Nou stil de viata (243)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Citat:
citat din mesajul lui mephala30

cat priveste paruiala, ce atitudine ai de gand sa adopti?



Nu obisnuiesc sa ma iau in gura cu sefii, nici sa-mi apar punctul de vedere (ca au ei intodeauna argumentele lor de sefi), nici sa ma fac mica si sa stau in pozitia ghiocel. De obicei ii las sa-si verse oful si plec de-acolo asigurandu-i c-am inteles ce-au vrut sa-mi comunice. Si mai departe fac cum mi s-a cerut. Poate nu e o atitudine tocmai ok, dar eu imi urmaresc scopul: sa-mi fac munca mai departe (ca-mi place) si sa-mi castig banutii (ca am nevoie de ei).

Aaaa: in timpul discutiei cu sefii ii privesc direct in ochi, calma si serioasa.

Vedem Milk? Il ai? L-ai vazut?

_
Tzuni mic si drag si scump si pisicos si fericit siiii.... IN LUPTA CU KILELE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Fetelor din Moldova, ia vedeti, poate o puteti ajuta pe mamica de mai jos cu o informatie:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=131758

_
Tzuni mic si drag si scump si pisicos si fericit siiii.... IN LUPTA CU KILELE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:

nu-l am si nici nu l-am vazut. Sa-mi spui daca e fain.
Azi am vazut Elegy, cam plictisitor...

Carmen cu Iustin si Teodor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Buna seara, doamne frumoase!

Declar cu mana pe inima ca's rupta de oboseala. Imi vine sa ma scurg... Dar inainte de baie si culcare, am trecut pe la voi.

Tzuni, ai avut dreptate, azi mi-am sarbatorit ziua; nasii nostri au fost plecati de sarbatori, nu ne-am vazut deloc cu ei si atunci am zis ca e cea mai buna ocazie - asa ca ne-am vazut cu ei, cu nasii lor si cu inca un cuplu de prieteni (cei cu care aparem in poze in Disneyland si in altele); in total 8 adulti si 6 copii - cel mai mic 2 ani si 3 luni, cel mai mare 9 ani.

Am inceput sa gatesc aseara - pana la 1 noaptea, am continuat azi dimineata, pana la 1 cand au venit. Au plecat la 10.30 si pana acum am strans. Cred ca va puteti imagina ce au putut sa faca 6 copii...

Meniul a fost urmatorul:

Gustari:

- salata de spanac proaspat cu seminte crude, grogonzola, portocala si para;
- salata de rosii cherry asortate (adica de culoare rosie, portocalie si unele vinetii) cu mozarella bocciolino (adica d'aia mica-mica si rotunda) si busuioc proaspat;
- frittata de spanac cu bacon
- c.u.r.male invelite in bacon, coapte - o gustare foarte usor de facut si senzationala
- rulouri de somon fume umplute cu crema de branza si verdeturi
- platou cu branzeturi

Feluri principale:

- curcan + cartofi noisette (cred ca asa se scrie) + chutney cu portocale
- pulpa de miel la cuptor (cu crusta de miere si verdeturi) cu vinete si rosii (tot la cuptor si ele)

Desert:

Tort cu visine si frisca

Ne-am simtit tare bine, am ras, am povestit. Am facut si poze si sper sa reusesc sa le descarc.

Claudia, bubele mele cele urate mi-au iesit in perioada in care tineam post; ba mai mult, in ultima saptamana n-am mancat nimic dulce. Anticonceptionale nu iau... asa ca este un mister. Cred ca de la stres, caci decembrie a fost foarte aglomerat si stres enorm.

Fac baie si daca mai am energie revin.

Gabi

There is no taste like the taste of being thin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:

Tzuni, i-am trimis mesaj mamicii respective.

noapte buna!

Carmen cu Iustin si Teodor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Gabi, La multi ani! Frumosi, bucurosi si la punga grosi
Super wow meniul

Crystina, vrei sa fii in echipa cu Cristina si cu mine? Echipa verde-lamaie?

Happy, ai fost tare gospodina azi

Zuzilici Felicitari pentru banda, tine-o tot asa!

Carmen, esti o frumoasa si asa de jucausa in poze Au cu cine semana nazdravanii tai

Ruxandra, Lou, si eu vreau in Africa sub-sahariana. Sotul a fost in Africa de Sud, eu n-am ajuns inca nicaieri prin partea asta de lume. Am multe trasee in cap, as vrea si eu o data in Africa de Sud, apoi as vrea un traseu prin mai multe tari din vestul Africii, apoi as vrea ceva Kenya/Tanzania cu o combinatie de urcat pe Kilimanjaro, safari si cateva zile la plaja, si in final o combinatie de Madagascar cu Mauritius. Apoi m-as declara satisfacuta Eh, cine stie cand oi apuca sa fac barem vreunul din traseele astea, da' visez si io ca nu costa bani

Tzuni

Eu am avut o noapte tare cumva.. Aseara am stat mai tarziu sa lucrez la o prezentare pentru astazi; l-am refuzat pe sot sa-l acompaniez impreuna cu studentii lui la cina la un restaurant mexican pe motiv ca aveam de lucru si pentru ca nu voiam sa mai mananc.. singura fiind acasa insa m-am infipt in randul doi de prune uscate pe ziua de ieri, da' nu doar sase, ci multe, asa, cam cat de vreo 400 de calorii Buun. Se intoarce sotul, eu termin ce aveam de lucru, ne culcam. In mijlocul noptii ma trezesc cu niste crampe la stomac de nu stiam pe ce lume sunt, ori de sunt treaza ori visez urat m-am tot foit in pat si intr-un final am ajuns in miez de noapte o luuunga ora acolo unde si regele merge singur. Abia dupa aceea m-am mai linistit. La sase eram in picioare, la pranz am avut o intalnire cu niste neni pentru care fac un fel de practica si am vrut sa pun la punct ultimele detalii si uite asa cam toata ziua am fost cam zombi. Si prin stomacul meu inca se mai intampla chestii dar incerc sa le ignor.

Meniu astazi:
6:30 o felie de paine neagra cu seminte de floarea soarelui (sunt niste felii marisoare, care au 130 de calorii fiecare) cu branza de capra si pasta de ardei
o cana de ceai cu lapte
14:00 o clatita mare cu creveti, spanac, rosii, sos pesto si langa fasole verde cu migdale (la restaurant) + o cafea cu lapte
intre - doua cola light

Am alergat 50 de minute prin parc.

Acum ma pregatesc sa ies la dans, sunt tare bucuroasa. Povestisem cu o colega bulgaroaica de tango, salsa etc. si ziceam sa iesim candva impreuna, ori la una, ori la alta.. si ma suna tipa ieri sa ma intrebe daca vreau sa merg cu ea la tango astazi, si dupa aia la salsa N-a fost nevoie sa ma intrebe de doua ori. Parca nici nu-mi vine sa cred, abia astept




Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Neata,
Gabi: eu iti spun de azi La multi ani ca nu stiu cum o sa stau cu timpul si internetul in Viena. Sa fii fericita si inconjurata de dragoste toata viata ta.
Carmen: felicitari inca o data! Arati bine de tot. Iti doresc sa ajungi acolo unde vrei (stiu ca poti ca ai demonstrat cu varf si indesat).
Zuzi: ca ma intrebasi: tort tiramisu cu capsuni am facut pentru ziua fetei bonei Carinei. Felicitari pentru ambitie si sa te tina cat mai mult.
Doina: bafta la examen.
Lai: de la prune - sunt purgative
Va las cafea si ceai si pupici. Merg sa imi verific bagajele si pe cai. Daca n-am vreme ne citim miercuri cand ma intorc.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda si Carina (deja domnisoara)
http://community.webshots.com/user/andamihai
http://andaoana.wordpress.com/
http://flickr.com/photos/32304863@N04/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Buna dimineata! Si haideti la cafea/ apa/ sucuri si ceaiuri!

Gabrielama, m-am decis: tu si Carina veti gati la nunta mea! Moama, da' cate bunataturi ai facut. Si ce bunataturi...

Mephala, multumesc frumos. Ma gandeam io ca esti priceputa la capitolul ala. Sper s-o ajute pe mamica!

Lai, eu n-am ajuns in Africa decat pe Nil. Am strabatut Nilul cu vaporul, dar e minunat tot ce e acolo..... Africa, la fel ca Asia, are un miros anume, m-a impresionat mult. Eu visez sa pun piciorul pe toate cele 6 continente. Macar cate putin la inceput, apoi sa "aprofundez" . Deocamdata am atins Europa (fireste), Asia, Africa si AMerica de Nord. Mai am inca...

Delidana, inveti?

Revin


Edit: toata saptamana am mancat sanatos si am avut grija la dimensiunea portiilor. Aseara cand m-am urcat pe cantar aveam 75,6 kg. Adica m-am ingrasat 600 de grame. Ce sa fac? Ce se intampla? Ca nu-i ok si nu ma simt incurajata deloc in regimul asta de viata. Visez iar la ceva drastic...


_
Tzuni mic si drag si scump si pisicos si fericit siiii.... IN LUPTA CU KILELE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gusta spune:

Neatza.

Gabriela ce meniu bun ai facut,iar de bube chiar nu stiu ce sa spun.

Anda buna cafeluta ta.

Tzuni eu sunt din moldova dar numai stiu nimic de medici ,scuze.

Puskin biciu ca aseara am bagat un biscuite si dupa ce l-am terminat mi-a parut super rau.

Carmen de acuma cand ma apuca sa caut in dulap ma gandesc la poza ta.

Meniu
cafea cu suc de portocale si paie prajita
oua cu branzica
pui cu legume la wok.

Marilena si Mara Augusta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gusta spune:

Anda am uitat sa iti urez drum bun.

Tzuni nu e bine sa te cantaresti seara,dimineata la prima ora dupa ce ai vizitat baia si dupa poti spune ce se intampla.

Lai buna afacerea cu prunele si felicitari pentru sport.

Zuzi gata petrecerea?

Marilena si Mara Augusta

Mergi la inceput