Teama de responsabilitate

Teama de responsabilitate | Autor: aniela23

Link direct la acest mesaj

Sunt in pragul unei decizii foarte importante, imi simt stomacul in gat si mi-e teama sa nu iau decizia gresita.Ma simt ca o femeie care a ramas insarcinata cu un copil pe care nu si-l doreste.

Trebuie sa va spun de la inceput ca mesajul meu se refera la sora mea.
Suntem 4 frati, 2 baieti (35 si 32 ani, casatoriti, au copii) si 2 fete (eu-27 ani si sora mea-18 ani). Mama mea a fost o femeie extraordinara, dar din pacate a decedat in urma cu 7 ani. Sora mea avea 6 ani cand mama s-a imbolnvit de cancer, si 11 cand mama a murit. Ma doare sufletul cand ma gandesc ce copilarie plina de durere a avut. Fratii mei, din pacate, au cauzat numai probleme parintilor mei (violenta, alcool, jocuri de noroc). Vreau sa cred ca in adancul sufletului sunt oameni buni, dar lipsa de afectiune (sau cine stie ce alte lipsuri au simtit ei) i-a adus in stadiul de acum.De asemeni, cred ca parintii mei au facut tot posibilul sa ne ofere tot ce aveam nevoie dar in conditiile din perioada comunista, cand plecau amandoi la munca de dimineata pana seara, le-a fost cam greu sa se ocupe de noi.

Dupa cum spuneam...mama s-a imbolnavit cand aveam eu 15 ani iar sora mea 6. Cand am terminat liceul am plecat in alt oras (Bacau) la facultate. Atmosfera de acasa era foarte tensionata, certuri intre mama si fratii mei, certuri intre taica-miu si....hmmm, nu stiu cu cine se certa el, dar stiu ca avea un obicei sa se enerveze f f f f tare din orice chichita si sa zbiere ca prostul.La 20 de ani cand a murit mama eu eram in toiul examenelor la Bacau. Am venit acasa pt inmormantare. Am suferit cu totii ENORM, bine-nteles ca eu atunci eram convinsa ca nimeni nu suferea la fel de mult ca mine, dar acum imi dau seama ca probabil sora mea era cea care avea cel mai mult nevoie de mama.Tin minte ca i-am zis sorei mele ca atunci cand va termina 8 clase o sa o iau cu mine la Bacau, sa faca liceul acolo. Tata imediat a sugerat sa nu mai astept pana termina fata gimnaziul ci sa o iau cu mine atunci, in aceiasi zi.Probabil asta arata f bine cat de mult uraste responsabilitatea, cred ca ar fi fost dispus sa o dea pea sore-mea vreunui strain, numai sa scape de ea... Ei, asta a facut, de fapt, mai tarziu... :((

Bine-nteles ca nu am luat-o la Bacau. Mergeam la cursuri cate 6-7 ore pe zi iar seara lucram ca sa-mi platesc chiria si mancarea. Nu as fi avut timp sa ma ocup de ea. Sau poate mi-a fost la fel de teama de responsabilitate cum i-a fost tatalui meu... Sau poate am considerat ca i-ar fi mai bine langa tatal ei, ca eu eram un copil si aveam nevoie de grija unui parinte, si nu de responsabilitatea unui copil. Indiferent de motivele mele...nu am luat-o cu mine..

(postez acum ca sa nu pierd mesajul. Voi scrie si partea a 2-a)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aniela23 spune:

Dupa moartea mamei mele unul din frati s-a mutat din casa si s-a insurat, iar celalat a ramas in casa cu tata si sora (o batea, ii ''dadea una de o lipea de pereti''- ca sa folosesc limbajul lui) pt ca putea, pt ca era mare si ea era mica.Tata o apara cand putea, pt ca stiu ca ne iubeste, cu toate defectele lui. Eu, o aparam si incercam sa il potolesc pe fratele meu atunci cand eram acasa, dar eu veneam acasa doar o data pe luna.In fine, au existat si probleme intre tata si fratii mei dar sunt irelevante acum. La 21 ani am plecat In Anglia. Eram extenuata de serviciu-scoala-servici si sufeream ca un caine cand vedeam ce se intampla acasa. Poate ca am fost egoista si m-am gandit doar la mine. La sora mea nu m-am gandit desi stiam ca o las acasa cu un frate violent. Cred ca am sperat din suflet ca tatal meu sa ii fie un adevarat parinte, sa aiba grija de ea si sa o ghideze in viata.

