PRIETENE FARA TITLU (29)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

INGRID http://www.supercarti.ro/carte/bambicarte_cd_.html
Palariutza e primita de la vara-mea din Germania.

MONI 12s+ SI www.dropshots.com/DIA1#date" target="_blank">DIANA NAZDRAVANA (01.01.2006)
"Rasul e o vacanta instant"

www.versuri-si-creatii.ro/poezii/e/serghei-esenin-7zuduho/focul-vanat-7zudpho.html" target="_blank"> www.youtube.com/watch?v=weJ4a5cKGZ4" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

DEEA asa face si Diana cu mancarea,cateva linguri si gata s-a saturat.Cu exceptia supei si ciorbelor,din alea mananca si cate o farfurioara plina.

MONI 12s+ SI www.dropshots.com/DIA1#date" target="_blank">DIANA NAZDRAVANA (01.01.2006)
"Rasul e o vacanta instant"

www.versuri-si-creatii.ro/poezii/e/serghei-esenin-7zuduho/focul-vanat-7zudpho.html" target="_blank"> www.youtube.com/watch?v=weJ4a5cKGZ4" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LunaNoua spune:

Ingrid, eu nu tin neaparat sa aiba pofta de mancare. Cred ca daca as fi vazut-o cu ceva semne de carente, m-as fi agitat mai mult cu vitamine si tratamente. Pe mine nu ma ingijoreaza decat atunci cand aud la altii, si la voi, fac comparatie.. si iese ca Daria nu mananca nici pe sfert... dar imi trece repede Si ma oftica atunci cand trebuie sa curat blidele dupa ea Ii prepar cate in luna si in stele, abia le atinge, si .. tre sa rad eu ... ca ma zgarcesc sa arunc bunatate de mancare la cos neatinsa. Ce probleme mai am si eu

blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LunaNoua spune:

Moni, poi daca ar fi dupa replica de saturat... e cateodata cand Daria mi-o serveste dupa ce a mancat exact o imbucatura. Dar eu cred ca daca mai vorbesc mult despre asta, o sa ajung la concluzia ca de fapt .. ar trebui sa ma bucur. Asa sa tot ai gura de hranit la casa Cand o sa fie foamete, si criza, Daria o va trece fara probleme

blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LunaNoua spune:

Ingrid, si cum s-a comportat Diana dupa lesin? De la ce a fost pana la urma ? I-a fost frica, sau care a fost cauza ? Eu cred ca daca pateam la fel .. as fi lesinat si eu sa o vad asa.

blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Moni, mersi de link, o sa-i fac comanda, chiar daca ajunge dupa ziua ei. Baiul e ca azi i-a venit ideea..nu putea sa vorbeasca acum o saptamana?
Deea, ar fi multe de spus vizavi de genii, era o zicala: ai grija ce-ti doresti, ca s-ar putea sa se implineasca! Normal ca vreau ca Diana sa fie mai inteligenta ca mine. Dar e o diferenta intre a fi copil dotat si geniu. Probabil ca m-as fi resemnat la o adica, si as fi facut totul ca ea sa fie fericita (dar nu e cazul). Insa, din ce am vazut la tv, parintii nu prea pareau incantati. Dupa ce dispare prima euforie (e geniu, trebuie aratat lumii) isi dau seama ca e mai complicat. Sa fie fixat pe o anumita chestie, sa munceasca mult, tot mai mult, sa se izoleze de restul...ei, nu e floare la ureche. Plus ca pe masura ce creste, titulatura de geniu musai sa vina la pachet cu ceva nou: daca e muzician, nu e de ajuns sa cante, trebuie sa compuna etc.
Si eu ii cer parerea Dianei, dar nu tin cont de ea, decat rareori.
Despre mancare, eu spun sa nu-ti mai faci griji. Am auzit (sursa credibila) de un copil care pana la 3 ani (sau erau 4?) nu manca decat paine si ciocolata. Atat. Si parintii medici. Du-l la analize, da-i vitamine..nimic. L-au lasat flamand...nu manca. A depasit perioada si n-a ramas cu carente deloc. Ala caz medical, nu Daria.
Diana a lesinat pt ca nu mancase nimic, nici apa nu bause (asa-i la analize) si i-a scazut glicemia. Asta cred eu. Nu ca a vazut, sper ca nu e asta, ca tata-su lesina numai daca aude ..nu mai vreau asa un exemplar in casa.
Si-a revenit bine, acum zburda la maica-mea si asteapta sa-i faca sucul zilnic, pe care-l bea cu paiul.
Eu am de pus la spalat.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marchplayer spune:

