Burtici fericite de septembrie-octombrie 2009 (3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vias spune:

sa fie oare adevarat????

Cami,mamica ingerasului Darius-Andrei
n: 15.07.2008
d: 16.08.2008

ingerasul Darius-Andrei

acum sper la o minune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdala spune:

Buna fetelor, revin si eu repede, repede.

In primul rand, bun venit noilor burtici, bebei sanatosi si voinici si sanatosi. .

Grizuta, nu nu te lasa doborata de dezamagire,stiu cat poate fi de greu, dar cum spun si fetele, ne ajungi din urma cu siguranta.
Trebuie doar sa prestezi in perioada fertila - nu doar in perioada ovulatiei- din doua in doua zile, asta ca sa nu va epuizati de tot,si crede-ma ca stiu ce spun. Este probata. Sper sa nu se supere nimeni ca am fost atat de directa, toate fetele si multe tuturor.
Dintre simptomele mele, mi se pare ca mananc cam mult, sanii sunt un pic durerosi, un pic de greata si sunt foarte . Nu ma mai incap pantalonii... .
De asemenea, intr-un mod foarte ciudat, am impresia ca aureolele sanilor mei se decoloreaza, e normal? Ca la cealalta sarcina se colorau mai intens. Si cam atat, mici dureri de burta, mai intense cand ma agit...
De data asta vreau sa fiu mai atenta, data trecuta am fost cam neglijenta...probabil si din aceasta cauza nu am rezistat. .
Doctor inca nu mi-am ales, voi merge saptamana viitoare la un cabinet, sper, si pe la sfarsit de sapt. si la echo, poate auzim si o inimioara.
Maine imi fac un nou test de sarcina sa fiu sigura ca nu ma insel. .

Hai ca m-am lungit prea mult la vorbarie, toate


5+

Mami Magda cu Rafaela si bebe2
Vine bebe2 - si fiecare zi e o victorie spre VIATA
Avem si site
Magda & Claudiu

Sa lupti si sa cauti, sa gasesti si sa nu te lasi doborat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimika spune:

camy ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

magdala, si aureolele mele la fel. Adevarul este ca mie nu mi-a trecut inca nici linia nigra de tot, inca se mai vede, sunt numa 4 luni jumate de cand am nascut iar sanii clar se decoloreaza, am crezut ca am eu vedenii...

Si eu am prestat din doua in doua zile, am un aparat de vazut ovulatia pe baza de microscop si saliva. Plus ca dupa prestare stateam cu picioarele in sus apoi cel putin juma de ora cu perna sub fund si nemiscata. Aviz amatoarelor.

alecsxa Fortis este cabinetul din Agronomie unde activeaza Iosup si Tutunaru. Acolo are eco 3-4 D, la CMU e doar 2D. Mie Herghe nu mi-a placut deloc, mi s-a parut foarte grosolan si necomunicativ, nu a scos doua vorbe cu mine plus ca mi-a lovit burta ca bebe dormea si nu putea sa-l masoare si vroia sa-l trezeasca. A fost foarte naspa dar mi-am facut preventiv la el programare. Iosup in schimb mi s-a parut volubil, glmet si dragut.



POZNICI CU NOI

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte


Mamica de INGERAS in ceruri
Minunea din burtica
4 + Doamne ajuta
Uite asa cresc eu la mami in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Test 2 pozitiv, e cazul sa ma puneti pe lista

UCM: 08.12.08
DPN: 21.09.09

Inca nu sunt sigura de doctor nici de spital dar oricum in cazul meu nu cred ca e foarte important, deocamdata cred ca sunt prima burtica de Canada pe topicul asta (la mai multe !)

Hai ca m-ati distrat tare cu relatarile voastre !

Pai sa va spun cum s-a derulat prima mea sarcina aici, asta ca sa va simtiti bine ca sunteti in Ro (sau nu).

Daca ai noroc gasesti un medic care sa te ia si daca ai si mai mult noroc, un doctor care sa-ti fie recomandat de cineva.

Prima vizita e cel mai devreme undeva la sase saptamani dar poate fi si mai tarziu (la prima sarcina am fost la 9 saptamani desi sunasem imediat cum am aflat).

Am facut doua ecografii toata durata sarcinii, una la 12 saptamani si una la 20 (unii doctori mai fac si la 32 dar nu neaparat), testul de diabet, teste de sange o singura data la inceputul sarcinii, un Papanicolau si cam atat, si pentru ca am vrut eu am platit pentru triplul test si claritatea nucala (tot setul vreo 500$ dar am stat linistita)

Un rendez-vous lunar la care ascultam inimioara, imi masura burta, ma cantarea si imi masura glicemia, nu dura totul mai mult de 15 minue, puneam intrebari daca aveam, daca nu, pe data viitoare !

La 37 de saptamani mi-a dat dosarul la mine ca puteam sa nasc oricand iar aici nu nasti cu medicul care te-a vazut ci cu cel care e de garda la spitalul la care te-ai inscris.