Au trecut anii, mergeam acasa regulat, le trimiteam bani la toti (marea mea greseala pt ca acum au ''abonament'' la salariu meu si M-AM SATURAT de 2 frati + un tata care mereu au nevoie URGENTA de bani). Sora mea a inceput sa lipseasca noptile de acasa , sa fure, sa minta. Cred ca va dati seama de ce este in stare un copil caruia ii lipseste dragostea de mama si educatia unui parinte.Intre timp s-au mai intamplat niste lucruri urate de tot despre care nu vreau si nu am putere in suflet sa povestesc.Dupa ce a terminat clasa a 9-a sora mea s-a lasat de scoala, a inceput sa lipseasca cu saptamanile de acasa. Tatal meu ''n-a avut ce-i face''!!!! Ea era un copil de 15 ani si totusi el n-a avut dom-le ce sa-i faca ca sa o impiedice sa plece de acasa, sau sa mearga la scoala.

Eu, din nou, n-am facut mare lucru.Ma simt foarte vinovata, poate ar fi trebuit sa plec in Romania, sa stau acolo cateva luni, sa rezolv problema, dar nu suport sa fiu in prezenta tatalui meu ( e un om ingamfat, egoist, care tipa in loc sa vorbeasca) si n-as fi avut bani sa ma intretin, in conditiile in care eu ii trimiteam lui bani lunar ca sa aiba grija de sora mea.

In fine...perioada foarte neagra, sora mea a fost violata, tatal meu n-a depus plangere ca ''stie el ca politia nu face nimic''. Eu cred ca un tata ADEVARAT ar fi trecut prin foc sa ii gaseasca pe violatori.

Ar fi trebuit sa merg in Romania mai des, ar fi trebuit sa o sun mai des, dar nu am avut puterea sa o fac. Eram singura in Anglia , eram deprimata,nu am avut putere...:(((

Cand sora mea avea 16 ani a intalnit un barbat. Trec peste micile detalii dar tot ce va pot spune este ca m-am luptat cat am putut ca ea sa nu fie cu acest barbat,pe care tatal si fratii mei il accepta (pt ca ii ''cumpara'' cu 2-3 milioane cand ei au nevoie), deci mi-a fost enorm de greu sa lupt doar eu.Acum sora mea locuieste cu acest barbat si sotia lui!!!! S-a reintors la scoala (intr-adevar, datorita lui, si pt asta o sa-i fiu mereu recunoscatoare). Dar:

- sora mea nu are voie sa iasa din casa decat ca sa mearga la scoala
- nu are voie sa isi faca prieteni cu colegii din clasa
- dimineata este dusa la scoala iar dupa-amiaza adusa de la scoala de el,
- nu are voie NICIODATA sa iasa singura undeva sau sa vorbeasca la telefon fara ca el sa fie prezent
-nimeni din familia noastra nu are numarul ei de telefon
- sora mea nu are voie sa vb cu fratii mei, iar cu mine are voie sa vb doar pe telefonul lui, pe loudspeaker
- este terorizata zilnic pt orice cuvant sau orice gest...

