Mamici de Ghiocei Martie-Aprilie 2009 (53)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cris_tinaus spune:

tufete...am uitat sa zicfetelor Olga si Rodica.
Maria, daca nu ma insel dr. ta are cabinetul particular pe Pavlov, impreuna cu dr. meu ...hi hi hi...

Cristina 31+ si Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Multumesc pentru link , gaza!

Eu nu am renuntat complet la cafea, de fapt nici nu am considerat necesar. Obisnuiam 2-3 cani/zi, asta era intr-adevar cam mult, acum beau doar 1 cana cu mult lapte. Recunosc ca mi-a fost destul de greu sa reduc si eram tare adormita... mai ales ca in primul trimestru am avut si o mare dorinta de somn, faceam si program de noapte uneori... Cum spune nepoata mea: "A fost greu, dar am reusit" A propos de somnik, observ ca a cam revenit . Ieri dimineata a fost prima data cand mi s-a intamplat sa nu aud ceasul, e adevarat ca nu suna pentru mine, ci pentru pisoiul-tatic, dar eu intotdeauna saream din pat inaintea lui... acum nici macar nu am auzit ceasul, m-am trezit dupa 20min.. Ce ti-e si cu gravidele astea somnoroase!


Denisa-Madalina 27+ cu Adela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ADA1974 spune:

Olga, merci mult pt urari.

Legat de cezariana, fetelor aveti grija ce va doriti (cu programarea mai devreme)! Eu la sarcina trecuta aveam DPN: 4 martie, apoi s-a modificat la 20 sapt in urma eco 3D pe 28 febr. Din diverse motive, mi s-a facut cezariana pe 12 febr., cand spuneam eu ca intru in 38 sapt. S-a dovedit ca bb-lina era dezvoltata cam de 36 sapt (avea pielea mai creata, sau nu stiu cum sa va spun), chiar daca a avut 2850 gr si 48.5 cm. Asa ca nu stiu exact ce sa va zic, dar eu acum o sa o rog pe dr sa imi faca cezariana cat mai tarziu cu putinta (daca se poate), ca sa nu ma mai chinui cu bb prematur (mananca mai greu, etc.). Eu stiu ca voi naste prin cezariana dar nu astiu cand. Oricum doctorii sunt de obicei zilnic la spital, si pot face cezariana oricand, eventual cu o programare de doar cateva zile inainte.
Mai naste careva la CARITAS?



ada 30+ Maria - Sophia si ana-gabriela 3ani + 11 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

denisa - cred ca suntem in perioada de acumulare. eu atre mi-ash dori sa am un fel de acumulator in burta si sa adun acolo orele de somn in plus din perioada asta. pt ca dorm nu gluma. ma culc la 12 sera si ma trezesc la 9.30-10. si cand ma gandesc ca mai am doar vreo 2 luni de rasfatz, parca dorm mai cu pofta

31+
poze

AMR 10 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_K spune:

Citat:
citat din mesajul lui cris_tinaus

tufete...am uitat sa zicfetelor Olga si Rodica.
Maria, daca nu ma insel dr. ta are cabinetul particular pe Pavlov, impreuna cu dr. meu ...hi hi hi...

Cristina 31+ si Ana


da! asa e! deci tu esti la dr. halmagean
marti sau joi ajung pe acolo pt monitorizare, eco si inca o urcare pe "capra"

Maria 34+ Casandra-Maria

vine bb!


Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Rodica, LA MULTI ANI! Sanatate multa, nastere usoara si bebe cuminte si sanatos!

Curea si eu ieri ma tineam de zona aia, cred ca suntem in perioada in care inca se mai ridica burta si nah, pana unde se poate ridica? Vorba colegului meu de birou, "orice limita are o margine"

Novus nu te speria, sunt unii doctori care prefera sa dea analizele mai tarziu, li se par mai relevante daca sunt mai apropiate de momentul nasterii. Eu, par egzamplu, am "donat" abia azi pentru analizele de trim III, desi alte fete au "donat" de cum au intrat in luna a 7a. Pentru streptococ mi s-a spus 34s (ma rog, am recoltat la 33). Asa ca asteapta-te ca la urmatoarea vizita la ginecolog sa fii cocotata pe masa

Alina si restul fetelor din Titan, mai adunati un pici in gasca! Eu stau pe partea cealalta a parcului, in zona cu Campia Libertatii.

Plici ce putin mai eeeee!

Sunt singura intarziata care inca nu a luat patut pentru bebe?



Monica Elefantica 33+

CASA LU' BEBE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Pisigri, uneori cearta e...constructiva. Multu'
***
Olga, cu intirziere iti doresc LA MULTI ANI, un bebe sanatos si nastere usoara si la termen.
***
Alexa, felicitari pentru bebe grasunel si cuminte.



Gina 29+

Va rog dati-mi sugestii de nume titi pt. bebe mic

Poze

AMR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Heiiii, si eu in Titan!! Se pare ca mai aproape de Monvas. Iar IOR-ul e parcul meu de suflet, de aproape 2 ani ma plimb cu bb a mea! Iar peste cateva luni cu 2 bb

Mami de fetita si de baietel 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana80art spune:

LA MULTI ANI RODICA !!!
SANATATE MAXIMA, SARCINA SI NASTERE CAT MAI USOARE SI UN BEBIC SANATOS, FRUMOS SI CARE SA VA ADUCA NUMAI BUCURII !!! SA FII FERICITA !!!
Abia acum am reusit sa ma strecor si eu pe aici.....am citit ce ati mai dezbatut...si mi-am zis sa intru sa felicit sarbatorita...
Aris tensiunea mi-o iau saptamanal...ca am avut o perioada cand am avut si 8 cu 6 ...si urca pana la 10 cu 6 sau cu 8 ...mai sus nu.....deci tensiune mare nu am ....in plus mi-o iau cu un tensiometru normal....nu din acela "modern"...
Oricum multumesc mult pentru raspuns...
Azi merg sa ma tund...ca nu ma mai suport cu parul asta...nu stiu dar nu vrea sa se aseze nici cum...cu sarcina trecuta nici nu-mi pica asa de mult...si se aseza cum vroiam...era plin de volul si sanatos.....dupa ce am nascut a picat fest...Voi cum stati la capitolul asta?
Luni merg si eu la control...si cu analizele facute....vroiam sa va intreb pe cele care sunteti mai in fata ca nr. de saptamani....ce analize se mai fac pana la nastere...ca eu am si uitat de tot de data trecuta ?
Mulumesc



+ 27 sapt.


Roxana si ingerasul poznas Flaviana(31.08.2004)
http://community.webshots.com/user/roxana80art

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns curea spune:

Multumesc Monnvas pentru confirmare, mi se parea un pic ciudat la incpeut dar m-am obisnuit cu gandul si cu pauzele mici de la munca. Faza este ca in weeknd nu am nimic caci nu prea obisnuiesc sa stau pe scaun, doar in timp ce mergem cu autoturismul la un drum mai lung. Ma gandesc cu groaza la cate drumuri ne asteapta in weekend, noi nu am cumparat inca patut si suntem in cautari... ce sa mai zic de carucior...
Va pup

Mergi la inceput