Topic - concediul pt. ingrijirea copilului (CIC)-2

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Madina, tu nu ai textul corect al legii (dar oricum eu cred ca s-a interpretat gresit si ca vei fi avantajata de lege).

Asadar, textul art 8, alin (2) e urmatorul:

"2) In cazul in care situatia prevazuta la alin (1) se produce dupa data de 1 ianuarie 2009 ,se acorda o singura indemnizatie, la aceeasi valoare cu indemnizatia primita anterior nasterii celui din urma copil."

Acesta nu numai ca nu iti limiteaza dreptul la recalculare pt bebe 2 dar chiar te protejeaza!!!
O data are rolul de a le usura munca celor ce acorda indemnizatiile si ...a doua oara..., F IMP!, are rolul tocmai sa le protejeze pe cele ca tine fiindca altfel legea te-ar obliga sa primesti la la fel ca la primul copil, fiindca legea spune indemnizatia primita, nu recalculata sau mai stiu eu cum...era mai simplu sa ii spuna asa, deoarece exista si cazuri de mamici ce nu vor cere recalculare fiindca sunt multumite cu 600 ron.

Asadar, pe tine, alin cu pricina te excepteaza tocmai pentru a te proteja.

In continuare insa, firesc, iti raman aplicabile art 8, alin (1) si art 30 indice 2 (pe care le-ai citat si tu) si acest drept nu ti-l ia nimeni. Crede-ma fiindca sunt jurist. Dar nu uita ca, la fel ca in orice profesie, exista si juristi prosti, asa ca dupa ce ai primit diferite interpretari (spuneai ca ai fost si la juristii de la job-ul tau, nu?),...nu ma asculta pe mine...asculta-ti ratiunea proprie.

Bafta multa!



Elara, fericita mamica
a Mariei Roxana (20.03.2008)
Albumul printesei mele

www.sansalaviata.ro/implicare.php" target="_blank">Campania - Sansa la viatza!

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Citat:
citat din mesajul lui tonylexa

eu am inteles astfel: daca legea stabileste ca ai dreptul la concediu de maternitate format din perioada pre- si postnatala, cu obl sa ai zile de lauzie (cate sunt ca nu mai stiu?!!?), atunci e valabil si la prima si la a doua nastere
asta inseamna, din punctul meu de vedere, ca treb sa depun cerere de intrerupere a CCIC 1 si sa depun actele pentru concediu de maternitate]

ai dreptul, nu obligatia...ceeea ce inseamna nu ca trebuie ci ca poti...

Citat:

se calc in functie de ultimele 12 luni lucrate, adica inainte de nasterea primului copil?

se calculeaza ult 12 luni inainte de data nasterii copilului (pentru care se face calculul indemnizatiei datorate mamicii, subliniez, nu copilului, pt acesta se acorda alocatia care e egala pt toti copiii)
incaz aexceptional, potrivit art. 8, se face calcul dupa venitul de dinaintea copilului anterior dar et sfatuiesc sa citesti legea foarte atent!

Citat:

sau (citez) "ultimele 12 luni inainte de nasterea copilului intrucat guvernantii au declarat ca e mai usor sa se calculeze asa, cu atat mai mult cu cat aceasta perioada in care mamele stau acasa se considera vechime"


aici, ce aI citat? Stirile Pro tv???? Alea NU SUNT TEXT DE LEGE!
Nu te mai lua dupa ziaristi!
citeste tu legea! poti cere opinii pe net dar intotdeauna intoarce-te la textul legii si asigura-te ca l-ai inteles corect!

Dupa parerea mea, daca intrerupi CIC1 in loc sa il prelungesti faci O MARE GRESEALA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mamecitta_C spune:

eu am un copil care are un grad de handicap si mi-am prelungit concediul de crestere a lui pana la 3 ani... banuiesc ca indemnizatia se prelungeste si ea... dar alocatia cat o fi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eseea

Marius, , te intreb daca esti ABSOLUT SIGUR pentru ca uite ce mi-ai raspuns tot tu la pag 23 la capitolul 1 ( la aceeasi intrebare, evident):

"Off daca se naste bb2 in timpul CIC1 trebuie sa termini CIC1. Daca la finalizarea CIC1 sunt 42 de zile sau mai putin de la nasterea lui bb2 trebuie sa iti iei postnatal pana la implinirea a maxim 42 de zile de la nasterea lui bb2. Daca insa la finalizarea CIC1 au trecut 42 sau mai mult de 42 de zile de la nasterea lui bb2 poti sa intri direct in CIC2.
Acum e bine?"

deci? ai 2 raspunsuri diferite la aceeasi intrebare.......pana la urma care crezi ca e raspunsul?? Zau ca sunt ff interesata!