In fine, este clar ca omul are probleme psihice.Sotia lui, desi stie care e situatia intre el si sora mea, nu il paraseste pt ca este ingrozita. Stiu, de asemeni, ca a fost violent cu sora mea. Nu stiu daca inca mai este violent pt ca de 1.5 ani eu nu am vorbit NICI MACAR 5 MINUTE cu sora mea fara ca el sa fie prezent sau sa asculte. Am incercat sa fiu draguta cu el, sa ma cert cu el, sa chem politia...In toate cazurile sora mea a fost cea care a avut de suferit pt ca a abuzat-o si fizic si mental pt problemele pe care eu, incercand sa ajut , le-am cauzat

Acum sora mea si el sunt aici, in Anglia, in vizita....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniela23 spune:

Imi cer scuze ca scriu atat de mult, sper sa nu va plictisiti sa cititi, mi se invarte capul si simt nevoia sa descarc tot.

Dupa cum spuneam, am reusit sa ii aduc pe amandoi in vizita (pe banii mei, evident).Am vrut doar sa o vad, sa ma asigur ca e ok. Normal ca am vrut sa vina doar ea dar pt nimic in lume nu a lasat-o sa vina singura.Desi sunt aici de 3 zile nu am reusit sa vb cu ea intre 4 ochi, nici la baie nu o lasa sa mearga cu mine, este absolut PARANOIC si face in asa fel incat sa fie mereu in prezenta ei. Ei momentan stau cu mine si prietenul meu, care este englez. Aseara, ca sa pot sa vb cu ea pt cateva minute, am invitat-o pe prietena mea romanca la cina. Planul era ca eu sa dispar cu sora mea dupa cina sa putem vb, in timp ce prietena mea vb cu el si cu prietenul meu(si traduce). Din pacate nu am ajuns pana acolo, pt ca in momentul in care prietena mea a incercat sa il cheme pe nebun in alta camera sa ii arate ceva, el a inebunit. A spus ca vrea sa plece in Romania in acel moment, pt ca daca nu pleaca, afacerea lui (pe care nu o are), va pierde 1 million de euro. S-a imbracat, a pus-o pe sora-mea sa se imbrace si ea....

Cand l-am confruntat a zis ca de fapt eu si prietena mea avem un plan diabolic sa o indepartam pe sora mea de el. In fine, nu mai continui, omul E NEBUN. E nebun de legat iar tatal meu e de acord cu relatia lor, fratilor mei nu le pasa, mi-e sila de toti.

In acel moment eu, prietenul meu si prietena mea am ajuns la concluzia ca sora mea nu trebuie sa se mai intoarca in Romania cu el.Si de aici incepe tumultul meu:

-Ce fac cu ea? Abia a in clasa a 11 (pt ca a pierdut un an). Nu o sa poata termina scoala.

-Eu am un serviciu foarte solicitant si merg si la scoala, nu am NICIODATA timp pt mine, nu am timp pt relatia cu prietenul meu care deja scartie pt ca noi petrecem foarte putin timp impreuna

-Sora mea nu vb engleza prea bine, si se comporta si gandeste ca un copil. Are nevoie de mine ca un copil de mama lui iar eu nu sunt pregatita sa fiu mama nimanui!!! Si eu simt ca am nevoie de cineva sa aiba grija de mine, si mie mi-e teama de lumea mare si rea. N-am sa pot sa petrec timp cu ea, sa am grija de ea. Mi-e teama ca relatia cu prietenul meu sa se destrame, mi-e teama ca iau decizia gresita. Ea zice ca il iubeste pe nebun, dar sunt convinsa ca e doar o dependenta bolnava. Dar daca ar trebui sa o las sa termine liceul mai intai?? Si de unde o sa am eu bani si pt ea? Ce-o sa fac, ce-am sa ma fac?

De 7 ani, de cand a murit mama, a trebuit sa am grija de toti din familia mea :sa repar acoperisul lui tata,sa ii dau bani lui frate-miu sa plece in Italia (altfel isi strica viitorul din cauza mea), sa ii dau bani lui celalat pt chirie , altfel il da afara proprietarul cu tot cu copii. Acum trebuie sa am grija de sora mea!!! Eu cand o sa mai traiesc? Cand o sa pot sa ma bucur si de viata mea,sa am grija de relatia mea cu prietenul meu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniela23 spune:

Mai am un pic si termin.

