help

help | Autor: amalysa

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor!
Sunt o mamica noua(10saptamani,primul bebe),putin dezorientata si am nevoie de ajutorul vostru. Am facut o prima vizita la dr Anca Popa de la Medsana/Cantacuzino insa dansa mi-a spus ca nu poate decat sa urmareasca sarcina nu sa si "livreze bebe"...ceea ce m-a dezamagit..mi-a spus ca-mi recomanda pe cineva "bun" pt nastere -dr Dima Anne Marie-Cantacuzino.Nu stiu insa nimic despre dr Dima si nici daca e bine sa raman cu dr Popa Anca..Poate-mi recomandati voi pe cineva de la Medsana sau Centrul Medical Unirea cu care ati avut experiente pozitive..
2.Am facut primul set de analize si a iesit pozitiv mycoplasma hominis.M-am speriat rau si m-am documentat pe net-am aflat ca nu e 100% o bacterie patogena-in sensul ca nu este neaparat responsabila de nasterile premature sau av spontane..dar ca alaturi de altele si alti factori ar putea fisi ca ar fi mai ales asociata cu sterilitatea-dupa unele studii.Asa ca maine merg sa primesc reteta cu antibiotice de la dr Popa..chestia e ca nu stiu daca n-ar fi mai bine sa cer si o a doua opinie inainte de a lua antibiotice in trim 1 de sarcina(mi s-a parut ca mi le-a recomandat cu prea multa surinta),sau sa mai fac o data analiza pt mycoplasma..
In rest, toate bune si frumoase,va pup si contez pe ajutorul vostru..

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns byu spune:

Buna,
Eu stiu ca nu e bine sa se de-a antibiotic in primele trei luni de sarcina, apoi te sfatuiesc sa refaci analizele si dupa aceea sa mergi la un medic care te ajuta si cu supravegherea si cu nasterea copilului.
Mult succes.

Byucu CASIAN ANDREI

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

sunt situatii in care tb luat antibiotic chiar si in primul trimestru de sarcina. Uneori infectia netratata poate fi mai grava pentru sarcina decat luatul de antibiotice. Sunt antibiotice care sunt permise in sarcina.

Mami de fetita si de baietel 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amalysa spune:


Va multumesc mult pt raspunsuri, dragi mamici! Am ajuns azi la dr si mi-a recomadat Azitrox 500mg 1/zi 6 zile si crema vaginala Meclon care contine metronidazol si clotrimazol. Pana la urma am decis sa repet analiza si in alta parte iar in cazul in care iese tot pozitiv ureaplasma iau tratamentul..insa mai astept 2saptamani ca sa termin trim1 .
Cu ajutorul lui Dumnezeu totul va fi bine!!!
Pupici la bebici, toate bune la burtici!!

amalysa

Mergi la inceput