau. Eu, oti sau dama etc. privim diferit pt ca noi am intrat dintr-o data intr-un sistem diferit si absorbi fara sa vrei optica lor. Ca o parabola, pt romanii care traiesc in ro e greu sa fii albastru cand totul in jur e verde, fara sa vrei verdele ala se infuzeaza si la tine. Dar ca roman verde emigrat intr-o lume albastra, ti-e greu sa-ti pastrez culoarea aia verde, ajungi in final sa gandesti albastru, firescul lor devine si firescul tau la un moment dat.

Oti, iti impartasesc parerile legat de scoala si performante, mai ales ca am doi baieti si dupa cum ii "citesc" eu, nici unul din ei nu o sa dea pe branci in scoala. Adrian mai mult, mi-aduce aminte de fratele meu cel mic care a fost oaia neagra dintre noi 4. El a fost cel caruia nu i-a placut scoala de ncii o culoare, a navigat prin ea, a refuzat sa mearga la facultate, a preferat sa munceasca si sa aiba banii lui. Si-acum unde-i? E cel mai realizat dintre noi (si cand spun realizat ma refer la toate aspectele vietii, la multumirea de sine, la viitor, la etc.).
Scoala e doar una din parghiile care te ajuta sa te realizezi ca om in viatza si din pacate nu aduce multe foloase daca nu e completata de alte caracteristici ale tale ca individ.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Mamici din Bucuresti ce faceti? Ati iesit la zapada?
Noi am venit acum de afara si e nasol rau de tot, de abia am razbit prin vant si grindina/ploaie, la un moment dat mi-a la un colt de bloc vantul mi-a rasucit roata de la carut. Dar a trebuit sa iesim sa scoatem si fetele la aer dar si sa luam un cadou nasilor.

Sa va spun ca am lasat-o pentru prima data pe Ana la Casa Basmelor (locul acela de joaca unde poti lasa copilul cand mergi la cumparaturi la Cora) acum 2 zile si de atunci de baraie mereu la cap ca mai vrea acolo. Am lasat-o si acum si de abia o mai luam. Deja au trecut mai multe zile decat o perioada de vacanta de 2 saptamanisi simte lipsa gradinitei nu neaparat a copiilor ca am fost de multe ori in parc sau la niste prieteni de langa noi.
Ii prinde bine, a inceput sa se descurce din ce in ce mai bine cu limba romana, ma refer la acorduri ca vocabularul nu reprezinta o problema, poate doar faptul ca nu stie cuvinte urate .

Ochi verzi, vazand pozele tale am realizat ca si Ana a venit cu multe astfel de creatii acasa si acum nu sunt sigura daca le-am aruncat sau nu, ca am facut o mega curatenie inainte de plecare si nu pot spune ca tineam sa le am in casa, mai mult ma incurcam de ele cand venea vorba de sters praful. Sper sa nu le fi aruncat, le fac poze si le pastram asa ca amintire, de fapt am deja un album cu Creatii Ana dar acolo nu am pus opere pe hartie ci obiecte. Nu stiu cum de nu m-am gandit pana acum, noroc cu tine ca-i pozezi tot felul de opere. Acum facem impreuna diverse forme din margelute, le calcam cu masina si le pastram. Si eu si sotul facem cu ea, ne-a prins si pe noi pasiunea, margele sa fie .

Mami de www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Ana nazdravana (18.12.2004) si Elisa Andreea (09.12.2008)
Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirandolina spune:

Oare v-ati mutat la alt topic si eu sunt singura cuc pe aici?

Sunt cam intoarsa, Matei a facut la fiecare 5 ore febra mare, peste 39 (cu 5,6,9)...De aseara i-am zis sotului ca miroase a pneumonie si de dimineata la cabinet mi s-a spus ca deja se coboara in bronhii, nu e departe Am primit ampi cu genta pe vena, insa nu are cine sa ii faca...nu va spun ca nervi am, ca nu stiu sa fac o amarata de injectie...La urgenta sunt ciufute rau, cica nu mai vor sa faca daca nu te intorci tot la ele...Lui buni ii e mila de el, a zis ca nu se baga...bunica lui Darius era de nadejde, dar nu e in tara...Am sunat o tipa, a zis ca ii prinde branula numai daca gasim noi pe cineva sa ii fata tratamentul, ca ea nu poate...Matei, mititelul, cu lacrimi in ochi si printre suspine retinute imi zice ca o vrea pe vecina (care l-a intepat acum 2 ani in fund), ca ea ii face mai incet...dar si asta il stie ce zmeu e cand vine vorba de tratamente, a zis ca nu se baga la prins branula, ca nu sta copilul...Am o mie de ganduri in cap...


