radiografie in sarcina

radiografie in sarcina | Autor: lorelay_28

Link direct la acest mesaj

buna,
este careva dintre voi care a facut radiografie la inceputul sarcinii?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns floric_ea spune:

buna,

eu am facut o radiografie dentara in saptamana a 4-a de sarcina; fetita are 5 ani si jumatate si nu pare sa o fi afectat.

am intrebat vreo duzina de dr ce si cum sa fac, parerile au fost impartite asa ca am hotarat dupa cum am simtit eu.

vrei copilul? ce fel de radiografie ai facut? o zi la plaja cand arde soarele f mult este cel putin la fel de nociva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelay_28 spune:

eu am facut radiografie la mana ( palma stanga). am avut o fractura la degetul mare. radiografia a fost facuta chiar la inceput (una - doua saptamana). Am avut sort de protectie dar au fost facute 2 radiografii una dupa alta. Am mai citit pe net despre asta si parerile sunt impartite. Doctorul mi-a spus ca el; nu poate sa-mi ceara nici sa avortez nici sa pastrez, dar m-a informat cu privire la riscuri.
Acum sunt in 13 saptamani si sarcina evolueaza bine pana acum. Dar nu pot sa zic ca sunt linistita. Nu vreau sa renunt la copil pentru ca ni-l dorim mult. Il iubesc!
de aceea sunt curioasa sa vad daca a mai trecut cineva prin asa ceva.
Multumesc mult pentru raspuns!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Eu am facut in saptamana 37 un CT Scan cu aparatul similar cu cel din poza. Tot raze X sunt, am facut-o pentru a vedea daca are bb loc sa treaca prin bazin ca la prima nastere am ajuns la cezariana de urgenta, unul dintre motive prezumtive fiind bazinul turtit.

Mami de www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Ana nazdravana (18.12.2004) si Elisa Andreea (09.12.2008)
Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maya25 spune:

OtiliaV, sa inteleg ca dupa o nastere prin cezariana s-a pus problema unei nasteri naturale? Ma ierti ca te intreb, dar cum a fost? Ai reusit? Si eu mi-as dori dar trebuie sa se mai intoarca bebe (deocamdata sta pelvian).
Lorelay28, iti doresc sa fie totul ok cu bebe (mai ales ca ai purtat si sort de protectie, ar trebui sa te fi protejat), sa ai o sarcina usoara si o nastere la fel.

Maya 34+
http://bd.lilypie.com/CHzwp1.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floric_ea spune:

Lorelay, am purtat si eu sort de protectie atunci. stiu ca au mai fost cazuri pe forum, daca dai o cautare gasesti. stiu ca multi dintre cei pe care i-am intrebat mi-au spus ca la o varsta asa de mica a sarcinii actioneaza legea totul sau nimic - daca sarcina rezista copilul nu este afectat. ma rog, eu am crezut ce am vrut si am mers mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doranna spune:

buna!
as vrea sa-ti povestesc pe scurt una din discutiile avute la inceputul sarcinii cu dr. Liana Ples, de la clinica Medlife/ maternitatea Bucur
eu tocmai citisem pe un forum ca in alte state se discuta tot mai mult despre faptul ca echografiile dese ar afecta copilul. A inceput sa-mi explice in niste termeni foarte tehnici care este principiul dupa care functioneaza aparatele, cu cantitatea mica de ultrasunete, etc., mi-a spus (si are dreptate) ca de fapt traim inconjurati peste tot de astfel de unde, dar la asta nu ne gandim si ca e o prostie ce se scrie, ca ar trebui sa fiu mai atenta cu ce citesc pe net. Aici am detectat si o urma de iritare; banuiesc ca toate gravidutele vin cu intrebari legate de ce au citit pe internet
si a mai zis ceva, care m-a mirat si pe mine... ca se vorbeste mult si despre radiografii, dar sunt idei preconcepute; depinde ce fel de radiografie, ca daca e una mica, gen dentara, si daca esti ptotejata cu acel sort, nu e nicio problema; sigur, in cazul unei iradieri a bazinului, asta e cu totul altceva
ti-am spus numele medicului si clinica unde o poti gasi cu gandul ca te-ai simti mai bine daca ai discuta si cu cineva care are pregatirea adecvata

Dorana 32+ Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelay_28 spune:

Multumesc fetelor pentru raspunsuri.
Otiliav cum a fost pana la urma? A fost afectat bebele. Cum ai nascut?
Floric ea felicitari pentru fetita. Ai luat o decizie buna. Si eu am decis sa dau o sansa bebelusului meu. Nu puteam sa iau hotararea de a renunta la bebe doar pe ceva ce este probabilitate. Am credinta in Dumnezeu ca va fi bine ( daca s-a intamplat sa vina tocmai acum, desi ni-l doream de ceva vreme)
Multumesc Doranna pentru informatii.
Peste doua saptamani merg la control. Sper sa aflu ce este...
o seara frumoasa

Mergi la inceput