Copii din 1995-1998(27)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Andra, numai bine mamei tale!

Ana, sunt si in gandurile mele, te inteleg ca esti ravasita. Offf.

Mihaela, ce curaj pe bunica ta! Ala curaj! Eu n-am avut curaj sa ma bazez pe barza orbeste, mi-am facut testele cromozomiale la prima ocazie. Pai o sa o trimit la tine atunci. Hai mai, mai uita omul, nu fi asa drastica.

mhldvrc, sigur vine soarele ala, ai incredere. Tinem pumnii!

Acneea... as putea scrie un tratat, ca deja mergem la dermatoloaga (specializata pe adolescenti) de 3 ani, in dublu exemplar. La Dedi e genetic, din partea sotului, tinuta sub control, si noi si dr insa consideram ca se poate face mai mult. Incerc sa comprim strategia aprox a.
Faza 1: solutii over the counter (ingredient activ benzoyl peroxide - apropos Sanca, vezi ca ingredientul activ din proactiv, da-l gasesti la farmacie la cativa bucks, e doar marketing produsul ala; da, este si la noi, insa noi am folosit Solugel). NU a functionat.
Faza 2: Tratament dual de crema cu antibiotic + crema cu retinoids, am incercat cateva marci diferite, a facut un pic de bine, nu destul.
Faza 3: (dupa ce i-au iesit toti dintii permanenti, adica pe la 12) tetraciclina oral zilnic 6 luni + crema cu retinoids. Un pic mai bine, tot nu destul.
Faza 4: accutane. Cu bune si rele, se prescrie dupa 13 ani, nici la asta nu exista garantii ca functioneaza, la unii are effect care dureaza toata adolescenta, la polul opus, nu are nici un efect la unii.

Tratamente cosmetice/diete/ceaiuri nu functioneaza, cel putin la noi.
Nu e chiar asa de rau acum, pt ca a fost constant pe tratament, in plus a inceput de o vreme sa foloseasca cover-up, dar o deranjeaza mental si ce mai are, iar conceptia este ca daca pe copil il deranjeaza, e o problema. Paul, de ex, a ajuns la antibiotic + crema si e curat, cu cate un cos ocazional. V-am zis toate astea, sa vedeti cam care faza ati sugerat-o fiecare. Va multumesc mult de tot pt sugestii, dar precum vedeti "been there, done that", acum sunt cu ochii pe butelie, in a 3-a zi de accutane. Fericiti cei ce nu au problema asta, afecteaza foarte mult adolescentul intr-o perioada critica "cresterii" lui.


Common sense is not so common...[Voltaire]
Mom & DJ, 13, inside - www.youtube.com/view_play_list?p=EA34EC6CE820927B" target="_blank">out, stuff 'n www.travelpod.com/members/_mqqm_" target="_blank">...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Agho, pupam copiii harnici si pe mama lor, am scris deodata.


Common sense is not so common...[Voltaire]
Mom & DJ, 13, inside - www.youtube.com/view_play_list?p=EA34EC6CE820927B" target="_blank">out, stuff 'n www.travelpod.com/members/_mqqm_" target="_blank">...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Buna dimineata mamici harnicute.

Eu sant aici si inca la o ceasca cu ceai verde de care-mi place mie. Am gasit deschis duminica la magazinul de ceaiuri din cartier, si m-am aprovizionat.

Andra, sanatate mamei tale. Eu nu am vazut ieri ca ai probleme cu mama. Poate e si iarna, si batranetea, o lipsa de vitamine. Poate isi revine, mai ales daca spui ca analizele au iesit ca lumea.

MqqM - naspa problema ai, cu multa bataie de cap, ca ai dreptate, nu o poti lasa, mai ales la varsta asta. Eu sfaturi nu am, ca multumesc lui D-zeu nu m-am izbit inca de asa ceva. Sa speram ca "plan D" v-a da rezultate.

Mihaela

Agho, cu intelepciune ai grait. La cat ne agitam noi, si copii nostri sant "stress free." Eu as fi lasat plansa pe birou, si i-as fi trimis si un text pe mobil, sa stie ca a uitat-o....
Ce figura e Ana, s-a luat cu vorba. Parca ar fi fata. . ..

Mara ce aveti cu baiatul, ca doar nu descarcase cantecele lui Margineanu...

Astazi am inceput ziua cu Inaugurarea, la servici ne-au servit cu cup cakes decorate cu alb rosu si albastru. Baietii la scoala au avut voie sa mearga fara uniforma, dar imbracati in alb / rosu si albastru. Elliot s-a dus in uniforma ca nu se simtea in spirit patriotic...

o zi buna la toti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flower-power spune:

Cred ca e ceva in atmosfera

De vreo doua zile scap ,sparg ,...parca am doo maini stangi (si nu-s stangace ).Totul a culminat ieri cu inundarea (oarecum )a bucatariei .S-a deplasat o garnitura de la chiuveta .In we m-am impiedicat de cablul aspiratorului si-a iesit priza cu totul din perete ...de-aia zic ...cred ca-i ceva in aer .La un momentdat ,dupa ce a rezolvat teava la bucatarie ,i-am spus alui meu ,hai sa le lasam pe toate asa si sa luam o pauza ...



Anca ,dar vad ca esti la curent .Nu cred ca era Margineanu ,dar nici ceva demn de ascultat de urechiusele lui .
Si eu tot la o ceasca de ceai .Buuuun...



Agho ,copii de nadejde ai ,cat despre plansa/referatul ... cu atata sarg lucrate de cu seara si uitate pe birou a doua zi la prima ora "been there "...vorba cuiva .Are dreptate si Anca cu copii stress free corespunzatori parinti prea implicati ,numai ca pe aci pe la noi parca abia asteapta sa-i taxeze .Ca naiba ,copiii astia nici macar nu sunt lasati sa poata invata din propriile greseli .Atata presiune ...Uite ,lui Elliot i s-a oferit o a doua sansa sa-si refaca lucrarea ,cati fac asta pe la noi ?

mQQm,sper sa fie in jumatatea aia de are efect .Dupa cate scrii ati tras ceva .Tu cum te simti ? Sunteti bine ?

Andra ,sanatate mamei si tie energie ca vad ca ai nevoie.Cu Mariuca ce-ai rezolvat ?E la gradi sau inca nu ?

Toate bune !



The most beautiful thing in life is LIFE itself

Mara mami de Tibi-Mares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Saluti dragelor....sunteti minunate...

Eu sunt iarasi faultata...ieri am avut un accident,s-a suit un VW pe bombeul meu,eram pe trecerea de pietoni.Asta e culmea soferitului:soferul lovit pe trecere de pietoni.Din fericire n-am patit nimic grav,singura chestie naspa e ca am cazut din nou pe umarul drept,cel pe care am cazut anul trecut in toamna...si am niste dureri de ma cocosez si curand va trebui sa merg sa fac radiografie,ca am senzatia ca mi se plimba umarul de colo colo prin lacas.Insa mi-a turuit gura intr-una.Era un copil,i-am cerut banii pe mancarea risipita si pe geaca mea rupta,in rest i-am zis sa-si tina banii si ca cea mai buna despagubire care mi-o poate da este sa tina minte intamplarea si sa fie cu ochii in patru de acum inainte.Mi-a fost mila de el...un copil...cum sa-i fac rau?!A gresit,oricine greseste...ma rog numai ca sa invete ceva din greseala asta...Vorbind despre intamplare,persoane dragi mie mi-au zis ca asta a fost un semnal pe care l-a tras Al de Sus copilului si ca eu m-am intamplat in patania asta...si eu am gandit la fel,tocmai d-aia i-am si spus:"Baiete,sper ca ai inteles ca ai primit un avertisment,tine cont de el toata viata ta.Poate daca nu dadeai peste mine,ai fi omorat un om mai incolo".
Ce sa va zic?Intamplarea are mult haz,ca in loc sa constientizez importanta inamplarii si ceea ce as fi putut pati,eu tipam la bietul sofer ca mi-a imprastiat mancarea si mi-a rupt geaca...Eram cu o colega de servici cand s-a intamplat si imi povestea azi ca ascultand cum vorbeam si gesticulam se intreba daca nu cumva m-am lovit la cap,dar nu m-am lovit.In fine,sunt intreaga...rezolvam si umarul...nu-i bai.
Va pup si va doresc o zi cat mai buna!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana


Album pi casa




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flower-power spune:

Apoi ...Ana ,am zis io ca-i something in the air .Ooofff...Bine ca n-a fost mai rau si ca esti totusi atat de bine pe cat se poate .Nu mai vorbesc de felul cum te-ai comportat cu soferul Cred ca era si el speriat .Iar comportamentul tau de moment ,tot de la sperietura cred c-a fost Ai fost sa faci o radiografie la umar ?



The most beautiful thing in life is LIFE itself

Mara mami de Tibi-Mares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flower-power spune:

Acum ca am citit mai cu atentie ,vad c-ai scris si de radiografie .Chiar n-ar fi rau sa te duci .



The most beautiful thing in life is LIFE itself

Mara mami de Tibi-Mares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns agho spune:

Ma inscriu la aceleasi pareri , Flower, Ana68, e ceva in aer. De luni am numai zile una mai ciudata decat alta.
In rest, pup pe toata lumea, sa va treaca toate cele, de la umeri... la acnee!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Flower, pai poate ma duc un pic mai incolo de aerul vostru o vreme. Da' auzi... tu nu vrei barza pana termina Mihaela scolile. Mersi de intrebare, totu pare si simte ok, in masura in care se poate.

Ana, mie imi trecu barbatul cu microbusul peste degete in Ro. Dar cum ai cazut? Tu tot gaasesti ceva pozitv si in intamplare asta! Sa te faci bine. Bine ca a fost doar atat. Cu mancarea te aprob, ca eu mai nou sunt o flamanda, rade ala al meu de mine constant.

Agho, tu ce ai patit?

Sanca, pai tu asa exemplu dai? Iei banul si dup-aia faci curat de mantuiala?

Mersi de urari, sper si eu.

Azi iar am dileme. Trebuie sa trimitem selectia de cursuri pt la anul si ne spargem capetele sa alegem 2 din 3: latina, muzica, arta si nu reusim nicicum sa ne decidem. Ea ar vrea muzica si arta, ca deja s-a decis la spaniola la limbi, dup-aia vine ca ea e tare buna la latina (adevaru-i ca poate vorbi simplu, dar fluent in latina, daca-i posibil sa va imaginati asa ceva ), plus ca arata mai bine ca si selectie de cursuri pt mai tarziu. Si uite asa ma freaca la ridiche degeaba, ca tot nu se poate hatari. Pana acum am rupt 2 formulare completate si trebuiesc predate. Si io ce sa-i sugerez, ca cica noi parintii sa-i sutinem blabla sa-i indrumam blabla.


Common sense is not so common...[Voltaire]
Mom & DJ, 13, inside - www.youtube.com/view_play_list?p=EA34EC6CE820927B" target="_blank">out, stuff 'n www.travelpod.com/members/_mqqm_" target="_blank">...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Ana vai de tine, ce sperietura trebuie sa fii tras. Sanatate, si speram ca nu e nimica grav la umarul tau. Bravo tie ca nu l-ai luat la carpeala pe copilu ala cu capul in nori. Dar din cate scrii tu - geaca rupta, si mancarea facuta "varza" te-a tavalit bine.

Mara vad ca si tu ai aventuri. Tare faza cu aspiratorul, scuze, dar pe mine m-a apucat rasul, ca am si vazut bucata de perete cazuta...

Agho dar nu ne scrii care e baiul la tine?

MqqM grea e hotararea cu scoala. Eu as opta pentru latina, ca spaniola o poate face suplimentar sau la facultate. Latina e buna de stiut ca dezvolta repede vocabularul. Mai face pian suplimentar? Grea decizia, dar o sa ia Dedi o hotarare. La voi asa e clasa a 8 a, cu cursuri de ales? La noi incepe balamucul asta numa din liceu.

Fetelor, la mine saptamana trecuta a fost in stilul asta. Marti am avut si eu o zi...plina de benzina In primul rand ca nu mi-a iesit o pasenta cu Air France, in ziua aceea si mi-au dublat pretul la biletul meu de avion pentru Ro, din cauza unor taxe de benzina. La pranz am mers la sala, unde nu am putut face nimica, ca intrau vapori de benzina, si era toxic aerul. Cand am mers acasa am oprit sa pun benzina. Cand se termina plinul, sare tot manerul ala de la pompa din rezervor, pe mine, si ma face fleasca in benzina. Am facut eu urat la indianul de la statia de benzina, dar nu am ajuns nicaieri, ca el vroia sa-mi dea lectie cum sa pun benzina in rezervor.... Pana acasa am mers cu capul pe geam, ca un caine... Acasa mai rade si sotul de mine, ca miros a mecanic. Am stat in bae doua ore, si tot nu-mi iesea mirosul de benzina din nas...

si va doresc o zi mai buna.

Mergi la inceput