Mamici antistress si licurici de ian-feb 2009(133)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns damiana spune:

FETELOR, A-NCEPUT DE IERI DA CADA CATE-UN PIC DE DOP!!!! vorba poeziei...

sa nu pice ca la lisa, sa mai scriem ceva capitole bune pana vine bebe

doamne, se apropie oare si la noi momentul sa ne tinem gonghitza in bratze??

alina1976, pot sa-ti trimit PM cu nr meu de tel? sa va anuntzam cand vine bebe....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns damiana spune:

ce bleaga sunt.... se vede ca ma ia emotziile... alina1976, vroiam de fapt sa te rog sa-mi dai nr de tel pe PM, daca nu te deranjeaza, sa va anuntzam cand vine bebe...

oooof, emotiile astea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stellutza spune:

Buna ziua mamici si burtici.
M-am intors pe forum, nedivizata inca si cu o sarcina de 42 saptamani .
Ultima oara cand va scriam, v-am spus ca urma sa merg la medic si ca sper sa fie ultima oara cand va scriu in calitate de burtica. Ghinion, n-a fost asa !!
La ultimul control, mi-a facut eco, mi-a spus ca bebelusha mea este foarte ok dar nu vrea sa iasa . Conform masuraturilor are dimensiunile unui bebe de 38 saptamani, deci... nu a mai evoluat, lucru care m-a deprimat groaznic.
M-a trimis acasa pentru ca am colul foarte lung si foarte inchis, spunandu-mi ca nu am nici o sansa sa nasc prea curand .
De la spital pana acasa am plans incontinuu, gandindu-ma la toate cele prin care am trecut in aceste 42 saptamani, de la tratamentul cu clexane pana la alergia pe care am facut-o saptana trecuta si pana la faptul ca nu mai pot merge nici macar pana la baie din cauza durerilor groaznice de bazin, picioare, burta , toate.....
Puiul meu este extrem de lenesa si astfel sta cateva ore bune fara sa miste, lucru care ma panicheaza instant si am reusit sa stau intr-o continua depresie de 2 saptamani incoace .
Am ajuns acasa si am avut efectiv o cadere nervoasa, am plans incontinuu cateva ore, l-am speriat groaznic pe sot, am spart, am rupt si am dat cu pumni in toti pereti pana m-am linistit.... rabdarea mea ajunsese la final... iar dr. la control ridica din umeri neputincioasa spunandu-mi ca pentru a-mi provoca nasterea ii trebuie putin ajutor, respectiv colul sa sa inmoaie putin
Incearca sa evite cezariana motivat pentru ca eu mai am o operatie de chist ovarian care este verticala si din aceasta cauza ar fi nevoita sa ma taie tot vertical iar vindecarea ar fi mult, mult mai grea.
Dupa criza de nervi pe care am avut-o, mi-am bagat in sedinta toti pitici dupa creier, am vb cu dr. si am pus piciorul in prag 'NU MAI POT'!!! in stilul asta inebunesc in cateva zile, si de dureri si de frica pentru bebelusa mea si astfel am convins-o : Luni dimineata la prima oara ma internez, incercam sa provocam nasterea iar daca nu avem succes, facem cezariana luni sau cel tarziu marti !
Imi cer scuze pentru cearsaful asta de post, dar .. am simtit nevoia sa ma descarc, pentru ca ma sufoca starea in care sunt..
sunt efectiv imobilizata la pat si din bucuria perioadei de gravida, totul s-a transformat intr-o stare de boala grava


+40 cu Maya Maria-Ayeneea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculet spune:

Fetelor HELP

Bebelusa mea are sange aproape uscat la buric...ce-i de facut?

[fetele 2 in 1

[Alexandra Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns damiana spune:

stellutza, stai linistita, o sa fie bine, o sa vezi!!

anculet, imi pare tare rau ca nu stiu cum sa te ajut....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bpaula spune:

Anculet mie pediatra mi-a zis sa ii curat bine buricul cu pansament steril inmuiat in spirt medicinal de 3 ori pe zi. Si la bebele meu inca i se aduna niste secretii acolo, desi buricul i-a picat inca din ziua 4-5 de viata. Dar le stergem zilnic si la bebe chiar ii face placere cand il curat acolo. Daca e uscat si de obicei e insist usor pana se inmoaie si se duce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deliafairais spune:

stellutza...imi pare tare rau, sper sa fie bine. la 38 sapt bebe e dezv bine, asa ca nu-ti face griji!
anculet, de cat timp i-a cazut buricul? si bebe meu a avut asa de 2 ori in sapt in care i-a cazut buricul...eu stiu ca in cazul asta e normal. altfel... poate te ajuta irinac ca e pediatru, sau rox, ca e f f f informata :)

am o minune de bebel!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deliafairais spune:

noi o sa mergem maine la biserica cu bebe cu tot si imi e cam frica sa nu inceapa sa planga daca il doare burtica...oare nu exista ceva sa ii dau sa doarma dus vreo 2 ore?


am o minune de bebel!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dya-dy spune:

Draga Stelutza, as vrea sa te pot incuraja cu ceva, , suntem alaturi de tine si o sa vezi ca in curand o sa-ti vezi bebelusha.
Si eu am o stare asemanatoare acum, de neliniste, mai mult cred ca din cauza doctorilor, ca 90 la suta din stresul de pana acum ei mi l=au produs. Azi am implinit 40 de saptamani,si ieri am fost o tura pe la spital, ca micutza e cam lenesa si de dimineata nu am simtit-o.
Am ramas dejamagita de spital in sine, si de doctorul care m-a controlat, pentru ca nu stiu cum dau eu mereu peste laconici si enervanti din astia care nu=ti spun nimic, doar te pun 2 ore jumate la monitor, vin din cand in cand si afiseaza cate o grimasa. Control nu a vrut sa-mi faca, ca cica el nu a vazut contractii la monitor...si nu are rost de umble acolo degeaba. Cica sa ma mai duc si azi sa vad.
Nu a fost multumit de monitor, dar nici nu a vrut sa zica mare lucru,chestie care m=a infuriat si stresat in acelasi timp. Msi bine stateam acasa!

Ma duc mai pe seara, si daca dau iar de antipatul ala, cer pe altcineva sa ma controleze.

Si mai era si mizerie in spital, ca era vineri seara, adica Shabatul...si religiosii tin Shabatul-ca la crestini Duminica, dar mult mai strict-nu au voie sa munceasca...deci jale!!! Asta unde ma duc eu e un spital religios!
Din cauza asta ma duc seara,dupa ce apune soarele, ca poate fac curat.

Sa nu uit....le doresc numai bine si multa sanatate fetelor care au mai nascut,respectiv:

Cami si Venerata!

va pup pe toate si va mai tin la curent- cred ca maine ma duc la servici, ca nu-mi place sa stau in starea asta acasa- desi sotiorul zice sa stau acasa, sa ma odihnesc!

Si editez: Am vazut poze cu bebelushii de pe contul comun- tare frumoase pozele- numai bebe reusiti!

Bebelushi
- frumoasa povestea nasterii tale, mi=a placut!

Alina1976 - tare frumos inoata micutza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Salutare gagici declar si eu o noapte oarecum linistita, nu chiar ca de obicei dar o zi super plangacioasa. De azi dimineata de la 5 tot papam si plangem , noroc cu tati ca e acasa si ne-a ajutat. Acum doarme, este prima data pe ziua de azi cand doarme 2 ore (inca doarme).

Fetelor ma doare capul ingrozitor zilnic, oare de ce?? De la lipsa de fier???Azi am iesit prima data afara din casa pana la magazin. Fetelor parca eram pe alta planeta, parca nu mai vedeam bine rafturile se vede ca sunt lauza....dar mi-a facut bine.

Irina se poate ca iritatia lui bebe meu sa fie de la o pereche de pantalonasi care nu erau 100% din bumbac??? Am observat ca acum nu mai are dupa ce i-am dat jos. Nu am vazut pana acum ca nu sunt de bumbac.

Anca ce bebe frumos ai, ce mare s-a facut

Bag si eu agitatele pentru urmatoarele mamici

Alina e superba Sabina in apa

Mami de Vlad Mihai


"Cel mai mare dar primit de o femeie in viata este acela ca poate da nastere"

Mergi la inceput