Mamici de Albinutze de Mai-Iunie 2009(26)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iubita_tiana spune:

Citat:
citat din mesajul lui CarlaV

Fetelor, multumesc tuturor celor care mi-au vazut pozele, ma coplesiti cu laude
Am postat pozele respective din mai multe motive, le scriu nu neaparat in ordinea importantei:
- sa-mi amintesc cum era burtica la Saby
- sa ma mobilizez sa-mi fac poze si acum, ca mai mult pozez plodu'
- sa nu-si faca griji cele cu burtica mica, pentru ca eu am avut-o mica si copilul a iesit perfect sanatos si fix la termen (m-au innebunit continuu de cap "cunoscatorii" ca nu sunt in regula, ca am burta prea mica, ca sigur copilul nu e bine dezvoltat, ca o sa nasc prematur, ca o sa vad eu )

Carla, s.18 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

Saby in burtica

"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"


carla draga, eu am burtica la 19 sapt cum ai tu intr-o poza la 8 luni....



19+
http://bd.lilypie.com/U6V5p2.png
http://s299.photobucket.com/albums/mm310/taniutzaa/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabryella81 spune:

Mesc mult anamaria si carla..m-am lamurit...chiar am sunat o fosta colega care e in concediu de maternitate ...ea a nascut anul trecut in aprilie..si i-am spus de prima...ea nu a facut cerere pt ca nu a stiut si nici nu i-a spus nimeni...a primit de la stat in jur de 370 pt trusoul bebelusului si pt primul copil..nu mai stia sigur...
Toate acestea sunt drepturile noastre dar se pare ca multi le ocolesc...cu toate ca statul ar trebui sa faca unele controale multor angajatori

19

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexSiMatei spune:

Dragutelor, inca o intrebare a propos de ecografia 4D - puteti sa imi recomandati o clinica privata buna in Bucuresti unde sa fac si eu? Ma gandeam sa incerc sa imi fac o programare pentru peste o luna cand vin in tara, sa il vada si mama (mea ) pe bebe (inca nu am reusit sa ne gandim la nici un nume, e tare dificil la baietei...)



Alex

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_bunica spune:

Dani3lla...imi cer scuze..uitasem sa te felicit pt vestile bune..si ma bucur ca ai scapat de stres!!

Carla...la ce corp ai..crezi ca se observa buricul??




20+ Razvan Nicholas sau Darius Nicholas

http://bd.lilypie.com/xVz4p1.png

http://www.flickr.com/photos/24984384@N08/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubita_tiana spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabryella81

Mesc mult anamaria si carla..m-am lamurit...chiar am sunat o fosta colega care e in concediu de maternitate ...ea a nascut anul trecut in aprilie..si i-am spus de prima...ea nu a facut cerere pt ca nu a stiut si nici nu i-a spus nimeni...a primit de la stat in jur de 370 pt trusoul bebelusului si pt primul copil..nu mai stia sigur...
Toate acestea sunt drepturile noastre dar se pare ca multi le ocolesc...cu toate ca statul ar trebui sa faca unele controale multor angajatori

19


CREDE MA, ca dupa ce i-am platit salariul 7 luni, cat a stat in medical, pre si post natal....si banii inca nu i-am recuperat de la cass, nu mi place cand aud ca vorbiti de niste drepturi...nici una nu va puneti in situatia angajatorilor mici...a celor care platesc corect impozite si tva, si contributii salariale.....statul face controale.....tot timpul crede ma...
aaa si inca ceva....am sunat la directia munci..la itm, toti mi-au zis initial ca nu se plateste aceasta prima, deci nici ei nu stiau, apoi cand le-am precizat articolul 51 din contractul colectiv, au zis...mda, trebuie platita, doar ca nu prea o cer angajatele....dar nimeni nu a stiut sa imi zica:
IN CAT TIMP DE LA DATA CERERII TREBUIE PLATITA
DIN CE FOND
CE SALAR MEDIU SE IA IN CONSIDERARE CAND SE PLATESTE, CEL DIN LUNA ANTERIOARA NASTERII, DIN LUNA NASTERII COPILULUI, DIN LUNA CAND SE PLATESTE
DE UNDE O RECUPERAM CA ANGAJATORI...E ALTCEVA NU E CA SI PRENATALUL...
SI CUM NE POATE OBLIGA STATUL SA FACEM SA FACEM O CHELTUIALA NEDEDUCTIBILA...ASTA NICI NU STIU DACA E SAU NU DEDUCTIBILA

19+
http://bd.lilypie.com/U6V5p2.png
http://s299.photobucket.com/albums/mm310/taniutzaa/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubita_tiana spune:

din cauza acestor intrebari fara raspunsuri, cred ca si angajatorii stramba din nas...DACA S-AR STI CONCRET ca se recupereaza de la impozite, logic, as da cu toata dragostea unei mamici, decat sa platesc impozit pe profit la stat....

sper ca nu am deranjat vreo mamica

19+
http://bd.lilypie.com/U6V5p2.png
http://s299.photobucket.com/albums/mm310/taniutzaa/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariacs spune:

Citat:
citat din mesajul lui iubita_tiana

fetelor, eu sunt angajator, si ca nagajtor, am primit o astfel e cerere...de la o angajata, va spun ca e foarte greu sa platesc aceasta prima de nastere, in situatia acestei crize cand abia imi platesc salariile angajatilor si chiria spatiului.....
o fi freptul fiecarei angajate, dar ganditi va cei ca mine, care au un magazin cu 2 angajati.....fara sa ma pun pe mine la socoteala, cat de greu e sa platesc acesti bani...sunt efectiv din buzunarul meu....
eu voi plati aceasta prima angajatei, dar nu stiu cand si cum....nu refuz cererea ei, raspunsul este afirmativ pt ea, e o obligatie pt mine datorita contractului colectiv de munca....dar mi-e nu greu, c foarte greu....poate in firmele mari, unde sunt fonduri speciale pt ajutoare de nastere, deces, casatorie, 8 martie, craciun....e altceva....