Nu putem sa ii spunem de pe acum nebunului ca sora mea nu se intoarce cu el in Romania. Sincer, imi este teama de consecinte.Planul este ca maine dimineata sa mergem la aeroport, sa check in bagajul, si inainte sa intre ei la controlul de pasapoarte sora mea o sa mearga la baie si o sa se inchida acolo. Atunci eu o sa-i zic lui ca ea nu mai vine, si o sa-i cer actele ei( fara de care nu o sa poata face nimic in Anglia). El o sa devina violent, o sa inceapa sa urle si probabil sa ma loveasca, eu o sa chem politia...si sper ca totul sa se termine cu bine.

Dar daca el refuza sa se intoarca in Romania? Nu il poate obliga nimeni. Daca vine la mine acasa pt ca stie unde stau. Mi-e frica de tot.

Dar mai ales mi-e frica de responsabilitate,mi-e frica ca n-o sa pot avea grija de ea, ca o sa o dezamagesc, ca o sa o fac sa se simta abandonata, ca o sa ajunga iar sa fure, sa minta....ca relatia cu prietenul meu o sa se distruga....

Imi este ingrozitor de teama. Sunt o lasha

Oare ar trebui sa o las in Romania pana termina liceul??

Spune-ti-mi, oameni buni, ce sa fac? Va rog...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zepellina spune:

Parerea mea este sa o ti cu tine. Cu sufletul deschis si cu ajutorul lui Dumnezeu vei reusi. Chiar daca mai pierde un an, e tanara si se va descurca. E singura persoana din familie, cred eu, pt care merita si trebuie sa iti indrepti ajutorul. Ceilalti sunt mari, iar ea a suferit cel mai mult.
Reusesti, nu da inapoi. O sa regreti si nu mai ai cum sa repeti ocazia.

Suntem cu tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oocristina spune:

Aniela,


Succes pentru tine si sora ta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilicotelea spune:

Draga Aniela,

imi pot inchipui ce este in sufletul tau.
AI GRIJA DE SORA TA! TINE-O CU TINE!
Lasa-i pe restul de acasa in pace, NU LE MAI TRIMITE BANI IN NICIUN CAZ, sa zica orice ar zice! Dar pe ea TREBUIE sa o ajuti.
TU ESTI SG EI SALVARE! FA ORICE PENTRU EA!
Si convinge-o sa uite ce i s-a intamplat, invat-o ca asta nu e iubire, ci chin, boala psihica, maltratare strigatoare la cer!
Cum spunea cineva dinainte, ia-i actele, daca crezi ca poti!
Cati ani are sora ta? E minora? Oricum, el nu are niciun drept asupra ei!
NU TE LASA! Imi pare rau sa zic asta, dar esti sg om normal din familie. Nu mai tine legatura cu restul o perioada cel putin, dar OCUPA-TE DE SORA TA! Si, mai ales, nu lasa sa ti se strice relatia cu prietenul tau. Daca e om adevarat, te va sprijini in continuare!

Mult noroc! Dumnezeu te va ajuta, ai incredere in El!
Multe imbratisari de incurajare!
Ai grija de tine si de sora ta!
Fii ferma! Nu te lasa dominata de frica! Ai putere suficienta in tine! Din mesajul tau reiese foarte clar acest lucru. Esti un om inteligent, puternic, vei reusi! O sa te feliciti pe tine insati de decizia luata astazi. Oricum, eu sunt convinsa ca deja luasesi decizia asta, insa aveai nevoie de incurajari, si mai ales de sfaturi cum sa procedezi. Vorbeste cat mai repede cu un avocat de acolo. Si, scuza-ma ca repet, NU MAI TRIMITE BANI CELOR DIN ROMANIA, nu te mai lasa mani****ta de ei. Caci asta au facut ei, au trait ca niste paraziti pe spatele tau. Te-au mani****t sentimental. Esti puternica, vei trece peste toate ca peste un vis urat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Iti inteleg si punctul tau de vedere, e cumplit de aiurea. Da daca nebunul- ca se vede clar ca-i nebun o va strange de gat intr-o zi, nu ti-o vei ierta in veci. Trimite-o la scoala de engleza, pune-o sa munceasca si ajut-o sa-si vindece sufletul. Ca are sufletul ranit, n-are incredere deloc in ea si nu te are decat pe tine. Fii generoasa si viata sau Dumnezeu te va rasplati. De altfel, dupa cum se vede, hotararea ai luat-o deja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IonescuOana spune:

Eu zic sa te axezi mai mult pe sora ta si s-o lasi mai moale cu fratii. La urma urmei, sunt barbati, doar n-o sa-i tii tot tu in spinare.
Insa ea, in cazul in care Doamne-ajuta vei reusi s-o salvezi, va avea nevoie si de o lunga terapie ca sa devina om normal. Sufletul de femeie odata zdrobit se reface greu, dar inca nu e timpul pierdut.
Iti tin pumnii, gandeste-te ca acolo nu e politia din Ro, acolo infractorii chiar sunt arestati, asa ca iti tin pumnii sa reuseasca planul si mai spune-ne ce s-a intamplat!
Sa te ajute bunul Dumnezeu pentru gestul pe care il faci!
Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

Eu cred ca urgenta ta acum este sa-ti recuperezi sora. Nu o lasa sa-si bata joc de ea un nenorocit.
LUPTA pt. ea.
Daca NIMENI din familia ta nu a facut nimic pt. ea, macar tu acum fa ceva, nu te astepta la fratii tai sau tatal tau care vezi bine traiesc pe spinarea ta si nu le pasa.
Banii ce urmau sa le trimiti lor mai bine pune-i deoparte pt. sora ta si tine-o langa tine, prientenul tau te va intelege, sunt sigura de asta, si daca nu, barbati sunt pe toate drumurile, nu rata ocazia sa iti salvezi sora.

Probabil ca in aeroport daca face scandal nea Caisa o sa-l retina politia bine de tot si nu cred ca ii mai da drumul usor, e posibil sa il trimita acasa urgent. Iar sora ta va declara ca toate actele i-au fost furate de catre el, bineinteles astea tu le traduci in favoarea sorei, si nu uita sa le spui ca nea Caisa este pestele ei si o ameninta cu moartea si practic ea il urmeaza de frica, si astfel politia il va obliga sa-i returneze actele. Nu cred ca mai are curajul tipul sa se joace cu amenintarile. Iar sora ta sa declare ca nu mai vrea sa il insoteasca sub nici o forma.

Daca totusi va scapa ulterior si te trezesti cu el la usa, si ce? nu exista politie acolo? Aici rapid te linistesc baietii daca ai chef de scandal si mai ales in aeroporturi sau la usa cuiva.

Daca zici ca au venit pe banii tai in Anglia, odata dus cu forta in Ro nu cred ca isi mai permite un alt drum in Anglia.

Fratilor tai mai taie-le din portie nu cred ca e de datoria ta sa-i intretii, sincer, au familii, sunt pe picioarele lor, urgenta ta e sora mai mica, pe care inteleg bine ca toti au neglijat-o, salveaza-o pe ea, si lasa-i pe restul ca doar nu esti Maica Teresa.

Loma

Edit, ca uitai ce era mai important. Din mesajul tau reiese ca iti este f. frica de ce va urma, NU CONTEAZA, salveaza-ti sora. Fii barbata, frica nu aduce nimic bun, din contra ...Singurul tau tel este sa iti planul la bun sfarsit si nu ceda nici tu si nici sora. Sub nici o forma. Spune-le celor din aeroport ca este un proxenet, si eventual daca este casatorit, sa-l verifice politia prin ambasada sa vada ca nu minti.

Mult succes, iti tinem pumnii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pepene spune:

mult succes aniela! sa reusesti ceea ce ti-ai propus.

Mergi la inceput