Mami de fetita si de baietel 29+




La asta ma refeream mai sus cand am scris ca exista contradictii intre dispozitii legale. Insa cronologic discutand ultima (cea mentionata de tine parca) fiind mai noua raman la afirmatia de mai sus, respectiv trecerea directa din CIC1->CIC2 fara postnatal.

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

[quote][...] respectiv trecerea directa din CIC1->CIC2 fara postnatal.

Perfect de acord cu Marius!

Off topic: Marius, incearca sa faci tot ce poti sa-ti reintri in forma... nu stiu ce probleme ai, dar iti doresc sa treci peste ele cat mai lin! .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Elara, iarta-ma, sunt si eu bolnava si obosita, dar nu inteleg care este opinia ta, contrara celor de pana cum; mai poti detalia, te rog?

Haideti sa "recapitulam" "cazul" Madinei:

- bb1 nascut in ianuarie 2007
- CIC pt bb1: x-ian.2009 (sper sa nu incurc datele)
- bb2 nascut in iulie 2008
- CIC pt bb2: ian/febr 2009 - iulie 2010

Intrebarea: cat va fi indemnizatia pt bb2 ?

Rasp meu: bb2, nefiind nascut dupa 1.1.2009, ci inainte, indemniz pt CIC2 nu va avea legatura cu CIC1. Pt CIC2, va putea cere 85% din veniturile din ultimele 12 luni inainte de nasterea lui bb2, adica din perioada iulie (+/-) 2007 - iulie 2008 (+/-).

Daca a fost numai in CIC1 in aceasta perioada, CIC2 = 600 RON.

Daca a lucrat/medical/maternitate, atunci se aduna veniturile obtinute in aceste luni non-CIC, sa impart la 12 si se inmultesc cu 85%. Daca da mai mult de 600 RON, va primi indemniz marita; daca nu, va primi tot 600. Ca sa fie mai mare de 600 RON, ar trebui ca suma veniturilor non-CIC obtinute in acest interval, indifierent in cate luni, sa fie de cel putin (600 * 100 / 85) * 12 = 8471 RON.

Sper sa nu gresesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sufletzica spune:

Buna ziua
Revin cu intrebarea mea pt ca am vazut ca nu a observat-o nimeni si tare as avea nevoie de un raspuns.Am 2 pitici acasa si nu pot merge pana in Hambarului doar ca sa intreb asta si apoi sa ma intorc cu actele.Asa ca va rog mult, poate stie cineva sa imi spuna ce trebuie sa fac pt situatia mea.

"Am tot citit cazurile voastre si nu ma gasit o situatie asemanatoare cu a mea ca sa ma lamuresc fara sa va mai deranjez...
Sa va spun pe scurt cum stau lucrurile: in cele 12 luni inainte de nasterea baietzelului meu (18 aprilie 2008) am lucrat in 3 locuri; de fapt 2 reale iar pentru 2 luni care au aparut pauza intre cele 2 locuri de munca am avut cartea de munca bagata la firma cuiva pe salariul minim.
Acum cand trebuie sa iau adeverinte de venit am luat de la cele 2 locuri de munca dar de la cel la care am avut cartea de munca bagata pt cele 2 luni nu pot lua adeverinta (nu conteaza motivele dar chiar nu mai pot lua adev de acolo) Intrebarea mea este daca este suficienta copia dupa cartea de munca sau se poate obtine de la un alt organ al statului o dovada ca in acea perioada am platit taxele si cat a fost venitul net (in cartea de munca figureaza doar venitul brut dupa cum bine stiti)
Daca ma poate ajuta cineva i-as fi recunoscatoare"
multumesc mult
Pana la ce data se pot depune actele pt ianuarie pt a nu pierde luna?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madina71 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rozi

Elara, iarta-ma, sunt si eu bolnava si obosita, dar nu inteleg care este opinia ta, contrara celor de pana cum; mai poti detalia, te rog?

Haideti sa "recapitulam" "cazul" Madinei:

- bb1 nascut in ianuarie 2007
- CIC pt bb1: x-ian.2009 (sper sa nu incurc datele)
- bb2 nascut in iulie 2008
- CIC pt bb2: ian/febr 2009 - iulie 2010

Intrebarea: cat va fi indemnizatia pt bb2 ?

