Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (269)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihailescu teodora spune:

Citat:
citat din mesajul lui moldoveanca


Teodora vroiam sa te intreb Mihnutu nu papa carne rosie?Ca din ce am vazut pe listuta ta papa doar pui,curcan si peste.Din cate imi amintesc pediatrul in tara mi-a spus sa insist in primul rand cu vita,miel si ficatei.


mami fericita de Vladut Dominic


Nu-i prea place carnea de vita.i-am facut perisoare din ea si nu prea le-a agreat.
Nici ficatel nu-i place,dar mai incerc!
Miel nu prea gasim in ,,extrasezon'' si ciuperci mi-a fost frica sa-i dau sa nu fie prea ,,grele'' pt el.Dar mi-am facut curaj si o sa-i fac si eu.
Tu cum le gatesti?
Dar carnea de vita?

Teodora ,cea mai fericitade Mihnea Andrei(17.10.2007)
Mihnea
www.flickr.com/photos/21367727@N02/" target="_blank">Papanashul meu iubit
Mihnea in actiune
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

aaaa...scuzati va rog!!
neagra cu un strop de lapte pe azi!



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Citat:
Deci, cu cazeina.
Se pare ca e raspunzatoare de declansarea unora din bolile autoimune (in primul rand, diabetul de tip 1 la copii, apoi scleroza multipla), e raspunzatoare de instalarea osteoporozei, de declansarea cancerului.


Desigur, nu cazeina singura e vinovata dar, alaturi de anumiti factori, joaca un rol f. important.
La cancer de ex, cazeina intra la capitolul promovare sau nu. Adica, suntem confruntati cu carcinogeni in viata noastra de zi cu zi insa, daca acestia vor conduce sau nu la dezvoltarea unor tumori, depinde de prezenta sau absenta unui fenomen de promovare.
S-a ajuns la concluzia ca alimentatia este cu mult mai importanta in controlarea inaintarii cancerului decat doza carcinogenului care l-a initiat.
Si, printre alimentele care controleaza inaintarea cancerului se gasesc si lactatele.


In cazul diabetului de tip 1, se pare ca [] cazeina are capacitatea de a-l declansa si schema arata cam asa:

- sugar hranit cu formula (ce contine cazeina)
- laptele ajunge in intestinul subtire, unde este descompus in aminoacizii constituenti
- unii sugari nu pot digera complet laptele de vaca si raman in intestin fragmente din proteina initiala
- aceste proteine incomplet digerate pot fi absorbite in sange
- sistemul imunitar recunoaste aceste fragmente ca invadatori straini si se pregateste sa le distruga, pentru ca
- din nefericire, unele din aceste fragmente seamana exact cu unele din celulele pancreasului care sunt responsabile pentru producerea insulinei
- sistemul imunitar isi pierde capacitatea de a face distinctie intre fragmentele de proteina a laptelui de vaca si celulele pancreatice, distrugandu-le pe ambele (si lipsindu-l pe copil de capacitatea de a produce insulina).

Ma rog, foarte pe scurt, sugarii sau copiii mici care au o anumita configuratie genetica, combinat cu "expunerea" la cazeina este posibil sa fie expusi unui risc mai mare de diabet de tp 1. Adica, factorii genetici nu pot fi responsabili doar ei singuri de declansarea diabetului de tip 1.


ce a zis o fata despre lapte.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prisi spune:

'neata si de la mine

dau eu cafele si ceaiuri si laptic si va doresc o zi buna

poze
Marta si Miruna (06.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

accidentatul

http://farm4.static.flickr.com/3366/3273197643_605018a0ae_b.jpg



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Vin si eu la cafea!!!

Teo, nici Sara nu era amatoare de carne de vitel sau ficatel, am pacalit-o insa cu cantitati f mici la inceput in pireul moale de cartof si asa l-a mancat! N-am insistat cu ficatelul ca e cam greu, sincer! Dar acum ii place!

Sabina, ce discutie despre lapte am ratat?


O zi frumosa va doresc!

Gabriela, mami de Sara (29.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prisi spune:

Teo ce tare e Mihnutzu

eu am facut ieri chiftelute din carne de vita si a papat 2 si a mancat si din supa de perisoare, dar treb sa i le dau fara supa si sa le manance singura

poze
Marta si Miruna (06.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prisi spune:

multi pupicei accidentatului, e tare dulce cu tot cu buzica umflata

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

accidentatul

http://farm4.static.flickr.com/3366/3273197643_605018a0ae_b.jpg



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.




poze
Marta si Miruna (06.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Gabi, n-ai ratat nicio discutie, Moldoveanca intreba cum e cu alaptatul in detrimentul mancarii si altui lapte.
Cu mancarea bineinteles ca trebuie convinsi sa manance, dar cu laptele nu e prea necesar, dupa ultimele cercetari. Asta era ideea.

Cu ficatelul...si ala e controversat, stiti bine. Sofia nici acuma nu mananca, si e f f sanatoasa (in afara de cand ia viroza de la gradi )


fetele, Gh al meu mananca f bine, dar e slab mort! daca ar avea paraziti, n-ar avea pofta de mancare, nu?
o sa-i fac totusi copro...da nu stiu cum sa procedez. El nu face kk dimineata devreme. Cum pastrez proba?



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

accidentatul

http://farm4.static.flickr.com/3366/3273197643_605018a0ae_b.jpg



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.


Vai Sabinutzo,m-am topit.E superb si sulce rau!
Cum mai merge cu fotografia?Pana in aprilie sunt cursurile nu?Ai mai postat pozici?

"Bataia este rupta din rai...dar nici nu foloseste la nimic"
"Palmele nu sunt argumente tari,ba mai mult,nu rezolva nimic."

Jurnal de mogalneata
Japonia prin ochii unui amator


Sabina Y.siwww.desprecopii.com/info.asp?id=1269" target="_blank"> Erika(31 august 2007)

Mergi la inceput