Mamici de Ghiocei Martie-Aprilie 2009 (59)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

eu o sa-l pun in scoica de la bun inceput. astea de chicco au un adaptor special si scie ca se pot folosi de la 0+

32+
poze

AMR 8 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PetraTudor spune:

Sasha, eu ma bucur sa vad ca sunt fete care au nascut fara epidurala, nici eu nu o vreau, cred ca am sa ma descurc cu durerile, mai ales ca rezultatul este foarte motivant

Am sa o cumpar pentru ca se tine doctorul de capul meu, dar nu vreau sa ma gandesc ca o voi cere!

Ce sper eu este sa nu fie nevoie de cezariana, dr. a zis ca daca bebe are peste 4 kg, mergem pe calea asta , eu fiind foarte mica in bazin.

Ce as vrea sa te intreb: ce greutate au avut baieteii tai la nastere, si daca intr-adevar tu esti mignona, mie asa mi s-a parut in poze

Multumesc tare mult, sper ca nu am fost deplasata cu intrebarile...

33+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinela79 spune:

Mie mi se pare bun ladoul, deasupra are feroar si acoperitoare deasupra capsorului, inuntru are o chestie ca o salteluta ca sa-i tina spatele corect si cu centura de siguranta (care poate fi spalata curatata), deasemenea are dispozitiv pentru ploaie. Mie mi se pare ok pentru vantul primavaratec si vremea schimbatoare, care tot tine pana pe la jumatatea lui mai. Ladoul are si maner, este detasabil...il poti lua peste tot.
La fel si varianta sport are mai multe grade de inclinare , acoperitoare deasupra capuli (cu un gemulet de plastic sa vezi copilul can il pui cu fata spre directia de mers).
http://good-times.webshots.com/album/569278164teEeTr

fbruma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Leeloo21 Am facut ca un elev care n-a citit enuntul problemei pana la sfarsit. Partea aia nu o vazusem.

denisa, pai nu scoica e scaunul de masina pt bebe incepand de la nastere? Ca ma incurc aici in termeni.

Landou nici eu n-am, desi as fi vrut. Mi se parea practic ca sa-l iau cu tot cu landou daca doarme cand ajungem acasa si sa nu-l deranjez cand il mut de colo-colo. Dar calul de dar nu se cauta la dinti. Si eu m-am gandit ca fiind cald, nu stiu daca mai are rost sa cumpar. Dar am un mare avantaj, zic eu, la carut, in sensul ca se schimba directia de mers, adica se da manerul peste cap, astfel incat pot pune bebe la inceput cu fata spre mine si mai tarziu, cand sta in fundulet, cu spatele, sa studieze traseul.






28 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Nu am vrut sa supar pe nimeni cu ce am zis despre epidurala...pursi simplu asta este parerea pe care mi-am format-o eu din ceam mai citit. Desigur ca habar nu am ce inseamna durerile de la nastere; cine le cunoaste poate spune cu mina pe inima daca raportul beneficiu/risc este in favoarea epiduralei. Dar intr-adevar, in RO nu cred ca se monitorizeaza continuu toate nasterile.

Carucior noi am ales tot pe cel de la Chicco CT duo. Si nu cred ca atitia producatori ar fi scris pe scoica, ca se poate folosi de la 0 luni daca ar fi periculoasa pt bebe. Mai ales ca Chicco e un producator...consacrat, sigur s-a aliniat la ceva standarde de siguranta si calitate...

if you can't say something nice, then don't say it at all
http://pisigri.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana27 spune:

fetelor o sa ma tacanesc de tot. ma aduce soacra'mea la disperare. a facut o obsesie cu analizele mele. pe scurt, am niste analize ca de urs, zici ca n-am mancat decat ce trebuia toata sarcina (si nu e asa nici pe departe), ce sa mai, va bat pe toate; am totul in limitele "legale", chiar neasteptat de bune; si soacra'mea (care e medic) a vazut la o electroforeza de proteine (ca m-a mancat pe mine in fund sa o fac- asa e cand stii prea multa medicina) o valoare peste limita- deci nu vreti sa stiti ca deja am nu stiu ce nefropatie de sarcina, un sindrom de m-am crucit cand am citit ce e- ci convulsii, hipertensiune, edem generalizat; i-am explicat ca e cazul sa se relaxeze, ca asta da sumarul de urina complet peste cap, dar nuuuuuuuuu, e sumarul gresit, cu toate ca l-am facut deja in 2 parti, ca sa ma lase in pace; acu' vrea sa-l mai fac o data, ca sigur e gresit.
imi vine sa ma urc pe pereti; adica eu sunt sanatoasa ca un urs, energica, fara nici o problema (sa nu ma injurati fetele care aveti probleme, ca nu e vina mea ca ma simt bine), chiar suport cu stoicism si kg in plus, si ea tot incearca sa ma scoata bolnavaaaaaaa; am turbat de tot.
hai ca v-am zapacit, da' trebuia sa spun cuiva, ca altfel chiar ca ma umflam ca un balon

diana 29+ David Gabriel
poze si filmulet 4D bebe mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

Aoleu Dyanna, pai daca vede soacra ta analizele mele (alea uzuale, ca nu am facut nici o chestie complicata cum aud la tine) ma trimite sa ma internez. Ca am fierul si calciul la pamant, plus alte cateva valori "uschite". dar doctorita nu s-a alarmat, a zis ca e ok.


33+ Ana Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinela79 spune:

Fetelor..eu cu nasterea si temerile legate de nastere asa am sa o tin pana nasc.
mi-e frica de nu mai pot de nasterea naturala....cand am vazut-o pe verisoara mea si pe o fosta colega de camera...cu ochii bulbucati si injectati,la scurt timp ochelariste...ma ia cu friguri
Pe cele operate tinandu-se de burta, ca nu pot nici sa rada...si merg ca teleghidate..ca uneori le mai junghie cand e nor afara.
nu stiu chiar nu stiu cum sa fac.....grea alegere..mai sunt si balanta prin zodie...asa ca hotaraste-te Flory in viata asta daca poti.
O sa-i zic la doctora, fa ce stii si cum stii..numa sa nu ma schilodesti sau sa pateasca copilul ceva.
Eu sunt satula de boli si spitale de la 14 ani...dar de durere si coplicatii mi-e frica...mai ales ca ma lasa singura fara sot langa mine sau macar mama, cu toate ca eu pe tata am cea mai mare baza si incredere ca nu te lasa la greu. Vai de mine la 30 de ani sa vrei sa fie tati cu tine...

fbruma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shasa spune:

Citat:
citat din mesajul lui PetraTudor

Sasha, eu ma bucur sa vad ca sunt fete care au nascut fara epidurala, nici eu nu o vreau, cred ca am sa ma descurc cu durerile, mai ales ca rezultatul este foarte motivant

Am sa o cumpar pentru ca se tine doctorul de capul meu, dar nu vreau sa ma gandesc ca o voi cere!

Ce sper eu este sa nu fie nevoie de cezariana, dr. a zis ca daca bebe are peste 4 kg, mergem pe calea asta , eu fiind foarte mica in bazin.

Ce as vrea sa te intreb: ce greutate au avut baieteii tai la nastere, si daca intr-adevar tu esti mignona, mie asa mi s-a parut in poze

Multumesc tare mult, sper ca nu am fost deplasata cu intrebarile...

33+ cu



PETRA, nu esti deloc deplasata cu intrebarile
Baietii mei au fost maricei la nastere. Florin-3.500, iar Teodor 3.750, iar eu nu sunt chiar mignonasunt cam ... inalta, am 1.76
De ce spui ca insista dr. tau sa faci epidurala? Eu cred ca asta este alegerea ta! Cat despre cezariana, sper sa iti ajute Dumnezeu sa nu fie nevoie.

Florin 18.05.2002Teodor 01.03.2005BB3 - Codrin - 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinela79 spune:

Draga mea...la mine razlet si pealocuri..analizele sunt in limite....la mine proteina e sub limita inferioara, leucocite, limfocite, etc aiurea rau, fibrinogen aiurea, trigliceride aiurea...hehehe...urina e ok.
Ma interna socra ta

fbruma

Mergi la inceput