SPERMOGRAMA-REZULTATE

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pufoasalaura spune:

Spermograma normala

Parametri Valori normale
Volum 2 ml sau mai mult
Ph 7,2-7,8
Concentratia spermatozoizilor 20*10 milioane spermatozoizi/ ml sau mai mult
Numarul total de spermatozoizi 40*10 milioane sau mai mult
Mobilitate 50% sau mai mult cu miscari de inaintare
Morfologie 50% sau mai mult cu morfologie normala
Viabilitate 50% sau mai multi vii
Leucocite Mai putin de 1* 10 milioane/ml


Care pot fi devierile spermogramei:

Oligozoospermia - scaderea numaruli total de spermatozoizi.
Azoospermia - lipsa totala a spermatozoizilor in ejaculat.
Teratozoospermia - scaderea formelor normale de spermatozoizi.
Astenozoospermia – scaderea mobilitatii spermatozoizilor.
Necrozospermia – lipsa spermatozoizilor mobili.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufoasalaura spune:

grizuta17:atentie la vit.e-se iau maxim 10 zile*1/zi.apoi pauza alte 10 zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grizuta17 spune:

Multumesc Laura.
tu cati ani ai??incercati demult sa faceti bebe?
noi facem prostioare din martie dar am inceput sa monitorizez si sa fac in perioada fertila din decembrie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufoasalaura spune:

GRIZUTA17:EU AM 26 ANI,SOTUL 27...DE INCERCAT INCARCAM DIN VARA.EU FAC STIMULARI CU GONAL(DA REZULTATE)SI ACUM VOI FACE O HISTERO.
EU AM RAMAS INSARCINATA CU SOTUL ACUM 4 ANI(VEZI SUBIECTUL AMNIOCENTEZA POSTAT DE MINE) SI VEI INTELEGE.VOI? CUM MERGE?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grizuta17 spune:

Laura, ti-am zis, noi din martie facem prostiaore fara protectie dar hotarati am devenit din noiembrie si incepand cu decembrie am tinut cont de ovulatie, am inceput sa luam amandoi branca ursului si eu acid folic .Problema e ca eu am un CM regulat la 28 de zile iar in ianuarie mi-a intarziat 8 zile.Iti dai seama ca am inebunit cand a venit nemernicul .Dar m-am mobilizat, l-am trimis si pe sot la spermograma si...surpriza !!spermograma lui nu e cea mai buna!
dar incerc sa ma mentin optimista si avand in vedere ca am citit tot felul de povesti si mai rele ca ale mele in care totusi finalul a fost fericit, eu SPER ca nu ma lasa Dumnezeu si voi avea cat mai curand si eu un samburel in burtica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dasalina spune:

Pufoasalaurade unde stii ca da rezultate Gonal F? Eu astept sa-mi vina rushii sa incep tratamentul si sunt curioasa daca a mai facut cineva si la cat timp a dat rezultate.

Doamne ajuta!
www.weddingcountdown.com/ticker/6akzzswdlyn.png" target="_blank">Atat a trecut...!

www.petitieonline.ro" target="_blank">Petitie FIV
Orice tineri care se casatoresc, el si ea, ar trebui sa intre in casatorie cu credinta ca, din toata omenirea, numai urmasii lor sunt destinati sa duca mai deoarte viata pe pamant. - Lucian Blaga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufoasalaura spune:

DASALINA:DIN PACATE ASTA E O CHESTIE CARE TINE DE ORGASNISM.DEPINDE SI DE CINE TE URMARESTE(DR.)EU AM FACUT O SG.LUNA STIMULARE CU GONAL F75 SI AM FACUT HIPERSTIMULARE(RISC SARCINA MULTIPLA).DAR AM INTALNIT CAZURI CARE FACEAU 225-300UI.GONAL SI ABIA FACEAU UN FOLICUL.DE OBICEI GONAL DA REZULTATE. POTI VB CU DR.TAU,DACA NU ITI POT RECOMANDA UN MEDIC ENDOCRINOLOG FF.BUN DE LA MEDLIFE.SUCCES SI ASTEPTAM VESTI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dasalina spune:

O sa merg la monitorizare in ziua a 8a si a 12. Am incredere in Dr. si sper ca o sa fie bine. eram curioasa daca ai ramas gravi in timpul tratamentului si cam a decurs schema de tratament. merci de raspuns!

Doamne ajuta!
www.weddingcountdown.com/ticker/6akzzswdlyn.png" target="_blank">Atat a trecut...!

www.petitieonline.ro" target="_blank">Petitie FIV
Orice tineri care se casatoresc, el si ea, ar trebui sa intre in casatorie cu credinta ca, din toata omenirea, numai urmasii lor sunt destinati sa duca mai deoarte viata pe pamant. - Lucian Blaga

Mergi la inceput