Adam imi spune la telefon "vreau acasa la tine" si daca ii spun sa mai astepte, ca afara ploua si bate vantul, e frig de nu scoti nici matza, o sa vina tati sa il ia....se pune pe un plans de numa, mor de el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirandolina spune:

Ca tot vorbeati de vocabularul invatat la gradi...printre altele...

Luni mi-a zis "mami, esti asa de proasta ca nu stii...." am amutit si am asteptat o reactie din partea lui tati, de fata fiind (raman la parerea ca nu reuseste sa se faca serios in fata copiilor), dar asa cum ma asteptam nu a reusit sa ia atitudine si copilul a ras de isprava facuta
Marti, in lipsa mea, i-a zis lui tati "tati, cat de prostovan esti ca..." motiv pentru care si-a luat una dupa ceafa, cat sa intre cu nasul in farfuria cu mancare (cica era foarte aproape de farfurie si tati nu s-a putut abtine ). Evident consider ca in ambele situatii tati nu a reactionat cum trebuia, insa ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochi_verzi spune:

'neata!
Mirandolina, cum mai este Matei! si sanatate!
Otilia, eu le pastrez, i-am facut portofoliu inca de la inceput.Am zis sa fie acolo si sa vada, cand va fi mare ce facea ea cand era mica. Am tinut si ce a facut si face acasa, de la primele linii si pete pline de apa.
Oare ce mai fac Miria, Ele, Bits,...?
Va si va doresc un we minunata!

Mihaela si Diana 22.11.2004lucru de mana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

Citat:
citat din mesajul lui ochi_verzi

'neata!
Mirandolina, cum mai este Matei! si sanatate!
Otilia, eu le pastrez, i-am facut portofoliu inca de la inceput.Am zis sa fie acolo si sa vada, cand va fi mare ce facea ea cand era mica. Am tinut si ce a facut si face acasa, de la primele linii si pete pline de apa.
Oare ce mai fac Miria, Ele, Bits,...?
Va si va doresc un we minunata!

Mihaela si Diana 22.11.2004lucru de mana



Mihaela pe aici sunt..dar nu am nimic interesant de zis. Cu necazurile aferente "crizei"...in rest...toate bune si frumoase.


Margelute

Elena & Denisa
NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirandolina spune:

ochi verzi
De aseara Matei este branulat, cu ampiciina si gentamicina. A plans cand i-a prins vena, era si foarte speriat ca nu stia ce i se intampla, insa a fost cuminte si nu s-a sbatut deloc Azi dimineata la tratament a fost ok, nu a zis nici "pas" Inca mai tuseste, ff incarcat, in schimb a mai cedat febra si in cursul noptii s-a odihnit mai bine...


In rest, neplictisim in casa, Am lucrat pe un caiet de activitati de gradi, am pictat, desene, acum vrea jocuri la PC caut alternative

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochi_verzi spune:

Mirandolina, oricum e mult mai usor prin flex decat sa-i faci injectii in fundulet. si sa va treaca repede.
De ieri dimineata am si eu o mucoasa, nu tuseste doar "horcaie", aseara i se inrosisera obrajorii si incepea sa se incalzeasca asa ca i-am dat siropul de paracetamol un pic mai repede ca dr asta ne-a dat plus oscillo.A dormit bine azi noapte, eu cu ea de teama sa nu faca febra si azi a sarit ca o caprita...aaaa, si i-am mai pus picaturi vibrocil ca sa desfundam un pic nasul(asta de la mine putere).
Acu' se tot invarte pe langa mine si ma intreaba cand i dau spaghetti(acu' fac sosul)...cred ca am facut-o cu un italian ca ar manca spaghetti si pizza toata ziua
Elle

Fetelor, ce munciti, pe unde umblati? Haideti la o barfa si-un sus ca de cafea e cam tarziu.

Mihaela si Diana 22.11.2004lucru de mana

Mergi la inceput