Campanie de responsabilizare a autoritatilor (10)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claudia_prea spune:

Buna fetele!
Da Luca, tocmai asta ar mai fi de spus, ce-i intereseaza pe ei cheltuirea fara rost a banilor! Zici Romania si ai zis tot.
Am uitat sa spun, inainte de a pleca la Viena, Cristal mi-a lasat adresa de mail a dlui deputat, il putem contacta, insa nu vreau sa merg singura la intalnirea cu dumnealui. Daca mai gasim o voluntara pentru aceasta intalnire, putem sa il contactam iarasi, sau asteptam sa se intoarca Cristal.
O zi buna!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Hello Claudia! :)

E important ca iti mentii disponibilitatea de a merge la intalnire, se pare ca dl Geanta e ocupat cu debutul de mandat; nu-l "iertam" insa, ne-a promis, o sa ne intalnim - nu e foarte urgent, important e sa-i obtinem sprijinul oficial inainte de eventuala intrare in dezbatere a initiativei legislative. Despre care, à propos, o sa avem vesti in vreo zece zile: asistenta dnei Barbu i-a spus Feliciei ca aceasta ne poate primi in audienta vineri, 20 februarie (vinerea asta dna Barbu nu e in tara).

Deci, fie o asteptam pe Cristal si, daca se simte bine, merge cu tine la prima intalnire politica a puiului ei austriac:), fie iti gasim o alta pereche astrala pentru intalnirea cu dl. deputat Geanta. Dar nu e foarte-foarte urgent. Multumim!! :)

Psj a adaugat un capitol despre campania noastra la subiectul fiv pe wikipedia in limba romana: http://ro.wikipedia.org/wiki/Fertilizare_%C3%AEn_vitro#Campanie_pentru_finan.C5.A3area_costurilor_infertilit.C4.83.C5.A3ii
Deocamdata e doar o ebosa, o sa mai adaugam info si linkuri. Primele patru capitole nu ne apartin, sunt cam varza, puteti edita si voi.

De asemenea, am deschis topic pe sectiunea de knowhow (e prima data, exceptand cele patru luni de la odisee, cand ies de pe sectiunea asta, pentru mine restul forumului nici nu exista) si deja cineva s-a oferit sa ne ajute tehnic in a construi o identitate vizuala a campaniei: un logo, un antet (cu contacte), un banner personalizat pentru blog.

La logo ne-am gandit ca idee de baza la, previzibil, o barza cu bebe-n cioc. Eventual cu-n cuplu care se uita lunga dupa ea. Variatiuni pe tema, sa vedem ce iese.

Asteptam alte propuneri daca aveti. De asemenea, daca va vin idei de slogan mai bune decat "A avea un copil nu trebuie sa fie un lux!" (care e cam lung, are trei verbe, dar exprima ideea), va ascultam. :)


PS: Porumbeld, bine ai venit, urmareste-ne, iar cand simti ca ne poti ajuta, nu ezita sa vii cu idei sau sa preiei sarcini punctuale pe care le poti executa. Multumim! :)






---------------------------
New pics: http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Odiseea mea cu Ministerul Sanatatii continua. :) [Deocamdata, reusesc sa imi mentin zambetul; sau ranjetul.]

Primesc finalmente un scan al raspunsului la solicitarea mea cu statisticile. Stupoare! Ministerul Sanatatii ma trimite la Centrul National pentru Organizarea si Asigurarea Sistemului Informational si Informatic in Domeniul Sanatatii - CNOASIIDS (!!!!)

Care e cu "informatic" si "informational", dar n-are pagina web! Si nici macar o adresa mail, ceva!!

Zeul google m-a trimis doar la cineva care, si el, le zice de dulce aici: http://www.netarhia.ro/centrul-national-pentru-organizarea-si-asigurarea-sistemului-informational-si-informatic.html (m-am hlizit la aia cu "sweet diabetes" pentru "diabet zaharat").

Bineinteles ca ma voi readresa MS, in baza aceleiasi legi, sa faca bine sa solicite ei informatiile cu pricina (asa cere legea, e o institutie din subordinea lor, deci ei trebie sa obtina informatiile, eventual cu prelungirea anuntata a termenului de raspuns) de la CNOASIIDS (Gizas Craist!!) si sa nu ma mai plimbe de la Ana la Caiafa (care Caiafa nici macar nu are mail!)

Cum ziceam, inca zambesc.

---------------------------
New pics: http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaele spune:

Luca iubita am primit raspuns de la Ministerul Sanatati si de la cosiliul National pentru Comabaterea Descriminarii.
Rugamintea me la tine este le scriu si le postez aici sau le scanez si ti-le trimit pe mail?