Ingrid, vai capul meu prin ce ai trecut. Cred ca muream in locul tau. te cred si eu ca i-ai dat doua palme, si eu as fi dat numai sa deschida ochii sa vad eu ca-i bine. Cred ca este anemica Diana ta. Din cauza asta a lesinat. Si mie mi s-a mai intamplat. Eu cand merg sa-mi iau sange asa pe nemancate imi iau o sticluta cu suc dulce la mine si imediat dupa beau sucul acela ca altfel...Oricum cred ca s-a combinat si cu ceva frica.
Ioanei in noiembrie i-a luat sange din deget pentru analize si n-a zis nici pas. Cred ca-i diferenta intre proceduri si la voi era necesar sa-i ia din vena pt analizele ce le voiati.
Copila mea mananca dar ce vrea ea. La ciorba, supa ave probleme ca eu insist sa manance macar cateva linguri ca acolo sunt multe legume si pentru asta trebuie sa o alerg prin casa la fel ca Deea. Mai ales ca si noi la o masa servim tot un singur fel de mancare. Eu la copii le dau sa manance cam asa, dimineata cate un biberon de lapte, vreo 200 250 ml, peste vreo ora si jumatate bagam fructe apoi urmeaza micul dejun al adultilor dar unde articipa si ei si atunci mai mananca, ou, crenvusti, sandwich cu almete, ceai cu miere si lamaie, cereale cu lapte, unt de arahide, unt cu paine prajita si ceva sunculita sau salam de sibu...depinde ce avem in dimineata respectiva nu toate astea deodata. La pranz, adica pe la 14 avem ciorbita sau supa, rares o papa cu placere dar Ioana nu rea nici o lingura. Se culca si pe la 18 urmeaza cina unde bagam un felul doi, orice. Si pana la culcare mai ontaie pufuleti sau biscuiti sau cozonac etc, la culcare iara lapte si gata. Concluzia, copii mei cam mananca. Nu mult odata dar toata ziua au cate ceva in burtica.
Ingrid, am vazut si eu cartea cu bambi de pe site-ul dat de Moni, este super. Avem si noi una din colectia respectiva si mi-a placut tare mult. O alta editie a lui Bambi avem si noi dar este foarte scurtata, am luat-o pentru Rares.
Moni, bafta la invatat. Lasa ca treci tu si de examenul asta cu brio ca doara esti fata desteapta.
Anda tu si acum vad ca dai la Mark formula de crestere. Eu i-am dat Ioanei pana la 2,5 ani apoi am trecut pe Dorna. Doamne ajuta ca bea si acum lapte. La Rares cred ca tot la fel voi proceda ca vad ca nu sunt probleme cu ioana. Nici eu nu le-am dat vitamine niciodata, nici macar calciu. In schimb le-am dat vigantolul, la Ioana ii mai dau si acum.
Aseara am fost cu copii la locul de joaca, s-au distrat de numa ca am dat strigare si s-au adunat o gramada de copilasi. Am avut si fetele cu noi si asa am avut liniste si pace de am stat si eu de vorba cu alte mamici.
Diseara mergem la bowling, la noapte mai bine zis ca vom pleca abia dupa ce adoarme Ioana.
Acum am pus sa fac o ciorbita de vitel asa ca ma duc sa iau spuma sa nu se amestece pe acolo.
va pupic pe toate!!!!!!!!!

daniela cu minunile ioana alexandra (05.02.2006)si rares stefan (15.07.2007)
www.dropshots.com/marchplayer" target="_blank"> filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Daniela, nu-mi vorbi despre anemie. Ca mor. Asta mai lipseste, o anemie, ca n-are destule.
Fain ca v-ati distrat, eu cu Diana nu prea pot sa stau si sa se joace singura in afara casei. Se simte nesigura pe ea, ma cauta mereu. Doar daca sunt cunoscuti..la Arad tot asa a facut, abia am putut vb cu Moni cate ceva.
I-am spus Dianei ca maine e ziua ei, ma intreaba: azi e maine? Da, chiar asa, azi e maine..

