Mi s-a rupst apa la 25 de sapt cu trilpeti

Mi s-a rupst apa la 25 de sapt cu trilpeti | Autor: diana_25

Link direct la acest mesaj

Acum 6 luni de zile , am fost insarcinata cu tripleti (2 fetitze si un baietel)care la ultimul lor control erau bine , sanatosi fara nici o urma de pericol.La doua sapt de la acel control, steam linistita la pe o canapea, si am avut surpriza sa constat ca mi s-a rupt apa.Am simtit ceva fierbinte si cand m-am ridicat curgea lichid fara intrerupere, bineinteles am ajuns la cabinetul dr. care mi-a spus ca nu am scapare, si mi-au facut o injectie ca sa declanseze nasterea.LA ora 18 mi s-a intamplat, si la ora 22.00 am nascut primul copil, viu, Care a trait cateva ore avea 550 de gr.Apoi am mai stat 1 ora ca sa-i nasc si pe ceilalti, dar cum? dupa primul dr. a rupt apa si la ceilalti, si m-a lasat pe masa.la o ora a venit la mine si mi-a fortat nasterea, scotandu-i pe ambii morti fortat.Inca ma gandesc cu disperare DE CE, totul era bine, m-am simtit bine.Oare NU aveau scapare.Oare nu recuperam lichidul de la primul.Nu aveau nici o sansa la viata, De CE, imi doream enorm acesti copii, erau sanatosi.Astept sfaturi, pareri ce vreti voi.DAr eu nu mai pot sa imi revin, ca am avut o sansa atat de frumosa si am pierdut-o.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns micaalsa spune:

Offf, Diana, nu-mi vine sa cred ce aud. Imi pare sincer rau pentru pierderea ta si Dumnezeu sa-i odihneasca in pace pe ingerasii tai. dar totusi, la o sarcina cu tripleti sa te lase chiar si nesupravegheata o ora, plus ca probabil ar fi trebuit sa se intervina altfel. Nu se poate asa ceva. Au fost monitorizati copiii inainte de nastere, in momentul in care ai ajuns la spital? Aveau toti activitate cardiaca?
Si care a fost raspunsul doctorului? Din cauza carui fapt a survenit moartea lor? Ai primit niste raspunsuri mai detaliate?

Curaj, nu pot sa-mi inchipui ce-i in sufletul tau dar daca ai cea mai mica dovada ca nu s-a procedat bine si copilasii tai ar fi avut sansa sa traiasca acum, nu trebuie sa lasi si sa inchizi ochii.

JUCARII SI PRODUSE PENTRU COPII

www.acasatv.ro/noutati-acasa/emisiuni/la-povestiri-adevarate-maria-are-nevoie-de-7500-de-euro-pentru.html" target="_blank">SPERANTA PENTRU MARIA

BIJUTERII FANTEZIE

Bubulina mishelina

Anamaria lui Iulia (23.03.2006) si 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_25 spune:

nu, nu au fost examinati, nu au ecograf in spital.Dr. nu mi-a dat nicio speranta, din prima clipa nu le-a dat nicio o sansa, cu o luna si jumatate inainte tot el m-a internat zicand ca am colul deschis, dar eu mergeam in paralel la un dr. ecograf care ma urmarea mereu si m-a asigurat ca sunt bine ca colul e inchis, nu stiu ce sa cred.E cumplit totul s-a petrecut rapid, nu stiau ccum sa-i scoata mai repede, eu i-am simtit mereu pana sa il nasc pe primul, apoi mai erau si contractiile si nu imi dadeam seama.dr. pe ultimii doi i-a scos cu mana, m-a chiunuit cumplit, am crezut ca mor, si i-am vazut pe toti, erau frumosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maya25 spune:

Diana_25 imi pare rau e prea putin spus... Si eu am pierdut un copilas in sapt 34 de sarcina, stiu ce indeamna durerea asta, din pacate. Bunul Dumnezeu sa-i aiba in paza pe ingerasii tai si tie sa-ti dea un pic de liniste sufleteasca.
Sfatul meu este, daca vei mai vrea sa faci copii, sa nu mai mergi intr-un oras mic cu spital fara dotari pt copii si medici incompetenti.

Maya 32+
http://bd.lilypie.com/CHzwp1.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_25 spune:

pt varsta lor se dezvoltau normal ca si cum erau singuri, fiecare in saculetul lor, erau bine.Raspunsul a fost ca nu a rezistat uterul , sarcina prea mare, alt raspuns nu mai stiu.Ca o sarcina cu tripleti e riscanta si rar se duce la capat.si atat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_25 spune:

De ce credeti ca s-a actionata asa, oare nu mai exista nici o sansa, bine ca acum mai mult ma chinui, oricum nu mai pot sa fac nimic, dar am senzatia ca se putea face ceva, dar atunci de frica, de sperietura, i-am rugat sa-i salveze dar nu stiu daca m-au auzit.Si familia era disperata, ei se rugau sa scap eu pana la urma.Si se cred atat de stiutori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Diana, imi pare tare tare rau...stiu insa ca vorbele noastre nu prea ajuta........

daca totusi simti nevoia sa vorbesti cu alte fete care au pierdut si ele copilasi, daca tu crezi ca te ajuta, le gasesti aici:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=131173&whichpage=11

Mami de fetita si de baietel 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leeloo21 spune:

diana..nu stiu daca mai scrii la acest subiect..eu acum am dat peste problema ta..imi pare foarte rau..cred ca ti s-a facut o mare nedreptate..insa DD si ingerasii iti dau puterea sa mergi mai departe..si cu rabdare cu siguranta o sa mai ai minuni in burtica care or sa fie bine! fii puternica!

daca mai scrii..si vrei s avorbesti..sau poate scrii la un alt subiect..eu am sa iti raspund atat cat am sa ma pricep..

nu esti singura!

Cristina cu bebe mic 35+

nasterea in apa

pozici dragute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_25 spune:

multumesc pt mesaj, nu am ce sa mai zic incerc sa merg mai departe, chiar azi se implinesc 7 luni de la tragedie.sper din tot sufletul ca o sa rasara soarele si pe strada mea si ca am sa-mi tin si eu bebelusul in brate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Diana, imi primul rand sincere pareri de rau petnru momentele cumplite prin care treci!
Sarcina cu tripleti are risc foarte mare de nastere prematura.
Uneori, uterul nu se poate destinde atat cat sa tina 3 si atunci apare ruptura preamtura de membrane ca in cazul tau. Eu am gemeni pe care i-am nascut prematur la 27 de saptamani si 3 zile.
Printr-un miracol au supravietuit si sunt acum sanatosi.
Dar am stat la pat 5 luni pentru ca sa duc sarcina pana acolo.
Sarcina cu tripleti e prin ea insasi sarcina de mare risc si poate sa se intample ceea ce ai patit tu chiar daca nu ai alte complicatii: malformatii uterine, fibroame, infectii, insuficienta de col uterin.
Apoi, daca se intampla sa nasti natural si nu prin cezariana e mai sigur atat petnru tine cat mai ales pentru uterul tau (un uter taiat de cezariana e mai putin pregatit sa tina o noua sarcina).
La 25 de saptamani supravietuirea, chiar si in sectiile de neonatologie specializate in prematuri mici, e mica si de obicei apar complicatii grave (hemoragie in cap cu retard neurologic ulterior).

Imi pare tare rau pentru pierderea ta....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Diana_25 pentru puii tai si pentru tine.

Monica Elefantica 37+ CRI

CASA LU' BEBE

Mergi la inceput