Alma, ingeras la ceruri

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Moni,
daca asa a spus Claudiu, asa este

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Multumesc, Monica, dar vreau ca toate gandurile sa ramana in acest capitol. De aceea uneori va rugam si la odisee, cand aveti un gand pt Alma, a scrieti aici, pt ca aici raman, la odisee se pierdeau printre atatea postari si capitole.

Daria

Marius multumesc!

_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

E mai mult decat un zbor,
E mai mult decat un vis,
E mai mult decat mine,
E o lacrima purtata de vant pe aripa unui fluture.
Fluturele este un simbol al eliberarii sufletului.
Fluturii sunt facuti sa fie liberi!

Pt ingerasul meu iubit

Remember Alma

_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Am fost azi la Alma. I-am dus flori si in flori un fluturas alb din pene. Inflorisera florile pe mormant. Am fost asa surprinsa ca m-am trezit vorbind singura acolo. Pt prima data am putut vorbi. Au iesit iar si buruienile, si am curatat. Ce ma deprimat este ca prin frunzele de flori paienjeni tes panze. Exista o semificatie pt toate astea? Pe langa ca mi-e teama de paianjeni, ma deprima sa stiu ca ei pot ajunge la puiul meu. Nu am plans. Iar cand am plecat, imi spuneam in gand, ca acum, ca am spus si altora despre fluturii care ii vad cand merg la Alma, nu mai vin. De parca am stricat secretul nostru. Si spunand acest lucru, in urmatoarea secunda, cum iesisem pe poarta cimitirului, un fluture alb zburat foarte aproape de mine. M-am oprit in loc, uimita.
Scriu aici cand vreu sa scriu. Scriu aici pt ca nu stiu unde sa scriu. Daca citesti, sa nu crezi ca am innebunit. Tot ce scriu mi se intampla, doar interpretarile le dau eu, pt ca am nevoie de ele, acum. Inainte nici eu nu as fi crezut. Dar acum imi consolez sufletul cu orice imi poate aduce consolare.
Psihologul spune ca urmatorul pas este sa pot vorbi cu Alma, si sa ii cer iertare. Alma stie ca am facut pt ea tot ce am putut, dar inima mea de mama nu este convinsa ca nu putea face mai mult, ca nu a depins numai de mine. Nu simt ca am vreo vina, nu am facut nimic intentionat sa-i fac rau fetitei mele. Dar poate in subconstient vina nu ma lasa nici sa-i vorbesc, nici sa ma eliberez.
Acum plang. Toate astea numai umplu golul. Da, il umplu. Dar nu o inlocuiesc.
Luana are 4,100 kg si 53 cm. E grasulina si frumoasa. Gangureste si canta dupa fratiorul ei. Face ochii mari, e curioasa, si strange din buze exact ca si tati ei. E o minune! Ma uit la ea si ma topesc de dragul ei. Ii multumesc tot timpul Lui Dumnezeu ca mi-a dat-o.
Dar uneori ma intreb cum ar fi aratat Alma. Cum ar fi fost sa le vad pe amandoua zambind, gangurind.
O parte din sufletul meu este pierdut pt totdeauna.



_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Moni, cred ca ai fost placut surprinsa sa intalnesti fluturasul la iesire

Eu sunt sigura ca mereu te intrebi cum ar fi fost daca ... of, sper sa gasesti alinare
Multi pupici Luanei si la cat mai multe kg