Cu ajutorul Bunului Dumnezeu si al Maicutii Domnului voi reusi sa ma si eu copilasul meu mult dorit si iubit







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaele spune:

Luca problema este ca nu ma pot merge la ei pe 26.02.09 eu pe 1 martie plec in Ungaria ma pregatesc de ET.
Ioana iubita tu ce le-ai trimis sau ai fodt la ei?
Scuze ca am scris toata polologhia dar cred ca este mai bine asaMINISTERUL SANATATII PUBLICEDIRECTIA GENERALA POLITICI,STRATEGII SI MANAGEMENTUL CALITATII IN SANATATE


CATRE,

CONSILIUL NATIONAL PENTRU COMBATEREA DISCRIMINARII

Prin memoriul d-nelor****** nr.19455/25.11.08,******(nr.15046/26.11.08)si *******(nr.15159/27.11.080 se arata ca prin H.G.nr.270/2008 pentru aprobarea Listei cuprinzand denumirile comune internationale corespunzatoare medicamentelor de care benefiviaza asiguratii,cu sau fara contributie personala, pe baza de prescriptie medicala.in sistemul de asigurari sociale de sanatate se produce o discriminare deoarece numai anumite medicamente folosite in tratamentul infertilitatii sunt cuprinse in lista B cu DCI-uri corespunzatoare medicamentelor de care beneficiaza asiguratii in tratamentul ambulatoriu in regim de compensare 50% prin pretul de referinta;astfel ar fi favorizat tratamentul prntru infertilitate de cauze hormonale (anovulatorie),afirmatie inexacta deoarece fertilizarea in vitro este folosita in alte cauze de infertiliatte feminina(cervicala,tubara etc.) precum si in infertilitatea masculina.pentru toate aceste cazuri este necesara stimularea ovariana cu medicamentele care sunt cuprinse in prezent in listele amintite si prelevarea de ovocite.
Procedura de fertilizare in vitro se incadreaza in categoria serviciilor care nu sunt rambursate din fondul national unic de asigurari sociale de sanatete,asa cum este precizat in Art.237,alin.(1),lit.H din Legea nr.95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii si in Contractul-cadru privind conditiile acirdarii asistentei medicale in cadrul sistemului de asigurari sociale de sanatate pentru anul 2008 aprobat prin H.G. nr.34/2008 cu modificarile si completarile ulterioare.
Tot in lista metionata de medicamente sunt cuprinse si antibiotice cu spectru larg folosite in tartamentul bolilor inflamatorii pelvine si a infectiilor cu transmitere sexuala.
De asemenea, este cuprins in aceste liste si tratamentul hormonal administrat in fibroamele uterine asociate sau nu cu sangerarea si endometrioza.Evolutia sarcinii este sustinuta prin preparate hormonale de mentinere,preparate cu fier si multivitamine,toate acestea fiind cuprinse in lista mentionata.

Cu stima, Director General Dr Adriana Pana







Cosiliul National pentru Comabaterea Descriminarii.


COLEGIUL DIRECTOR

CITATIE


Avand in vederea prevederile art.20alin.4 din Ordonanta de Guvern nr.17/2000 privind prevenire si sanctionarea tuturor formelor de descriminare (republicata),potrivit carora solutionarea unei sesizari se realizeaza cu citarea abligatorie a partilor (prin orice mijloc care asigura confirmarea primirii)*****este invitata in ziua de 26.02.09, orele 09:30, in calitate de petenta la sediul Consiliului National pentru Comabaterea Disciminarii in vedearea solutionarii petitiei 15046/26.11.08

Mentionam ca in caz de neprezentare a partilor,acestea pot trimite punctul de vedere in scris(precum si orice alte acte sau dovezi)ina la data incheiderii dezbaterilor,solutionarea urmand a se face in lipsa.

Cu respect,

Secretar de Stat
Menbru Colegiu Director
Anamaria Panfile



Cu ajutorul Bunului Dumnezeu si al Maicutii Domnului voi reusi sa ma si eu copilasul meu mult dorit si iubit







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaele spune:

Am trimis mesajul de trei ori de fiecare data mai da eroare siscuze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaele spune:






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Mihaele, sterge te rog cele trei nume ale petentelor, inlocuieste-le cu stelute; vezi ca unul dintre nume revine de doua ori, ceva mai jos (nu am apucat sa citesc, revin)

Edit: Recunosc, n-am inteles NIMIC din motivatia dr. Pana. :)) Astept scanul. Cand ai tu timp, nu e extrem de urgent.

Nu iti face grija cu prezentarea, te vei duce linistita in Ungaria, scrie clar ca poti sa trimiti punct de vedere scris, il pregatim impreuna.

---------------------------
New pics: http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatriz spune:

Mihaele - bafta maxima in martie la ET! Sa te intorci acasa purtatoare de mici ungurasi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaele spune:

Beatriz multumesc din suflet pentru urari ce o vrea DD cu mine.

Cu ajutorul Bunului Dumnezeu si al Maicutii Domnului voi reusi sa ma si eu copilasul meu mult dorit si iubit







Mergi la inceput