Nou stil de viata (246)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Mik: iti multumesc de aprecieri. Partea cu multe sau putine calorii consider ca e treaba fiecareia sa hotarasca daca le incape in meniul lor sau nu - avem toate acces la informatie si capacitate de decizie. Apropos de reteta de budinca, la cantitatea ce am papat-o eu aseara, cu indulcitor are 340 de cal (cu zahar ar avea in jur de 500), dar portia e mare. In plus, eu am zis ca prefer sa nu renunt la mancarurile care imi plac, dar sa balansez restul meniului din ziua respectiva in jurul indulgentei pe care mi-o fac - asta presupune insa planificare. Mi e imi e usor pentru ca de felul meu sunt "control freak", dar altora poate nu le e asa la indemana.


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda si Carina (deja domnisoara)
http://community.webshots.com/user/andamihai
http://andaoana.wordpress.com/
http://flickr.com/photos/32304863@N04/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eftimie C. spune:

Buna seara doamnelor.
Ma bucur sa va citesc zi de zi (chiar si de la servici pe furis), dar nu mai am timp sa va scriu.
Multumesc, Gabi ca ti-ai amintit de mine si multumesc si fetelor care m-au incurajat dupa accidentul surorii mele.
Eu sunt bine, dar am o stare de blue (cum va place voua sa spuneti) si ma consum ca sunt o .Am mai avut si cateva necazuri in familie si la servici stam cu gandul la masurile care se vor lua din cauza crizei mondiale....acasa e o stare de monotonie si copilul meu e tare energic si nu mai are somn...
Sper sa termin cu scoala de soferi si sa incep sa-mi pun ordine in ganduri si in viata (asta oinclude si dieta si sport).
Voi nu aveti senzatia ca zilele sunt din ce in ce mai scurte si ca nu mai aveti timp sa va faceti treburie, sa stati cu familia sau sa va rasfatati?
Cami ce ma bucur cand ne dai de veste.Deja ai ajuns la final?Ce repede a trecut!Sa ai o naster usoara si un Costin papacios
Puskin jos palaria.Ma inclin pentru ambitia ta.Multumesc pentru sfaturi tie si Andei Pertinente si la subiect.Am invatat multe de la voi si ma bucur ca ne dati atatea link-uri si informatii.
Tzuni pentru aniversare.Sa aveti o vita minunata impruna tu si cu Meri.
Violeta sper ca e totul ok si ma sa ti se implineasca dorinta de a deveni mami.Lai parca si pe tine te-am auzoit ca-ti doresti un bb sau ma insel?
Criscosty multa sanatate.Acusi e ziua lui Dany
Mik mama eroina, cum e in Mexic?Nu va e dor de Franta?
Mephala nu am vazut ultimele tale poze, dar cred ca arati grozav si stai si bine la kg.Bravo!Ochisorii albastri ce mai fac.Nu prea ai mai povestit despr ei.
Happy imi place tunsoarea ta si ma intreb unde ai tu kg-le alea multe, ca nu prea le arati...cel utin la fata nu se vede.
Zuzilici bravo pentru stilul de viata pe care l-ai adoptat.
Roxana imi pare rau pentru incidentul cu masina.Esti bine?
Mamicadulce cum e i noul apartament.Cum v-ati obisnuit?
Delidana, Sabina, Nastad bafta la examene!Cine mai era cu examene?Liris?
Gusta tu cum te mai descurci?Socrul tau e la fel sau si-a mai revenit?
Ioana, Gabrielama chiar daca nu am apucat sa va scriu de ziua voastra, m-am gandit la voi si v-am urat
Anky a parasit subiectul?N-am mai citit nimic despre ea.
Louisea, Danielag va vad la categoria 'PRIETENI DRAGI".Sunteti cumva cu burtica sau v-ati indeplinit visul de-a slabi si ati trecut in tabara celor care fac galerie?
Scuye celor pe care nu le+am scris nimic, va #259;pupî

Wow, cat m-am lungit.Gata!






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

Hallo

M-am adunat si eu de pe drumuri si zic sa vin sa va dau de baut la alegere: un cocktail sau www.britannica.com/blogs/wp-content/uploads/2008/05/red-wine.jpg" target="_blank">vin
Merci de incurajari si ca v-ati gandit la mine

Carmmen E... eu is doar prietena draga a subiectului N-am fost in listuta. Poate pe viitor dupa o Mai sti?
Iti doresc sa-ti regasesti linistea si timpul pt tine si pt familie

Delia tu mai ai? examene

-----------------------------------------
Va rog sa nu dati quote la mesajele mele. Merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Intru repede pt raport, cu scuzele de rigoare...96.9.

Revin mai tz.



Diana mamica de www.flickr.com/photos/25748689@N08/sets/72157604771385748/" target="_blank"> Tudor-Dumitru (17.04.2008) si de Stefan-Cristian (14.11.2005)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ee608d0bc6b68328c225c&source=category&category_id=12" target="_blank">Un an de basm-filmuletz

www.flickr.com/photos/25748689@N08/sets/" target="_blank"> Poze 2008 cu cei 2 flacai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puskin spune:

Eftimie C, sper ca sora ta e bine.Multumesc de aprecieri, ma bucur ca am putut ajuta .

Lou, eu aleg vinul, rosu...Yammy!!!!

Meniul meu de azi:

08.00 - 100g iaurt grecesc (10% grasime), 10g seminte de in, 10g seminte de dovleac
10.15 - 50g carne de vita fiarta, 30g ficat de cod
14.00 - 120g copan de pui la cuptor, 300g vanata, 1 lingura ulei de masline, usturoi
19.00 - 60g carne de vita fiarta, 100g fasole verde, 0.5 lingura ulei de masline, 30g alune de padure
Total 1403 calorii

Am descoperit o metoda misto de facut vinete... deci se ia o vanata si se taie felii rotunde pe latime, dar mai grosute feliile, cam cat degetul asa.
Se pun intr-o tava pe hartie de copt una langa alta si se baga la cuptor la 170 grade. Dupa 20 min le intoarcem pe partea cealalta si le mai lasam 15 min. Ele trebuie sa se inmoaie...
Din 1-2 catei de usturoi si 1 lingura ulei de masline facem un mujdei, adica le amestecam . Dupa ce scoatem vinetele din cuptor, le taiem in bucati mai mici si le astecam cu sosul. Pe deasupra puteti pune niste patrunjel sau iaurt. Este rau!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

De citeva ore nu mai sunt asa de "blonda". In astea doua poze nuanta parului pare mai deschisa si mai rosiatica, in realitate e ceva mai altfel, m-am facut singura asa ca fara sa vreau a iesit in suvite. Coafezele astea nu cunosc cred alte nuante de blond asa ca am zis ca de data incerc eu singura.Merg sa citesc si mai revin daca mai e careva in zona.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puskin spune:

Interesanta nuanta . Maine ma duc sa ma tund, nimic deosebit insa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Eftimie C ma bucur ca ai revenit!

Vikingo, ptiu ptiu ptiu sa nu-ti fie de deochi ca faina si sexy mai esti! Si-mi place ca pozezi in posturile pe care vedetele de la Hollywood o adopta ca sa arate bine in fotografii.... Esti SUPER si-mi place si cum iti sta culoarea asta. Si blonda iti sta bine! Cum stai cu pregatirea pt petrecerea sotului?

Revin. Ma duc sa suflu muci de Meri.

_
Tzuni mic si drag si scump si pisicos si fericit siiii.... IN LUPTA CU KILELE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Lol pai ele se iau dupa mine.Cu aranjamenetele pt party nu-s prea multumita, dar pina simbata mai e ceva. Mai vedem.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Anda si Ruxandra, multu' pentru retete Budinca cu capsuni suna mortal, cred ca totusi o s-o incerc mai incolo, dupa ce se mai duc ceva kilograme. Vinetele insa le-as incerca acum, de multa vreme caut sa ma dumiresc cum sa le prepar sa iasa cam ca la restaurantele chinezesti, am mai incercat eu da' nu mi-a iesit, poate cu reteta Ruxandrei imi iese.

Anda, eu te-am intrebat cat mai dureaza. Bine ca a trecut greul. Cu facturile la dentist imi imaginez ca-i cam nasol, dar e mare lucru sa-ti rezolvi dantura

Zuzi, n-am putut sa ma uit in direct, dar mi-am descarcat mai pe dupa-masa discursul lui de pe site-ul CNN. Impresionant, intr-adevar.
Multumesc mult de sfat, nu ma gandisem la asta. Cu agentul tinem legatura oricum pentru ca este acelasi care ne ajuta pe noi sa cautam - in momentul de fata el e proprietarul casutei ce ne placu noua. Dar nu ma gandisem ca e posibil ca celalalt cuplu sa nu indeplineasca toate conditiile. In orice caz, ma gandesc ca toate au un rost si daca n-a fost sa fie asta, om gasi alta si mai si

Lou, felicitari!!! Acu' la petrecut Multu' de tratatie, si eu tot la vinul rosu ma bag

Sabina, cum a fost la examen?

Violeta, cum a fost la histero?

Gabi

Tzuni, bine ca-i mai bine Meri! Si ce bine ca ai gasit o gradi faina

Carmen E., da, si eu imi doresc Multu' ca ti-ai amintit. Tin pumnii sa fie totul ok la servici si sa se rezolve si problemele in familie, iar tu sa depasesti starea de blues si sa-ti fie bine

Mik, foarte frumoase pozele Unde stati in capitala? Mai povesteste-ne impresii. Mexicul e una dintre tarile pe care eu le studiez si in 2007 am stat trei luni acolo (am mai fost de doua ori in vacanta). Am calatorit destul de mult in cele trei luni, dar cel mai mult am stat tot in capitala, intr-o casa de huespedes in Coyoacan - daca nu ati ajuns inca sa mergeti intr-o plimbare, e un cartier frumos, pitoresc; si au o cinemateca f. misto, plus muzeul Fridei Kahlo si casa memoriala Leon Trotsky

Marilena, pai daca sotu' zice sa mergi sa te maseze terapeutul, tu de ce nu-l asculti?

Cami, ce putin mai ai. Cred ca de-abia astepti sa faci cunostinta cu juniorul Iti urez de pe acum nastere usoara si bebe sanatos si mancacios!

Aliclara, eu cred ca-s ok niste spaghete cu ton atata timp cat cantitatea e rezonabila.

Carolina, imi pare rau ca ai fost cu probleme Sa stapanesti si mai ales sa folosesti sanatoasa si cu spor eliptica!

Meniul meu de azi:
6:00 un iaurt natural, un kiwi
7:30 o caisa
8:00 o banana, o cafea cu lapte
13:00 peste cu fasole verde; doua mere mici
Mai am in meniu niste fasole (maro ) cu salsa de ieri.

Aseara n-am mai baut cafea cu lapte, in schimb am mancat un iaurt mare cu fructe si cereale si trei bucatele mici de branza, o felie de salam si programatul pahar cu vin (am iesit la un "bar de vinuri", acolo am mancat si branza si salamul - sotul a comandat un platou mare, dar l-am lasat pe el sa manance 99.5% - foarte fain, ne-am propus sa mai mergem).

Astazi dis-de-dimineata am fost la sala (15min bicicleta + 15min eliptica + 15min alergat pe banda), dupa care am fost la HSG. Nu a fost prea dureros si, cel mai important, rezultatul e bun, si uterul si trompele sunt ok Dupa aceea am fost la micro; nu stiu daca va mai amintiti ca trebuia sa ma duc saptamana trecuta si m-au reprogramat pentru ca a avut niste probleme cosmeticiana; nu mi-a dat atunci prea multe detalii, dar a mentionat ceva legat de fiica ei care era la spital. Asa ca azi am intrebat-o daca fiica ei e ok. Si mi-a povestit de ea, o fata tanara de 25 de ani, este pe lista de asteptare pentru un transplant de ficat. A fost diagnosticata cand era in anul doi de facultate si de atunci, evident, toata viata lor s-a schimbat la 180 de grade. M-a impresionat foarte mult mai ales ca mi-a dat senzatia ca este o femeie foarte puternica, cu o atitudine realista si optimista in acelasi timp. M-am gandit din nou la Aida, Doamne, nici nu-mi pot imagina cum traiesti, ca mama, in situatia in care puiul tau are o boala foarte grava care ii ameninta viata; probabil ca insusi puiul tau iti da putere sa lupti, dar ce trebuie sa fie in sufletul lor Mi-a spus foarte simplu si direct sa-i multumesc lui Dumnezeu in fiecare dimineata cand ma trezesc ca sunt sanatoasa, si are perfecta dreptate. Problemele pe care le am eu acum legate de conceptie au rezolvare, se poate trai cu ele, sunt intreaga, chiar daca ar fi sa nu vina bebe pe cale naturala, poate veni pe calea inimii; cei din familie iara sunt ok cu sanatatea - chiar am pentru ce sa multumesc.

Si a mai facut un gest care m-a lasat fara cuvinte - la sfarsit, asa cum se obisnuieste, am vrut sa-i dau bacsis. Intre timp ii povestisem (dar nu intentionat - asa a venit vorba) ca sunt studenta, si m-a refuzat! A zis ca sunt studenta si sa fac altceva cu banii aia. Nu mi-a venit sa cred, nu mi s-a mai intamplat niciodata. Nu e vorba de suma, dar de gest! Am plecat de acolo cu sufletul mai.. altfel

Acum sunt acasa, am hotarat sa nu ma duc la scoala azi. Trebaluiesc prin bucatarie si citesc o carte frumoasa, "Half of a Yellow Sun" (nu stiu daca a fost tradusa in romana - jumatate de soare galben ar fi traducerea mot-a-mot), care urmareste viata unui grup de personaje in Nigeria in anii '60, cand cu lupta pentru independenta a Biafrei.

Diseara ma duc la un club de carte unde vom discuta despre aceasta carte (din pacate nu cred ca voi reusi s-o termin pana diseara, dar asta e). Sunt numa' fumei, locuiesc aproape toate in cartierul unui coleg mai in varsta al sotului meu (sotia lui m-a invitat) - colegul sotului zice ca sunt niste 'feminazis'

Va dragelor

Lai

Mergi la inceput