Scandalul cip-urilor! Atentie ortodocsi!

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Ok...cipurile astea aduc sfarsitul...acum cei credinciosi vb mereu de mersul in rai si alte bla blauri. Pai sfarsitul asta ar trebui sa va bucure! Va intalniti cu creatorul! De ce atata impotrivire atunci??
Firar, voi habar nu aveti in ce/cine credeti! va contraziceti mereu in toata credinta voastra, va luati ce va convine de la unul si de la altul si asa va traiti vietile cam cum bate vantul, cand intr-o parte cand in ailalta!

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"You know your god is man-made when he hates all the same people you do."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
Cand in Biblie spune clar ca cel care va accepta acest nr....stii tu mai departe!



Care numar, Denisamov??? Numarul de linii de pe buricele degetelor? Numarul pasaportului in care e stiut numarul liniilor de pe buricele degetelor? Care numaaaar?
Mai, e o chestie de super bun simt si o chestie grozava faptul ca amprentele tuturor vor fi cunoscute mai devreme sau mai tarziu.
Cum poate cineva sa creada ca a accepta sa-si arate amprentele este o chestie care ii rateaza mantuirea? Cum?



Citat:
parerea mea este ca e o faza premergatoarea si putem macar sa inatziem aplicarea acestei legi



De ce sa intarzii? Ai cumva ceva de ascuns? Pui ceva urat la cale?

Iar daca zici ca esti crestina si crezi in sfarsitul lumii, tu vrei sa intarzii venirea sfarsitului lumii? Vrei sa intarzii intalnirea cu Isus??? Exista om care iubeste pe Isus si vrea sa intarzie intalnirea cu El???????

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamov spune:

sa stii ca si eu m-am gandit la asta! Ca ar trebui sa ma bucur dar ...parca as mai vrea niste zile sa ma caiesc pt pacatele mele!
si parca nu-mi place sa fiu constransa cand o fac!
Dar si aceasta constrangere este o cale spre "drumul ingust spre Rai"!
Nu-i nimic, pana aici am mai facut si de capul meu in viata...dar de aici chir ca ma las in mainile Domnului!
Va iconomisi el ceva pt cei care cred in EL!
Uite cum a raspuns Parintele Paisie la aceasta intrebare:
Parinte, daca nu vor putea vinde si cumpara, cum vor putea petrece mai bine?

- Sa vezi, Dumnezeu stie un mod, il stiu si eu. Asadar…, m-a preocupat mult subiectul acesta si mi-a trimis dupa aceea… o telegrama. Mai, mai, cum ne iconomiseste Dumnezeu ...
Nu a spus mai multe dar a lasat o dulce speranta ca va fi bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamov spune:

este vb de nr 666!
Subscriu unei partenere de discutie de pe acest topic...nu are rost sa continuam discutia daca nu exista nici macar un sambure de dorinta si deschidere spre Dumnezeu?
Si eu am avut o perioada cand il percepeam pe Dumnezeu asa cum aveam eu chef si cand ma trezeam cu persoane cu pareri "contradictorii" care nu cochetau cu viziunile mele...le puneam la zid,asa cum faceti voi!
Dar viata si din mila Domnului mi-a aratat ca Dumnezeu este asa cum Il prezinta Sfintele Evanghelii!Iar daca vrei sa le intelegi exista talcuiri scrise de Sfinti Parinti!
Prin urmare daca intr-adevar vrei sa-L cunosti cauta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
...parca as mai vrea niste zile sa ma caiesc pt pacatele mele!
si parca nu-mi place sa fiu constransa cand o fac!



Interesant!
Si cine oare te constrange? Cei care iti cer amprentele pentru pasaport sau cei care vor creiere netede, spalate de orice amprenta?

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamov spune:

Ce-as mai vrea sa am un creier spalat de Dumnezeu!!!!!!!
Din pacate nu este asa usor!

Toate cele bune!
Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui denisamov

este vb de nr 666!
Subscriu unei partenere de discutie de pe acest topic...nu are rost sa continuam discutia daca nu exista nici macar un sambure de dorinta si deschidere spre Dumnezeu?
Si eu am avut o perioada cand il percepeam pe Dumnezeu asa cum aveam eu chef si cand ma trezeam cu persoane cu pareri "contradictorii" care nu cochetau cu viziunile mele...le puneam la zid,asa cum faceti voi!
Dar viata si din mila Domnului mi-a aratat ca Dumnezeu este asa cum Il prezinta Sfintele Evanghelii!Iar daca vrei sa le intelegi exista talcuiri scrise de Sfinti Parinti!
Prin urmare daca intr-adevar vrei sa-L cunosti cauta!





Denisamov, numarul fiarei primit pe frunte si pe mana, nu inseamna ca de poimaine toti o sa umblam cu un cip lipit cu scoci pe frunte si cu altul lipit de verigheta sau de parul de pe maini.
Inseamna ca, noi oamenii, cu creierul de-l avem si de-si are sediul sub frunte, si cu mana care reprezinta actiunile noastre (dictate de creier, de suflet si de ce mai vrei tu), vom face/facem rau.
Din momentul in care faci rau constient si repetat (folosindu-ti creierul pentru asta), esti "insemnat".
Nu le trebuie oamenilor nici un cip ca sa arate relele de care sunt in stare si care le sunt insemnul.
Traim Apocalipsa din prima zi pe pamant a lui Adam si a Evei (hai ca mi s-a zbarlit pielea de caltita )

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addinel spune:

larisa, irina si denisa... u made my day! nu m-am mai amuzat de multa vreme atat de copios ca acum, cand am citit topic-ul asta. :)

eu, in ignoranta mea, ma gandeam ca iete ce bine cu pasaportul asta, de era introdus mai demult nu mai erau acum bivolaru in suedia, omar haysam in liban (sau unde o fi) si fane spoitoru in canada (cred ca asta intre timp a fost trimis in romania).

pe cuvant ca m-am minunat de cate mai spuneti.

irina ce sa-ti intrebi duhovnicul? daca sa-ti faci pasaport sau nu??? si de ce trebuie sa il intrebi pe el cum sa procedezi si ce pozitie sa ai fata de cip-urile astea?

larisa dupa cate ai debitat cred si eu ca nu mai intri la subiectul asta. si mie mi-ar fi rusine...

denisa si te-ai gandit bine cam de cati ani mai ai nevoie sa te caiesti? ca inteleg ca de-aia nu vrei tu sa vina apocalipsa (declansata, evident, de pasapoartele biometrice), ca tu mai ai nevoie de ceva ani sa te caiesti pana sa-l vezi pe Creator.

denizel, te rog eu mult... cand mai apar subiecte de-astea da-mi si mie un pm sa ma amuz si eu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Citat:
citat din mesajul lui addinel
eu, in ignoranta mea, ma gandeam ca iete ce bine cu pasaportul asta, mama lu' maria randuri pentru maria
macar bine ca reunostiam blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addinel spune:

irina, da, recunosc ca sunt ignoranta in ceea ce priveste "etapele apocalipsei": nici prin cap nu mi-a trecut ca primul pas ar fi pasapoartele biometrice.

Citat:
Larisa, cred ca nu trebuie sa ne panicam, deja multi au devenit isterici. Intai sa discutam fiecare cu duhovnicii nostri si sa vedem apoi ce e de facut.


ia uite ce o sfatuiesti pe prietena ta in ale credintei. eu macar iau propriile decizii, nu discut cu duhovnicul sa imi spuna ce am de facut, sa stiu daca trebuie sa ma panichez sau nu. stabilesc de una singura ce am de facut. pentru ca pot

Mergi la inceput