Calendarul gradinarului vesel :-) 6

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns GeorgetaR spune:

Ieri afost asa frumos, am scos toti piticii afara si ne-am apucat de curatat gradina (adica rondul din fata casei mai intai). Aveam planuri mari pt azi si uite ce vreme mohorata e afara...

"In cresterea copiilor, cheltuieste cu ei jumatate din banii pe care ii
cheltuiesti acum si de doua ori mai mult timp." - Autor necunoscut
POZUTE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

La noi e soare!!!
Si m-au mai consolat niste "cunoscatori" in ale gradinaritului, ca intr-adevar arpagicul e OK

Pene colorate... cate putin din toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Ramona sa nu iei Lacramioare ca sunt tare obraznice;iti napadesc gradina si nu mai scapi de ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

LOL, atunci sa iau!
Ca pe aici nimic nu napadeste gradina. Ma uitam ieri la plicurile goale cu seminte. Pai unde sint florile alea? Ca nici n-au rasarit, daca au rasarit le-a luat ploaia, le-a uscat soarele sau le-au mincat iepurii. Vreau ceva sa napadeasca gradina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Fetelor, am vazut la cineva un arbust (il tinea in casa pe timp de iarna), care se inmulteste rapid din lastari si creste aproape doi metri intr-un an. Face niste flori albe, care miros ca regina noptii, insa sunt imense!!! Ca niste clopote batute, lungi de 30 de cm. Face cam 100 de flori, va dati sema cum miroase in gradina cu doi arbusti dintr-astia? Mi s-a parut grozava, insa nu am retinut cum se numeste. Ati auzit de ea? As vrea sa o caut pe internet... Persoana respectiva (nu imi e prietena, nici macar cunostinta, am ajuns intamplator la ea) mi-a dat un lastar mic, mic, l-am pus in apa si sper din suflet sa faca radacini. Nu stiu cand sau daca voi mai ajunge la doamna in cauza...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Medeea, o fi datura? Ii mai zice ciumafaie, trompeta ingerilor. Da cautare pe google sa vezi daca asta este.

Fii atenta ce am gasit, ca si mie imi trebuie niste jardiniere mari pt. o terasa cu grilaje inalte pt. cataratoare, ca sa am putina intimitate: http://www.aximex-mobila.ro/mobila_gradina.php, ca tu intrebai de pergole, tamplari etc. Maine sper sa trec pe acolo..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Martie, exact la datura asta ma gindisem si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramona J

Am reusit sa pun si eu rasaduri, ca de cind tot zic! Constat ca trebuie sa mai cumpar seminte. Am pus trei modele de rosii (mai am un pachet pe care nu-l gasesc ) si un model de ardei. Mai am niste seminte, dar nu-mi place soiul si n-o sa pun. Asa ca mai am nevoie de ardei. Am si castraveti, astia ii pun direct in pamint. Cred ca zilele astea pun mazarea, ca vad ca nu mai vine asa frig deocamdata. Poate am noroc si nu mai ingheata.
Vad ca au rasarit o multime de lalele si narcise, abia astept sa infloreasca!
Am o lampa din aia speciala pentru plante, as vrea s-o pun la rasaduri. Chestia e ca nu mai stiu pe unde am pus-o, parca in pod... O tot lua Alexandru sa se joace cu ea, mi-a sarit tandara si am ascuns-o iar acum nu mai stiu pe unde am pus-o.

Daniela b, mai spune-ne cum esti.

Lume multa, oameni putini


Muaamaaa, esti smechera, haa? Stai sa-ti zic eu - am pus asa, asta saptamana trecuta fix.
rosii cherry - un pliculet, rosii normale (soi cu fruct mare) - tot un pliculet, noroc ca erau putine seminte, vreo 12, un plic ardei gras, un plic de tartacute, am mai avut intr-un an, sunt foarte decorative si florile, de tartacute nu mai zic - faza e ca au o saptamana si sunt deja foarte mari, nu stiu ce ma fac cu ele in casa pana la mijlocul lui aprilie. Cresc prea repede, cred ca o sa faca vrej in casa!!!
Toate sunt rasarite bine, au frunzulite, mai putin ardeii, abia acum, dupa o saptamana vad ca au inceput sa iasa la lumina, chiar credeam ca nu sunt bune semintele.

Nu cred ca mai pun altceva, ca nu am unde sa le pun nici pe astea in curte, o sa faca sotul niste jardiniere foarte mari, cred, sa vad..

Si am pus o tona de craite si mai am niste flori frumoase - clopotei, astia inca nu i-am pus.
Si anul asta incerc "lampioanele chinezesti", maine le bag la jardiniera, hop!

Eeeeee?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Felicitari, eu n-am mai pus seminte de flori. Poate c-ar fi bine sa mai incerc asa.
Deci ne laudam? Eu am pus sase feluri de rosii: big beef, unele din Romania, doua feluri galbene (unele de marime mijlocie, altele in forma de para) si doua soiuri gen "cirese". Anul trecut cele de genul asta au mers mai bine. Ardei am un singur fel, din Romania. O sa caut online, la magazin n-am gasit seminte sa-mi placa. Am pus si dovlecei. M-am pregatit cu seminte de mazare si de castraveti, astea le pun in pamint direct. Mai am si tot felul de ierburi, poate ca ar trebui sa incerc rasaduri ca in afara de basil, patrunjel cret si rozmarin, n-am avut succes cu altele.
Auzi, dar ce-i aia tartacuta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Am uitat sa zic ca pe pliculete asa scrie ca-i normal, sa rasara in 7-10 zile. Deci plantele tale sint in grafic sau mai bine!
Am pus o crenguta de blueberry in pamint (oare era mai bine s-o pun in apa?), sint curioasa daca se prinde. Astea cred ca-s afine, nu stiu exact cum le spune.

Mergi la inceput