Mamici antistress si licurici de ian-feb 2009(122)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

sara buna copchilasi.
micola felicitari, sa iti traiasca baietul si sa fiti sanatosi amantrei!!!
Carmen, felicitari, ce surprizaaa!!! bine ca sunteti ok amandoi!
Alina multumim de vesti. pupicei speciali pentru albinuta si albinuta ei mica
ttenzika, relax, maine va fi totul super ok, da? tinem pumnii!
jasmi, bine ai revenit... suntem tare bucuroase ca e totul ok. nu stiu nimic de Lavinia...
sincera sa fiu ma oftic cand vad ca acum ziceti toate ce am zis eu, ca nu e floare la ureche cezariana.... nu as fi vrut sa invete nimeni pe pielea ei. dar important este sa fim cu totii bine la final.
Vero imi pare bine ca esti ok si ca sangerarea+contractiile nu au fost decat efectul controlului.
Oanaq, daca contractiile nu dor si sunt doar la 30minute... e doar un travaliu fals. trebuie sa suni la medic daca se indesesc in schimb, daca devin frecvente, ptr ca si ele scurteaza colul si il deschid.
Anca_, e bine, 90% col sters... e de bine bin . hai ca nu mai e mult
Lisaa???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculet spune:

Buna seara!

Am cateva intrebari,pt cele cu care deja au trecut prin asa ceva:

1.daca mi se rupe apa acasa,si nasc prin cezariana am timp sa fac un dus?
2.daca mi se rupe apa acasa,mi se mai poate face cezariana?
3.la cezarina mai trebuie urmarite contractiile (dupa parerea mea nu),sau ma duc de urgenta la spital?
Ma mai gandesc la intrebari si revin,daca mai am ceva de lamurit

37+ cu Alexandra Maria

fetele 2 in 1


AMR 11 ZILE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Anculet:
1. da (indiferent cum nasti tot ai timp sa faci dus, cam faci degeaba dar daca iti doresti nu e bai )
2. da
3. nu - se poate rupe apa fara nicio contractie sau viceversa, poti avea contractii si sa nu pierzi lichid.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaq spune:

Merci Anca! Stiam de faza de 5 min intre contractii dar speram ca sunt pe drumul cel bun, in sensul ca incep cu 30 min si ma indrept spre obiectivul suprem, contractii din 5 in 5 min ca sa pot suna la spital Acusi nasti si tu se pare. Tu ai avut ceva contractii regulate ca sa ajungi la dilatare de 3 sau nu ai simtit mare lucru?Oricum, tind sa cred si eu ca la mine e travaliu fals pentru ca nu da semne de a deveni dureros.Of, si cat m-am entuziasmat azi-noapte! nici nu am putut sa dorm de happy ce eram ca in sfarsit nascNo, mai asteptam, poate maine... 39+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculet spune:

Roxanaz multumesc

37+ cu Alexandra Maria

fetele 2 in 1


AMR 11 ZILE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaq spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanazOanaq, daca contractiile nu dor si sunt doar la 30minute... e doar un travaliu fals. trebuie sa suni la medic daca se indesesc in schimb, daca devin frecvente, ptr ca si ele scurteaza colul si il deschid.
merci de incurajari! macar nu le am degeaba 39+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris30 spune:

Anca dilatatie 3, azi e miercuri mai e putin pana la sfarsitul saptamanii
Lisa sa ne dai de veste cand te intorci de la medic, sa vedem cum stai .
Micola si Carmen sa va traiasca bebelusii si sa fie sanatosi .
Iry bine ca va da drumul acasa sa va linistiti si voi si Aidan.

http://b1.lilypie.com/iAvwm5.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_ spune:

oanaq, eu duminica am ajuns la spital...dar a fost travaliu fals, aveam contractii cam la 10 mins, oarecum dureroase, dar suportabile...dar ineficiente, in sensul ca nu ajutau la dilatatie...cand am ajuns la spital au masurat colul, dupa care m-au trimis la plimbare juma' de ora, timp in care aveam contractii, dupa 1 ora au remasurat colul...nu se schimbase nimic...atunci au tras concluzia ca e travaliu fals..Au durat de la 4 ziua, pana la 3 noaptea, si nu au ajutat la dilatatie...

Am avut contractii cam in fiecare zi, nedureroase..poate alea sa fi ajutat cu dilatarea..




39+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina1976 spune:

Anca....se pare ca am sanse din ce in ce mai mari sa fie adevarat ce am prezis . Pana duminica nasti!
By the way, azi e ziua de nastere a lui Deny...

Ma duc la nani ca se pare ca fetele au adormit amandoua...nu-mi vine sa cred...oare sa scapam de colici in seara asta?!?
TINETI-MI pumnii va rog sa nu mai aiba colici...macar in seara asta sa ma culc si eu.

S-a nascut minunea SABINA-MARIA

Mami de printesa ANA
Mami de printesa SABINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Citat:

2. Am vizitat-o pe Bee la spital. Bebelina Alexia este O DULCICA!! Bee era relativ bine, dar m-a rugat insistent sa va transmit urmatorul mesaj de la ea cu bold:
" Fetelor, daca puteti alege SA NU NASTETI PRIN CEZARIANA"
Din pacate are dureri destul de mari. Laptic nu are inca...sa speram ca pana maine vine.
[



imi permit sa fac o completare...
Daca totusi nasteti prin cezariana, din varii motive, puteti cere calmante
Mie mi-a spus doctorita ca nu are rost sa suport niste durerui...atata timp cat le pot evita..

In noaptea de dupa operatie am dormit ft bine, somnul e bun pt refacere...si am fost capabila sa fiu cu bb toata ziua, e imp sa te ridici din pat si sa mergi...

...iar daca aveti cateter de la epidural... cereti doze de anestezie pana va intremati


pana la urma, indiferent de varianta la care ajungeti sa nasteti important e sa fiti bine voi si bebikul

Eu consider ca pt fiecare femeie e important sa aleaga ceea ce crede ca i se potriveste...De asemenea, capacitatea de vindecare si gradul de suportabilitate nu sunt la fel la toate persoanele ...si pe cale de consecinta nici perceptiile nu sunt similare neaparat.

Cu atentie, incredere, optimism experienta nasterii poate fi una frumoasa!

ceea ce va doresc tuturor!





Alinuk, Teo si minunea mica
nasterea - una dintre minunile lumii
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=4b43ab1fe6e90f0fd2caa0" target="_blank">fericire, implinire..un an de Teo!
www.flickr.com/photos/13087113@N06/" target="_blank"> franturi de viata
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2ad52edce530b33f65f3b1&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">spicuiri de botez
...................................................
Nimic nu-i intamplator!
...................................................

Mergi la inceput