Gravidute si mamici de Sibiu (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

Citat:
citat din mesajul lui libella14

ioana iub

felicitari ptr cele 2 comori. sunt superbi ambii BB.
si ptr faptul ca ai avut parte de 2 nasteri ok.


insa, azi, aici, acum, te contrazic vehement:

nu incurajez sub nici o forma nasterea la sp din med. minunatul dr corbeanu despre care tu povestesti anul trecut dupa 2 sapt de stat in spital sub supravegherea sa a uneia dintre prietenele mele cele mai bune , dupa multe diagnostice pe care i le-a pus in tot acest timp - a ajuns la concluzia ca aceasta are cancer. binenteles ca la tg muresa s-a descoperit ca are numai pietre la rinichi.
stiu detule si despre el si despre ceilalti incompetenti de la sp din med. draga raluca , daca te iubesti pe tine ca pers si copilutul tau, te rog mult nu fa prostia sa ramai la vreun dr din medias, nu stiu din comoditate ori nestiinta.
ptr tine si BB fa un efort sa ajungi macar la un dr in sb.

nici in sb nu pot spune ca recomand pe cineva (sunt total si iremediabil in asentimentul lui bebelusi si ana-maria, dupa experientele avute cu acesti brute de oameni), dar fii sigura ca aici vor avea mai multa grija de tine si de BB tau.

raluca tie iti apartine alegerea, numai atat informaeza-te bine inainte. timpurile s-au schimbat . nu tot ce era bun acum cativa ani, a ramas la fel. asta ti=o garantez personal.




imi pare rau ca ma combati cu atata vehementa

eu am spus de experienta mea personala, am nascut doi copii sanatosi si in cele mai bune conditii si te asigur ca nu din comoditate, din nestiinta sau din "neputinta" financiara am ales sa nasc in medias.
eu am stat de vorba cu ginecologul, la prima sarcina trecea printr-o perioada mai grea, nu era prea sociabil dar l-am inteles;
cand a trebuit sa nasc l-am sunat, a ajuns la spital inaintea mea, tot el l-a sunat pe anestezist, au stat amandoi langa mine tot timpul, dupa nastere veneau zilnic sa ma intrebe cum ma simt
copilul a stat tot timpul cu mine, sunt saloane de 2 paturi si sistemul este de rooming-in ... sotul venea la mine zilnic, imi aducea mancare pentru ca e drept ca mancarea din spital nu era tocmai pe gustul meu ... am avut si epiziotomie, m-a cusut chiar doctorul si el mi-a scos si atele, desi putea foarte bine o asistenta sa faca asta ...
o sa spui ca au facut toate astea pentru ca am dat bani; da, am dat bani, pentru ca am fost multumita, dar te asigur ca mult mai putin bani decat se dau la alte maternitati cu pretentii si m-am simtit tot timpul ca acasa, cu cei dragi aproape, nu singura, intr-o maternitate dintr-un oras strain, la cheremul vreunui doctor care vine sa ma vada daca are timp
sau al vreunei asistente care vine sa ma intrebe daca am nevoie de ceva doar daca o platesc

imi pare rau de prietena ta, ca a avut o asemenea experienta cu "incompetentii" din medias

eu nu am sfatuit-o pe raluca sa ramana la medias, i-am spus doar povestea mea, ea face cum crede ca e mai bine pentru ea

sarcina usoara si bebe sanatos va doresc



noi suntem aici cu poze noi si filmulete
Mamica de www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52259" target="_blank">David Iulian (07.01.2005) si www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52271" target="_blank"> Mara Teodora (12.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Fetelor nu va mai ciondaniti, sunt pareri si pareri

Libella eu am fost la Dr Ionel prin saptamana 13. La tine e prima data cand mergi? Controlul costa 100 ron. Control intern se face foarte rar. De fiecare data se face control ecografic extern. Are foarte multa rabdare, iti explica absolut tot ce e de stiut, de la ce sa mananci pana la cum o sa nasti. Cand te duci la control in februarie? Eu merg in 3, iar in 11 am programata nasterea. (bebe vine cand vrea el dar programarea asa e stabilita). Eu voi naste normal cu epidurala.

Tu unde lucrezi de ajungi asa de tarziu acasa?

37+ Vlad Mihai

AMR 3 saptamani

"Cel mai mare dar primit de o femeie in viata este acela ca poate da nastere"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Libella ce facultati ai facut? Poate am fost colege la una din ele

37+ Vlad Mihai

AMR 3 saptamani

"Cel mai mare dar primit de o femeie in viata este acela ca poate da nastere"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca_Ioana spune:

Buna fetelor!ce mai faceti?noi am aflat ca 99% e sigur ca vom avea o fetita!mersi mult de pareri.Eu sunt la dr. Vaso Edvin in Medias si merg la cabinet Vladutiu la control pentru ca acolo lucreaza, insa este si in spital.In Sibiu voi merge la Polisano la dr. Muresan la eco 4D in 30 ian.ce parere aveti de el?eu nu prea vreau sa nasc in Medias, as vrea sa nasc in Brasov insa nu stiu inca sigur.Ce dr. imi recomandati de la clinica eva?si daca merg la control cat trebuie sa astept pt programare?si nu e prea tarziu sa imi aleg acum un dr. acum , la 21 de sapt? Cam atat pt moment.Sper sa revin curand cu noutati si vesti bune.Va si aveti grija de voi si de minunile pe care le aveti in burtici!

