Fulguleti de noiembrie - decembrie 2006 (209)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns acs spune:

Diana, uite de la mine pentru o super mama!

Donia, parca am simtit ceva cand te-am intrebat :). Si eu sunt "pasionata" de scriitorii sud americani. Acum citesc "Paula" de Isabel Allende. Imi place foarte mult, cu toate ca este trista, trista. Mi-am facut-o cadou de ziua mea :). De Allende am mai citit doar "Casa spiritelor", pe care o recomand din toata inima.
N-am citit "Matusa Julia si condeierul", dar "Orasul si cainii" e printre favoritele mele. Nu mai zic de "Un veac de singuratate" si "Dragoste in vremea holerei" :). Bun, deci am mai trecut 4 carti pe lista de citit :).


Sunt plina de nervi si ma descarc aici :). O intreaga nebunie cu inscrierea Mariei in clasa I, la o scoala de cartier. Dupa alergaturi (ca trebuie mers cu copilul la director, n-am inteles de ce, si directorul nu e acolo la programul afisat), cica nu intram la invatatoarea pe care o doream. Adevarul e ca nici nu stiu daca nu-i mai bine, dar m-am ales cu o durere de cap de toata frumusetea.




Manuela, Stefan si cele 3 minuni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leyla spune:

Acs, si eu am citit Paula si Casa Spiritelor, vezi ca tot in seria cu asta din urma mai sunt Portret in sepia si Fiica norocului, astea 3 sunt oarecum legate intre ele, iar dupa astea trei merita sa citesti si Tara mea inventata Eu le-am citit pe toate pe nerasuflate.
Donia, mersic de pont, de Ines a sufletului meu nu stiam, musai sa o caut, vad ca am citit cam aceleasi carti, si am aceeasi parere de Allende Si imi place si sa patinez...abia astept sa mai creasca Kaan sa-l urc si pe patine si pe role... m-am ingrozit nitel de ce-ai pove de mamica ce a cazut...
Diana , uite, si eu ma bag la discutia cu tine, si cu Donia...
Dbuny, super dani


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Citat:
citat din mesajul lui leyla

Diana , uite, si eu ma bag la discutia cu tine, si cu Donia...

Leyla & bb Kaan (30 nov 2006)

Pai baga-te, nu fii rusinoasa

Heeei, ce-mi place ca nu sunt singura cu Allende si sud americanii! N-am citit Orasul si cainii, dar o pun pe lista. In schimb as mai recomanda "Povestasul", tot de Llosa.

leyla, eu pe role nu m-am dat niciodata. E diferit fata de patinajul pe gheata?

acs, cred ca e obositor si frustrant tot procesul asta cu inscrierea!
Parca e mai bine la noi ca mergi automat la scoala de care apartii, ei sunt obligati sa te primeasca, si nici nu poti sa alegi/schimbi profesorul, decat daca sunt motive serioase. Macar stii de la bun inceput care e regula.

dianarus, am vrut sa te intreb de ce nu mergi si tu la patinoar cu Ianis? Eu merg doar cu Roxana, sotul nu patineaza. Desi cand era micuta era destul de greu, ca ma durea spatele cumplit tot incercand sa o tin pe gheata... a avut profesor un timp, ca nu mai faceam fata, apoi am inceput din nou amandoua, catinel, si vad ca face progrese de la o zi la alta.



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:


draga mea donia, eu sunt acasa zilnic de la 6pm incolo. si nu are cine sta cu marc dupa ora asta, deci eu sau alin tre sa fim acasa cu piticul. in plus, eu nu stiu sa patinez ar trebui sa ma tina si pe mine cineva , ori ianis e in prima iarna de patinoar asa ca are nevoie de expertu' de barbate'miu
si daca tot veni vorba, o idee de afacere, ceva? sa stau si eu sa muncesc de acasa asa poate as strecura mai multe activitati in natura cu copiii...

