Mamici de Ghiocei Martie-Aprilie 2009 (59)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Timi07 spune:

Kea cred ca toate fetele isi mai fac si griji si e ok atata timp cat esti in limite normale. Incearca sa nu traiesti cu impresia ca ai satarul de-asupra capului. Ca ai mancat un pic de ficat e ok, nu cred ca ai mancat atat de mult incat sa-i faca rau lui bebe. Nu-ti fa griji nici pt solutiile de curatat, gandeste-te ca daca traiai in mizerie aveai alte motive de ingrijorare. Incearaca sa te concentrezi pe partea frumoasa a sarcinii, a norocului de-a fi insarcinata, la momentul cand iti vei tine puiul TAU in brate si lasa grijile exagerate ca-i fac rau la bebe

Aris26 felicitari pt atitudinea ta vis a-vis de nastere.

Timi, mama Mariei Sophie(05.08.2007)
Iepurasul ne aduce un bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danonique spune:

Citat:
citat din mesajul lui shasa

Mai fetele cu burticele. Ma bag si eu cu o parere legat de nastere cu epidurala (sau fara in cazul meu). Eu am nascut ambele dati fara epidurala si sa nu va imaginati ca am nascut in 30 minIar acum daca imi ajuta DD voi naste tot 100% natural, fara interventia nici unei anestezii!
Nu generalizez si nu spun aici sus si tare sa nasteti fara epidurala; vreau doar sa va fac sa intelegeti ca se poate si fara, deci cu atat mai mult este posibila nasterea naturala datorita epiduralei. Deci oricum este mai bine decat cezariana( mai putin cazurile in care se impune). Ce incerc eu sa fac este sa dau un VOT MARE nasterii naturale decat nasterii prin cezariana la cerere.
Sper ca nu am suparat pe nimeni, am incercat doar sa imi exprim parerea.

Florin 18.05.2002Teodor 01.03.2005BB3 - Codrin - 30+


Si eu sunt pentru nastere naturala.Tot respectul ptr tine ca ai nascut fara anestezie.Aici cezariana se face doar daca nasterea naturala pune in pericol viata bebelusului sau a mamei.

Dana mami de Vanessa(08.03.2006)si Albert (20.12.2007)si 30+ http://bd.lilypie.com/3hFFp2.png
poze albert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui cocufan
oricum carucioarele acestea cu 2-3 piese oricum ar fi tot nu pot fi folosite decat pana pe la 10 luni.

apoi trebuie cumparat carucior normal de plimbare, in care bb sta in fundic.


Sper sa nu ai dreptate... Cel putin cele 3 in 1 (eu am okit unul de la Chicco) au scoica+landou+sport. Landoul il folosim pana la 3-6 luni, scoica am inteles ca ar merge cam pana la 1 an ca scaun de masina, iar "sportul" merge cat vrei sa il porti pe copilutz in carutz. Eu cam asa am inteles... corectati-ma daca gresesc...



Denisa-Madalina 28+ cu Adela-Marisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shasa spune:

Mai fetele eu nu mai inteleg nimic Intr-un mesaj sunt amandoua bine si sunt hranite cu laptic de mami, iar in altul micuta Alma are proleme
Sper ca pana la capat sa fie totul bine desi imi imaginez ca trebuie sa fie foarte dureros sa nu iti poti tine puiul in brate sau la san

Florin 18.05.2002Teodor 01.03.2005BB3 - Codrin - 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

fetelor au am mais scris desi vad ca nu a citit nimeni. Eu nu am avut landou si nici acum nu o sa am. Eu nu vad necesitatea lui, din moment ce va fi primavara, cald...Carutul tb sa se lase la orizontala, dar nu chiar perfect, la un unghi cam de 15 grade e ok. Nici in patut nu-l veti pune pe bb exact la orizontala, ca exista riscul sa se inece cu laptic. La noi chiar de la prima vizita acasa, dr a luat o carte mai groasa si a pus-o sub salteluta patutului, sub cap, sa stea putin ridicata salteaua. BB nu trebuie sa stea perfect la orizontala, tb capul f putin ridicat. Riscati altfel, ei mai regurgiteaza si le vine lapticul si pe nas si pe gurita, exista riscul sufocarii. asa ca nu va tb landou neaparat, carucioarele ce sa lasa la orizontala ( deci nu alea sport) sunt perfect ok. Landourile sunt bine pt vreme rea, frig, vant, etc. Eu nu-mi voi lua, il gasesc inutil. Si inestetic uneori.......

Edit : ne rugam pt micuta Alma sa fie bine.

Mami de fetita si de baietel 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shasa spune:

DANONIQUE

Florin 18.05.2002Teodor 01.03.2005BB3 - Codrin - 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui cocufan

azi de la 18.15 mergem si noi la pimul curs de puericultura. vedem si noi cu ce se mananca si va spun si voua. sunt tare curioasa.


Pleaaaaaaaaaase! Sa ne povestesti neaparat! Vreau sa-l trimit si eu pe pisoiul-tatic, ca sa isi ia concediul ala lung. De fapt, ma bate gandul sa mergem impreuna...



Denisa-Madalina 28+ cu Adela-Marisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shasa spune:

Asa am o stare de .... nici nu stiu sa o descriu. Cred ca de la vremea de afara, ca tare mai este urat. Abia astept sa se incalzeasca, sa vina primavara, sa rasara ghioceii

Florin 18.05.2002Teodor 01.03.2005BB3 - Codrin - 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

timi - sper sa ma tzina asa.oricum nu o sa fac crize prin spital. nasc eu si alte mii de femei in acelash timp in lume.

eseea - care sunt caruciaorele care se lasa la orizontala dar nu sport? si doi, de ce zici ca landoul e bun doar daca e frig? daca ii scoti protectia pt picioare si lashi cozorocul ala in jos e ca un cos deschis complet. de ce sa ii fie cald?
nu stiu cum sunt altele dar ladoul meu are un sistem de reglaj al spatarului din interior in felul asta poti sa il ridici pana la un unghi de vreo 20 de grade.

scoica trebuie sa aiba un adaptor detashabil in interior. asta ca sa nu improvizati cu prosoape sau paturi.

32+
poze

AMR 8 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui shasa

Asa am o stare de .... nici nu stiu sa o descriu. Cred ca de la vremea de afara, ca tare mai este urat. Abia astept sa se incalzeasca, sa vina primavara, sa rasara ghioceii


Da, da! Sa rasara ghioceii!!

Denisa-Madalina 28+ cu Adela-Marisa

Mergi la inceput