Mamici de Ghiocei Martie-Aprilie 2009 (62)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adirys21 spune:

Cam multe burtici au lipsit azi de la semnat condica...sper ca sunteti bine toate la fel si bebelusii din burtici.
Despre landou...noi am luat carut 3 in 1 si landoul se poate regla ...adica se poate ridica pana la nu stiu cate grade ca sa nu stea bebe cu capul intins perfect cand o fi mai maricel.Despre utilitate...eu zic ca e mai bine de folosit in casa in primele luni...ca mi se pare mare si foarte incomod de carat dupa tine.....si apropo de asta am vazut intr-o zi intr-un supermarket o Lady cu bebe in brate si landoul pe carut..pe partea aia de jos...ca e cam greau de carat asa in mana. Pentru plimbare e recomandat in primele luni, mai ales ca o sa fie din ce in ce mai cald dupa ce o sa nastem, dar la fel..e greu de transportat si ai nevoie de ajutor.Eu de exemplu nu cred ca o sa pot sa scot pe bebelina la plimbare in landou singura ca stau la etajul 4...cum car eu carutul pana jos..si apoi inapoi.
Deci parerea mea e ca se poate si fara landou...noi l-am luat ca am gasit o oferta buna..ca altfel luam cos din ala..portbebe.
Va si va asteptam sa facem prezenta.

34+ Andrada Teona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

apai scriem, ca stam acasa si ne plictisim....
las ca acusi ne trece plictiseala

if you can't say something nice, then don't say it at all
http://pisigri.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisigri
Deci, acest landou este ca un fel de "geanta" cu "fundul" plat si intarit, ca bebe sa stea cu spatele drept in el. Dupa cum iti spuneam, exista si carucioare-landou (dar sint unifunctionale si practic sint bune de aruncat cind bebe sta in fundulet) si am vazut si carut la care partea sport si landoul sint solide (la fel de solide ca scoica de ex) si detasabile de pe cadru, insa mi s-au parut f scumpe.


Eu credeam ca despre astea "detasabile" vorbim... Cel putin eu la astea ma refeream. Cele "unifunctionale" mi se par mari si inutile, de la capitolul "pe vremea mea", iar "geanta cu fundul plat"... am vazut la cineva, dar nu mi-a placut deloc, parca ai duce copilul in sacosha... ma rog, asta mi-a sugerat mie...

Aris


Denisa-Madalina 28+ cu Adela-Marisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nikoleta20 spune:

deci pana la urma fac fata provocarilor urbanului cu un carut fara landou,dar care se lasa l orizontala(graco quattro tour deluxe) si cu scaunel auto 0+(pe care nu il am cumparat inka)...e bine,k nici eu nu as da 40mil p un carut...vb lu' tasu' pai am dar pe masina 10mil si dau pe carut 40???

Nikoleta 20 36+Mario Andrei

poze la albumul DC

http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Mommy&year=2009&month=2&day=26&babycount=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Copiez aici ce am scris in cap anterior:--------------------------------------------------------------------------------

Citat:
citat din mesajul lui dyana27

simina, cat mai ai pana la test?????????? ca stau cu inima in gat de cand ai zis ca ai ameteli

diana 30+ David Gabriel
poze si filmulet 4D bebe mic

Dyana pe 8-9 ar fi termenul pt CM. Eu sper sa nu mai vina. Da tare mi-e sa nu fi fost alarma falsa...ca am avut ameteli doar in ziua aia , adik joi, si de atunci ioc....da ma durut burta aseara, ma doare si acum ca la CM. Mai astept pana pe 13-14 dc da DD si nu vine pana atunci!!
AAAAA...mai ma confrunt cu o problema de 3 zile...mananc ca sparta...pana la aceasta ora am mancat o paine intreaga(nu mai zic mancarea) pana diseara cred ca ajung la 2. Cred ca-i perioada de ingrasare...de parca nu;s destula si asa!!!