Peste cinci zile am nascut, m-au vazut trei medici pe durata travaliului, am nascut usor (traiasca epidurala) serviciile in spital au cam lasat de dorit dar n-am avut ce face, aici nu merge cu spaga, am preferat sa plec acasa cum m-am simtit in stare (oricum nu te tin mai mult de 48 de ore daca totul e normal)

E drept ca am avut o sarcina foarte buna (doar primele trei luni am avut greturi si somnolenta) dar eram terifiata cand auzeam cate chestii se fac in Ro iar aici "doar daca sunt probleme".
Si uite ca totul a decurs bine, natural si acum sunt mult mai relaxata pentru sarcina asta.

Nu vrem sa stim sexul copilului, asa am facut si la Victor si a fost o minune cand am nascut, am stiut ca e un dar de la Dumnezeu de care nu trebuie decat sa ne bucuram, restul sunt prostii (de genul sa faci o fata acum ca sa ai pereche, sau sa faci baiat ca sa aiba V cu cine sa se joace )

Claucia ma bucur sa ne intalnim si aici, good timing !

Asa ca va urez sarcini usoare, cat mai putine griji si sa ne citim cu bine !


Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si proaspata cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Grizuta ma bucur ca te simti mai bine!Sunt sigura ca in curand veei fi insarcinata!Presteaza in perioada fertila...cum au spus si fetele,din 2 in 2 zile.Succes


Bun venit gravidutelor noi!

Io nu ma simt bine deloc....n-ar fi doar greata...pe asta as suporta-o eu...cu toate ca imi pare mai usoara decat la prima sarcina...atunci a debutat cu o zi petrecuta intre wc,capul in wc...dormitor,pat si paharul cu apa baut in sila...ca sa am ce vomita...a doua zi la spital cu prfuzii(glucoza),iar apoi a fost mai omenesc...in sensul ca am vomitat de 2-3 ori si stare generala de greata.
De data aceasta vad ca ma apuca dimineata,inainte sa eschid ochii,ma supara,nu mai pot savura nici cafeaua(o beam pe stomacul gol inainte)...daca bag ceva in gura trece...uneori ma apuca si seara.
Insa am o omnolnta ucigatoare...as dormi cu capul pe birou....de saptamana viitoare se anunta periodda plina la munca...macar ssa am activitate sa nu mai dormitez.
Apoi,nervi cu carul si o stare de spirit nasoala.
Inca n-am ajuns la doctor...as vrea pe saptamana vitoare.Astept sa-mi iasa aigurarea(am depus-o pentru schimbarea numelui)...cand vine,fug la doctor.Test n-am mai facut de pe 1.Dar daca mensruatia nu a aparut si testele au fost pozitive,am zis ca nu mai este cazul sa imi mai fac,nu?

Azi dimineata a fost si bebelina urlatoare....vai,imi venea sa musc dintr-o perna ceva.Noroc ca cn sunt langa ea nu ma manifest in vreun felMai bine ar veni soarca-mea dimiineata in vizita



"Bataia este rupta din rai...dar nici nu foloseste la nimic"
"Palmele nu sunt argumente tari,ba mai mult,nu rezolva nimic."

Jurnal de mogalneata
Japonia prin ochii unui amator


Sabina Y.siwww.desprecopii.com/info.asp?id=1269" target="_blank"> Erika(31 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyamy spune:

Buna fetelor
Ma alaturi si eu deoarece acum 3 zile am cumparat un test si e pozitiv. Miercuri merg sa fac analize si apoi eco. Apare bb2 si e o minune.
Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu80 spune:

Neatza...am ajuns ieri la doctor, totul este in regula, sarcina este cu o saptamana mai mica fata de UM, dar banuiam ca am avut ovulatie tarzie luna asta...la eco s-a vazut embrionul, are activitate cardiaca. Acum trebuie sa ma programez pentru morfologie fetala...credeam ca voi merge la dr. Albu la Giulesti, dar nu mai face ecografii acolo ci la o clinica, asa ca as avea nevoie de ajutorul vostru...la cine sa ma programez?Iosup, Herghelegiu sau Pop? care e mai bun? Multumesc anticipat.

Eu voi naste cu dr. Ion Ionut la maternitatea Giulesti.

Raluca mama Rianei(2 iulie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Neatza burtici.

devylla, imi pare rau ca te simti asa. Sper sa fie mai bine

Diana, ma bucur ca ni te-ai alaturat. Ti-am zis ca te astept . Am avut si anul trecut la odisee o mamica de Canada si stiam ca e naspa rau acolo cu doctorii

dyamy bine ai venit , sarcina usoara si bebe sanatos. Da-ne te rog datele tale sa te trecem pe listuta si data de nastere cu numele lui bebe1



POZNICI CU NOI

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte


Mamica de INGERAS in ceruri
Minunea din burtica
5+ Doamne ajuta sa ne nastem sanatosi
Uite asa cresc eu la mami in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

ralu eu il prefer pe Iosup. Cum am zis si aseara Herghe mi se pare grosolan. Dar eu vreau sa incerc si la POp. Am inteles ca Iosup a fost elevul lui Pop deci banuiesc ca sunt cumva pe acelasi tipar.
Si daca o sa am fata sa sti ca o sa fie tiza ta



POZNICI CU NOI

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte


Mamica de INGERAS in ceruri
Minunea din burtica
5+ Doamne ajuta sa ne nastem sanatosi
Uite asa cresc eu la mami in burtica

Mergi la inceput