Nu stiu ce sa fac

Nu stiu ce sa fac | Autor: Diana_b

Link direct la acest mesaj

Am tot evitat sa discut public despre problemele personale, dar sunt intr-un impas si nu stiu ce sa fac, am nevoie de parerile voastre.

Acum 3 luni am fost la avocata sa incep procedurile de divort. Dupa vreo 3 zile, sotul s-a mutat la alta, X, pe care jura ca atunci a cunoscut-o. Ma rog. Acum 2 luni am si divortat (dupa 19 ani de casnicie) si s-a facut si partajul. Deci din punct de vedere legal, lucrurile sunt clare.
Problema este cu copilul nostru. Lui inca nu i-am zis ca am divortat, ii tot spunem ca tati e la servici. Doar ca tati vine sa-l vada jumatate de ora pe saptamana si atunci se grabeste ca il asteapta X (care e foarte geloasa si ii face scandal cand vine la copil). Ei, cand se cearta cu X, vine si ii zice copilului ca gata, de acum tati o sa stea mai mult cu el, dupa care dispare o saptamana. Avand in vedere ca nici cand statea acasa nu statea prea mult cu copilul, el e obisnuit ca toate lucrurile sa le faca cu mami. Dar evident il iubeste si pe tati, ca deh, e ta-su.
Cand i-am zis lui tati ca sa-i zicem copilului ca ne-am despartit prin ianuarie, ca sa nu asocieze sarbatorile cu divortul nostru, a luat foc, ca de sa-i zicem, ca el e prea mic sa inteleaga, ca o sa vina el mai des pe acasa si copilul n-o sa observe ca noi am divortat ?!?! Doar ca Mircea e un copil foarte inteligent si isi da seama si el ca ceva nu-i in regula. "Da ce face si tati asta, sta tot timpul la servici?" Dupa Craciun (pe care eu si Mircea l-am petrecut f frumos, cu Mos, copii si petrecere) a venit acasa sa ma intrebe daca il poate lua pe Mircea la X, sa vada si el "un brad frumos". Pai zic, nici macar nu i-am zis ca am divortat. Nu, pai ii zicem acum, ca nu conteaza, copilul n-o sa sufere. I-am interzis sa-i zica ceva de X si sa-l duca acolo. Cand o avea o legatura stabila cu aia, poate ii spunem.
Despre X am discutat cu el la rece, mi-a zis ca-i femeia visurilor lui si ca noi n-ar fi trebuit sa ne casatorim niciodata. Aseara iar s-a certat cu X si a venit acasa cu toate bagajele de la ea, ca eu sunt de fapt iubirea vietii lui, i-a zis lui Mircea ca de acum tati o sa stea cu el, Mircea evident ca s-a bucurat. Azi, in timp ce am dus copilul la gradi, ex-ul a venit acasa, si-a luat toate bagajele si si le-a dus inapoi la X.
Acum evident ca Mircea iar o sa ma ia la intrebari. Si eu ce sa fac? Sa-i zic in sfarsit ca noi am divortat? Sa-i zic ca tati sta la X? Ca X, cu care tati l-a pus sa vorbeasca la telefon, zicand ca-i o prietena, de fapt e noua lui iubire? Sa-i interzic sa mai vina la noi acasa? Sa-l dau afara cu toate lucrurile? (casa am obtinut-o eu la partaj, el a obtinut jumatate din casa lui unchi-su, deci ar putea sa locuiasca acolo, cand se cearta cu X. Dar evident, casa aia e casa in care au locuit 2 batrani, ar avea ceva de muncit la ea ca sa stea acolo. Aveam niste bani pe care i-am zis sa-i ia si sa-si amenajeze acolo, dar el a preferat sa-i ia si sa plece cu X la munte. Nici macar de ziua lui Mircea n-a venit.)
Ma enerveaza ca-l zapaceste pe Mircea, ca-i promite chestii de care nu se tine, ca uite tati, nu e tati.