Poze



Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doranna spune:

buna!

pentru ca nu am fost niciodata prea "activa" pe forum mi se pare asa ciudat sa vin acum sa va povestesc "nimicuri" legate de sarcina mea...
sper sa nu ziceti "cine mai e si asta?"; sunt inscrisa de prin august, din primele saptamani de sarcina, citesc constant, dar am tot amanat momentul in care voi deveni "cu adevarat activa"; acum, mi se pare cam tarziu, si e cam ciudat sa vin si eu cu cate un comentariu legat de... nu stiu ce intreaba cutare sau cutare
am mai scris cateva mesaje pe PM, la care am primit de fiecare data raspunsuri prietenoase, pentru care vreau sa va multumesc pt. shasa, MITITICA82, dyana27.

imi iau insa inima in dinti si va spun ce ma framanta pe mine acum si poate ma ajutati:
inca nu am discutat cu dr. meu despre nastere, o s-o fac la urmatoarea consultatie, adica martea viitoare. as vrea sa-i spun ca vreau cezariana, dar o sa ma intrebe de ce? si nu stiu ce sa-i spun... mai mult ca sigur o sa spuna ca am o constitutie numai buna pentru nascut natural (inalta, lata in solduri, etc), dar eu n-as vrea sa-i raspund ca in anul 2009, in secolul 21, mi se pare normal sa fie alegerea mea cum nasc; oricum ar fi, tot traumatizant fizic este, asa ca de ce sa nu aleg eu tipul de trauma??
asa ca vin la voi si va intreb daca stiti ce as putea sa-i spun... daca purtam ochelari, as fi putut sa invoc miopia, dar nu e cazul. altceva?? PLZ HELP!!!



dorana 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nikoleta20 spune:

aris pentru vestile bune pe care ni le-ai adus
si asteptam vesti si de la tine,simina...sa nu mai vina cm decat pe la anul pe vremea asta zic bine?


Nikoleta 20 36+Mario Andrei

poze la albumul DC

http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Mommy&year=2009&month=2&day=26&babycount=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Galushca spune:

Maria, aterizez si eu cu intarziere la subiect: inainte de prima nastere, am pierdut dopul cu 3-4 zile inainte si era alb-galbui, gelatinos si fara firicele de sange. Se pare ca sunt de toate culorile :)
Diferenta esentiala este ca aveam aproape 40 de saptamani, asa ca stai fara grija, stiu o fata care a pierdut dopul si a avut dilatatie 3-4 cm din luna a 7-a si tot la termen a nascut. Dar mai repede :))
pup fata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nikoleta20 spune:

dorana ,in primul rand,bine ai venit,sau bine ai devenit(activa)
legat de problemuta ta,desigur primul impuls ar fii sa te intreb de ce iti doresti neaparat sa nasti prin cezariana?insa,nu are sens sa te pisam si noi l cap cu aceeasi intrebare la care tu nu stii ce sa ii raspunzi dr tau,adica nu stii cum sa il convingi ca tu asa consideri k e mai bine pt tine...
si sa te intreb ceva,daca port ochelari,tre sa nasc prin cezariana?

Nikoleta 20 36+Mario Andrei

poze la albumul DC

http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Mommy&year=2009&month=2&day=26&babycount=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Buna fetelor..ma prezint si eu mai greu la apel...sunt inca aksa..astept...mama..grea e asteptarea asta...
doranna..cand vad ce scrii..imi aduc aminte de dr meu, care mi-e si prieten. la prima nastere, imi era f frica, si am cerut cezariana..iar el mi-a zis:"nu-ti fac..decat in cazuri de extrema urgenta..si ai sa apreciezi asta,esti tanara, ai sa vezi ca te refaci mult mai rapid". Adevarul e ca am tot citit ca printr-o nastere naturala se regenereaza organismul femeii foarte bine..insa...
Acum, ca stiu cum e nasterea naturala..si ce e ala travaliu de 14 ore..si ca urmeaza sa nasc gemeni, iar m-am rugat de el..si tot degeaba. Am sperat sa nu se intoarca..si poate inca mai sper...ca cel care e cu piciorusele inainte sa iasa primul..pe de alta parte..sper sa nasc tot natural..si sa decurga totul bine. Oricum, oricat m-as ruga de el..e clar ca nu-mi va face cezariana de ochi frumosi sau de prieteneala...(e singurul dr de la noi din oras care nu face cezariana la cerere..si poate are foarte mare dreptate).
Daca dr tau e tot unul ca al meu..eu zic ca orice argumente ii aduci tu..tot degeaba...daca gasesti o solutie..da-mi-o si mie..cine stie

Bogdana
35+si + Andrei Luca -15.12.2006

POZE

Mergi la inceput