20

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns libella14 spune:

draga ioana,

sincere pareri de rau daca am fost prea dura in msj anterior.
poate ziua prosta pe care am avut-o la servici, si-a spus cuvantul.

intr-adevar alegerea ii aprtine in exclusivitate numai ralucai.

pupici pe nasuc la ai tai micuti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns libella14 spune:

bebelusi, scumpa mea

mersi fain de info!
intr-adevar eu prima data ajung la dr ionel in data de 5 feb. as fi vrut sa fie mai devremke dar, ptr ca el a fost in concediu nu s-a putut.
tu din 3 feb vei ramane in bv, sau te intorci acasa?
in ceea ce priveste fac:finannte-banci a fost prima, ptr ca ai mei parinti amandoi lucrau in dom; in anul 2 la aceasta fac, fiind o mare idealista - gen schimb lumea - am dat singura examne la drept la univ din buc, pe care binenteles l-am luat. iar a treia a fost litere tot la buc. deci, ne-am putea cunoaste daca studentia ti-a facut-o in bbuc.
referitor la job, lucrez la o firma privata, destul de solicitanta.
ca sa iti faci o idee despre cam ceea ce am simtit sapt aceasta , cand am avut o sapt nu tyocmai usoara la munca; ce am scris zillele astea despre seful meu sper sa redea totul:

"Maretia ascensiunii este marcata de jena obarsiei ":

Dupa cateva zile mai mult decat stresante la job, imi astern gandurile, incercand pe cat posibil sa explic fenomenul semnalat in titlu...
Realizez, fara doar si poate, - cu siguranta unui om "tabacit" de vicisitudinile vietii - , ca el, seful, este un om nascut si socializat intr-un strat social inferior, si care acum, ajuns la apogeul "carierei sale de multi-extra-very-plin de bani" isi tradeaza brava obarsie prin gafe de exprimare, atitudine si comportament, prin artificialitatea superioritatii afisate, prin brutalitate ori infatuare, prin vulgaritate sau falsa maretie.
Analizandu-l acum, aici, la rece, departe de el si influenta sa, imi dau seama ca nu detine decat un criteriu de comportament, tradus simplu si la obiect prin "parvenit / parvenitism".
Il vad forfecat intre interesul sau de a fi tratat din toate punctele de vedere prin prisma si la nivelul impus de el , nu al criteriului social pe care il detine; si felul in care ceilalti il percep prin calitatile si propriile lor criterii.
Descopar cu ochii mintii ca acest "mar putrezit", prin propria devalorizare, prostie si suferinta, duce la disfunctia noastra ca persoane, ca indivizi in particular si a societatii in general.
"El" traieste fara traire, asocial, fara educatie, fara respect ori bun simt. Isi cauta fericirea prin ascensiune, insa tot ce primeste este nefericirea obtinuta prin instrainare.
Nutresc sincera speranta ca parvenitii sunt destul de repede "dezvaluiti", mai apoi tratati ca atare, pentru ca la final sa fie repusi "in banca lor".
Doamne ajuta! Te rog Doamne, Doamne, nu lasa speranta mea sa moara neimplinita!


imbratisari calde

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns libella14 spune:

raluca

nu cred ca este tarziu sa mergi acum la eva; eu stiu pers care au ajuns ptr prima data la ctrl la aceasta clinica, cand erau in luna a saptea.

referitor la cat dureaza ptr o programare0 depinde ce dr iti alegi, insa poti fi sigura ca nu vei astepta cat in sb la chicea nicidata.
cum vrei sa nasti- natural, in apa sau cezariana.

daca vrei sa stii mai multe despre dr de la clinica eva, spune-mi ...

pupici pe burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns libella14 spune:

draga raluca ioana,

in legatura cu sarcina mea, eu l-am ales ptr urmarire pe timpul sarcinii, si inclusiv ptr nastere pe dr ionel, seful clinicii de la eva. considerentul cel mai puternic in alegerea sa a fost programul sau prelungit de lucru la clinica, ceea ce este f convenabil ptr mine, deoarece nu pot ajunge la termene precise in bv, fiind dind sb.
de nascut eu vreau musai ceazariana.

in ceea ce priveste medicii de la clinica eva - eu m-am documentat cateva luni bune, incepand cu prietenele, cunostiintele, mebrii ai familei, internet , etc.
in urma cumulului de info de care dispun, iti pot face un clasament al dr de acolo:
1. - dr. baiulescu cristian - singurul dr specializat in nasterea in apa
2. - dr. antonya livia - renumita in principal ptr nasteri naturale
3. - dr. ionel aurel - cezariene si nasteri normale
4. - dr. podasca cezar - predomina nasterile normale.

sper sa iti fie de ajutor aceste info.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns libella14 spune:

dulcea mea ana-maria,

Despre noi...nu prea bine....azi dupa amiaza am fost la dr de fam, care e o tipa super (singurul dr din oras in care ma incred) care m-a consultat amanuntit - dupa ce i-am pove ce sapt am avut. a gasit ca am uterul contractat (m-a speriat cand am vazut ca in timp ce ma consulta , se schimba la fata)...anyway..../repaos total la pat, ca am iminenta sa mi se deschida colul si iminenta de a....t.
asa ca nu prea mi-s in toane bune.
tot ce imi doresc acum este sa pot adormi in noaptea asta si maine sa ma trezesc fara dureri si cu zambet pe buze si in suflet!

ma opresc aici, caci intru pe panta melancoliei si nu vreau sa te molipsesc si pe tine...
va imbratisam cu drag si dor, si eu si minunea micuta din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Raluca poti merge la Dr. Ionel, ti-l recomand din tot sufletul, este un om deosebit. Te va primi, poti sa suni pentru programare.

Eu nu raman acolo din 3 decat daca ma apuca. Facultatea am facut-o in Sibiu - Stiinte economice.

37+ Vlad Mihai

AMR 3 saptamani

"Cel mai mare dar primit de o femeie in viata este acela ca poate da nastere"

Mergi la inceput