Diana si Mircea (2.01.2004)

www.freewebs.com/bbianfeb2004" target="_blank">Pagina bebelusilor de ianuarie-februarie 2004

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruscus spune:

imi pare rau pt voi, nu trebuie sa il mai minti pe baiat, are 5 ani si e destul de mare sa inteleaga ce e ala un divort, poate are colegi cu parinti divortati, eu cred ca trebuie sa ii spui adevarul, ca tu si tati lui nu mai sunteti impreuna, dar totusi ramane tati lui, si nu ii spune cuvinte urate despre tati sau x
iti daresc numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Diana, cu cat prelungesti mai mult situatia asta cu atat mai rau ii faci copilului. Eu am impresia (desi o sa ma urasti pentru asta) ca nu numai "tati" este indecis, ci nici tu nu stii ce vrei sa faci mai departe. Probabil speri intr-o impacare, altfel nu l-ai primi inapoi (pentru copil, stiu).
Hotaraste-te tu ce vrei sa faci si in momentul in care stii, atunci vorbeste cu copilul tau. Desi este inca mic, vei fi surprinsa sa vezi cat de mult va intelege.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana_b spune:

Nu, nici nu mai poate fi vorba despre impacare si asta i-am zis-o si lui.
Dar cand am discutat despre ce si cum partajam, i-am spus ca ar fi bine sa ne lase noua partea lui din apartament (la care oricum a contribuit foarte putin) si in schimb ii dau lui partea mea de mostenire din ap. lui unchi-su. Ceea ce tanda pe manda, erau cam egale. Da, dar el nu poate sa stea la unchi-su, ca e ap. cum e si ca dupa ce o sa divortez, eu o sa-l dau afara din casa. Si i-am zis atunci ca o sa poata sa stea aici pana isi gaseste ceva de lucru si pana se aranjeaza putin cu banii, ca sa poata sta in alta parte. Dar ideea era sa stea aici si sa-si caute de lucru, nu s-o frece cu X 3 luni de zile si aici sa vina ca la hotel.
Cand a sunat aseara ca el se intoarce la familie (care familie?), ca s-a certat cu aia si sa nu-l las afara in frig, na, am zis sa vina, oricum temporar, ca i-am zis ca nu vreau sa mai stea aici.
De impacat nu poate fi vorba, repet, destul am tras cativa ani de casnicia asta doar de dragul copilului. Dar cand am zis punct, e punct.

Diana si Mircea (2.01.2004)

www.freewebs.com/bbianfeb2004" target="_blank">Pagina bebelusilor de ianuarie-februarie 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Esti mult prea permisiva dupa parerea mea.
Il lasi sa va zapaceasca viata ta si a copilului tau. Nu se poate asa, daca ati decis ferm sa va separati, acum trebuie sa mai stabiliti conditiile de vizitare ale copilului. Sa locuiti impreuna nu mi se pare deloc o idee buna. Daca nu vorbesti tu cu copilul tau atunci va afla altfel si poate intr-un mod mult mai traumatizant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Din ce spui tu, ex-ul va ia drept manta de vremea rea.
Daca il vrei inapoi, nu asa il vei avea; nu asa il vei face sa te respecte. Vei fi in ochii lui refugiul si atat.
El te joaca pe degete dupa bunul plac.
Eu nu i-as mai deschide usa, as stabili ore de vizite, zile de vizite. Nu le respecta - nu are altele.
Bulversezi copilul.
Iar copilului ii explici usor ca tati are alta casa..ca el ramane tati, dar ca acasa o sa fiti doar voi 2.
E greu, ca ma pun in situatia ta, al meu baiat e de aceiasi varsta.

Pune insa piciorul in prag si impune limite!
Doar asa ai avea sanse sa il ai si inapoi!
Altfel - sincer, nu-l aduci acasa!
Iar X joaca tare, si ea e cea care castiga.

lui David Andrei 4.5 ani si 35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana_b spune:

Nu-l vreau inapoi. Vreau doar sa aiba o relatie cu copilul lui. Relatie pe care de altfel, nu a stiut s-o aibe nici macar cand statea acasa.

