Bobocei de septembrie-octombrie 2008(42)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns _giulianna_ spune:

Nocom super tare Matei!

Mami de www.flickr.com/photos/31848759@N02/sets/" target="_blank">Eduard-Gabriel (17.08.2008)
Ticker Edi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Foarte tare Matei, genial . Auzi la el, pusca si cureaua lata



POZNICI CU NOI

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte


Mamica de INGERAS in ceruri
Minunea din burtica
6+ Doamne ajuta sa ne nastem sanatosi
Uite asa cresc eu la mami in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _irina_ spune:

Pupici, hop si noi la

Felicic si noi ne luptam cu domnul Sughitel care nu vrea sa plece singur niciodata. Sughitam cand e un pic rece, sughitam dupa ce ragaiim, acum spre disperarea lui mami sughitam dupa ce avem cate o portie sanatoasa de hohote de ras. De cand tot ii dau lamaie am gasit si doza perfecta, nici prea mare, nici prea mica, sa isi faca efectul dar sa nici nu acresc copilul de tot. In general 6-7 picaturi isi fac efectul.
Am incercat si cu suc de portocale, dar mi se pare ca e mai acid la stomac decat lamaia. Si din cate am citit pe net, cica lamaia e alcalina, nu acida.


fericita de Andreea-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

Neata mamici,

Noi nici nu am venit bine pe aici ca am si facut deja o pauza de 3 zile la scris. Peste weekend, am fost ocupata cu invitatiile de botez: m-am hotarat sa personalizez invitatiile si sa mi le confectionez singura. Asadar am facut sedinte foto cu micuta Thea, am ales o fotografie pe care am prelucrat-o cu scris in Photoshop, am dat print la imprimanta foto si gata invitatia .

Sunt tare mandra de ce a iesit, invitatiile sunt superbe :)

Cu surprindere am constatat ca am reusit sa citesc tot din urma fara prea mare efort? Nu ati scris mult deloc! Sa fie oare influenta mesajului emotionant al Nausicai?

Intr-adevar forumul da dependenta si asta poate dauna dezvoltarii armonioase a copilului. Bebelusii nostrii au foarte mare nevoie de noi, nu trebuie lasati singuri nici macar cand se joaca singuri, iar noi mamicile trebuie sa le aratam in permanenta dragostea si grija noastra.
Asta nu inseamna ca trebuie sa ne salbaticim, forumul este un bun prilej de a ne documenta si a schimba opinii despre cresterea lor si, de ce nu, de recreere. Putem sa ne fructificam timpul in care bebelusii nostrii dorm, stand pe aici sau in oricare mod in care ne face placere. Dar repet fara a fura din timpul bebelusilor nostri.

M-am lungit cam mult revin in alt mesaj cu ce mai aveam de spus.



n

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

Asa, sistematic:

CD - multa sanatae Mikului
Babymom- multa sanatate si tie, sper sa iti fi trecut deja raceala
Claudinnalui Razvanel - oare el o sa dea startul la ridicatul in picioare. Si eu astept cu emotie momentul coborarii patutului - dar noi mai avem cel putin 2 luni de asteptat.
Gaia - uau ce copii minunati ai - sunt topita dupa neastamparati, sper si a mea sa fie la fel
felicic - de la ce varsta l-ai bagat in cada cu tine? si pe noi ne paste un gand...
Luminita - tu nu mai zici nimic, ce mai fac hunii? aseara inainte sa adorm ma gandeam la tine cum te descurci tu cu 2. Pun pariu ca tu te gandesti, cum se descurca acea mamica cu 4?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

inca unul si ma duc

Lamaie la sughit - la bebelusii mici pana in 5-6 luni nu e indicata, stomacelul lor nu este pregatit. Eu pe a mea intotdeauna o calmez punand-o la san, cele ce nu alapteaza cred ca pot dea lapte, apa sau ceai.
Slabit - va ziceam cand am intrat aici ca sunt un pic disperata ca nu ma mai incap hainele. Ei bine intre timp m-am mai calmat, m-am apucat sa fac zilnic niscavai exercitii pe stepper (nimic exagerat) si se pare ca in nici 2 saptamani am dat deja jos 1kg. Intre timp nu am facut modifiacri in regimul alimentar: adica tot putin dulce si paine zilnic, iar la mancare am mai mancat si mai gras dar nu am din asta un obicei.

Eva - in cat timp ai slabit cele 6kg? Din ce am mai citit si am mai intrebat pe la doctori, intr-adevar sportul nu dauneaza lactatiiei , insa mai mult de 2kg slabite pe luna poate duce toxine in laptic.