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Te-ai ridicat la cer
Si ai lasat in urma ta...
Linistea
Singuratatea
Durerea
Visele
Speranta
Si iubirea
Uneori inchid ochii...
...si te vad...
Ca o adiere calma
Ca un inger
Ca un vis
...neimplinit.
Mi-as fi dorit
...sa nu pleci
Inca o data
...sa te fi vazut
Ai plecat...
...si te-am pierdut
De ce?
...fara raspuns
Te-am strigat...
...cu toate fortele
Te-am cautat
...cu sufletul
Am vrut sa vin cu tine...
...dar erai deja...
...foarte...
...mult prea...
...departe.
Sper ca esti bine...
Acolo
Sus
Cred ca ma vezi...
Esti o stea...
Esti vantul...
Esti...
...ingerul meu.
E inutil...
Sa plang
...dar...
Lacrima curge.
Te chem!
Te caut!
Dar...
...nu mai esti.
Ridic ochii spre cer
Si ma rog pentru tine.
Sufletul mi se ineaca...
Cuvintele sunt putine...
Mi-e foarte dor de tine!
Ingerul meu...
foarte
...dor...
de tine!
Acum iti poti atinge steaua
Poti cunoaste universul.
E pentru tine
...aceasta floare ce am cules-o
O las aici...
...sub cerul tau
..pe pamantul meu.
Acest sarut in vant
...acolo sus...
...ti-l trimit
Esti mereu aproape
Imi vei lipsi!

Alexandru, tati de 3 copii perfecti
(un baietel nazdravan, o fetita mica luptatoare, si un ingeras in cer)
_
Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Am visat... Am visat ca dadeam drumul la baloane albe in forma de inimioara. Si pe nori erau ingerasi ca cei din pozele artistice. Si stiam ca e Alma. Nu stiu cum era, nu era cum o stiu eu, era doar sentimentul ca era ea.
Imi amintesc ce imi spunea Lucia azi noapte. Ca daca sufar nu o las linistita, si Alma trebuie sa caute modalitati sa ma consoleze. Sau solutii? Lucia, cum ai spus? Ce ai vrut sa spui?
In forma in care am inteles eu cred ca asa e. De aceea vad fluturasi. Nu cred ca Alma s-a transformat in fluturi. Dar daca e inger sus in cer, cred ca are puterea sa trimita semn pt sufletul meu.
E prima data cand visez ceva legat de Alma. Nu cred in vise. Asta e problema mea. Nu prea cred in nimic. De aceea sufar.
Aud uneori cate un zgomot fara explicatie in casa si rad. Ca nu are cum sa fie... nimic. Nu cred nici in vise. Dar cred in fluturi.

_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gigelica20 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ayla21

Am visat... Am visat ca dadeam drumul la baloane albe in forma de inimioara. Si pe nori erau ingerasi ca cei din pozele artistice. Si stiam ca e Alma. Nu stiu cum era, nu era cum o stiu eu, era doar sentimentul ca era ea.
Imi amintesc ce imi spunea Lucia azi noapte. Ca daca sufar nu o las linistita, si Alma trebuie sa caute modalitati sa ma consoleze. Sau solutii? Lucia, cum ai spus? Ce ai vrut sa spui?
In forma in care am inteles eu cred ca asa e. De aceea vad fluturasi. Nu cred ca Alma s-a transformat in fluturi. Dar daca e inger sus in cer, cred ca are puterea sa trimita semn pt sufletul meu.
E prima data cand visez ceva legat de Alma. Nu cred in vise. Asta e problema mea. Nu prea cred in nimic. De aceea sufar.
Aud uneori cate un zgomot fara explicatie in casa si rad. Ca nu are cum sa fie... nimic. Nu cred nici in vise. Dar cred in fluturi.

_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.


Vezi, am avut dreptate!!!
Am spus ca durerea ta o afecteaza pe Alma la fel de bine cum ii afecteaza pe toti ceilalti...Luana, Alex, Clau. Si ea te vrea fericita, si ea te vrea plina de viata si zambitoare.
Tocmai de aceea cauta solutii, cauta modalitati ca tu sa iti gasesti linistea si mai ales IERTAREA.
Alma te iubeste si stie ca si tu o iubesti enorm, dar ea vrea ca tu sa te bucuri impreuna cu Luana. Stii de ce?
Pentru ca la un moment dat, cand Luana va creste si va avea puterea sa inteleaga rostul lucrurilor, va constata cat d emult o iubesti pe Alma si cata atentie ii acorzi...in cautarea ta...si atunci va crede ca era de preferat sa moara si ea ca sa o iubesti si sa ii acorzi si ei atentie si importanta. Intelegi ce spun?
De aceea trebuie sa iti revii, sa te bucuri de viata si mai ales sa te bucuri de Luana si mai ales sa fii fericita alaturi de ea.
Impreuna, tu si Luana sa continuati sa o iubiti pe Alma, dar ca pe un ingeras, ca pe surioara din ceruri, care e mereu cu voi si vegheaza.
De ce cauta Alma solutii? Pentru ca misiunea ei de inger e sa fie alaturi de Luana, de surioara ei, sa o protejeze alaturi de tine, ea pe calea spirituala, tu efectiv aici, pe pamant.
Tristetea ta o doare, suferinta ta o raneste...cauta o cale sa iti spuna ca nu ai de ce sa te simti vinovata, nu are pentru ce anume sa te ierte. Ea chiar stie de IUBIREA pe care o porti, ea chiar te intelege pentru faptul ca atunci nu ai putut sa iti iei ramas bun sau pentru ca nu ati stat impreuna in cele 2 zile. Ati stat impreuna 28 de saptamani, timp in care a simtit iubirea ta, a vorbit cu tine...prin miscari... Iar ramas bun iti iei de la cineva cu care nu vei mai fi niciodata ...iar la ea nu e cazul, caci va fi alaturi de tine mereu, la infinit.

Acceptarea va aduce dupa sine iertarea si apoi...linistea sufleteasca. Atunci vei simti si mai puternic prezenta Almei, fie doar si intr-o adiere de vant...ca o mangaiere. Atunci va fi mai mult decat un zbor de fluture sau de un curcubeu...

zambeste, traieste, zambeste, iubeste, zambeste...






Gigelica(Lucia) - de Victor-Andrei (zis si Pitonul)

30 martie 2009
http://picasaweb.google.ro/luciapirlog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Off, Lucia, nu spune asa!!!
Iar Luana primeste destul atentie, si Claudiu la fel. Nu imi neglijez copiii daca sufar pt Alma. Tocmai ca Luana mi-a dat putere in acest timp, si pt ea incerc sa ma mentin pe linia de plutire, cand imi vine uneori sa ma las prada tristetii.
Nu stiu ce sa mai cred, "tot ce nu cunoastem ne domina" scria undeva.
Ratiunea imi zice una, iar cand am nevoie de o speranta, de un inlocuitor, accept orice.
Lucia, tot ce spui tu stiu, teoretic stiu. Dar practic oare cum sa fac? Oare cum sa nu ma mai gandesc? Alma e in sufletul meu, cum sa nu ma mai gandesc?
Toti mi-au spus ca daca pot vorbi cu alte mame de ingeri, poate inteleg altfel totul. Daca intrebi o mama de inger, cum e cu trecerea timpului, stii ce va raspunde? "Tot mai greu, tot mai dor!" Nu m-a ajutat sa imi fie mai usor raspunsul, decat sa inteleg ca tot ce simt e normal. Numai cine traieste dorul, il intelege.
Restul... sunt cuvinte.
Poate de aceea la acest subiect lumea citeste, dar nu raspunde nimeni.


_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

oare ce am putea sa-ti raspundem? eu una, as da orice sa pot sa-ti spun ceea ce trebuie, ceva, orice care sa te consoleze, sa-ti aline suferinta....dar........nu pot decat sa-ti spun ca iti sunt alaturi, cu gandul . ti-as spune ca timpul vindeca ranile, asa am auzit , dar cei trecuti prin asta sustzin contrariul.........pana la urma dumnezeu are grija de toti.....

* "Romania, the land of choice".......of going anywhere else in the world*

Mergi la inceput