Nou stil de viata (246)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puskin spune:

Eu am sot, da' nu prea presteaza masaj .

Nu stiu cum e cu calcatul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happy_in_TO spune:

Citat:
citat din mesajul lui Zuzilici

Citat:
citat din mesajul lui Happy_in_TO

nici eu nu am sot... stii treaba cu "calcatu'"...nu?...


NU!

Cuba 2008



Zuzilici de Isabella Maria (21.04.2006)


cocosul cind face treaba aia gainii, i se spune "calcat"

Cica un cocos alerga dupa o gaina sa o calce. Si ea alerga inaintea lui si se gindea: daca nu alerg si stau, o sa spuna ca sint o curva... daca alerg prea tare se poate sa oboseasca, sa ii treaca pofta si sa se lase pagubas...hmmm...ia sa ma fac eu ca ma impiedic...

Ce m-as impiedica si eu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:



Carmen cu Iustin si Teodor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puskin spune:

Carmen, accept . M-am intins deja pe jos...

Happy stiam bancul...dar nu stiam ca vrei sa te impiedici .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

Multumesc de intrebare fetele, ...nu prea. Maine mai am un interviu la alta scoala...dar nu ma duc cu mari sperante.mi-au spus peste tot ca sunt posturile ocupate dar, in caz ca se imbolnavesc toti odata ma cheama. Faza e ca acum ,din ianuarie s-a introdus la scolile primare engleza si la cei de la clasa intai si m-am gandit ca am sanse bune.Problema e ca au pus proprii lor profesori cu burta pe carte.E mai convenabil asa decat sa angajeze pe cineva nou. Maine sun si la ..un fel de inspectorat pe romaneste, imi fac programare pentru interviu si apoi sunt in listele lor,in caz ca cere vreo scoala.Eu am nevoie mai ales din vara de cand incepe Marc scoala.Deocamdata am non-stop treaba ,nu ma plang decat ca e ziua prea scurta si n-am timp de mai mult,am zilele la minut impartite sunt mega-stresata dar vreau ca in viitor sa-mi eliberez dupa-amiezile,de asta ma zbat asa.Singura parte buna e ca s-ar putea ca de saptamana viitoare sa primesc un post la o scoala pentru teme dupa-amiaza,doua zile pe saptamana ca mai mult nu am eu timp.Nu e ideal, dar un prim pas..cunosc lumea, trag cu urechea :-)Sa vedem daca merge,e o scoala primara foarte buna,a doua optiune unde am vrut sa-l trimit pe Marc.

Apropos de Marc..astazi am primit instiintare ca asigurarea ii plateste o clinica in Bonn.Maine sun sa vad de cand incepe.Despre ce e vorba? Dupa cum stiti multe dintre voi, am avut ani de zile probleme cu vorbitul..logopezi,teste,tot tacamul.Acum are 6 ani si e aproape foarte bine,nu ma mai plang deloc.Vorbeste foarte mult si fluent germana (cu usoare greseli),corcit romana si invata cu spor engleza :-)
Deci e bine,logopezii sunt multumiti,eu sunt happy.DAR...un pic mai bine ar fi si mai bine.Anul trecut in septembrie logopeda ne-a recomandat o clinica universitara in Bonn unde copii exact in situatia lui Marc au program logopedic intensiv.In octombrie am primit programare la interviu,toate bune,a depins de asigurare sa plateasca.Noua ne e imposibil, e cam 300 de euro pe zi.Am trimis actele acolo, aia le-au pierdut o luna ,le-am trimis iar, am primit raspuns negativ inainte de Craciun,Am facut recurs pe 2 ianuarie si astazi a venit aprobarea. Eu imi luasem gandul si acum ca chiar se duce...ma bucur enorm dar ma si strange in spate putin.
Programul e fenomenal, ce ofera,cum ofera..sunt numai 20 de locuri in tot landul,lista de asteptare de cate 6 luni,de cand primesti unda verde de la asigurare.Singurul bai e ca e in regim de internat,adica copilul e acolo de duminica seara pana sambata dimineata.Si o sa mor de dorul lui...dupa cum il cunosc pe fi-meu,el n-o sa aiba nici un stress.E ca --o tabara,cate doi-trei copii in camera si fac in decursul programului niste chestii pe care acasa n-am cum sa i le ofer.Programul dureaza maxim 6 luni,dar poate termina si dupa 3-4 daca e totul ok.
Cand am fost acolo in octombrie si a vazut camerele si tot ce ofera, el nu a vrut sa mai vina acasa si m-a tot intrebat cand are voie iar la Bonn.:-) Acum chiar se duce si sunt extrem de fericita pentru el,incerc doar sa ma obisnuiesc cu ideea.O sa ma cufund si mai mult in cursuri si munca,ma duc la fitness, mai dau un Cambridge ceva sa nu stau prea mult pe acasa..trece timpul si ma gandesc ca oricum in timpul saptamanii nu facem mare branza impreuna,el e full-time la gradi,seara manaca si se culca...
Va mai dau detalii pe parcurs,ce si cum e acolo,acum nu-mi mai vine nimic in minte.
Am discutat si cu prietenele mele ,cu parintii. Unii spun ca Vai,n-as face asa ceva niciodata.Altii Wow, ce sansa incredibila. Eu am apartinut de la inceput de a doua categorie dar,acum ca chiar avem aprobare trebuie sa ma obisnuiesc si sa-mi infrang egoismul care da coltul putin in suflet.

Una peste alta a inceput anul bine si ziua asta e istorie. Nu numai faza cu Marc, dar si sotul meu a avut discutia finala cu o firma elvetiana si peste cateva zile isi da demisia de unde lucreaza de 14 ani si incepe ceva cu totul nou. Doamne-ajuta...O sa iasa urat tare cu demisia si doua luni n-are voie sa inceapa dincolo...nu stiu ce-o sa fie,va tin la curent.

M-am lungit o gramada,sper sa fi avut rabdare sa cititi.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:

Happy, acu', io pot sa-ti pun piedica, dar de unde scoatem un cocos? :)

Puskin, da' patul nu ne tine?

Carmen cu Iustin si Teodor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

Fetelor,ati scris doua pagini cat am lucrat eu la postare(vaaaaiii ce lunga e !!) si vad ca vorbiti de calcatura.
Eu ce sa zic ca e consortul de 3 saptamani la Moscova si nu vine pana miercurea viitoare`???
poate ma impiedic pe dum,Doamne-fereste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Ruxandra, aici mi-s, pi cai Sa-ti fie de bine masajul! Si eu vreau - accept orice, barbat, femeie, orb, neorb, ce-o fi, numa' sa ma maseze bine si indelung Daca-i tailandez, Delidano, apoi e si mai bun Acu' daca poci sa ma pun si eu pe lista pentru aparatu' Ruxandrei, ii bun si ala traditionalu'


Multumesc inca o data pentru aprecieri

Ce rapoarte frumoase azi, felicitari tuturor!

Lamaitelor Bine ca salvarati voi echipa, ca eu saptamana asta raportez stagnare. Trebuie sa ma revansez saptamana viitoare.

Meniul meu de azi:
7:00 o cafea cu lapte, o banana
11:00 doua sardine, un colt de paine integrala, jumatate de grapefruit, o caisa
12:30 35g nuci diverse
13:00 morcovei
14:00 crap la cuptor cu fasole verde pastai cu usturoi si salsa pe care am facut-o din rosii, ceapa, masline, cilantro, praf de chili, ulei de masline si otet balsamic
14:30 un mar
mai am in plan o cafea cu lapte si un pahar de vin (diseara, cu consortu', de necaz ca rezolvaseram cu imprumutul pentru casuta pe care ne-o doream, dar au luat-o altii..)

Sport - 15min bicicleta + 15min eliptica + 20min alergat pe banda + abdomene
Am venit si azi pe jos la scoala.

Violeta, o sa ma gandesc la tine diseara, cand e dimi in Romania. Maine dimi ma duc si eu la HSG.

Mamica dulce, sa fie cu spor umblatura. Si cu sanatate.

Zuzi, imi pare rau de problemele cu soacra.. Uite o parte buna la ce s-a intamplat in weekend, ca desi ai fost suparata nu te-ai aruncat in mancare (ca altii aici de fata )

Liris, micro teoretic ar trebui sa se faca la cabinetele de dermatologie. Practic se face si la cabinete de cosmetica si am vazut ca au aparut si kit-uri sa-ti faci singura acasa (da' astea pt. acasa nu'sh cat sunt de eficiente).

Tzunilina, insanatosire grabnica si tie si lui Meri si bafta cu gradi!

Daniela, deplasari usoare si cu spor, si mai putine pe viitor!

Carmen, multumim pentru capitolul nou!

Gabi, stai linistita, Doamne iarta-ma

Viku', in ce stadiu esti cu planificarea petrecerii?

Anda, bafta la dentist! Cand termini cu toata "distractia"?

Happy

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:

Mamicadulce, bafta in toate, sa iasa cum va doriti.

Carmen cu Iustin si Teodor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Mamica dulce, acum am citit postarea ta. Felicitari pentru aprobarea de la asigurare si sotului tau pentru noua slujba! Si bafta multa, multa, sa se aranjeze toate cum e mai bine!

Lai

Mergi la inceput