19+
http://bd.lilypie.com/U6V5p2.png
http://s299.photobucket.com/albums/mm310/taniutzaa/


Tiana..ce sa zic..situatia ta..e "ciudata"..pentru ca poti vedea situatia din ambele perspective, chiar daca esti angajator.
Parerea mea? uite..iti "vind" un pont..sper sa nu se supere celalalte mamici pentru ceea ce o sa-ti spun, ma gindesc strict la cazul tau..nu generalizez la situatiile companiilor medii si mari- chiar dc eu lucrez intr-o companie mareee sa nu crezi ca aici umbla cinii cu 2 covrigi in coada..ba din contra..nu tu prime, nu tu nimic-never- deci.. in lege exista o limita pina la care angajatul poate solicita angajatorului acest "bonus", respectiv 2 ani; daca angajatul uita..sorry, dar angajatorul poate sa zica "ura!". In situatia ta, avind in vedere ca si tu esti viitoare mamica si stii ce implica asta dpdv al costurilor, sunt sigura ca nu pui problema asa...de aceea mi-a venit o idee..ii poti da bonusul mamicii fie esalonat in X rate lunare sau cum consideri..sau daca cadeti de comun acord..ii poti da echivalentul in "produse" sa zic..avind in vedere ca ai 2 angajati..si aici decideti impreuna!
indiferent cum o iei e cam nasol, mai ales acum, tot vocifereaza astia pe la stiri ca mamicile nu si-au primit indemnizatiile de minim 3 luni..nici nu vreau sa ma gindesc..sper ca pina ajungem noi acolo sa se reglementeze situatia..ca altfel..e tare nasol!





ana-maria 21 weeks

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Maria, , eu imi dau seama ca nu e ca inainte, pentru altii pare ok .
Sefa, esti tare!!!
Lauraa, felicitari!
Coraly, multumesc mult. Cum am mai zis, e genetic sa fiu slaba si sa mananc mult fara sa se vada, si pe bune ca sunt sanatoasa. Sport nu fac in mod regulat, dar daca vad eu ca incep sa mi se lase sanii sau ca fundul asculta de gravitatie, fac putina gimnastica acasa. La fel cu burtica dupa nastere, am facut ceva abdomene ca sa-mi pastrez fermitatea musculara. La sala nu merg, alergatul nu-mi place deloc, la aerobic nu rezist.
Anda_magda, multa bafta astazi!
Eu am condus toata sarcina, inclusiv in timpul travaliului, deci pana la sfarsit, si am purtat centura de siguranta cum zicea bine Strunfita, jos sub burta si intre sani. Mi se pare mult mai sigur asa, dar cred ca depinde si de marimea burtii si confortul fiecareia.

Carla, s.18 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

Saby in burtica

"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariacs spune:

Citat:
citat din mesajul lui AlexSiMatei

Dragutelor, inca o intrebare a propos de ecografia 4D - puteti sa imi recomandati o clinica privata buna in Bucuresti unde sa fac si eu? Ma gandeam sa incerc sa imi fac o programare pentru peste o luna cand vin in tara, sa il vada si mama (mea ) pe bebe (inca nu am reusit sa ne gandim la nici un nume, e tare dificil la baietei...)



Alex

16+


draguta, mie mi-a dat dr gineco trimitere la dna dr Bolintineanu de la Medlife pentru 4D..si am sunat in 13 dec si prima data libera era in 28 ian! deci, daca te hotarasti suna de acum si vezi cind are o fereastra ..partea proasta e ca respectiva dna dr vine numai miercurea..dar poate ii spui ca vii special in tara si asistenta te ajuta..cu mine a fost f draguta!

ana-maria 21 weeks

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Tiana, eu te inteleg bine pentru ca si eu sunt angajator, desi m-am avut numai pe mine ca angajat si acum il am pe sotul meu, dar ne-au cocosat impozitele. Apropo, nici pana acum nu am primit banii de concediu medical de la cass.
Cu burtica mare nu e nici o problema decat de mobilitate, eu am zis ca pot fi si fete in situatia mea care sa-si faca probleme ca nu sunt in regula.
Miha, in ce zona era canalul cu pricina? Macar mai merge masinuta sau e "pe butuci"?
Cata, stiu ca Saby "suge" de comfort, dar nu e posibil sa adoarma in alt fel. Eu nu rezist sa o las sa urle ore intregi, dar a tot incercat taica-su' sa o adoarma, eu sa fiu in alta camera, si degeaba, oricat de obosita ar fi fost nu s-a dat culcata fara sa simta sanul in gurita. Odata s-a trezit pe la 8:30 dimineata, n-a dormit deloc dupa-amiaza, pe la 22:00 dadea semne de somn, si a stat taica-su' cu ea pana la 2 si ea nu adormise, moment in care am cedat, ca doar voiam si eu sa dorm .

Carla, s.18 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

Saby in burtica

"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput