Gravidute si mamici de Sibiu (2)

Gravidute si mamici de Sibiu (2) | Autor: ioanaiub

Link direct la acest mesaj

mamici si viitoare mamici din Sibiu va astept aici.

cap. 1

noi suntem aici cu poze noi si filmulete
Mamica de www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52259" target="_blank">David Iulian (07.01.2005) si www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52271" target="_blank"> Mara Teodora (12.07.2007)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

buna gravidute si mamici de Sibiu

mi-am permis sa va deschid un nou capitol, sper sa nu va suparati pe mine

azi v-am descoperit si am citit de spre temerile voastre in legatura cu nasterea
eu sunt din Medias, nu am nascut la Sibiu, o singura data, la prima sarcina, (pentru ca nu stiam la ce doctor sa merg) am fost la Chicea, la recomandarea unui prieten comun ... mi-a placut mult de el dar stiam ca e un om foarte ocupat asa ca am ramas la Medias

am vazut ca este printre voi o graviduta de Medias, Raluca-Ioana (sper ca nu te-am "botezat"). pana la urma la ce dr. mergi? la Medias sau la Sibiu?
eu am nascut la medias, amandoi copiii, cu dr. Corbeanu, amandoi cu peridurala. eu am fost foarte multumita, dr. Corbeanu lucreaza in echipa cu anestezistul si am colaborat foarte bine
cand am nascut primul copil am fost a treia care nastea cu peridurala la maternitatea din Medias, de atunci foarte multe femei au ales sa nasca astfel si sunt foarte multumite

mai citeam ca sunteti suparate ca nu mai lasa medicii sa va asiste la nastere. e drept ca prezenta medicului langa gravida in sala de nastere iti da o anumita siguranta dar din experienta mea pot spune ca moasa face totul, medicul e bine sa fie acolo daca apar complicatii. din fericire la mine totul a decurs bine, nu au fost probleme

eu va tin pumnii si va doresc nastere usoara

noi suntem aici cu poze noi si filmulete
Mamica de www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52259" target="_blank">David Iulian (07.01.2005) si www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52271" target="_blank"> Mara Teodora (12.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Fetelor am aflat azi o veste nemaipomenita, nu stiu cat de adevarata e. Poate va mai interesati si voi.

NU MAI E STRETEANU DIRECTOR, E CHICEA deci se poate naste cum vrea fiecare, nu mai este stresul care era inainte provocat de nebunul de Streteanu

37+ Vlad Mihai

AMR 3 saptamani

"Cel mai mare dar primit de o femeie in viata este acela ca poate da nastere"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_micu83 spune:

Doamne ce bine ar fi! Poate asa intram si noi in randul lumii...sa vedeti acum razboie intre Stretean si Chicea !

Pana la urma tot ce conteaza este ca ingrijirea mamicilor si bebeilor sa fie una de inalta clasa...si nu bataie de joc ca acum...daca spunem "maternitatea sibiu"si "abator", e pleonasm!Imi doresc ca pe viitor in locul povestilor de groaza de la maternitate din Sibiu sa aud doar povesti cu happy-end!

Va pup pe toate!

Ana-Maria, Valentin si 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns libella14 spune:

hey dragelor,

ora mea de scris amu incepe ... stiti , imi pare atat de rau, ca eu ajung numai seara acasica si doar atunci va pot scrie .mi se pare ca e total nepotrivit sa postez seara mesaj, dupa mesaj.
sper insa sa fiti indulgente si sa intelegeti ca serviciul nu imi permite sa va scriu / raspund mai repede ; insa scumpele mele va asigur ca sunt la curent cu tot ce misca , inclusiv la lucru, unde va citesc pe tel, pe ascuns. v-as si raspunde la fel, tot pe furis, (asta din cauza sefului intotdeauna ursuz si f f f suparat pe viata), insa deocamdata mi-e putin greu sa ma "risc" , deoarece mai am nevoie de job-ul asta.

in sfarsit, ce mai tura-vura, tin din suflet sa va multumesc la toate impreuna si la fiecare in parte pentru cuvintele deosebite, pentru gandurile bune, pentru opiniile speciale, pentru tot!!!!! si in primul rand pentru ca existati!!! aici, acum, toate pentru una si una pentru toate!


va imbratisez cu mare drag si multumesc Celui de Sus ca existati si eu am avut sansa deosebita sa va cunosc!

pupici calzi si senini in suflet si pe buze, de la o viitoare mamica cu o minune mica in burtica de numai 16 sapt si 2 zile!!!!

cu infinita dragoste de bebei,
maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns libella14 spune:

dragelor,

alaturi de frumoasa si calda primire pe care mi-ati facut-o, ati cerut mai multe detalii despre mine, deci iata-le:
....satena....mereu zambitoare .... ochi mari verzi ....inima deschisa....miniona....suflet mare....iubitoare de bebelusi....trecuta de 30 de ani....acum, la prima sarcina....optimista....absolventa a 3 facultati....imi plac calatoriile....ma daruiesc total intr-o relatie de iubire/ prietenie....pretentioasa in ceea ce priveste hainele....iubesc curatenia, dar nu sunt obsedata....slabuta...trup, suflet, inima si minte 100% dedicata familiei si celor dragi mie....minunea mea mica din burtica este dorita tare, tare si asteptata cu imensa dargoste de mine, tati si bunici....dr ales in sb a fost dr vulcan - insa la cum ii tremura mainile m-am lasat pagubasa ....am mai avut experiwente tare neplacute cu dr. radu , care nu ii dadea nici o sansa BB meu ... acum, deoarece dintotdeauna am vrut sa nasc la eva l-am ales pe dr ionel (ca si bebelusi)....ma rog sa imi ajute Doamne Doamne sa nu mai am nevoie de nici un dr aici in sb....vreau sa nasc prin cezariana , din cauza varstei si a bazinului mic.....

cam atat...pe scurt ...sper sa ma cunosteti mai bine pe parcurs...

va imbratisez cu mare drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns libella14 spune:

scumpa mea ana-maria,

multumesc din inima ptr calduroasa primire!
cuvintele tale sunt o binecuvantare ptr inima si mintea mea!

ma bucur asa tare ca putem fi naproape si aici.

mersi fain ca ai intrebat-o pe bebelusi despre eco morfofetala - iata ca avem si rasp, asa nu mai suntem in ceata.


pupici dulci , dulci, dulci ?!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns libella14 spune:

draga bebelusi,

sper sa iti fi raspuns indeajuns in msj de mai sus.
si eu tot la dr ionel sunt si cu dansul as vrea sa nasc.
primul meu ctrl la dansul va fi la inceputul lui feb.
as dori sa te intreb daca eco va fi normal sau transvaginal? imi va face si control pe masa?
dr. ionel ti-a supravegheat toata sarcina? la cate sapt ai fost la ctrl?
ai platit doar consultatia, ori ai dat bani/ atentii si dr?

cu speranta ca nu te-am obosit prea mult cu atatea intrebari, ma opresc aici urandu-ti sarcina usoara in continuare si bb sanatos !!!!

multumesc anticipat de rasp!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns libella14 spune:

ioana iub

felicitari ptr cele 2 comori. sunt superbi ambii BB.
si ptr faptul ca ai avut parte de 2 nasteri ok.


insa, azi, aici, acum, te contrazic vehement:

nu incurajez sub nici o forma nasterea la sp din med. minunatul dr corbeanu despre care tu povestesti anul trecut dupa 2 sapt de stat in spital sub supravegherea sa a uneia dintre prietenele mele cele mai bune , dupa multe diagnostice pe care i le-a pus in tot acest timp - a ajuns la concluzia ca aceasta are cancer. binenteles ca la tg muresa s-a descoperit ca are numai pietre la rinichi.
stiu detule si despre el si despre ceilalti incompetenti de la sp din med. draga raluca , daca te iubesti pe tine ca pers si copilutul tau, te rog mult nu fa prostia sa ramai la vreun dr din medias, nu stiu din comoditate ori nestiinta.
ptr tine si BB fa un efort sa ajungi macar la un dr in sb.

nici in sb nu pot spune ca recomand pe cineva (sunt total si iremediabil in asentimentul lui bebelusi si ana-maria, dupa experientele avute cu acesti brute de oameni), dar fii sigura ca aici vor avea mai multa grija de tine si de BB tau.

raluca tie iti apartine alegerea, numai atat informaeza-te bine inainte. timpurile s-au schimbat . nu tot ce era bun acum cativa ani, a ramas la fel. asta ti=o garantez personal.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns libella14 spune:

dragi viitoare si actuale mamici,

ma gandesc ca poate nu am fost destul de explicita cu propria descriere, asa ca m-am gandit sa va redau povestea noastra de iubire, a mea si a minunii mici din burtica, intitulata "Ingerasul Meu Pretios". cu speranta, ca asa ne veti cunoaste mai bine, lasam cuvintele sa vorbeasca pentru noi:

"Ingerasul Meu Pretios" :

Sunt un ingeras mititel.
Sunt mai micut , chiar si decat degetul tau.
Locuiesc in sufletul tau, doar acesta este locul in care imi gasesc cu adevarat linistea.
Presupun ca, inca, nu m-ai simtit ori vazut.
Sunt, cred eu, mult prea sensibil, ca sa pot fi perceput,detectat.
Chiar daca sunt cu tine tot timpul si inca din prima mea zi, aici pe Pamant, ma indoiesc ca m-ai cunoscut.

Acum, lasa-ma sa iti spun povestea mea ... Si, atunci, cand ne vom intalni pentru prima data, cand vom simti unul pentru celalalt toata dragostea din lumea asta adunata in doua inimi pereche, tu deja sa ma fi stiut.
Asadar, inainte sa fiu inger, am fost un spridus plapand intr-o superba floare.
Cand m-a intalnit, Dumnezeu intr-atat m-a placut, incat El insusi, m-a luat de acolo si mi-a dat puterea unui ingeras pentru a rasplati doi oameni buni si iubitori din lumea de azi.
Stii, in imaparatia lui, Doamne, Doamne are multi ingeri pe care El ii pregateste, ii instruieste cu dragoste, pace, liniste si bucurie ... Astfel, noi, devenim pe Pamant ochii, urechile, buzele, mainile, picioarele, inima sa, devenim Trimisii lui Speciali in aceasta noua lume, Daruri de Pret pentru cei cu suflet nobil.
Si, pentru ca Dumnezeu a vazut ca - azi, aici, acum - este nevoie de o schimbare, a decis ca sarcina mea pe acest Pamant este sa te insotesc pe tine oriunde pasii te vor purta; sa te veghez indeaproape oricand timpul te va indeparta; sa te apar de tot ce nu este bun; sa iti alin fiece suparare; sa te ajut si la bine, dar mai ales la greu; sa te indemn sa visezi neconditionat; sa te fac sa zambesti cu inima, cu fata si cu mintea; sa iti arat cum poti iubi si pretui ceva ce inca nu ai cunoscut, ci doar simtit.
Fii sigura ca, atunci cand m-a asezat in sufletul tau, El, Unicul, te-a binecuvantat cu un ingeras pazitor.
Povestioara mea se incheie asa: inainte sa plece, Dumnezeu mi-a spus sa nu te parasesc niciodata. Iar eu, am depus juramantul sfant, din inima, ca asa voi face.
Asta binenteles, pana cand Tu vei deveni Mama Mea si Eu Ingerul Tau Iubit. Si toata viata noastra impreuna pe acest Pamant, tu ma vei iubi si pazi neconditionat, iar eu te voi lumina si veghea pentru eternitate.

Mama te iubeste neincetat Ingerasul Meu Pretios!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns libella14 spune:

ANUNT IMPORTANT pentru dragele mele actuale mamici,

cu speranta ca nu va sacai prea mult, ca nu scriu la fel prea mult, mai postez azi un singur mesaj si asta ptr ca nu mai pot de nerabdare sa aflu parerea voastra.

deci, am facut o lista cu lucrurile care cred eu ca imi sunt necesare ptr BB.

eu am definitivat-o, insa astept cu nerabdare , cu mare drag si pregatita total sa iau notite , sincerele voastre pareri despre ce am sau nu am nevoie din toate lucrurile la care eu m-am gandit.

pls, va rog din suflet, sa imi raspundeti atunci cand puteti toate, pe rand, caci as vrea sa stiu si binenteles sa aplic experienta avuta de fiecare.
deci, daca observati ca au mai fost rasp inaintea voastra , nu va sfiiti sa imi spuneti si parerea voastra, chiar daca coincide cu a altcuiva.

va rog mult, numai cand aveti timp si dispozitie, taiati sau adaugati la listuta noastra. Reamintesc BB meu scump se va naste cu ajutorul lui Dzeu la sfarsitul lunii iunie.

minunea mea mica si cu mine va multumim anticipat cu dragoste din toata inima, pentru bunavointa voastra!!!!

Iata si Lista Minunii Mele :


- Patut (2 saltele - una de cocos gen sandwich si una din burete)
- Carusel ptr patut
- Masa de infasat cu sertare (saltea din plastic ptr schimbat inclusa si compartimente plastic ptr produse ingrijire)
- Cadita (cu suport antialunecare)
- Centru de activitate (Saltea cu deschidere mare si carusel inclus)
- Leagan cu jucarii (gen carusel, zornaitoare, sunatoare)
- Saltea si perna antisufocare
- Perna circulara (ptr sprijinit BB si alaptat)
- Paturi bbc
- Lenjerii ptr patut bbc
- Cearceafuri impermeabile ptr patut
- Prosopele bbc / tifon ptr regurgitare
- Lampa de veghe
- Carucior (cu landou inclus)
- Scaun auto
- Cantar
- Termometru suzeta
- Jucarii



- Prosop cu colt / gluga
- Prosoape baie
- Termometru camera
_ Termometru apa
- Pompa nas
- Burete ptr spalat / Manusa plusata
- Perie moale ptr cap
- Pieptene
- Forfecuta unghii
- Bete urechi ptr copiii
- Servetele de hartie
- Servetele umede
- Sampon
- Spumant baie
- Sapun lichid / Lotiune cu PH neutru
- Ulei ptr corp
- Crema ptr eritem fesier
- Scutece
- Comprese sterile
- Ser fiziologic
- Pudra baneocin si Apa oxigenata betadina ptr buric
- 2 Vase plastic ptr spalare partiala
- Cutie cu alte produse de igiena si ingrijire
- Cos de gunoi cu capac




- Sterilizator (cu cleste inclus ptr scoaterea biberoanelor, tetinelor ori suzetelor)
- Vas ptr incalzirea si pastrarea biberoanelor
- Biberoane
- Tetine din silicon
- Suzete (cu capac si lantisor) din silicon
- Recipient gradat
- Perii ptr spalarea biberoanelor si tetinelor
- Palnii (una ptr lapte si una ptr ceai)
- Lingurite ptr masurare (mici) si amestecare ( cu coada lunga)
- Site dese
- Masura de 5 g
- Termos ptr biberon
- Cutie / geanta termoizolanta
- Tava ptr scurs biberoane si tetine
- Cutie din plastic ptr depozitare biberoane si tetine

-------------------------------------------------------------------------------------

- Razatoare din sticla
- Tel ptr amestecare mancare
- Mixer
- Blender
- Cani silicon
- Farfurii si castronele din plastic
- Lingurite din silicon




- Body
- Chiloti
- Maieuri / pieptarase
- Babetica
- Manusi
- Sosete
- Botosei
- Caciuli
- Palarie / sepcuta
- Salopete
- Tricouri cu maneca scurta
- Pantaloni scurti
- Tricouri cu maneca lunga
- Pantaloni
- Pulover
- Costumase cu maneca scurta / bretele si fara picioare
- Costumas intreg
- Sac de dormit
- Geanta bebe

Mergi la inceput