cat despre relaxati... nu-i bai ca e relaxat, dar e foarte-foarte lent in achizitii verbale. in afara de "mama" nu are nici un cuvant (ce mi-ar place sa aud... apa, papa, pipi, kk, nani, tata) are doar silabe de genul ua-ua, ga-ga sau go-go, care denumesc animale.
e ca si cum i-ar lipsi dorinta, provocarea, sau putinta de a se exprima verbal. pricepe foarte bine tot ce aude, reactioneaza instant la o gramada de chestii, dar simt, mi-e clar ca ceva il opreste. sper sa gasim calea cea buna, dar pana atunci eu tot ma perpelesc de ingrijorare si e asa greu sa fiu draguta si amabila si calda si placuta de citit cand in sufletul meu e furtuna... mai ales ca acasa nu arat si nu spun nimic din grijile astea, chiar nu vreau sa-i transmit lui nimic din toate astea...
nu recunoaste culori, (cifre sau litere no way!), nu recunoaste decat vreo 5-6 animale, le arata cu degetul, atat a putut memora. altfel e vesel, zambitor, cuminte, afectuos, prezent cu noi tot timpul (adica nu e "in lumea lui"), isi iubeste fratele si o arata, e un copil NORMAL, vad asta. dar ceva il opreste sa progreseze in comunicare si inca nu am descoperit ce :(

in ziua in care va saturati de lamentarile mele... scroll please


O minune de bazar - Sonia si Andrei /
Sunt PUTERE si IUBIRE pentru pretioasa Emma, in fiecare zi, ora 13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavinia_P spune:

Diana,Donia,

Stiti ca Einstein pana la 3 ani a fost considerat retardat...ca nu vorbea deloc si nu comunica...
Diana, dar la testele alea ai mai fost cu marc?

Azi am prestat asta (burticile sa nu se uite):
http://www.culinar.ro/forum/continut/Retete-in-imagini/20436/Prajitura-mea-cu-mere-si-bezea-/

minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

Salutare!

Dbunny, ce dulce e cantaretul.

Diana, felicitari lui Marc. Asa a inceput si Stefy, ceva mai devreme, e drept, dar fiecare pui are ritmul lui. Capul sus, eu sunt sigura ca temerile tale nu sunt fondate, dar fiecare mama trece prin asta. Eu de exemplu, ma uit la ce Puzzle face Crinuta si ma uit la Stefy care nici nu vrea sa se uite la ele. Are alte preocupari. Probabil ca intr-o zi... o sa o tenteze si pe ea. Cu cuburi, de exemplu, ma pune sa i le cladesc si apoi ea da cu mana si le imprastie.... Iar varsta si la noi tot de la doi ani a inceput. Si nu spune ca are doi ani, arata doua degete si spune "unu-doi".
Am citit parca la capitolul anterior, parca tot de tine postat, ca Fe se absoarbe mai bine in prezenta vitaminei C si recunosc ca pana atunci n-am stiut. De lactate, stiam de pe prospect.... Oricum multumesc mult.

Donia, Stefy mai numara.... cand si cand, dar le mai incurca, dar cu culorile.... nici ea nu le nimereste mereu.....mai avem mult de lucru.

acs, o sa fie bine.

Diana, Stefy a primit de la sora mea un set de animale domestice si asa a invatat animalele, tot venea cu ele la mine si ma intreba si de la mama mea o carte cartonata, tot cu animale domestice. Au facinat-o mult, vad ca dupa animale e.... topita, cum a fost si sora mea la varsta ei. Probabil ca asta e si motivul, pentru care ii cultiva aceasta inclinatie. De MOs Craciun a primit de la sora mea un set de animale salbatice si de la noi volumul cu animale salbatice, continuarea celui primit de la mama cu animale domestice. Acum e in studiu. Vine cu cartea sau cu animalele. Deja stie leul si elefantul, dar mai sunt inca 8 de invatat. Pe ea asta o preocupa si de aceea nu m-am agitat mult cu puzzle sau altele, ca vad ca totusi o preocupare are, dar pentru altceva si nu vreau sa o fortez sub nici o forma. Cand o sa vrea ea... o sa faca si altceva. Li se impun destule la scoala, nu vreau sa incep asa devreme.... Sper ca se intelege ceva.

Poze din ianuarie-februarie 2009

Lacramioara (08.12.1975) mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianav spune:

Diana nu te ingrijora!!!! Si a mea vb intr-una de multa vreme dar nu reuseste sa pronunte cuvintele. E clar ca in creierasul ei nu s-a atins momentul vorbirii. Bine, noi suntem mai avansati, dar la debitul ei, pe care il are de la un an, ma asteptam ca acum sa vb cursiv. NU, nu se intampla.... stalceste ceva ingrozitor, abia ne intelegem. E adevarat ca are o baza de cateva cuvinte (destule chiar) prin care comunicam, restul sunt anagramari de ale ei. Nu te necaji!!!
Nu vrea la olita nici in ruptul capului. Nu vrea sa pape singura desi am descoperit ca stie f bine sa duca lingurita la gura, chiar fara gres. Insa ciorbita, iaurtul trebuie sa i-l dau eu si ea sa faca ceva cu mainile- sa deseneze, sa rasfoiasca o carticica sa se joace cu apa intr-un pahar....cam asa decurg mesele la noi. Ce papa singura e mancarea rece, solida, gen casacaval, covrigei..etc


Da, da, Matusa Julia si condeierul si mie mi-a placut, la fel si alte carti ale lui Llosa, Marquez.....dar nu am mai citit demult o carte. Mi-ati facut pofta asa ca o sa achizitionez si eu autoarea chiliana despre care povestiti.
Dar Milan Kundera v-a placut?
Sa va spun cartea in care m-am regasit eu, intr-o anumita masura si care ramane cartea mea preferata- Panza de paianajen de Cella Serghi...cand aveti timp sa incercati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianav spune:

Da, da Crinuta e fantastica cu puzzle ala. I-am aratat-o si sotului.
A mea insa nu e interesata, pur si simplu nu vrea. Ea e acum in epoca desenele animate care pt ea se rezuma la 3: Alba ca zapada, Cei 3 purcelusi si Degetica.
Culori stie multe si forme geometrice m-am rezumat la 3 simple-cerc, triungi, patrat.
Eu sunt multumita ca ii plac carticelele, am investit multi bani in carticele atragatoare care i-au stimulat curiozitatea. Fetelor sunt niste carti gen lift and see sau lift the flap, adica tragi din pagini un carton si se schimba imaginea sau ridici niste clapete si descoperi ce e dedesubt. Nu stiu sa pun link sa va arat dar uitati-va prin librarii. Din cartile astea a invatat multe cuvinte si concepte de baza. Sau carti de Eric Carle care sunt oarecum puerile dar de ex. cea numita Omida mancacioasa le arata copiilor cum se transforma omida in fluture si totodata un prilej sa invete sau repete diverse denumire da alimente.

M-am lungit, scuze
Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


Daca tot e sa comparam.. G vorbeste binisor, dar:
- nu stie cati ani are.. numara "doi, patru, sase".. fara nici o legatura cu realitatea .. doar ce-l aude pe fra-su
- nu baga nici o forma
- nu stie culorile.. rosu e verde, albastru e verde.. si tot asa
- nu face nici un puzzle

si nici nu ma intereseaza sa faca. Adica nu stau sa-l invat.. ii mai aratam culorile, ii mai spunem ca sunt doua masini pe strada, una galbena si una portocalie.. dar daca vine vorba despre asta in conversatia noastra. Altfel nu. Nu-l invat cati ani are. Nu-l stimulez de nici un fel. Il las mai mult de capul lui.. si ce bine prinde ce vrea el si ce-l intereseaza pe el... mama, mama. Adevarat, are si avantajul unui frate mai mare, ceea ce nu-i deloc de neglijat.

Iar de bagat forme la forme i-am aratat de 1-2 ori.. n-a "priceput" , nu-l intereseaza .. am lasat-o balta. Nici eu n-am crescut cu bagat forme si puzzle-uri si.. slava D ca-s suficient de isteata.


Donia, .. eu numai "Casa spiritelor".. da asta acu o vesnicie, dar in germana . Eu nu prea ma omor dupa scriitorii sudamericani... da m-ati facut curioasa. O sa caut "Paula".


Dianav, daaaa.. Milan Kundera a fost o (scurta) vreme preferatul meu cu (parca?) "Viata e in alta parte", "Gluma"..
Iar apropo de marea Doamna, Cella Serghi, tocmai ce-am re-re-recitit in vacanta "Panza de paianjen".. da parca tot "Mirona" e mai pe sufletul meu..


Acs, naspa cu inscrierile astea..Vroiam sa-l mai inscriem de rezerva la o scoala din cartier, dar cand vazui cate patalamale ne cer.. cred c-o sa renunt.



azi, orele 13 - pentru pretioasa Emma



de M (7) si G (2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acs spune:

Ruxandra, nu la toate scolile e la fel; de fapt e singura de care stiu, unde trebuie mers la director. Pe Matei unde l-ai inscris?
Victor cam la fel cu Grigore, cu deosebirea ca stie vreo 3-4 culori, pentru ca le tot aude pe fete. Si "caliu" (portocaliu) e preferata lui; imi face nazuri la imbracat: vrea "caliu" si "oz" :). Cu toate astea, zau ca-l consider istet :).

Apropo de carti: "Paula" e o carte trista (dedicata fetei sale care moare), autobiografica.
"Gluma" lui Kundera mi-a placut mult, dar e singura lui carte pe care am citit-o.
Cella Serghi am citit prin liceu, dar bine ca mi-ati amintit :).
Aaaa... inca ceva, daca tot suntem la capitolul asta (scriitori sud americani): o carte care mie mi-a placut mult "Ca apa pentru ciocolata" de Laura Esquivel

Leyla multumesc! Am notat cartile si le voi cumpara cu prima ocazie.

Dianav, avem si noi vreo 2-3 carti de care povestesti, cu ferestruici, cartoane care se ridica, imping... Pe Victor il atrag toate cartile, chiar si cele fara poze (de care tin cu dintii sa nu le rupa :) ). Asta-i norocul cu fratii mai mari zic eu. Dar preferata lui este "Alice si prietenii sai, animalele" (o carte cu povesti despre copii si animale, frumos scrisa si colorata), la care are rabdare sa citim si tot citim.
Daca tu te-ai lungit, eu ce sa mai zic :)

Dbunny scump foc cantaretul!

Lavinia ce bine arata prajitura! Notez si reteta asta, chiar daca nu stiu cand le voi face pe toate pe care le-am adunat. Sotul imi zice ca eu mereu experimentez la bucatarie, caci rar ii servesc aceeasi reteta :).

Diana, of ce bine te inteleg! Tare as vrea sa lucrez de acasa, cu toate ca jobul meu nu e deloc stresant si nu pot spune ca nu-mi place ce fac. Insa recunosc ca la mine e vorba si de teama, de comoditate, frica de nereusita... Cred ca trebuie sa-mi trag vreo 2-3 palme.
Cu Marc sunt convinsa ca o sa gasesti modalitatea de a-l ajuta in a se exprima verbal. Imi place tare cum il descrii: "vesel, zambitor, cuminte, afectuos", e un copil minunat, cu o mama pe masura!

Donia, hai ca-ti raspund eu relativ la role si patine de gheata. Mie mi s-a parut ca rolele aluneca mai bine, ca-s mai periculoase (si mai interesante ca ai tot drumul / parcul la dispozitie), dar sunt constienta ca depinde mult de calitatea ghetii. Si parca e mai greu de franat cu rolele (la asta nu prea ma pricep, dar totusi nu dau cu capul de asfalt :) ).
Maria mea s-a urcat pe role, pentru prima oara, in vara trecuta (insa n-am avut cum sa ma ocup de ea, din motive de Victor agatator :) ); in toamna a invatat sa se tina singura pe picioare (mergeam cu rolele la gradinita), chiar daca cu teama. La patinaj pe gheata a mers mai bine, dar sigur a ajutat-o si experienta cu rolele.


Edit ca mai e ceva:
Lacramioara, multumesc!
Am emotii cu scoala asta cat n-am avut in ultimii 10 ani cred. As vrea mult sa-i placa Mariei, sa-i fie drag sa se duca la scoala. Ce pacat ca la noi nu e ca in alte parti. Donia, tare as vrea sa se mai schimbe cate ceva si prin invatamantul romanesc, dar...

Ruxandra, dar de Gunter Grass ai citit ceva? "Toba de tinichea" am citit-o pe nerasuflate! Te invidiez ca citesti in germana :). Am facut vreo 6-7 ani de germana si nu s-a lipit nimic de mine.



Manuela, Stefan si cele 3 minuni

Mergi la inceput