Rasp meu: bb2, nefiind nascut dupa 1.1.2009, ci inainte, indemniz pt CIC2 nu va avea legatura cu CIC1. Pt CIC2, va putea cere 85% din veniturile din ultimele 12 luni inainte de nasterea lui bb2, adica din perioada iulie (+/-) 2007 - iulie 2008 (+/-).


Intr-adevar, bb2 nascandu-se dupa 1 ian 2009, CIC1 nu are leg cu CIC2...
Eu zic ca voi putea cere 85% din veniturile dinaintea nasterii bb1, pt ca uite ce documente zice ca trebuie sa depun la art 30 indice 2 alin 2:

ART. 30^2
(1) Pentru acordarea indemnizatiei pentru cresterea copilului īn cuantum de 85% īn situatia prevazuta la art. 301 lit. a), b) (adica situatia mea) si f), persoanele beneficiare transmit la agentia teritoriala; o cerere scrisa care sa contina īn mod obligatoriu numele si prenumele, codul numeric personal, adresa, atāt ale persoanei beneficiare, cāt si ale copilului pentru care se primeste indemnizatia, īnsotita de documentele doveditoare, conform prevederilor art. 6 alin. (5) si (6), pāna cel tārziu la data de 30 iunie 2009.
(2) Īn situatia prevazuta la art. 30^1 lit. b), documentele doveditoare mentionate la alin. (1) sunt cele dinaintea nasterii copilului/copiilor anterior/anteriori.

Poate gresesc!


mami de Lucian (05.07.2008) si Adrian (20.01.2007)

http://picasaweb.google.com/iulie.august/Madina71

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonylexa spune:

elara ai perfecta dreptate
am citit hg (ambele) si am inteles ce vrei sa spui
iti multumesc pentru sfaturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iriss27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rozi

Elara, iarta-ma, sunt si eu bolnava si obosita, dar nu inteleg care este opinia ta, contrara celor de pana cum; mai poti detalia, te rog?

Haideti sa "recapitulam" "cazul" Madinei:

- bb1 nascut in ianuarie 2007
- CIC pt bb1: x-ian.2009 (sper sa nu incurc datele)
- bb2 nascut in iulie 2008
- CIC pt bb2: ian/febr 2009 - iulie 2010

Intrebarea: cat va fi indemnizatia pt bb2 ?

Rasp meu: bb2, nefiind nascut dupa 1.1.2009, ci inainte, indemniz pt CIC2 nu va avea legatura cu CIC1. Pt CIC2, va putea cere 85% din veniturile din ultimele 12 luni inainte de nasterea lui bb2, adica din perioada iulie (+/-) 2007 - iulie 2008 (+/-).

Daca a fost numai in CIC1 in aceasta perioada, CIC2 = 600 RON.

Daca a lucrat/medical/maternitate, atunci se aduna veniturile obtinute in aceste luni non-CIC, sa impart la 12 si se inmultesc cu 85%. Daca da mai mult de 600 RON, va primi indemniz marita; daca nu, va primi tot 600. Ca sa fie mai mare de 600 RON, ar trebui ca suma veniturilor non-CIC obtinute in acest interval, indifierent in cate luni, sa fie de cel putin (600 * 100 / 85) * 12 = 8471 RON.

Sper sa nu gresesc.





Si eu tot ca tine inteleg. Mai este un punct in lege unde spune ca daca se trece din cic1 in cic2, in cic2 se va lua aceeasi suma ca in cic1. Daca cic1 va contine suma recalculata, atunci eu inteleg ca si in cic2 se vor lua tot 85%. Cam imbarligata propozitia, sper sa intelegeti. Eu oricum cand voi depune dosarul pt bb 2 am sa mai depun si o adeverinta de la job si o sa fac cerere in care sa citez punctele din lege care imi sustin teoria cum ca trebuie sa iau tot 85%.

Inca o observatie, legea cu 85% nu se aplica doar pentru copiii nascuti dupa 1.01.2009, se aplica si pentru cele care doresc sa li se recalculeze valoarea indemnizatiei si se afla deja in cic.
Rozi, din propozitia ta cam asa reesea, scuza-ma daca gresesc eu, dar sa nu interpreteze gresit si alte persoane.

Iriss mami de
www.dropshots.com/iriss27" target="_blank">Yvonne-Maria (05.02.2007)

www.dropshots.com/iriss277" target="_blank">David-Alexandru (08.08.2008)

Mergi la inceput