Diana si Mircea (2.01.2004)

www.freewebs.com/bbianfeb2004" target="_blank">Pagina bebelusilor de ianuarie-februarie 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Am citit acum si postarea ta nr 2.
Pai fa-l pachet la unchi-su. Gasseste o solutie insa nnu ii mai deschide usa!
Sa mearga la hotel. Cum are bani sa petreaca cu X-leasca, sa gaseasca bani de hotel. Nu esti tu responsabila ca aia il ia de minge de tenis si ti-l paseaza in campul tau.
In definitiv copilul e si al lui, si el ar putea sa se gandeasca ca puiului nu-i face bine sa il vada cu valiza la usa tot timpul. Ce e in sufletul bietului copil?

Eu i-as spune direct ca nu se mai poate si daca X il da afara, sa se asigure ca are unde dormi. Ca la tine s-a inchis hotelul!

lui David Andrei 4.5 ani si 35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Diana_b

Nu-l vreau inapoi. Vreau doar sa aiba o relatie cu copilul lui. Relatie pe care de altfel, nu a stiut s-o aibe nici macar cand statea acasa.

Diana si Mircea (2.01.2004)

www.freewebs.com/bbianfeb2004" target="_blank">Pagina bebelusilor de ianuarie-februarie 2004


Dar tatii divortati au o relatie cu copiii lor (daca isi doresc asta, desigur). Relatia va trebuie sa fie insa "reglementata", trebuie sa stabiliti impreuna cand, cat, de cate ori in asa fel incat tranzitia sa fie usoara iar copilul sa nu se simta abandonat. Crede-ma, toate se rezolva, numai ca trebuie sa fii un pic mai ferma. Probabil deja copilul incepe sa isi piarda increderea in tine de vreme ce ii ascunzi un lucru atat de important. Tot timpul trebuie sa comunici cu el, sa vorbesti cu el, sa ii explici exact ce se intampla si sa il asiguri ca vei fi alaturi de el orice s-ar intampla. Trebuie sa ii asiguri confortul ca viata lui nu se destrama odata cu divortul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana_b spune:

I-am zis lui Mircea la un moment dat, cand a vazut ca tati tot nu vine pe acasa, ca mami si tati il iubesc foarte mult (asta de fapt ii zic in fiecare zi), dar ca mami si tati nu se mai inteleg si tati o sa vina mai rar pe acasa. Si din cand in cand vine ex-ul si ii zice ca de acum tati o sa vina mai des pe acasa. Ca bietul copil nu mai intelege ce e aia des si ce e rar.
Mde, la prima intalnire cu ta-su o sa discut clar cu el, ca s-a inchis hotelul, sa faca bine si sa-si ia catrafusele sa plece si sa stabilim cand vine pe la copil ca altfel il zapaceste de tot. Acum imi da din cand in cand telefon si ma intreaba ce program avem, ca el vrea sa vina sa stea cu copilul LUI. Si cand vine, vorbeste intr-una cu X la telefon si isi trimit mesaje. Si dupa juma de ora pleaca, ca-l asteapta aia.
Ce ziceti, sa-i zic lui Mircea ca tati sta acum la X, care i-a trimis pusca aia si cu care a vorbit la telefon? Sau sa-i zic doar ca sta in alta parte?

Diana si Mircea (2.01.2004)

www.freewebs.com/bbianfeb2004" target="_blank">Pagina bebelusilor de ianuarie-februarie 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Diana_b


Ce ziceti, sa-i zic lui Mircea ca tati sta acum la X, care i-a trimis pusca aia si cu care a vorbit la telefon? Sau sa-i zic doar ca sta in alta parte?

Diana si Mircea (2.01.2004)

www.freewebs.com/bbianfeb2004" target="_blank">Pagina bebelusilor de ianuarie-februarie 2004


E mult prea devreme! Si il zapacesti pe bietul copil cu atatea informatii noi. Si mai ales, nu stii cat va mai dura relatia lor daca e asa cu nabadai. Eu i-am spus copilului meu despre "prietena tatalui" de-abia la vreun an dupa ce incepusera ei relatia. Trebuie sa vorbesti serios cu fostul tau sot. Si sa ii explici cat de calm poti ca ceea ce face el il afecteaza pe copil. Trebuie sa stabiliti plan de vizite si trebuie sa vorbiti cu copilul. Fara explicatii despre "terte persoane" deocamdata, mi se pare prea devreme.

Mergi la inceput