Copiluti de mai-iunie 2005 (96)

Copiluti de mai-iunie 2005 (96) | Autor: gabitzam

Link direct la acest mesaj

Continuare de la Capitolul 95


Adresa de mail pentru contul comun este copiluti_mai_iunie@yahoo.com (cereti parola pe PM)
Colaj BEBELUSI DE MAI-IUNIE 2005 ( View )
Al doilea colaj BEBELUSI DE MAI-IUNIE 2005 ( View )
Pozele noastre (www.flickr.com/photos/copiluti_mai_iunie/" target="_blank">View )

INDIFERENT CE SE DISCUTA AICI, TOTUL ESTE ON TOPIC


* Loreen --- DELIA - 26.04.2005 - Constanta - Comorile lu' mama
* Nelia --- TUDORA - 30.04.2005 - Montreal, Canada - www.dropshots.com/aurice" target="_blank">Agata,Tudora si Lisandru
* onixone --- ALEX - 03.05.2005 - Londra
* Cornelia --- STEFAN - 04.05.2005 - Constanta - poze Stefan
* Fran --- PATRICIA ANNELISE - 05.05.2005 - Bucuresti - Iepurete
* TDI --- ALYSSA - 05.05.2005 - Italia - Album Alyssa
* pisik 4ever --- OLIVIA - 08.05.2005 - SUA
* Ada_74 --- SERGIU-MIHAI - 11.05.2005 - Constanta - Sergiu
* Corni --- TIMEEA - 11.05.2005 - Constanta
* tamar --- ADINA - 11.05.2005 - SUA
* Anky --- CRISTIAN LUCIAN - 12.05.2005 - Olanda
* Androix --- FILIP STEFAN - 13.05.2005 - Bucuresti - www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53375" target="_blank">Cum s-a nascut Filip
* Robotzica cucului --- MARIA MONICA - 14.05.2005 - Ontario, Canada
* Simiena --- ELIAN - 17.05.2005 - Bucuresti
* Mygirl --- ALEXANDRA ELENA - 18.05.2005 - Constanta
* Florentina G --- MAYA MARIA - 18.05.2005 - Bucuresti
* corail --- ALEXANDRA SOPHIA- 18.05.2005 - Germania
* lucas --- MATEI - 21.05.2005 - Bucuresti
* Beatriced(patriciaRO) --- ALEX - 22.05.2005 - Copenhaga, Danemarca - Alex pifos
* simona_filipas --- DRAGOS OCTAVIAN - 23.05.2005 - Timisoara
* monu --- ALEXIA-IOANA - 24.05.2005 - Bucuresti - Poze Alexia-Ioana
* gabitzam --- ANDREI-STEFAN - 25.05.2005 - Bucuresti - Poze mai noi
* Babygirl --- EMA ELENA - 25.05.2005 - Bucuresti
* ChrisDun --- CARINA EMILIA - 26.05.2005 - Bucuresti
* Cloreta --- TEODORA-MARIA - 26.05.2005 - Bucuresti - Teodora
* ralwka --- IULIA-MARIA - 26.05.2005 - Bucuresti
* Margott --- DAVID - 27.05.2005 - Bucuresti
* omustata --- MAYA ILINCA - 28.05.2005 - USA
* Andutzy --- DRAGOS ALEXANDRU - 31.05.2005 - Bucuresti
* denisa73 --- CRISTIAN - 31.05.2005 - Germania
* gusta --- MARA AUGUSTA - 31.05.2005 - Olanda
* Ruxel --- BIANCA TEODORA - 02.06.2005 - Bucuresti - Bianca
* Aurasa --- CATALIN - 03.06.2005 - Bucuresti
* Mercedes --- BIANCA - 03.06.2005 - Oradea
* OlgaTarziu --- ANTHONY - 04.06.2005 - Canada
* Danelutza --- ISABELLA-ANTONELLA - 05.06.2005 - Elvetia
* Tora97 --- ANA ILEANA - 07.06.2005 - Bucuresti
* Iuliana --- DIANA MARIA - 07.06.2005 - SUA - Fetele mele
* Sufletzica --- SARA - 09.06.2005 - Bucuresti
* Cris_kim --- IOACHIM - 09.06.2005 - Alba Iulia
* NewMami --- PATRICK RYAN - 13.06.2005 - Canada
* elisor --- BIANCA - 13.06.2005 - Brasov - Bianca si Andreas
* andreea.a --- ERIC ANDREI - 16.06.2005 - Bucuresti
* monicica --- ROBERT - 17.06.2005 - Germania - Robert
* Mickyyy --- DARIA MARIA - 22.06.2005 - Bucuresti
* ioanailincam --- ANA ILINCA - 22.06.2005 - Bucuresti - Ana - de la 0 la 6 luni | Ana - de la 6 luni la 1 an
| Ana - am 1 anisor

* mynicegirl --- CATERINA - 26.06.2005 - Singapore
* blackpanterro --- AIDAN ALEXANDER - 27.06.2005 - Germania
* saryta --- SARA - 27.06.2005 - Iasi
* Oana C --- EVA CHRISTINA - 29.06.2005 - USA


??? Vrem sa stim de voi si de copiluti, ce mai faceti, daca sunteti bine, cum cresteti, orice



Ianuarie - Mygirl(9), Cornelia(9), Olga Tarziu(20), Monu (30), Mstroie(30)
Februarie - IonanaIlincam(1), Babygirl(9), Nefertari(11), Bolgiumiki(18), Margott(23)
Martie - Ralwka(31)
Aprilie - Fran(5), Androix(27)
Mai - Onixone(4), Blackpanterro(6), Danelutza(14), FlorentinaG(21)
Iunie - OanaC(3), Mercedes(12), Gusta(15)
Iulie - Tamar(12), Beatrice(15)
August - Aurasa(2), Crissu(10), TDI(14)
Septembrie - SimonaFilipas(20), Nelia(22), Loreen(23)
Octombrie - Elisor(7), Corni(17), NewMami(25)
Noiembrie - Omustata(20), GabitzaM(21)
Decembrie - Denisa(14), Pisik4Ever(15), Lucas(17), Andutzy (26)



Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Buna ziua si la cap. 95!

Tdi, eu as sarbatori daca Stefan ar manca macar paste. Dar nu se atinge de ele. Nici mamaliga, nici budinci, nimic...nimic.

Copiii mei sunt la extreme. Cand mergem la petreceri Maria mananca rosiile si castravetii de pe platou si Stefan salamul .

Cu Maria nu ma plang, ea doar la carne face figuri , in rest de toate. Stie Lili ca a mancat un castron de capsuni si unul de cirese si a mai cerut si la pachet , in timp ce ceilalti copii mancau oua Kinder.


Va pup,
Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003) si Stefan (4 mai 2005)
www.flickr.com/photos/cornelianis/" target="_blank">poze; poze2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Ada, noooo, ca fiecare kinder are alta varianta de la parinti: care pe la bucatarie, care prin curte are grija de leagane. Si oricum ramane varianta ca badiguardu nu ne da voie, si exact cand ne-a cautat el in dulap noi ne ascundeam la baie sa nu ne prinda bodiguardu.

Tdy, esti super tare, cum dai tu o dependenta pe alta

Cu mancarea eu zic mersi ca macar fi-mea pe numele ei de cod "richinu'" baga tot ce prinde. Nu rateaza nimic, poate doar asa sa-i fie foarte rau. Altfel stomac de azbest si daca are enterocolita nu intra in greva. In schimb Filip e mai miorlait la mancare. Ii numar coastele. SI are prostul obicei ca daca nu=i place ceva sa nu spuna nu-mi place vreau altceva ci spune nu vreau sa mananc, nu mi-e foame. Am furat-o o data, dar acum am tinut minte si schimb meniul. Partea nasoala este ca mi-e greu sa le dau in acelasi timp sa manance la amandoi si sa le dau chestii diferite. Oricum la mine in weekend poate sa stea si nemancat ca recupereaza socrella cu el peste saptamana.

Asa cum vedeti am venit de la examen, multumesc pentru pumnii stransi, au avut efect pentru ca l-am luat.

Creatiile mele

Andreea mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

Mai fetelor, a mea bea o canita de lapte dimineata alaturi de o briosa. Dimineata i-am spus lui tat'su, ca el pregateste micul dejun, sa-i puna si o lingurita de miere in lapte poate o mai lasa tusea. S-a uitat urit la lapte si a intrebat daca e brodo , o fi crezut copilul ca-i dam ciorba la prima ora. La gradinita maninca de toate, iar acasa ce-i pun in farfurie, altfel incui usa la bucatarie si nu vede altceva. Daca mai vrea si altceva, trebuie sa se prezinte cu farfuria goala in fata mea. Oare sint prea rea cu ea ?
Fructe maninca putine si doar cind are chef. Salata de varza ar minca toata ziua, parca-i capra/iepure sau alta specie

Gata, dispar sa-mi fac un ceai ca mai am un pic si explodez de raceala.
Apropo, Elisor vroiai sa stai acasa. Sa-ti expediez vreo citiva virusi ?

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53616" target="_blank">Nasterea printesei noastre, Isabella, poze in casuta galbena , www.dropshots.com/danelutza" target="_blank">filmulete
Curiozitatea poate dauna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Andreea, bravo pt. examen

Danelutza, m-am uitat si eu pe blogul tau, yummyyy

Eli, tare mi-ar fi placut sa o vad pe Bianca la TV.


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ada_74 spune:

Lucas, nu bate copilu', ca nu-i mai dau nimic pe langa lapte (doar ia micul dejun la gradinita ). De el nu pot sa-i spun ca-i foarte mofturos, doar are si el zile mai proaste . E si el fan mezeluri, acasa mai reusesc sa le dosesc, dar isi scoate parleala in vizita. Pe unde ajunge intreaba "ai salam?". Ii plac ciorbele, iar carnea doar cateodata, mai ales daca are forma de copan prajit sau carnati.

Cornelia, n-o so uit pe Maria cu ciresele cate zile oi avea. Ma mir ca nu ti-am deochiat-o, asa de mult am admirat-o. Anul asta o invit direct in copac, sa le manance de la sursa .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

SUper tare e Sergiu cu salamul! Asa si fata nasilor cand era cam ca ai nostri nu vroia cand venea la noi decat "hasam" ne distra la culme cum zicea.

Creatiile mele

Andreea mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina G spune:

Newmami, vai de mine, ai mei copii numai potoliti si cuminti nu sunt! In comparatie cu Patrick al tau cred ca suntem spre polul opus cu siguranta! Adevarul e ca fiind doi e altceva. Maya se joaca singura foarte frumos, are imaginatie si isi face de joaca cu orice, vorbeste pe doua voci, se poate juca singura fara probleme - insa cand apare Patrick in peisaj se schimba socoteala, ii trage jucariile din mana, daca se uita la TV i-l opreste ... e nazdravan tare. Tot timpul trebuie sa faca ceva sa atraga atentia, desi de atentie nu duce deloc lipsa.
Ce imi place la Maya este ca e receptiva si invata sa rezolve singura conflictele copiind din reactiile noastre. Azi de exemplu se juca la laptop si Patrick a dat navala peste ea, aproape ca a dat-o jos de pe scaun. Ea cu o voce blajina il intreaba pe Patrick: "Patrick, ia sa vedem cine era primul aici la laptop cand ai venit? Eu eram! Trebuie sa astepti sa termin eu jocul asta si dupa aia te las si pe tine!" Sau aseara, vroia sa se uite la desene si eu ma uitam la un film: "mami, uite cum facem, tu te uiti la filmul asta si cand se termina imi dai si mie la desene!"
Imi pare tare rau ca aveti de tras de pe urma alergiilor astora carora nu aveti cum sa le dati de cap... Nu imi aduc aminte sa fi avut probleme in trecut, s-a mai intamplat? Sper sa gasiti o solutie pana la urma. Felicitari pentru cunoasterea literelor! Eu nu m-am ocupat de Maya in sensul asta... i-am aratat de cateva ori dar nu s-a aratat interesata.

Elisor, dimineata inainte sa plec am apucat doar sa arunc un ochi peste mesajul tau si in graba mea am citit ca "preselectia a fost un mare succes" - abia asteptam sa ajung la birou sa citesc pe indelete ce si cum. Pacat ca nu a fost cum ma asteptam, ce sa-i faci, inca o data ajungem la vorba lui Badea cu traitul in Romania... Referitor la tupeu... inainte credeam ca lipsa lui este un minus pentru mine (fostul imi insuflase chestia asta) insa acum sunt convinsa ca am obtinut mai multe in viata prin felul meu de a fi...asa, mai docila, chiar daca asta a insemnat a fi luata de fraiera de multe ori....
Felicitari lui Andreas pentru curaj, ar trebui sa-i urmezi exemplul!

Lili, super tare Sergiu! Si Maya are expresia "cum ramane cu..." in vocabular si o foloseste ori de cate ori incercam sa o distragem de la ceva, chiar cand credeam ca am pacalit-o! Cred ca avem acelasi talent artistic, la mine mai grav e ca Patrick adora sa i se deseneze si ma pune sa-i fac tot felul de chestii si ma pune in incurcatura intotdeauna! Si Maya bea lapte mult, cam 750ml pe zi, ii place cu cereale sau cu nesquick.

Clara, unde se gasesc cariocile cu oite? Cum se numesc?
Vreau sa o vad si eu pe Teodora recitand, ma duc acum sa caut presupunand ca parola e pe contul comun. Pupam si noi pe gargarita talentata si isteata!

Androix
, tare faza cu dulapul! Te-am admirat in poze, arati super, ai slabit mult... mi-am adus aminte de poza cand erai mireasa, mi se parea ca nu esti departe de cum aratai atunci, cel putin la fata!
Felicitari pentru examen, esti tare!

Danelutza, esti de admirat pentru talentul de gospodina, m-am uitat pe site-ul tau si ma gandeam oare cand ai timp de toate? Si eu tot 1,62 am, din poze credeam ca esti mai inalta!

Laura, si mie imi lipsesc mesajele tale, hai fa-ti un pic de timp si scrie-ne ceva, orice! Multumim lui Elisor ca ne-a spus ca sunteti bine, altfel ma gandeam la altele .



Tina, mami de Patrick si Maya
"Nu te uita niciodata de sus la cineva, decat daca vrei sa-l ajuti sa urce" Jesse Jackson



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabitzam
Danelutza, m-am uitat si eu pe blogul tau, yummyyy


Curioaso . Multumesc de vizita, sint incepatoare si merge cam greu la inceput

Andreea felicitari pentru examen.

Ada m-ai facut sa rid cu lacrimi cum ai povestit de Sergiu cu salamul.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53616" target="_blank">Nasterea printesei noastre, Isabella, poze in casuta galbena , www.dropshots.com/danelutza" target="_blank">filmulete
Curiozitatea poate dauna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucas spune:

salam, noi nu prea i-am dat, adica inafara de sunca de praga si aia foarte rar, e innebunit dupa cremvusti si da, din aia ii dau 2-3 pe saptamina. Matei maninca in fiecare zi 2 mere coapte cu brinza de vaci si biscuiti, asta obligatoriu ca sa zic asa, in principiu dimineata pe la 6-7 cere lapte pe care il bea in somn si cind se scoala merele, uneori tot alterior ii mai dam si dupa masa de prinz, dar maninca legume proaspete si uneori 1-2 mere proapsete pe zi, dar alte fructe pas, aaaaaaa ii place gutuia (iar eu nu pot sa o sufar).
danelutza mi-e foame!!!!!!! sa vezi ce tort am comandat de ziua sotului: http://www.cofetariaalice.ro/torturi-aniversare.html

Androix felicitari mai!!!! esti tare! am o intrebare, de ce vrei sa mai slabesti daca poti sa te ascunzi in dulapurile de la gradinita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Lucas, pai macar sa ma mentin sa nu raman dreq intepenita in ele!

Flori, mersi pentru vizionare. Foarte tare Maya, seamana cu mine la expresia "uite cum procedam"

Creatiile mele

Andreea mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput