Mamici antistress si licurici de ian-feb 2009 (120

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns micola spune:

Multumesc, fetelor, pentru sustinere!!
Am 2 neclaritati:
1. voi puneti ursitoare? si daca da, ce le puneti pe masa? Eu daca pun o singura moasa trebuie tot 3 ursitori? e obligatoriu sa pun 3 ursitori? E obligatoriu sa pun ursitori?

si 2. Eu maine termin Concediul de odihna si de pe 21 trebuie sa intru in prenatal/postnatal si inca nu stiu dca chiar nasc poimaine sau nu...conteaza ce scrie pe biletul ala, "prenatal" sau "postnatal" ?
Multumesc pentru tot ce am aflat de la voi pana acum, nu stiu ce ma faceam daca nu va "descopeream"....

39 + cu !
AMR 2 zile !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Fetelor abia acum am reusit sa termin de citit tot. M-am intors de la control. Bebe meu a ramas tot baietel, nu i-a cazut puta intre timp, are 2700g si e cu o saptamana mai mititel, dar a zis nenea doctorul ca nu e nici o problema. Apropos de problema Pusyketei l-am intrebat daca mai pot lua calciu acum si mi-a zis ca nu ar fi o idee prea buna pentru ca PROVOACA CONTRACTII. Mi-am facut testul non stres (parca asa se chema) si totul a iesit bine din cate am inteles. Ne-am facut programare la urmatorul control peste doua saptamani. Am intrebat de antitetanos, si a zis ca nu afecteaza sarcina dar este necesar pentru cine nu reuseste sa ajunga la spital si naste pe camp.

Fetelor ce ziceti de greutatea lui fiu-meo la 36 sapt si 5 zile? E ok?

Lisa

Bee

Micola

Anca

Tec sa iti traiasca dulcica si sa fie sanatoasa. Asteptam sa intri sa ne spui povestea nasterii.

Dalma asa de tare ma bucur ca ai reusit sa intri sa ne dai amanunte, Daria e o scumpa si a recuperat fantastic de mult.

Miericico ce flacau mare si voinic ai

Alina nu mai fii necajita, poate ca e o chestie de moment, vorba fetelor, incearca sa o implici mai mult in ce faci daca poti.

Naty ce te faci fara bona? Cat esti singura cu fetele?





36+ Vlad Mihai

AMR 4 saptamani

"Cel mai mare dar primit de o femeie in viata este acela ca poate da nastere"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ttenzika spune:

Voua v-i se inatreste burtica???asa din senin fara nici o durere???eu o simt tare ca piatra

39+
mandra si fericita posesoare a unei burtici cu ochi Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micola spune:

Citat:
citat din mesajul lui ttenzika

Voua v-i se inatreste burtica???asa din senin fara nici o durere???eu o simt tare ca piatra

39+
mandra si fericita posesoare a unei burtici cu ochi Doamne ajuta!


Daa, tocmai mi s-a intarit burta...Dar parca am si niste crampe asa, in burta...sus, sub sani...

39 + cu !
AMR 2 zile !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ttenzika spune:

MICOLA nu conteaza ce scrie prenatal sau postnatal, deoarece codul este acelasi sarcina si lauzie(85%).. eu de exemplu acum sunt in prenatal pana la sfarsitul lunii(ca asa se da pe toata luna)..si chiar daca nasc azi da doamne , tot prenatal am,deabia din februarie imi iau postanatal..dar dupa cum am mai spus nu conteaza ca,codul este acelasi

Iar in legatura cu burtica si cu durerile alea care spui ca le ai sub sani si la mine sunt..parca se impinge bebele cu curutzul,acum adevarule ca eu si stau pe scaun nu intansa poate si de aia


BEBELUSI ai un bebelus destul de grasunel,lamine la 38 sapt.era de 2900,si la 37 sapt si 5 zile avea 2400

39+
mandra si fericita posesoare a unei burtici cu ochi Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

asaaa, am terminat de facut briosele pentru copchil.... acu e fericit, le da tarcoale sa se raceasca
ttenzika, micola, astea cu intarit burta cu sau fara durere sunt contractii.
Patricia bine ai revenit, e ff bine greutatea. unii medici prescriu calciu in ultimele 2 saptamani de rutina pentru ca teoretic nu mai au ce rau face contractiile si mai refac din deficitul de calciu al mamei.
micola, habar nu am astea cu ursitoare, sorry.
Carmen, da, 3 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ttenzika spune:

Pai da ROXANA eu banuiesc ca sunt contractii,dar nu ar trebui sa fie regulate??naiba sa le ia, ca se intareste acum..apoi peste 20min,apoi peste 3 minute..apoi peste 1 ora..nimic serios sa iti dea de gandit

39+
mandra si fericita posesoare a unei burtici cu ochi Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikky spune:

Buna fetelor.Am intrat sa va spun si eu ca joi,pe 15 a venit pe lume Adriana-Maria,printesa noastra.Mi s-a rupt apa la 36 de saptamani fix si am intrat in cezariana de urgenta.Fetita e bine,e sanatoasa ,are 2.800kg si 46 de cm,si e o mancacioasa.Am fost foarte multumita de conditiile de la Spitalul Municipal.

Mihaela mami de Cristian-Mihai si
Adriana-Maria(15 ianuarie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_ spune:

Eu sunt dezamagita, dupa o noapte nasoala, contractii pana pe la 3.30am, dureroase, n-am putut dormi decat putin, in pauze, m-am trezit azi dimineata pe la 7 fara contractii..Mai am dureri menstruale, se mai intareste burta, dar nici o contractie dureroasa.. Deci se pare ca a fost false labor si mai asteptam...Plec la o plimbare cu Alex si revin sa citesc din urma.

39+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRA_LIZA spune:

Discutiile pro si/sau contra povestioarei cu rasfatul copilului ramane pe alta data. Spun doar k, in cazul nostru, a functionat, restul vorbim alta data.

Citesc despre ce s-a intamplat cu Raluca (pusyketa) si ma inspaimant retroactiv vis-a-vis de Eliza mea. E o sfasiere in inima sa afli asemenea vesti...mai ales k este complet de neinteles. Cum alege Dzeu astfel? si de ce?...

Ira, mamica Elizei

Mergi la inceput