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisoi3 spune:

Neata fetele,

Eu cam obosita, de, nu am dormit bine azi-noapte, mi se parea patul prea mare, m-am foit, am citit pana la 3 noaptea si tot asa.
DANIELA, da, eu ii dau in continuare lapte de crestere lui Mark, e de asta care se da peste trei ani. O sa ii tot dau pana ajunge la varsta maxima la care pot sa ii dau, vad ca ii face bine si ii place foarte mult.
Tare bine mananca copilasii tai, bravo lor, sa nu fie de deochi. E bine ca sunt si doi, ca asa se indeamna, cred.
MONI, tinem in continuare pumnii, sa fie bine la interviu.
INGRID, pacat ca nu poti pleca in Germania cu tatal tau dar te inteleg ca nu vrei sa o lasi pe Diana, nici eu nu l-as lasa pe al meu. Si noi avem o problema mare, nu putem sa ne despartim de Mark, nu iesim nicaieri fara el si nici nu am plecat pana acum vreun week-end fara el. Nu putem pur si simplu. Nici el nu se desparte de noi decat cand e necesar, gen mers la cresa. In rest, e cu noi tot timpul. Si nici nu concepe altfel. Peste tot il luam, o fi bine, o fi rau? Cert e ca fara el nu stam, uite ca acum mi-am dat seama ca nici noi nu ne despartim de Mark.
La un moment dar zicea soacra sa il mai trimitem in vacanta in Romania, pai cum sa il trimit? Si noi ce facem singuri aici? Am zis ca il trimit doar daca va vrea el, dar ma indoiesc ca va vrea, la ce fuzionali suntem toti trei.
Super cartea din link-ul dat de MONI, cred ca e aceeasi pe care o avem si noi aici, doar ca a noastra e in franceza. Sunt mai multe titluri in colectie, le avem si noi, sunt super frumoase, si lui Mark ii plac mult. E o investitie buna si e super ok ca pret. CD-ul povesteste cartea si copilasul poate urmari in carte povestea, ii spune si cand sa dea pagina.
DEEA, chiar ca e fenomen Daria ta, oricum arata super bine si ma indoiesc ca ar avea vreo problema. Pur si simplu asa e ea, important e sa fie sanatoasa.
Ca vorbeati despre cum mananca copiii, al meu are momente cand nu are chef sa manance si cere doar gāteau (prajitura), vai, si ma enerveaza la maxim. Atunci bag amenintarea ca nu ii dau lapte seara si nu mai comenteaza. Niciodata nu ii cer sa termine farfuria, daca vrea el bine, daca nu, nu e bai. Important e sa pape o cantitate rezonabila. Copilul meu poate renunta la orice dar nu la lapte, ii place si nici nu se poate fara lapte ca cere si plange. Vitamine nu i-am dat niciodata, doar vigantol cand era bebe mic, atat. Analize nu i-am facut deloc, ca ne-a zis pediatrul ca nu avem motive, ca arata bine, ii bate inima bine etc. si ca nu este necesar inca.
Revin mai tarziu.

Avem pui de trei ani si mai vrem inca un

www.helpsonia.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Hello , gata am mai scapat de-o grija ,acum sper ca nu ma mai cheama pe la examene si alte interviuri d-astea ca mi s-a acrit.Sper sa se multzumeasca sa ma curetze de-o gramada de bani - cotizatiza anuala Si odata pe luna am de mers la intrunirea membrilor cateva ore ,sa ni se comunice si sa discutam noutatile in domeniu

ANDA si eu abia am adormit pe la 2 azinoapte,asa ca mor de soooomn M-as duce sa ma culc,dar am promis ca merg la intalnirea aia cu fetele.Super ca n-ai treaba cu Mark in privinta sanatatii! Analize noi normal trebuia sa i le facem pe-alea obligatorii in ianuarie anul trecut,dar pediatra a zis ca n-are rost.Atunci nu se vedea inca ce probleme urmeaza,doar de cand s-a lungit au aparut.Si analiza de anemie facuta cand avea 7 luni,i-a facut-o ca sa inlature anemia ca fiind una din cauzele ca-i slabutza.Si nu de-acolo i se trage De obicei copiiilor mai slabuti li se fac mai multe analize.
INGRID eu cred ca nu are Diana ta anemie,nu de-aia a lesinat ci din cauza ca era nemancata si i s-a luat sange,atunci scade tensiunea si gata ...
DANIELA tare bine mananca ai tai,dar se si vede ca-s bine claditi amandoi!
DENISA nu te-ai trezit? Cum e Emma? Dar voi?
DEEA lasa ca Daria e numai bine si daca mananca mai putin.Asta e, fiecare seamana pe parinti,noi suntem amandoi silueti desi mancam binisor,asa e si Diana,cum sa fie altfel?

MONI 12s+ SI www.dropshots.com/DIA1#date" target="_blank">DIANA NAZDRAVANA (01.01.2006)
"Rasul e o vacanta instant"

www.versuri-si-creatii.ro/poezii/e/serghei-esenin-7zuduho/focul-vanat-7zudpho.html" target="_blank"> www.youtube.com/watch?v=weJ4a5cKGZ4" target="_blank">

Mergi la inceput