Pe de alta parte, am inteles ca la unele mamici, fara a face nimic, in timpul lunilor 3 si 4 se reduc in mod spectaculos straturile de grasime de pe solduri si coapse. Cat de adevarata aceasta afirmatie in cazul vostru?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolici spune:

Hello girls,

Iata ne si pe noi dupa un weekend relaxant cu plimbari lungi in parc.
Am primit si noi pozele de la botez si am pus cateva pentru cine doreste, cine pofteste.

Babymom A fost doar o alarma falsa cu kk.Si ca sa-ti raspund la intrebarea ta, o hranesc numai la piept Doamne ajuta cat mai mult.

Pupam fetele si o saptamana cat mai frumoasa dorim tuturor

botez Karina


Nikole mami de Karina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

ehehe, a aparut Eva!
bine ai revenit printre noi, mamico! ma bucur ca sunteti bine si fericiti!
si eu m-am apucat de gimnastica si de o dieta, avand in vedere ca eu nu alaptez...ca daca alaptam ma gandeam ca slabesc de la asta (eu asha credeam)
mi-a luat si mie sotul aparat din ala pt abdomene si fac cam 100-200/zi, in reprize de 50, ca mai mult nu ma tzine...mi-e un pic teama pt operatie, nu de alta...ma mai resimt uneori, dupa ce termin exercitiile.
mi-ai dat idee buna cu bicicleta. am si eu una eliptica, dar eu faceam pe minute si cam disperam. mi se pare mai ok sa numar!

dieta este tot cam in stilul celei spuse de tine, de fapt, as cam vrea sa fie un pic de obisnuinta. adica fara paine, fara grasimi (ff rar si ff putin in salate), fara dulciuri (ff rar si facute in casa), iar eu nu mai mananc nimic dupa ora 16.00. beau doar multa apa plata.
imi fac supe de zarzavat, ca sunt innebunita dupa ele.
am reusit sa slabesc cateva kg, nu stiu exact cate, dar vreo 4-5 sigur, de pe 5 ianuarie pana acum. in seara asta ma duc sa ma cantaresc, ca al meu cantar m-a cam lasat. oricum se vede si ma simt mult mai bine, mai usoara...
eu am de dat jos ca, 15 kg ca sa arat bine.
dar mi-am fixat target pana in vara, sa slabesc lent si sa pot sa ma duc si eu la baie, la plaja:)) abia astept!!

poze noi cu bebelushul
Razvan
mamica de Florin Razvan (14.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

anamona
Razvan se simte f bine in patutz asha. parca are mai mult aer. si am mai descoperit ceva: ii place sa doarma la celalalt capat al patului, nu cum il puneam eu!
pana la ridicatul in picioare mai are cale de cateva luni, zic eu. acum nu se ridica bine nici in funduletz. incearca doar, unghiul este din ce in ce mai mic, sta din ce in ce mai mult incordat asha, dar nu a ajuns la 90 de grade:)

Nocom, suuuper! am ras de m-am prapatidt! dar ce o fi ras educatoarea!! sunt delicioshi copiii!

pe unde o fi Luminita??

poze noi cu bebelushul
Razvan
mamica de Florin Razvan (14.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns preety spune:

Nocom eu il folosesc la gatit... mi-am intrebat rudele de la tara care-s "tari" la cap. obiceiuri si au zis sa gatim cu el ca e ok.

CD sanatate multa ptr Miku

Gaia, mamica si geamanul scump.

Nicole, Ramo, ne-a lovit vremea asta...
Nicole, pup micuta crestina. La ce biserica ati facut?

Revin si eu cu o problemuta la care tot nu gasesc raspuns......
- iesitul afara. asta mica iese afara odata pe zi, dar cu chinuri groaznice, drept care trebuie sa-i pun supozitor sa simta senzatia si "sa-si dea drumul". Face instantaneu asa... dar cred ca deja s-a obisnuit. Daca o tin fara supozitor urla de ne aude tot blocul si tot nu face. am vreo solutie sa dregem situatia?
o pediatra mi-a zis sa-i dau mai mult ceai, alta pediatra sa-i dau debridat si daca nu merge duphalac. pana acum n-a mers nimic.
precizez faptul ca ii dau si ferum hausmann ptr anemie, si stiu ca asta si constipa... plus ca acu are si scaunele verzi...



Mamica fericita de Sorina Gabriela
Ticker Sorina Gabriela

Mergi la inceput